1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Lawenda w doniczce – wszystko o uprawie lawendy w domu

Zrób to sam

2 lata temu

Lawenda w doniczce – wszystko o uprawie lawendy w domu

Rośliny
16
0
0
16
0

Znana ze swojego czarującego zapachu oraz pięknego kwiatostanu lawenda chętnie prezentowana jest w wielu ogrodach. Nie znaczy to jednak, że nie da się wyhodować jej również w warunkach domowych. O co należy zadbać, by lawenda w doniczce rosła zdrowo?

Lawenda w domu – czy warto zdecydować się na jej uprawę?

Lawenda już od setek lat bujnie porasta nasze ogrody, rabaty, a czasem nawet całe pola. Szał na te piękną i delikatną roślinę wcale nie wynika wyłącznie z jej niezaprzeczalnych walorów estetycznych – wytwarzanie z użyciem lawendy rozmaitych wyrobów ma bowiem bardzo długą tradycję. Jest ona na szeroką skalę wykorzystywana między innymi w przemyśle kosmetycznym czy spożywczym.

Osoby decydujące się na hodowanie lawendy w doniczce cenią sobie z kolei jej bardzo przyjemny zapach, którego dodatkową zaletą jest to, że skutecznie odstrasza komary. Bardzo częstą motywacją domowej uprawy rośliny jest chęć wkomponowania jej w estetykę wnętrza. Lawenda w doniczce na balkonie lub na tarasie idealnie wpisuje się w wystrój stylu prowansalskiego. Kwiaty lawendy mogą ubarwić także aranżacje rustykalne, vintage czy shabby chic.

lawenda w doniczce

Uprawa lawendy w doniczce – jaki gatunek rośliny wybrać?

Jeśli chcemy uprawiać lawendę w doniczce, nie potrzebujemy żadnej specjalistycznej wiedzy na temat jej gatunków. Wszystkie odmiany lawendy bowiem dobrze odnajdują się w domowych warunkach. O wiele trudniej wyhodować tę roślinę na zewnątrz – naszym klimacie odnajdą się tylko niektóre gatunki lawendy. Które wybrać? Oto kilka przykładów najbardziej rozpowszechnionych rodzajów tej rośliny:

  • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – absolutny klasyk. Nie ma w Polsce drugiej tak popularnej odmiany lawendy. Jest ona bardzo odporna na czynniki termiczne, świetnie znosi zarówno mocne słońce, jak i zimowe mrozy. Kwitnie zwykle od lipca do sierpnia, jej kwiaty mają barwę niebieskofioletową. Lawenda wąskolistna ma intensywny zapach, może być także spożywana przez ludzi.
  • Lawenda francuska (Lavandula stoechas) – również bardzo popularna odmiana lawendy. Nie jest jednak tak odporna i wymaga pewnych starań, by utrzymać ją w dobrym zdrowiu. Najczęściej kwitnie jesienią lub z początkiem lata, jej kwiaty mogą być zarówno białe, jak i ciemnoniebieskie. Lawenda francuska lubi ciepło i słabiej znosi mróz, najlepiej więc nie wystawiać jej na temperatury niższe niż -7°C.
  • Lawenda spika (Lavandula latifolia) – od innych odmian tych kwiatów wyróżnia ją nietypowy wzrost. Może ona osiągać wysokość nawet około metra, musi więc rosnąć w odpowiednio dużych doniczkach. Intensywnie pachnie, a jej kwiaty mają delikatny, liliowy kolor. Charakteryzuje się też doskonałą odpornością na mrozy.

Sprawdź też: Zioła w kuchni – jak je hodować? Jakie wybrać i jak o nie dbać? Wszystko o ziołach w kuchni

Jak zacząć uprawiać lawendę w doniczce?

Lawenda nie jest wymagająca zarówno jeśli chodzi o podłoże, jak i naczynie, w którym się znajduje. Nie znaczy to jednak, że mamy pełną dowolność w kwestii wyboru doniczki. Naczynie powinno być trwałe i odporne na wpływ wilgoci, należy także upewnić się, że posiada ono perforacje na spodzie. System dziurek będzie służył odsączaniu nadmiaru wody. Uprawa lawendy w doniczce wymaga utrzymania poziomu wilgotności na prawidłowym poziomie, w przeciwnym wypadku roślina może zacząć gnić i pleśnieć.

Do donicy wsyp warstwę drenującą. Możesz posłużyć się w tym celu keramzytem lub drobnymi kamieniami. Następnie umieść w doniczce ziemię o neutralnym lub lekko zasadowym pH. Powinna zawierać też dość duży dodatek wapnia. W podłożu należy teraz umieścić lawendę, podsypać ją dookoła ziemią, którą następnie trzeba ubić. Jeśli decydujesz się na uprawę rośliny w skrzyni, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy kolejnymi sadzonkami. Pozostaw około 40 cm, by umożliwić jej swobodny rozrost.

Donicę z zasadzoną lawendą możesz już umieścić w wybranym miejscu. Może to być na przykład okno od południowej strony lub inne miejsce, w którym roślina ma swobodny dostęp do promieni słonecznych. Nie bój się, że bezpośrednie, mocne naświetlenie uszkodzi lub wysuszy pędy roślin – dobrze radzą sobie one latem także w otwartym polu, nie ma więc powodów do obaw. Koniecznie podlej też roślinę, uważaj jednak, by nie dostało się do niej zbyt wiele wody. Wystarczy, że nieco zwilżysz podłoże.

lawenda dekoracja

Pielęgnacja lawendy w doniczce

Lawenda w doniczce potrzebuje lepszego nawadniania niż ta znajdująca się w ogrodzie. W pierwszych miesiącach od zasadzenia roślinę należy podlewać nieco częściej. Skąd możemy wiedzieć, kiedy pora podlać lawendę? Zbadajmy ręką podłoże – jeśli nie czujemy wilgoci i jest ono suche, wlejmy do doniczki tyle wody, by nieco zwilżyć ziemię.

Lawenda w doniczce może potrzebować regularnego przycinania – tym sposobem zapewnimy jej korzystne warunki do zawiązania nowych pąków, a co za tym idzie, szybszego i bardziej obfitego kwitnięcia. Przycinać lawendę możemy za pomocą sekatora lub ostrych nożyc. Zasadniczo dokonuje się tego dwa razy do roku: zaraz po zimie i wczesną jesienią. Podczas wiosennego cięcia musimy jednak dość ostrożni i uważać, by nie uszkodzić nowo formujących się pączków.

By odpowiednio pielęgnować lawendę, musimy obserwować, czy na jej łodygach i liściach nie tworzą się ogniska pleśni. Jeśli zauważymy brązowienie i tworzenie się szarego nalotu na ich powierzchni, mamy do czynienia z gniciem rośliny, któremu trzeba jak najszybciej zapobiec. Może ono wynikać z braku odpowiedniej wentylacji lub zbyt dużej wilgotności podłoża. Zapleśniałe części rośliny należy podciąć, a ja samą skropić środkiem przeciwgrzybiczym.

Sprawdź też: Paproć — wszystko o pielęgnacji paprotki. Uprawa rośliny oczyszczającej powietrze. Poradnik

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *