1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Nawadnianie ogrodu – jak zrobić? Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Poradniki

2 lata temu

Nawadnianie ogrodu – jak zrobić? Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Budowa i remont Ogród
13
0
0
13
0

Regularne nawadnianie ogrodu jest kluczowe, aby zachować prawidłowy rozwój wszystkich roślin znajdujących się w przydomowej rabacie czy amatorskim warzywniku. Dzięki wodzie również trawnik może rosnąć bez zahamowań. Dobrym pomysłem jest stworzenie systemu nawadniania ogrodu. Sprawdź, jak go zaplanować i wykonać!

Automatyczne nawadnianie ogrodu jest bardzo wygodne. Nie musisz stale pamiętać o regularnym podlewaniu wszystkich roślin rosnących przy Twoim domu. Jak jednak zaprojektować nawadnianie ogrodu? Na co zwracać uwagę? Co konkretnie wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Trafiłeś na tę stronę, szukając zapewne informacji, jak samemu zrobić nawadnianie ogrodu lub jak zrobić automatyczne nawadnianie ogrodu. Spieszymy więc z odpowiedziami! Na początku czeka Cię trochę planowania, zanim przejdziesz do wykonywania dalszych działań w terenie. Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu? Musisz wziąć pod uwagę powierzchnię ogródka oraz spisać wszystkie materiały, których będziesz potrzebował. Więcej o tym piszemy w kolejnych akapitach.

Nawadnianie ogrodu to sposób na zapewnienie wody wszystkim roślinom w ogrodzie
Dzięki automatycznemu nawadnianiu ogrodu Twoje rośliny będą miały codziennie zapewniony dostęp do wody – oczywiście w tych godzinach, na które się zdecydujesz w trakcie ustawiania sterownika

Co jeszcze może być przydatne? W sieci znajdują się planery systemów nawadniania, dzięki którym zaprojektujesz rozłożenie automatycznego nawadniania w swoim ogrodzie. 

Jeśli rozważasz samodzielne zaprojektowanie systemu podlewania roślin, przemyśl zainwestowanie w system nawadniania kropelkowego. Więcej o nim przeczytasz w podlinkowanym artykule.

Jakie elementy wchodzą w nawadnianie ogrodu?

Załóżmy, że masz już przygotowany plan. Zapewne uwzględniłeś w nim (a przynajmniej powinieneś) wszystkie niezbędne elementy do stworzenia nawadniania ogrodu. Jakie zakupy Cię czekają? Z pewnością na Twojej liście nie zabraknie:

  • rur z polietylenu – o różnych średnicach dostosowanych do zaplanowanego systemu nawadniania ogrodowego, np. 20, 25 czy 38 mm;
  • elementów łączących wspomniane rury, czyli różnego rodzaju złączki czy trójniki;
  • zraszaczy (mikrozraszaczy czy zraszaczy wynurzalnych – statycznych i rotacyjnych);
  • pompy wody;
  • rozdzielaczy;
  • przewodów sterujących (w przypadku tworzenia automatycznego nawadniania ogrodu).

Czy projektowanie nawadniania ogrodu jest czasochłonne?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zaprojektować nawadnianie ogrodu, na pewno ciekawi Cię także czas, który będziesz musiał poświęcić tej czynności. Niestety – nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest pewne – jeśli to Twoja pierwsza tego typu inwestycja, wykonanie projektu może zająć Ci sporo czasu. Po raz kolejny polecamy skorzystanie ze specjalnych planerów systemu nawadniania. Skorzystanie z nich na pewno pozwoli usprawnić Ci ten proces.

Automatyczne nawadnianie ogrodu – czy warto w nie inwestować?

Czy warto decydować się na automatyczne nawadnianie ogrodu? Wszystko oczywiście zależy. Jeżeli jesteś posiadaczem malutkiego ogródka – może nie jest to wcale konieczne? Jeśli jednak często zdarza Ci się zapominać o obowiązkach bądź często wyjeżdżasz – automatyczne nawadnianie ogrodu może być wybawieniem. Jest ono oczywiście droższe, ale musisz przekalkulować sobie bilans zysków i strat – regularne więdnięcie roślin i kupowanie nowych może być o wiele boleśniejszym wydatkiem niż zainwestowanie w automatyzację procesu podlewania roślin. Przemyśl to rozwiązanie także w przypadku, jeżeli nie jesteś amatorem prac ogrodowych i Twoją ulubioną czynnością jest po prostu wypoczynek na łonie natury. Jeżeli interesują Cię koszty nawadniania ogrodu – informacje o nich znajdziesz w kolejnych akapitach.

Ile kosztuje automatyczne nawadnianie ogrodu? Cena za m2

Oczywiście nie możemy podać dokładnej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje nawadnianie ogrodu. Dlaczego? Ponieważ to zależy od wielu zmiennych! Możemy jednak oszacować ten wydatek. Przygotuj się na inwestycję rzędu przynajmniej kilku tysięcy złotych. Najtańsze oczywiście będą niewielkie systemy ręczne, ale za automatyczne nawadnianie ogrodu zapłacisz już więcej. Duże, rozbudowane projekty (wliczając zakupy i wykonanie) mogą Cię wynieść nawet około 10 tysięcy złotych lub więcej. 

Sprawdź też: Pomysły na działkę rekreacyjną. Jak zaaranżować ogródek działkowy? Podpowiadamy!

Dokładną kwotę wyliczysz oczywiście po przygotowanym planie i sporządzeniu listy zakupów. Wracając jednak do tematu czynników wpływających na całkowity kosztorys inwestycji, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii z nimi związanych. O tym poniżej!

Ustaw nawadnianie ogrodu jednym kliknięciem lub pod godzinę
Ogromny plus systemu nawadniania ogrodu – jedno kliknięcie i wszystkie rośliny zyskają dostęp do wody, nawet o ustalonej godzinie, więc nie musisz martwić się, że jesteś akurat poza domem

Po pierwsze, wpływ na całkowity koszt nawadniania ogrodu ma wielkość systemu. Jeśli planujesz stworzyć projekt, który będzie uwzględniał cały ogród o bardzo dużych rozmiarach – inwestycja będzie o wiele droższa. Będziesz musiał zapłacić za więcej materiałów – w tym rur, złączy czy zraszaczy.

Sprawdź też: Krasnale ogrodowe – czy to modna dekoracja ogrodu? Jak je zaaranżować?

Po drugie, nie bez znaczenia pozostaje rodzaj systemu. Automatyczne nawadnianie ogrodu jest bez wątpliwości wygodniejszym rozwiązaniem. Musisz się jednak liczyć z tym, że zapłacisz za nie o wiele więcej niż w przypadku ręcznego systemu nawadniania ogrodu. To już od Ciebie zależy, na jaki z nich się zdecydujesz u siebie. Nikt chyba jednak nie zaprzeczy, że samoistnie włączające się nawadnianie ogrodu o ustalonej godzinie przekłada się na ogromny komfort!

Po trzecie, nawadnianie ogrodu, a dokładnie jego system, zaprojektujesz i wykonasz sam czy skorzystasz z usługi specjalistów? Nie ma co się oszukiwać – jeśli podejmiesz się tego zadania samodzielnie, więcej pieniędzy pozostanie w Twojej kieszeni. Jest jednak jedno „ale”! Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia w tej kwestii, czyli inwestycja ta na początku jest dla Ciebie czarną magią, to czeka Cię więcej pracy – od planowania, poprzez zakupy, aż do budowy systemu we własnym ogrodzie.

Ile kosztuje montaż systemu automatycznego nawadniania ogrodu za m2?

Cena materiałów oraz robocizny jest zróżnicowana w całym kraju. Można jednak przyjąć, że średnia kwota za wykonanie automatycznego nawadniania ogrodu sięga niespełna 14 zł za metr kwadratowy. Mimo wszystko powinieneś spodziewać się wydatku (w zależności od miejsca Twojego zamieszkania) w granicach od 12 do 16 złotych za metr kwadratowy.

Jak zaplanować nawadnianie ogrodu?

Co jest niezwykle istotne podczas planowania nawadniania ogrodu? Na pewno musisz przemyśleć, czy chcesz nim objąć obszar całego ogrodu czy tylko jego część – na przykład grządki i rabaty kwiatowe. Od tego zależy ilość potrzebnych materiałów.

Ukryj system nawadniania ogrodu pod ziemią i ciesz się pięknym ogrodem
System nawadniania ogrodu jest zazwyczaj ukryty pod ziemią, dzięki czemu wszelkie przewody nie wpłyną na estetykę aranżacji ogrodu


Każda wskazówka niewątpliwie ułatwi budowanie systemu związanego z nawadnianiem ogrodu. Przydatne porady dotyczą również kwestii obniżania całkowitego kosztorysu i będą niezwykle cenne podczas planowania ogrodu. Zapewne szukacie oszczędności na każdym etapie, a tak się składa, że mamy dla Was sprawdzoną radę! Dzięki niej nie stracicie na jakości całego systemu. O co więc chodzi?

Polecamy Wam robienie zakupów w sklepach internetowych. Tam ceny poszczególnych materiałów są często znacznie niższe niż w stacjonarnych punktach. Jeśli każdy z produktów zakupicie chociaż o kilka złotych taniej, całkowity wydatek na nawadnianie ogrodu może się kolosalnie zmniejszyć. W sklepie internetowym morele.net znajdziesz bogatą ofertę sterowników nawadniania ogrodu.

Planując nawadnianie ogrodu, weź pod uwagę także inne nasze wskazówki – znajdziesz je w kolejnym akapicie.

Jak zrobić nawadnianie ogrodu? Praktyczne wskazówki

Kolejna porada może wydawać się oczywistością, ale należy o niej wspomnieć! Warto bowiem zawsze sprawdzić poprawność działania systemu zaraz po montażu i jeszcze przed jego zakopaniem. Łatwy dostęp do wszystkich rur, złączy i innych elementów sprawi, że szybko odnajdziemy ewentualną usterkę. Nie dokładaj sobie dodatkowego wysiłku, gdy któraś z części systemu zawiedzie. Miej pewność, że po jego „ukryciu” w ziemi wszystko będzie pracowało bez problemów.

Sprawdź też: Krzewy owocowe do ogrodu – jakie wybierać?

Jeżeli nie jesteś pewien, jak zabrać się za pracę – poszukaj w internecie filmików instruktażowych. W dzisiejszych czasach stanowią niezastąpioną pomoc przy wielu czynnościach domowych i ogrodowych!

Czujesz, że to zadanie może Cię przerosnąć? Zdecyduj się na zatrudnienie specjalistów! Jeśli na etapie planowania nawadniania ogrodu zdałeś sobie sprawę, że nie jest to tak łatwe, jak myślałeś – po prostu wynajmij do tego odpowiednią firmę.

Kiedy włączyć nawadnianie ogrodu po zimie?

Dobrze jest też wspomnieć o tym, jak przygotować system nawadniania ogrodu na okres zimowy? Czy trzeba wykonywać jakieś odpowiednie kroki? Warto też zwrócić uwagę na fakt, kiedy włączyć nawadnianie ogrodu po zimie?

Zakręć zawór i pozbądź się resztek wody

Zwiększające się ryzyko nadejścia pierwszych przymrozków powinno być wystarczającym powodem do wyłączenia systemu nawadniania ogrodu i przygotowania go na okres kilku zimniejszych miesięcy. Musisz więc zakręcić zawór doprowadzający wodę do wszystkich elementów go budujących, a także pozbyć się resztek wody, które w nich pozostały. Niezadbanie o to może wpłynąć na liczne usterki, a w konsekwencji – dodatkowe i niepotrzebne wydatki.

Pozostaje nam wyjaśnić, jak pozbyć się wspomnianych resztek wody? Są na to dwa sposoby, a ich zastosowanie zależy od tego, jak zbudowany jest system u Ciebie w domu. Jeśli nawadnianie ogrodu ma zawory odwadniające, po prostu je odkręć. Resztki wody spłyną. Jeżeli nie, musisz skorzystać ze sprężonego powietrza.

Demontaż elementów podatnych na mróz

Kolejną kwestią jest zdemontowanie wszystkich elementów narażonych na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych zimą. Mróz może zaszkodzić zraszaczom, zaworom czy pompie, dlatego dobrze jest je odkręcić i przenieść na najbliższe miesiące w cieplejsze miejsce. Nie zapominaj o ich wyczyszczeniu, co bez wątpienia zwiększy ich żywotność.

Termin ponownego podłączenia systemu nawadniania ogrodu

Przejdźmy do momentu, gdy zima dobiega końca. Ostatnia kwestia, którą trzeba poruszyć w tym artykule, jest więc związana z odpowiedzią na pytanie, kiedy włączyć nawadnianie ogrodu po zimie? Oczywiście wtedy, gdy minie ryzyko przymrozków. Połowa maja będzie idealnym terminem na ponowne zamontowanie odkręconych na zimę elementów i przygotowanie systemu nawadniania ogrodu do kolejnego sezonu.

Sprawdź też: Wiosna w ogrodzie – co robić, gdy zima dobiegnie końca? Porady

Nawadnianie ogrodu jest bardzo przydatnym systemem, zwłaszcza gdy musisz codziennie pamiętać o podlewaniu dużego trawnika i wielu roślin. Dzięki niemu nie tracisz praktycznie czasu na tę czynność, a już w ogóle nie musisz mieć tego w głowie po zainwestowaniu w automatyczne nawadnianie ogrodu! Jeśli więc chcesz zapewnić sobie tę wygodę w okresie wiosenno-letnim – a przede wszystkim spędzać czas w ogrodzie głównie na wypoczynku, a nie pielęgnacji roślinności – to powinieneś rozważyć zakup opisywanego systemu nawadniania. Jeżeli podejdziesz do tej inwestycji z pełną starannością o najdrobniejszy element, możesz już za niewygórowaną kwotę cieszyć się nim bardzo szybko. Wszystko zależy od dokładnego zaplanowania i zakupów poszczególnych części systemu nawadniania ogrodu za rozsądną cenę.

A czy Ty zdecydowałeś się u siebie na nawadnianie ogrodu? Na jaki system postawiłeś? Ile kosztowała Cię ta inwestycja? Masz z tym systemem jakieś problemy czy wszystko funkcjonuje bez większych kłopotów? Co najważniejsze, zdradź nam, czy ręczne lub automatyczne nawadnianie ogrodu odciążyło Cię w codziennej pielęgnacji roślinności uprawianej przy własnym domu. Czekamy na Twoje cenne uwagi w komentarzach!

Jeśli natomiast interesują Cię inne tematy związane z zagospodarowaniem ogrodu, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe! Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta przełoży się na estetycznie i praktycznie zaprojektowane podwórko.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *