1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Gniazdka elektryczne – jakie wybrać? Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Poradniki

2 lata temu

Gniazdka elektryczne – jakie wybrać? Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Wyposażenie
9
1
0
9
1

Jakie wybrać gniazdka elektryczne? Przegląd dostępnych modeli na rynku. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu i co będzie dla Ciebie najlepsze. Sprawdź również, jak podłączyć gniazdko elektryczne. 

Rodzajów gniazdek elektrycznych jest bardzo dużo – możesz wybierać zarówno spośród klasycznych modeli, jak i nowoczesnych. Jednych i drugich na rynku nie brakuje. Warto jednak wiedzieć, które gniazdka elektryczne najlepiej wybierać, gdzie je montować oraz przede wszystkim jak je podłączyć. Sprawdź więc koniecznie nasz artykuł, który – mamy nadzieję – rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.

Gniazdka elektryczne – przegląd

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów gniazdek elektrycznych. Przede wszystkim można je podzielić na jedno- i trójfazowe, a te pierwsze również ze względu na sposób montażu na natynkowe oraz podtynkowe.

Poczwórne gniazdko elektryczne daje więcej możliwości
Gniazdko elektryczne poczwórne zapewnia większy komfort użytkowania kilku sprzętów jednocześnie, np. w kuchni czy w salonie

Kontakty różnią się także liczbą gniazd. Najbardziej popularne są pojedyncze i podwójne, ale w ofercie znajdziesz również potrójne, a nawet poczwórne gniazdka elektryczne. Sprawdzą się one zwłaszcza tam, gdzie występuje kumulacja urządzeń wymagających zasilania używanych jednocześnie, np. przy biurku komputerowym czy w kuchni. Istnieją gniazdka przeznaczone dla konkretnych sprzętów, np. antenowych, komputerowych czy telefonicznych.

Sprawdź też: Osłona na kaloryfer — czy to dobre rozwiązanie? Jaką osłonę na kaloryfer wybrać?

Gniazdka elektryczne natynkowe

Gniazdka elektryczne natynkowe mają wszystkie niezbędne elementy w puszce, którą przytwierdza się do ściany. Może być ona hermetyczna, czyli dodatkowo zabezpieczona przed działaniem wilgoci lub pyłów.

Montaż gniazdka natynkowego nie wymaga kucia w ścianach, co pozwala na ich zastosowanie tam, gdzie już znajduje się instalacja elektryczna albo mury są zbyt cienkie, aby poprowadzić w nich kable. Jednak takie gniazdka uchodzą za mniej estetyczne (zauważalnie odstają od ściany), dlatego najczęściej stosuje się je w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach, garażach, altanach czy na strychach.

Gniazdo podtynkowe

Gniazdo podtynkowe ma puszkę elektryczną montowaną wewnątrz ściany. Na zewnątrz znajduje się obudowa najczęściej wykonana z tworzywa sztucznego albo bardziej szlachetnych materiałów, np. drewna czy marmuru. Niezwykle eleganckim rozwiązaniem są gniazdka elektryczne szklane. Wybór jest więc stosunkowo szeroki, więc z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie model, który dopasuje się do Twojego gustu oraz aktualnej aranżacji wnętrza.

Bezpieczne gniazdka

Obecnie standardowym zabezpieczeniem, które powinno mieć każde gniazdko elektryczne, jest uziemienie. W kontaktach najczęściej używanych w Polsce funkcję tę pełni wystający, metalowy bolec. Inne rozwiązanie (dodatkowe metalowe blaszki uziemiające) zastosowano w gniazdkach schuko, popularnych przede wszystkim w Niemczech, Skandynawii i na Bałkanach (można je montować również w polskich instalacjach).

Bezpieczne gniazdka elektryczne są również dostosowane do pomieszczenia, w którym się znajdują, i tego, czy mają do nich dostęp dzieci. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Gniazdo meblowe

Gniazdo meblowe montuje się nie na ścianie, ale np. w blacie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na wyspie kuchennej. Przekłada się na większy komfort jej użytkowania, zwłaszcza jeśli chcesz umieścić na niej sprzęt elektryczny do przygotowania posiłków czy napojów.

Czy powinno się wybierać różne gniazdka elektryczne w zależności od pomieszczenia?

Jak już wspominaliśmy, bezpieczne gniazdko to takie, które dobrano do miejsca, gdzie je zamontowano. Jakie kontakty sprawdzą się w różnych pomieszczeniach? Sprawdź zasady dobierania gniazdek elektrycznych.

Łazienka

Łazienka to pomieszczenie wilgotne, więc warto zainstalować w niej gniazdo hermetyczne albo z klapką. Powinny mieć oznaczenie klasy wodoszczelności minimum IP44 (do miejsc wilgotnych). Wtedy będziesz pewny, że ich prawidłowe funkcjonowanie nie będzie narażone na ewentualne usterki.

Sprawdź też: Czujnik jakości powietrza – w jaki sposób działa i jak wybrać odpowiedni model?

Kuchnia

W kuchni sprawdzą się takie same gniazdka jak w łazience, czyli o zwiększonej odporności na działanie wilgoci. Warto zadbać o to, aby znalazły się na odpowiedniej wysokości nad blatem i oczywiście w wystarczającej liczbie. Sprzęty typu lodówka czy zmywarka powinny mieć swoje „dedykowane” kontakty. Z kolei do obsługi mniejszych urządzeń (np. blendera, robota kuchennego) możesz zainstalować dyskretne gniazda meblowe, które „chowają się” w blacie.

Pokój dziecięcy

W przypadku gniazdek w pokoju dziecięcym przede wszystkim należy zadbać o zminimalizowanie ryzyka porażenia prądem w wyniku włożenia do środka metalowych przedmiotów albo palców.

W pokojach dziecięcych często stosuje się kontakty z przesłoną torów prądowych lub izolacyjną przegrodą blokującą dostęp do elementów przewodzących, która automatycznie zamyka się po wyjęciu wtyczki z gniazdka. Inna opcja to zaślepki na gniazdka elektryczne zakrywające nie tylko dziurki, ale cały kontakt (można je nakładać praktycznie na każdy rodzaj gniazdka).

Salon

Gniazdka elektryczne w salonie powinny przede wszystkim pasować do wystroju i nie rzucać się zanadto w oczy. Na rynku znajdziesz na szczęście tak dużo różnych modeli, że bez problemu dopasujesz coś do swojego mieszkania. Jeśli chodzi o klasę wodoszczelności, do salonu wystarczą w zupełności kontakty z oznaczeniem IP22.

Jak podłączać gniazdka elektryczne?

Ogólne zasady podłączania gniazdek elektrycznych w różnych pomieszczeniach są takie same. Przede wszystkim wyłącz prąd (dla pewności skontroluj to jeszcze specjalnym próbnikiem).

Sprawdź też: Gazetownik — co to jest, komu się przyda i dlaczego jeszcze go nie masz? Jak samemu zrobić gazetownik? Podpowiadamy!

Jeśli zakładasz nowe gniazdka elektryczne, będziesz potrzebować narzędzi i materiałów budowlanych do umieszczenia puszki w ścianie (czyli wiertarki, szpachli itp.). Wymiana starych gniazdek na nowe jest prostsza i wymaga przede wszystkim śrubokrętu. Przed wyjęciem przewodów warto zrobić zdjęcie kontaktu, aby móc skontrolować poprawność montażu.

Gniazda pojedyncze

Gdy puszka z kostką jest już w ścianie, montaż gniazda pojedynczego oznacza odpowiednie podłączenie kabli. W gniazdkach z uziemieniem są 3 przewody:

  • brązowy/czarny – przewód napięciowy,
  • niebieski – neutralny (zerowy),
  • zielono-żółty – uziemiający.
Instalacja gniazdka elektrycznego powinna być wykonana dokładnie i zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
Pamiętaj o zasadach montażu czy wymiany gniazdka elektrycznego – poprawna instalacja zapewni jego prawidłową pracę

Patrząc na gniazdko od przodu, przewód napięciowy instaluje się do lewego zacisku, neutralny do prawego, a uziemiający do górnego (bolca). W przypadku gniazdek bez uziemienia rzecz jasna masz do wyboru tylko czarny i niebieski przewód – montujesz je tak samo, czyli odpowiednio do lewego i prawego zacisku. Potem trzeba jeszcze przykręcić obudowę, włączyć prąd i sprawdzić, czy wszystko działa.

Gniazdka elektryczne podwójne

Gniazdka elektryczne podwójne podłącza się tak samo, jak pojedyncze. W kontakcie z uziemieniem robi się to za pomocą 3 przewodów, a w gniazdku bez uziemieniaza pomocą 2.

Montaż gniazdek elektrycznych w pomieszczeniach narażonych na wilgoć

W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci (np. łazience i kuchni) warto zamontować hermetyczne gniazdka elektryczne. W miarę możliwości powinny też znajdować się jak najdalej od armatury, czyli zlewu, umywalki lub wanny.

Montaż gniazdka elektrycznego w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym należy zamontować gniazdka z odpowiednimi zabezpieczeniami, które opisano wcześniej. Zwróć uwagę, czy osłony są wykonane z wytrzymałych materiałów, a także czy w obudowie oraz między nią a ścianą nie ma szczelin.

Sprawdź też: Na jakiej wysokości telewizor w salonie i sypialni? Wybieramy optymalną

Montowanie gniazda na zewnątrz

Na zewnątrz można zamontować natynkowe lub podtynkowe gniazdo hermetyczne. Jeśli wybierzesz opcję natynkową, zwróć uwagę, czy obudowa ma klasę wodoszczelności minimum IP44, a nawet IP56 (do miejsc narażonych na działanie wody typu okolice basenu czy sauny). Nie bagatelizuj tego faktu, ponieważ niestosowanie wskazanych reguł dotyczących montażu może zaszkodzić całej instalacji elektrycznej w domu.

Nowoczesne gniazdka elektryczne

Nowoczesne gniazdka elektryczne odznaczają się ciekawym designem i dodatkowymi funkcjonalnościami. Warto zainteresować się produktami takimi jak gniazdka elektryczne z USB, klapką, wyrzutnikiem wtyczki, wyłącznikiem albo inteligentne kontakty sterowane z poziomu smartfonu lub tabletu. Nie należy zapominać przy okazji o włącznikach dotykowych – mogą one bowiem dopasować się do nowoczesnych gniazdek elektrycznych.

Pamiętaj, że liczbę i rodzaj gniazdek elektrycznych należy dostosować przede wszystkim do pomieszczenia oraz użytkowników. Jakość kontaktów ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo, nie warto na nich oszczędzać!

A czy Ty zwracasz szczególną uwagę na parametry gniazdka elektrycznego podczas jego zakupu? Kupujesz modele kontaktów, które są dostosowane do konkretnego pomieszczenia, czy nie ma to dla Ciebie większego znaczenia? Daj nam znać w komentarzu, jakie masz o tym zdanie.

A jeśli interesują Cię inne tematy związane z urządzaniem domu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta przełoży się na dobrze zagospodarowane wnętrze Twojego mieszkania. To w konsekwencji zaowocuje większym komfortem życia.

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *