1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Mały ogród przy szeregowcu – aranżacja małego ogrodu

Ogród i balkon

6 miesięcy temu

Mały ogród przy szeregowcu – aranżacja małego ogrodu

Rośliny Wyposażenie
7
2
0
7
2

Mały ogród przy szeregowcu może sprawiać nie lada wyzwanie, jeśli przyjdzie pora jego zaaranżowania. Jak sobie poradzić z tym zadaniem? Jak urządzić mały ogród przy szeregowcu, aby było ładnie i funkcjonalnie? Wyjaśniamy! 

Jeśli wydaje Ci się, że praktyczne zaaranżowanie małego ogrodu przy szeregowcu jest zadaniem niemożliwym, musimy Cię uspokoić. Zastosuj się do kilku wskazówek podanych przez nas w niniejszym artykule, a na pewno będziesz zadowolony z efektów. Jak zatem urządzić mały ogród przy szeregowcu?

Mały ogród przy szeregowcu – elementy, na które powinieneś zwracać uwagę

Na początku przeanalizuj, ile przestrzeni masz do zagospodarowania. Łatwiej będzie Ci zdecydować, na co postawić. Przy niewielkich ogrodach liczy się praktycznie każdy metr kwadratowy – warto więc je wszystkie w pełni wykorzystać.

Kolejna sprawa to dostosowanie ogrodzenia. Pamiętaj, że mały ogród przy szeregowcu wiąże się z mniejszą prywatnością. Możliwe, że sąsiadów będziesz miał po dwóch stronach działki. Jeśli cenisz sobie wspomnianą prywatność, możliwe, że będziesz musiał poświęcić część wolnej przestrzeni na tuje.

Sprawdź też: Mały ogród z tarasem w roli głównej – jak urządzić?

Warto jeszcze zwrócić uwagę na położenie działki. Mały ogród przy szeregowcu może być nasłoneczniony przez większą część dnia albo wręcz przeciwnie. W zależności od tego będziesz musiał wybrać odpowiednią roślinność. Zawsze sprawdzaj, jakie warunki wymagają poszczególne gatunki. Do cienia nada się przykładowo komarzyca, która w dodatku odstrasza niechciane komary. 

Szukasz innych roślin zwalczających te nielubiane owady? Wiele propozycji znajdziesz w naszym artykule: Na które rośliny odstraszające komary warto postawić? Warto zaznaczyć, że wiele z nich bardzo ładnie kwitnie, więc sprawdzą się fantastycznie w estetycznie zagospodarowanym małym ogrodzie.

Jeśli jednak masz mały ogród przy szeregowcu, który leży po południowej stronie domu, konieczne może być umieszczenie altanki lub zbudowanie zadaszenia tarasu (werandy), aby uchronić się przed mocnymi promieniami słonecznymi. Brak jakiegokolwiek zadaszenia sprawi, że trudno będzie Ci dłużej wytrzymać na zewnątrz w gorący, letni dzień.

Mały ogród przy szeregowcu – wyposażenie

Mały ogród przy szeregowcu ogranicza Cię często co do wyboru wyposażenia. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z poszczególnych elementów, np. zestawu wypoczynkowego. Bez problemu znajdziesz dla niego miejsce (np. na tarasie), lecz musisz oczywiście postawić na nieco mniejsze modele.

Nie widzimy również powodów, aby w małym ogrodzie przy szeregowcu zabrakło huśtawki. Będzie to dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce zrelaksować się po całym dniu ciężkiej pracy. Możesz sam zbudować niewielką huśtawkę z drewna lub zainwestować w fotel wiszący na stelażu. Od Ciebie i Twoich preferencji przede wszystkim zależy, na jaki zakup postawisz.

A co z atrakcjami dla dzieci? Nawet mały ogród przy szeregowcu może być dobrze urządzony pod względem potrzeb Twoich maluchów. Wiele ze sprawdzonych rozwiązań opisaliśmy w artykule: Atrakcje dla dzieci w ogrodzie – pomysły na domowy plac zabaw. Jesteśmy pewni, że wybrane w poradniku propozycje wkomponują się idealnie w Twój niewielki ogród.

Mały ogród przy szeregowcu – dekoracje

Mały ogródek przy szeregowcu warto zaplanować tak, aby wydawał nam się optycznie większy. Jak to jednak zrobić? Możesz postawić przykładowo na lustrzane dodatki. Niewielkie oczko wodne, przy którym znajdzie się lustro to dobry manewr. Pamiętaj tylko, że musi być ono dobrze zaaranżowane. Najlepiej, abyś jego krawędzie ukrył roślinnością. Może wykorzystasz do tego celu bluszcz? Sprawdzi się on także na ogrodzeniu – zwłaszcza jeśli chcesz uchronić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów czy przechodniów.

Sprawdź też: Mały ogród przed domem – inspiracje dla Ciebie

Staraj się posadzić niewielką liczbę gatunków roślin. Dlaczego powinieneś się ograniczać w tym przypadku? Zbyt duża ich liczba może wprowadzić nieco chaosu, a w konsekwencji przytłoczyć mały ogród przy szeregowcu. Celuj ponadto w kwiaty kwitnące na jasne barwy. To zawsze dobre rozwiązanie! Jak wiadomo, jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń. Trzymając się tej zasady, możesz odpowiednio wykończyć elewację. Pomaluj budynek na jasną barwę lub wybierz nieprzytłaczający kamień.

O czym warto jeszcze pamiętać, aranżując mały ogród przy szeregowcu? Gdy wybierasz różne dodatki i dekoracje, to z pewnością powinny być w jednolitym stylu! Idealnie więc, jeśli wszystkie akcesoria będą się dobrze razem prezentowały, co wpływa na ogólne pozytywne wrażenie. Jeżeli chcesz zaaranżować mały ogród z tarasem, wszystko, co się na nim znajdzie, powinno pasować nawet do tego, co we wnętrzu. Polecamy wybór podobnego koloru (jasnego) podłogi zarówno na tarasie, jak i w pomieszczeniu, które do niego prowadzi. Całość wyda się jeszcze większa!

Mały ogród przy szeregowcu – aranżacje

Zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów na mały ogródek przy mieszkaniu. Nie masz zbyt wiele przestrzeni do zagospodarowania? Mamy nadzieję, że kilka z poniższych zdjęć zainspiruje Cię do ciekawego (pod względem funkcjonalnym i estetycznym) urządzenia niewielkiego ogrodu. Jeśli dobrze zaplanujesz to zadanie, cel na pewno będzie dla Ciebie zadowalający!

Mały ogród przy szeregowcu z basenem

Na początek coś oryginalnego. Mały ogród przy szeregowcu może pomieścić nawet minibasen! Spójrz tylko na załączone poniżej zdjęcie. Wokół roślinność, która odgradza nas od oczu sąsiadów czy przechodniów. W środku placu zadbany trawnik, a także to, co każdy by chciał w swoim ogrodzie, czyli basen. Może i nie jest on duży, ale by ochłodzić się w gorący dzień, rozwiązanie znakomite!

Mały ogród przy szeregowcu z oświetleniem

Oświetlenie w małym ogrodzie przy szeregowcu jest bardzo ważne. Na kolejnej fotografii możesz nie tylko zainspirować się, jak urządzić niewielkie podwórko, ale także na jakie lampy się zdecydować. Jak widzisz, oświetlenie jest przede wszystkim punktowe. Lampy są niskie i rozmieszczone wzdłuż ścieżki. Nie brakuje wiszących lampek w strefie relaksu. Fantastycznie odgrywa swoją rolę również oświetlenie ogrodzenia, które ukryte jest za drzewami i krzewami rosnącymi przy płocie. 

Poza tym warto ponownie zwrócić uwagę, że roślinność otacza mały ogród przy szeregowcu, a w środku znajduje się trawnik. To znakomite rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy masz dzieci, które mogą bawić się na tak zadbanym terenie. 

Mały ogród przy szeregowcu z tarasem

Ostatnie zdjęcie, które chcielibyśmy udostępnić, potwierdza przede wszystkim to, o czym wspominaliśmy już w tekście. Jasne ściany budynku, roślinność posadzona wzdłuż płotu oraz trawnik to powtarzające się cechy różnych aranżacji. Warto zwrócić uwagę, że nawet taras został wykonany z desek pomalowanych na nieprzytłaczający, jasny kolor.

A czy Ty musiałeś urządzić samodzielnie mały ogród przy szeregowcu? Może dopiero planujesz to zrobić? Liczymy na to, że nasz poradnik ułatwi Ci to zadanie! Staraliśmy się zebrać podstawowe informacje związane z tym zadaniem. Wierzymy więc, że efekt, jaki uzyskasz na końcu swoich prac, będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Pamiętaj, żebyś urządził podwórko przede wszystkim tak, aby podobało się Tobie i pozostałym mieszkańcom domu. Estetyka jest bardzo ważna, ale oczywiście nie zapominaj o funkcjonalności. To w końcu miejsce, z którego będziesz korzystać praktycznie każdego dnia.

Sprawdź też: Jak zaprojektować mały ogród? Pomysł na mały ogród

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.