1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda kocimiętka? Jak uprawiać tę roślinę?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda kocimiętka? Jak uprawiać tę roślinę?

Rośliny
15
2
0
15
2

Czy kocimiętka jest łatwa w uprawie? Jak wygląda ta roślina? Poznaj jej właściwości! Dowiedz się, dlaczego uwielbiają ją koty!

Kocimiętka jest rośliną chętnie uprawianą w przydomowych ogrodach. Pojawia się również na balkonach czy tarasach. To wszystko za sprawą jej estetycznego wyglądu oraz prozdrowotnych właściwości, o których wspomnimy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda kocimiętka? Uprawa

Kocimiętka jest rośliną, którą możesz spotkać zarówno uprawianą w przydomowych ogrodach, jak i rosnącą dziko. Pojawia się ona nie tylko w Europie, ale także w Afryce oraz Azji. Ponad 200 zbadanych odmian (o kilku wspomnimy w dalszej części naszego artykułu) sprawia, że trafisz prawdopodobnie na przeróżne kocimiętki na swojej życiowej drodze.

Kocimiętka to sprawdzona ozdoba w każdym ogrodzie
Kocimiętka ma piękne kwiaty w fioletowym kolorze, co sprawia, że to znakomita dekoracja każdego ogrodu

Kocimiętka jest byliną, co oznacza, że możesz z powodzeniem uprawiać ją przez wiele lat. Oczywiście musisz ją odpowiednio pielęgnować, np. przycinać jej pędy po zimie. Jest ona również krzewem, a więc potrafi mocno się rozgałęzić. Dlatego nie zapominaj o tej czynności, zwłaszcza jeśli chcesz zachować jej estetyczną formę.

Sprawdź też: Mak – uprawa, przepisy prawne i właściwości

Zaletą kocimiętki jest nieskomplikowana uprawa, ponieważ nie wymaga specjalistycznego podłoża. Należy utrzymywać w miarę wilgotną glebę (nie przesuszać i nie przelewać) oraz umieścić ją w słonecznym miejscu. Tyle wystarczy, aby cieszyć się jej fioletowym kwitnieniem nawet przez całe lato, czyli od lipca aż do września. Oczywiście możesz sadzić tę roślinę zarówno w gruncie, jak i w skrzyni balkonowej. Kocimiętka w doniczce to również częsty widok.

Kocimiętka – właściwości rośliny. Jak działa kocimiętka na człowieka?

Kocimiętka jest polecana w uprawie ze względu na swoje znakomite właściwości. Czym może pochwalić się ta roślina? Jak działa kocimiętka na człowieka? A jak na kota? A może pomoże walczyć nam z niechcianymi owadami?

Kocimiętka należy przede wszystkim do grupy roślin odstraszających komary. Sprawdzi się również jako zabezpieczenie przed często boleśnie gryzącymi meszkami. Kocimiętka właściwa jest odmianą wykorzystywaną w medycynie ludowej, a więc ziołolecznictwie. Zbiera się z niej bowiem liście, które następnie się suszy. Z nich powstają olejki eteryczne, które mają oczywiście cenne właściwości zdrowotne dla naszego organizmu. W liściach kocimiętki znajdują się również gorycze i garbniki. Pierwsze działają uspokajająco na nasz układ nerwowy, drugie natomiast – przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Z kocimiętki przygotowuje się także napar.

Kocimiętka dla kota – warto jeszcze wspomnieć, dlaczego roślina ta często jest łączona z naszym skocznym pupilem. Koty uwielbiają bawić się kocimiętką ze względu na jej zapach. Roślina ta zawiera bowiem związek organiczny nepetalakton. Ponieważ przypomina on koci feromon, jest jednocześnie bardzo przyjemny dla niemal każdego miauczącego futrzaka.

Kocimiętka – odmiany, które warto znać

Jak już wspominaliśmy, roślina ta może występować w przeróżnych odmianach. Chcielibyśmy krótko opisać kilka z najczęściej spotykanych gatunków w naszym kraju – zarówno tych rosnących dziko, jak i uprawianych w ogrodzie czy na balkonie.

Sprawdź też: Rośliny miododajne, które warto znać!

Nierzadko spotykana jest kocimiętka naga. To dziko rosnąca roślina, która często znajduje się na polach czy poboczach dróg. Popularniejsza, bo wykorzystywana w celach medycznych, jest natomiast kocimiętka właściwa, której nazwa już pojawiła się wcześniej w naszym poradniku. Krzew ten osiąga nawet blisko pół metra wysokości. Odstrasza komary i meszki oraz służy do przyrządzania olejków eterycznych czy naparów korzystnie wpływających na nasze zdrowie (np. podczas przeziębień czy podrażnień skóry). W domowych ogrodach i balkonach pojawia się też kocimiętka Faassena. Zapach tego krzewu będzie działał na nas uspokajająco, zwłaszcza gdy posadzimy go obok miejsca naszego codziennego relaksu.

Kocimiętka dla kota jest bezpieczną dla niego rośliną
Jeśli masz w domu kota, będzie on bardzo często przebywał przy kocimiętce

Kocimiętka jest więc bardzo polecaną rośliną, która ma mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Warto sadzić ją też ze względu na jej cechy odstraszające komary i meszki. Poza tym jest bardzo estetyczna, więc wypełni i udekoruje każdy ogród. Jeśli więc szukasz odpowiedniej rośliny dla siebie (a może i dla swojego kota), postaw na kocimiętkę!

A Ty co sądzisz o tej roślinie? Czy kocimiętka Ci się podoba? A może już uprawiasz ją w swoim ogrodzie i korzystasz z jej prozdrowotnych właściwości? Daj nam koniecznie znać w sekcji komentarzy, co sądzisz o kocimiętce!

Interesują Cię inne tematy związane z uprawą różnych roślin? Mamy więc nadzieję, że wymienione przez nas artykuły przypadną Ci do gustu!

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *