1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czujnik jakości powietrza – w jaki sposób działa i jak wybrać odpowiedni model?

Poradniki

3 lata temu

Czujnik jakości powietrza – w jaki sposób działa i jak wybrać odpowiedni model?

Wyposażenie
5
0
0
5
0

Czujnik jakości powietrza – co robi, jak działa i czy warto zdecydować się na jego zakup? Przedstawiamy urządzenie analizujące stan otaczającej Cię atmosfery. Dowiedz się wszystkiego o sensorze, który zadba o Twoje zdrowie.

Czujnik jakości powietrza – jak działa?

Powietrze, którym oddychamy, często nie jest najlepszej jakości. Spaliny produkowane przez silniki samochodowe, gęsta zabudowa w naturalnych korytarzach powietrznych, a także palenie śmieci czy słabej jakości węgla to tylko niektóre przyczyny zanieczyszczenia atmosfery. W wyniku emisji zanieczyszczeń powstaje smog, który ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Ta sztuczna mgła składająca się z nieprzyjaznych pyłów może powodować choroby układu oddechowego, bóle głowy czy też podrażnienia skóry.

czujnik jakości powietrza
Czujnik jakości powietrza powie ci jaki jest stopień zanieczyszczenia powietrza | Źródło: imagazine.pl

Zobacz: Skąd bierze się woda w lodówce? Co zrobić? Jakie są przyczyny?

Jeśli chcesz uniknąć szkodliwego wpływu zanieczyszczonego powietrza, warto zaopatrzyć się w urządzenie mierzące jego stan. Jak działa czujnik jakości powietrza, o którym mowa? Narzędzie funkcjonuje na zasadzie pompy zasysającej powietrze. Zaciągnięte do urządzenia powietrze przechodzi przez komorę pomiarową, gdzie znajduje się fotometr laserowy stanowiący główną część czujnika. Ocenia on jakość powietrza i generuje informacje, które następnie wyświetlane są na ekranie LCD lub na urządzeniu sparowanym z czujnikiem za pomocą Bluetooth bądź Wi-Fi. Na niektórych czujnikach znajdą się też diody, których zapalenie powinno zaalarmować o złym stanie otoczenia.

Jakie zanieczyszczenia powietrza mierzy czujnik smogu?

Czujnik jakości powietrza, czyli inaczej czujnik smogu, to urządzenie umożliwiające pomiar różnych czynników. Z jego pomocą sprawdzisz nasilenie szkodliwych pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10. Są to groźne dla zdrowia mieszaniny cząsteczek zwane aerozolami atmosferycznymi. Znajdują się w nich m.in. rakotwórcze metale ciężkie, takie jak benzopireny, furany czy dioksyny. Sensor jakości powietrza powinien bez problemu zidentyfikować ich nadmierną obecność w otoczeniu.

Czujnik smogu
Czujnik smogu | Źródło: wybierzoczyszczacz.pl

Niektóre czujniki oprócz wykrywania zanieczyszczeń posiadają również dodatkowe funkcje. Bardziej zaawansowany miernik jakości powietrza wskaże, jaki jest poziom stężenia dwutlenku węgla, a także zmierzy temperaturę powietrza oraz jego wilgotność. Ostatni parametr okazuje się istotny w okresie grzewczym, gdy powietrze w domu może być nadmiernie suche. Jeśli miernik jakości wykaże, że rzeczywiście tak jest, warto zacząć używać nawilżacza powietrza.

Komu przyda się czujnik jakości powietrza?

Czujnik jakości powietrza to urządzenie, w które powinni zaopatrzyć się zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi. W dużych aglomeracjach powietrze jest stale zanieczyszczane przez przemysł oraz spaliny z licznych pojazdów. Natomiast na terenach małych miejscowości smog tworzy się głównie przez ogrzewanie węglowe czy palenie śmieci. Miernik jakości powietrza z łatwością oceni stan tlenu oraz zaalarmuje w razie niekorzystnej atmosfery. Dla każdego, kto ceni swoje zdrowie, będzie to ostrzeżenie przed otwieraniem okien lub niepotrzebnym wychodzeniem z domu. Taki alarm może okazać się zbawienny dla alergików, sportowców czy też rodziców zabierających dzieci na spacer.

Czujnik jakości powietrza w atrakcyjnej cenie!

Sensor jakości powietrza dostępny jest zarówno w formie statycznego urządzenia, jak i mobilnego czujnika. Pierwszy typ sprzętu można ustawić w domu lub na zewnątrz. Pozwoli on zadecydować o tym, czy warto wychodzić na dwór lub wietrzyć mieszkanie (powietrze na zewnątrz może bowiem okazać się gorsze, niż to, które jest w domu). Przenośny model sprawdzi się natomiast w momencie, gdy podczas przebywania na dworze zechcesz uniknąć zanieczyszczonych miejsc. Podręczne urządzenie przyda się m.in. sportowcom trenującym na zewnątrz lub turystom przyjeżdżającym w celach wypoczynkowych.

Wybrać zewnętrzny, czy domowy czujnik jakości powietrza?

Statyczny czujnik jakości powietrza dostępny jest w wersjach, które sprawdzą się w domu lub na dworze. Jakie urządzenie wybrać? Odpowiedź zależy od tego, co chcesz mierzyć dzięki zakupionemu urządzeniu. Zewnętrzny czujnik jakości powietrza zdiagnozuje stan atmosfery spoza Twoich czterech ścian. Ten typ urządzenia pomoże Ci zadecydować o tym, czy warto wychodzić z mieszkania lub otwierać okna i wpuszczać do środka słabej jakości powietrze.

Domowy czujnik jakości powietrza na którym się nie zawiedziesz!
Domowy czujnik jakości powietrza na którym się nie zawiedziesz! | Źródło: antyweb.pl

Natomiast domowy czujnik jakości powietrza zbada warunki panujące wewnątrz mieszkania: sprawdzi, czy domowa atmosfera jest dobra dla zdrowia lokatorów. Jeśli jakość powietrza w domu okaże się słaba, będzie to znak do wywietrzenia wnętrza. Lepsze modele sensorów jakości powietrza ostrzegą też przed jego nadmiernym wysuszeniem. Pozwoli to domownikom zastanowić się nad zakupem nawilżacza, którego obecność poprawi komfort oddychania, snu i codziennego funkcjonowania.

Czy można sprawdzić jakość powietrza bez czujnika smogu?

Ocena jakości powietrza jest ważna, ale do jej wykonania nie trzeba kupować sensora. W wielu miejscach Polski znajdują się stacje pomiaru jakości powietrza, które funkcjonują w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Dzięki tym urządzeniom można sprawdzić stan otoczenia w specjalnych aplikacjach lub serwisach internetowych. Przykładowym źródłem takiej wiedzy może być aplikacja Jakość powietrza w Polsce przygotowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W aplikacji znajdują się mapy jakości powietrza oraz szczegółowe wykresy dotyczące stopnia zanieczyszczenia konkretnych obszarów.

Stopień zanieczyszczenia w poszczególnych regionach w Polsce
Stopień zanieczyszczenia w poszczególnych regionach w Polsce | Źródło: antyweb.pl

Czujnik jakości powietrza polepszy komfort codziennego życia. Domowy sensor zadba o to, abyś regularnie wietrzył wnętrza, natomiast zewnętrzny czujnik powie Ci, kiedy najlepiej to zrobić. Jeśli jesteś alergikiem, posiadasz małe dzieci bądź też aktywnie spędzasz czas poza domem, zastanów się nad zakupem tego pomocnego urządzenia.

Źródło obrazka głównego: a-e.group

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *