Mały balkon to duże możliwości! Jeśli dobrze wykorzystasz każdy, nawet najmniejszy skrawek przestrzeni, zmieni się w prawdziwy azyl. Podpowiadamy, jak go urządzić, aby rzeczywiście stał się Twoją małą oazą (nawet taką, która ma tylko 1 m²).
Mały balkon – w jaki sposób powinien zostać urządzony?
Co ważne, o sposobie na funkcjonalną aranżację małego balkonu decydują przede wszystkim jego wymiary, a nie sama powierzchnia. Weźmy dla porównania dwie sytuacje: balkon, który ma 0,75 m szerokości i 4,3 m długości oraz drugi o wymiarach 1,1 m na 3,3 m.
Obydwa balkony mają niemal taką samą powierzchnię użytkową (odpowiednio 3,23 i 3,3 m²). Jednak na pewno zgodzisz się z tym, że różnica 35 cm w szerokości ma o wiele większe znaczenie, niż 1 m w długości. Na pierwszym balkonie meble najlepiej ustawić wzdłuż ściany albo barierki, ale na drugim można już pokusić się o narożnik.
Sprawdź też: Goździki na balkon. Jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować? Podpowiadamy!
Jak zatem zabrać się za urządzanie małego balkonu? Zanim udasz się do jakiegokolwiek marketu budowlanego albo rzucisz w wir zakupów meblowych w sieci, dokładnie zmierz szerokość i długość. Każdy centymetr ma znaczenie!
Meble na mały balkon
Jeśli chodzi o mały balkon, aranżację często zaczyna się od wyboru mebli. Gdy już wiesz, ile zajmują miejsca, możesz przejść do dodatków, dekoracji i oświetlenia. Jakie są najlepsze meble na mały balkon?
Mały stolik
Mały stolik na balkon przyda się do postawienia kubka z kawą, śniadania albo doniczki z kwiatami. Bardzo wygodne są modele wąskie, okrągłe lub półokrągłe, ponieważ łatwo obok nich przejść. Równie praktyczny okaże się stolik składany lub zawieszany na barierce.
Wybrać narożnik, fotel, krzesła czy pufy?
A co z miejscem do siedzenia? Na małym balkonie zazwyczaj zmieści się jedno lub dwa siedziska, chociaż przy odrobinie trudu można zwiększyć tę skromną ilość. Jeśli chodzi o krzesła, warto kupić te składane. Pufy to także praktyczne meble na niewielki balkon, ponieważ mogą posłużyć nie tylko jako siedzisko, ale również stolik kawowy czy pojemnik do przechowywania.
Fotel najczęściej wymaga trochę większego metrażu, ale być może uda Ci się znaleźć odpowiednio wąski, a zarazem wygodny model. Możesz też pokusić się o wykonanie go własnoręcznie specjalnie na swój balkon! To samo dotyczy jeszcze większego mebla, jakim jest mały narożnik na balon. Zdjęcie poniżej przedstawia bardzo ciekawą propozycję.
Hamak czy leżak?
Musisz mieć świadomość, że zarówno hamak, jak i leżak zajmują sporo miejsca, więc na małym balkonie będą najważniejszym (lub jedynym!) meblem. Jeśli Twój balkon ma odrobinę więcej m², to być może zmieści się jeszcze parę dodatków albo składany stół.
Hamak jest bardziej ustawny, ponieważ zazwyczaj montuje się go na hakach umieszczonych na ścianie, słupkach przymocowanych do barierki lub balkonie piętro wyżej. Leżak zajmuje miejsce na podłodze, ale nie wymaga większego zachodu – wystarczy go ustawić i gotowe.
Dodatki na mały balkon
Najważniejsze elementy wyposażenia (czyli stolik i siedzisko) już wybrane, warto więc uzupełnić aranżację balkonu praktycznymi dodatkami. Jakie dekoracje na balkon wybrać?
Sprawdź też: Jak ozdobić balkon? Co zrobić, by balkon stał się atrakcyjnym miejscem?
Parasol
Mały parasol na balkon ochroni Cię zarówno przed palącym słońcem, jak i deszczem. Wyjątkowo praktyczne są parasole, których konstrukcja umożliwia postawienie ich bezpośrednio przy ścianie albo wsunięcie podstawy pod barierkę.
Mały basen
Gdy tylko zaczną się upały, Twoje dzieci pokochają mały basen na balkon. A jeśli dorośli się uprą, to pewnie też się zmieszczą.
Kwiaty na mały balkon
Jakie kwiaty na mały balkon? Mogą to być zarówno rośliny zielone, jak i kwitnące. Donice powieś w skrzynkach na barierce, ustaw na parapecie, regałach czy podstawkach albo bezpośrednio na podłodze (jeśli są większe). Żywe rośliny zapewnią Ci odrobinę wytchnienia nawet w bloku!
Czy dodanie oświetlenia na mały balkon robi różnicę? Jakie oświetlenie wybrać?
Oświetlenie na balkonie ma ogromne znaczenie – jest praktyczne i tworzy odpowiedni nastrój. Na małym balkonie możesz postawić niewielkie latarenki, świeczki albo sznury świetlne (najlepiej wodoodporne). A jeśli masz ochotę na odrobinę szaleństwa, kup malutkie palenisko.
Gotowe aranżacje małych balkonów
Jeszcze nie masz pomysłu na swój własny mały balkon w bloku? Inspiracje od osób, które były w podobnej sytuacji, na pewno Ci pomogą.
Bardzo przytulna i pełna kwiatów aranżacja balkonu w bloku o wymiarach 0,75 na 2,4 m. Autorka rozsądnie postawiła na składane meble oraz wykorzystanie każdej możliwej przestrzeni, również parapetu okiennego.
Ta aranżacja to dowód, że „chcieć to móc”. Mały balkon z huśtawką? Jak najbardziej! Do tego dobre zagospodarowanie zewnętrznej części barierki oraz parapetu.
A co jeśli masz nie mały, ale mikrobalkon o powierzchni ok. 1 m²? Wiadomo, że trudno zmieścić tam wszystko – i stolik z krzesłami, i miniogród, i wygodną leżankę. Musisz się na coś zdecydować, ale również taką przestrzeń da się ładnie i przytulnie zaaranżować, o czym świadczą 3 poniższe przykłady.
Bambusowa osłonka, ministolik zawieszony na balustradzie, dwa hokery i klimatyczne oświetlenie. Niby mikrobalkon, ale można przyjemnie spędzić czas na pogawędkach we dwoje.
Tym razem pomysł na balon „jednoosobowy”, urządzony ze smakiem. Kilka wygodnych poduszek i doniczki na balustradzie wystarczą, aby przynajmniej usiąść na świeżym powietrzu i delektować się herbatą.
Ostatni mikrobalkon przemieniony w mikroogród. Nawet taka mała przestrzeń pozwala na obcowanie z przyrodą.
Jak urządzić mały balkon? Choć meble i dekoracje są w mniejszej skali, to wcale nie oznacza, że nie da się zaaranżować takiej przestrzeni z wielkim rozmachem! Na małym balkonie zmieści się wszystko, co potrzebne do chwili relaksu – stolik, leżak, kwiaty, parasol, a nawet basen.