1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Ogród zen – co to jest i jak go założyć?

Ogród i balkon

2 lata temu

Ogród zen – co to jest i jak go założyć?

Aranżacja Rośliny
4
0
0
4
0

Ogród zen to miejsce idealne do medytacji i wyciszenia się po intensywnym dniu. Nie wymaga od właściciela zbyt dużego nakładu pracy. Co to właściwie jest zen garden i jak go założyć? Podpowiadamy!

Ogród zen – co to jest?

Ogród zen, czyli po japońsku karesansui, to ogród suchego krajobrazu. Co to oznacza? Oryginalnie składał się z kamieni i żwiru, służył jako miejsce medytacji i wyciszenia. Łączył w sobie harmonię, prostotę i elegancję. Obecnie w ogrodach zen znajduje się coraz więcej roślin, nie one jednak w nich dominują. Ciągle najważniejsze są minimalizm i harmonia.

ogród zen_aranżacja
W ogrodzie zen duża rolę odgrywają kamienie, na których narysowano fale lub linie – wprowadzają atmosferę spokoju

Gdzie najczęściej możemy spotkać zen garden? Są bardzo popularne w pobliżu nowoczesnych budynków, przed domami, których główne elementy wykończeniowe stanowią szkło i beton. Do takiej okolicy doskonale pasują. Stanowią również namiastkę tradycyjnych ogrodów na wielkich, nowoczesnych blokowiskach, ponieważ można je zorganizować nawet na balkonie, o czym możesz przekonać się w dalszej części artykułu.

Plusy ogrodu w stylu zen

Jakie są plusy zen garden? Przede wszystkim są bardzo łatwe w utrzymaniu, bowiem jest w nich niewiele roślin, a większość architektury krajobrazu stanowią kamienie i żwir. W związku z tym wszelkie zabiegi pielęgnacyjne roślin ograniczone są do absolutnego minimum. Zen garden są zupełnie niezależne od pogody i temperatury – w każdych warunkach mogą wyglądać tak samo dobrze. Ogrody zen niewątpliwie prezentują się bardzo ciekawie i zjawiskowo, mają w sobie coś naprawdę eleganckiego, a zważywszy na to, że nie są jeszcze bardzo popularne – nawet ekskluzywnego. Ważne jest także to, że można je zaaranżować niemal wszędzie – także na tarasie czy balkonie! Oczywiście nie powinny one być zbyt małe, ale przy odrobinie fantazji nawet niewielki balkon możesz zamienić w ogród zen mini. To dobra informacja dla mieszkańców bloków, którzy chcieliby mieć oryginalne miejsce do wypoczynku lub medytacji.

ogród zen na balkonie
Nawet na balkonie możesz stworzyć swój wymarzony ogród zen

Ogród w stylu zen – aranżacja

Chciałbyś mieć zen garden, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Czego będziesz potrzebować? Czy konieczne są w nim elementy roślinne? Odpowiadamy!

Zaprojektuj swój ogród w stylu zen

Jeżeli chcesz założyć ogród w stylu zen, koniecznie dobrze go zaplanuj! To taki rodzaj ogrodu, w którym nic nie powinno być przypadkowe. Najlepiej wszystko rozrysować przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac i zakupów. Warto skorzystać z porad specjalistów –  profesjonalna pracownia zajmująca się architekturą krajobrazu na pewno pomoże w wyborze najlepszych rozwiązań i wszystko zmyślnie zaaranżuje.

Sprawdź też: Kamień ozdobny do ogrodu – jak kłaść i jaki wybrać? Jaka jest cena kamieni ogrodowych?

Ogród zen – jak zrobić?

Podczas aranżacji swojego ogrodu zen pamiętaj, że najważniejsza jest w nim wolna przestrzeń. Nowoczesne ogrody zen zazwyczaj mają elementy roślinne, nie powinny one jednak przeważać, a raczej stanowić dodatek. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by jakaś roślina, może to nawet być ciekawe drzewo, stała się centralnym punktem Twojego ogrodu zen. Świetnie sprawdzi się tu na przykład drzewko bonsai.  

zen garden
Tu przykład zen garden z dużą ilością roślinności

Jeśli jednak marzysz o ogrodzie bez roślin – zdecyduj się na to bez wahania! Jeżeli wolisz ogród, w którym nie będziesz musiał wykonywać żadnych prac typu podlewanie czy przycinanie, spokojnie możesz postawić na ogród pozbawiony wszelkiej roślinności. Co do samego procesu urządzania zen garden, to bardzo często na żwirze czy drobnych kamieniach rysuje się fale, które mają wprowadzić w medytacyjny nastrój.

Sucha rzeka w ogrodzie

Jednym z elementów idealnie wpasowujących się w ogród zen jest sucha rzeka, nazywana też czasem suchym strumieniem. Jej niewątpliwym plusem jest fakt, że nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji i uwagi – jak większość elementów zen garden. Co to właściwie jest? To po prostu koryto wysypane żwirem lub małymi kamieniami. Warto pamiętać o właściwym uformowaniu jego brzegów. Ważne jest także to, by przed położeniem kamieni na dnie koryta położyć agrowłókninę, aby uniknąć nadmiernego wyrastania chwastów. Na zakończenie możesz – choć oczywiście nie musisz – udekorować swoją suchą rzekę w ogrodzie jakimiś roślinami.

Sprawdź też: Czym jest futon? Skąd się wziął i jakie są jego rodzaje?

Jeżeli marzy Ci się zaciszne i ciekawe miejsce do medytacji – ogród zen w ogrodzie to doskonały pomysł! Będzie zachwycał swoim wyglądem przez cały rok. A może zaaranżowałeś już zen garden u siebie? Jeżeli tak – koniecznie pochwal się w komentarzu!

Zen garden bywa nazywany ogrodem w stylu japońskim. Jeżeli interesuje Cię kultura Japonii i style aranżacyjne oraz dodatki z nią związane, polecamy nasze artykuły:

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.