1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Wełnowiec – jak wygląda? Jak go rozpoznać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Wełnowiec – jak wygląda? Jak go rozpoznać?

Szkodniki
8
0
0
8
0

Wełnowiec – szkodnik atakujący całą roślinę, łącznie z korzeniami, jest bardzo charakterystyczny. Jak wygląda wełnowiec? Skąd się bierze? Jakie są objawy jego żerowania? Przekonaj się i sprawdź, czy białe robaczki w doniczce to właśnie one!

Wełnowiec – krótka charakterystyka

Jeśli na roślinie zauważysz właśnie wełnowca – nie ma mowy o pomyłce. Te szkodniki roślin są wyjątkowo charakterystyczne. Dorastają do długości kilku milimetrów, lecz łatwo je dojrzeć. Ich ciała pokryte są białą lub biało-szarą woskowatą wydzieliną, która przypomina puszek. Dzięki temu zawdzięczają swoją nazwę – po prostu wyglądają jak zbitki wełny na roślinie.

wełnowiec na roślinie
Wełnowce przypominają z daleka watę – z bliska natomiast dokładnie widać całą strukturę pasożyta

Wełnowce czują się świetnie w suchych, ciepłych pomieszczeniach – dlatego, jeśli posiadasz stosunkowo niską wilgotność powietrza, możesz obawiać się nieproszonych gości. Atakując roślinę, wełnowiec może być wszędzie – na liściach, pod nimi, na łodygach, a także w ziemi.

Skąd się bierze wełnowiec na roślinach?

Wełnowiec na kwiatach w naszych domach i ogrodach zwykle pojawia się przyniesiony na nowo zakupionej roślinie. Z tego powodu tak ważne jest dokładne obejrzenie rośliny, zanim przyniesiemy ją do domu, a także zapewnienie jej odpowiedniej kwarantanny. 

Sprawdź też: Tarczniki – nieznośne szkodniki roślin. Jak je zwalczyć?

Bezwzględnie zawsze separuj nowe nabytki roślinne! Te szkodniki mogą być wszędzie – wełnowiec na kaktusie, palmie czy storczyku to tylko kilka skrajnych przykładów. Pokazują one jednak, jak różnorodne stanowiska i warunki im pasują. 

Po czym rozpoznać wełnowce?

Oprócz oczywistych oznak, dobrze widocznych na tle rośliny białych, „mięciutkich” zbitek podobnych do wełny, możemy zaobserwować również inne dolegliwości, gdy naszą roślinę przejmuje wełnowiec. Objawy jego żerowania to:

  • choroby kwiatów doniczkowych (żółknięcie lub brązowienie łodyg, kwiatów i liści);
  • lepki nalot na roślinie;
  • opadnięcie i ogólny niezdrowy wygląd zainfekowanych kwiatów.

Gdy zauważymy któryś z tych objawów – należy bezwzględnie działać, zanim z kilku osobników zrobi się cała plaga. Niezauważony wełnowiec na storczyku w mig przeniesie się na inne rośliny w naszej domowej dżungli, a wtedy ofiar wśród roślin może być więcej. Co robić, gdy naszym przeciwnikiem jest wełnowiec? Jak się pozbyć tego „puchatego” przeciwnika?

Wełnowiec – zwalczanie

Czy w pierwszej kolejności trzeba sięgać od razu po chemiczne preparaty na wełnowce czy domowe sposoby też się sprawdzą? Przedstawiamy obie opcje – a Ty wybierz, co jest dla Ciebie bardziej odpowiednie. W obu przypadkach pierwszym krokiem jest odseparowanie zainfekowanej rośliny od reszty domowej dżungli, by nie narażać ich na gościa, którym jest wełnowiec. Szkodnik nie ma najmniejszego problemu w szybkim rozprzestrzenianiu się. 

Domowe sposoby

Najważniejszy krok, zaraz po wyizolowaniu zainfekowanej rośliny, jest zastosowanie sposobów niewymagających specjalnych preparatów – czyli ręczne usuwanie szkodników. Pomoże Ci w tym roztwór z wody oraz mydła, alkoholu lub płynu do mycia naczyń. Zamoczonym w miksturze patyczkiem higienicznym lub kawałkiem tkaniny przecieraj roślinę. Rób to delikatnie, lecz bardzo dokładnie – upewniając się, że wszystkie osobniki zostają usunięte.

Następnie, gdy nie widzisz już żadnych chętnych wełnowców do usunięcia mechanicznego – wyjmij roślinę z doniczki i starannie usuń całą ziemię. Tak przygotowany kwiat zabierz pod prysznic – przyda mu się nieco szorowania. Nie zapomnij o wymyciu korzeni, a także liści, koniecznie z obu stron. Po takim zabiegu żaden „wełnowiec korzeniowy” nie będzie miał wolnej drogi do namnażania się i siania spustoszenia w Twoim domowym ogródku. Tu dowiesz się, jak poprawnie przesadzać rośliny.

Chemia na wełnowca

Chemia to ostateczny krok w walce Ty versus wełnowiec. Oprysk z pewnością będzie skuteczny, jednak pamiętaj, że należy się stosować do wszystkich zaleceń producenta. Takie środki są łatwo dostępne – znajdziesz je w dziale ogrodniczym każdego większego marketu, a także w sklepach ogrodniczych.

Możesz też wypróbować zdrowszą alternatywę – ekologiczne środki, po których użyciu nie powinien się ostać żaden wełnowiec. Preparat wzbogacony o oleje uniemożliwia oddychanie szkodnikom i tym samym doprowadza je do całkowitego unicestwienia.

Sprawdź też: Ziemiórki – jak się pozbyć nieznośnych muszek? Sposoby na ziemiórki!

Nie zapominaj, że każdy z przedstawionych sposobów należy regularnie powtarzać aż do wytępienia wszystkich nieproszonych gości. Stosując się do tych zaleceń, żaden wełnowiec na palmie już nigdy nie będzie Twoim utrapieniem!

A czy Ty masz swoje sposoby na wełnowce? Uważasz, że walka z nimi jest trudna? Czy białe robaczki w ziemi, które zaobserwowałeś w swojej doniczce, to właśnie wełnowce? Koniecznie podziel się z nami i z innymi czytelnikami tą wiedzą w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać inne szkodniki, koniecznie zapoznaj się z tymi artykułami:

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.