1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ptaki zimą — które z nich zostają w Polsce? Co możemy, a czego nie możemy robić, by im pomóc?

Poradniki

2 lata temu

Ptaki zimą — które z nich zostają w Polsce? Co możemy, a czego nie możemy robić, by im pomóc?

Balkon Ogród
30
9
0
30
9

Czy należy dokarmiać ptaki zimą? A może same znajdą pożywienie podczas mrozów? O tym, czy powinieneś wystawiać karmnik dla ptaków oraz jakie ziarna możesz w nim umieścić, dowiesz się z naszego artykułu!

Ptaki zimą — jakie gatunki możesz wtedy spotkać w swoim ogrodzie?

Jak wie każde dziecko, pewne gatunki ptaków odlatują z naszego kraju, a inne do niego przylatują. Te zimujące w Polsce często przybywają z miejsc o mroźniejszym klimacie – jak na przykład jemiołuszki z charakterystycznym czubem na głowie. Wiele z ptaków odwiedzających nasz kraj to zagrożone gatunki, jak bernikle, rzadkie kaczki lodówki czy czarno-białe edredony.

Pewne gatunki ptaków występują w Polsce przez cały rok, ale zimą odwiedzają nas też przedstawiciele tych samych grup, które przez większość czasu mieszkają w Azji. Gdy przyjdzie lato, niektóre z gilów czy szczygłów wrócą na Syberię. Ptaki zimowe najczęściej jednak gniazdują w Polsce przez cały rok i nie odlatują na południe.

Sprawdź też: Czym karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić? Rodzaje karm dla różnych ptaków na dane pory roku!

Jakie ptaki można spotkać zimą w Polsce? Wróble (oraz ich kuzyni, mazurki), kolorowe sikorki oraz wszechobecne gawrony i kawki są dobrze znane mieszkańcom miast. Na wsiach można też spotkać sikorki, jemiołuszki, dzięcioły, zimorodki i sójki, a nad wodą dzikie kaczki, łabędzie czy czaple.

Karmnik — jak zapewnić w nim dobre warunki?

Może chcesz pomóc swoim pierzastym przyjaciołom, ustawiając karmnik dla ptaków w swoim ogrodzie? Dobry karmnik powinien być łatwo dostępny tak dla Ciebie, jak i skrzydlatych gości. Zadbaj, by ewentualny drapieżnik nie mógł łatwo wskoczyć do wnętrza – z tego powodu nie powinieneś mocować karmnika na drzewie. Umieść budkę na ścianie budynku: wtedy pokarm nie zamarznie, a np. kotom będzie trudno zaczaić się na ptaki. Inną opcją jest po prostu ustawienie karmnika na pręcie lub paliku.

Czy dokarmianie ptaków ma sens i jest dla nich dobre?

Na ogół ptaki nie potrzebują pomocy ze strony ludzi, bo dzikie zwierzęta mogą same zdobywać pożywienie. W miastach jest to jednak trudniejsze – im więcej blokowisk, tym mniej jedzenia znajdą ptaki w zimie. Nie należy karmić ich latem i jesienią, bo wtedy same z łatwością znajdą żywność. Co więcej, wędrowne gatunki mogą przyzwyczaić się do obfitego źródła pokarmu i zrezygnować z odlotu, co zazwyczaj kończy się dla nich tragicznie.

Ptaki można dokarmiać zimą, szczególnie podczas fatalnej pogody. Gdy wszystko zasypane jest śniegiem, wieje ostry wiatr, wtedy warto się zmusić, by wyjść na dwór i uzupełnić karmnik dla ptaków. Kiedy zimy są srogie, rób to regularnie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dokarmiać ptaki zimą, musisz też pamiętać o utrzymywaniu miejsca karmienia w czystości, bo resztki jedzenia i odchody mogą być siedliskiem pasożytów — dużo zwierząt skupiających się w jednym miejscu oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia chorób.

Ptaki zimą, karmnik, śnieg
Zimą dokarmiaj ptaki regularnie

To musisz wiedzieć, by odpowiednio dokarmiać ptaki

Nie potrzebujesz karmnika, by dokarmiać ptaki. Jeśli w pobliżu nie ma dzikich kotów, możesz rozsypać ziarno na większym obszarze. Dobrym pomysłem będzie także samodzielne wykonanie karmników-dozowników, np. z plastikowych butelek i rozwieszenie ich w kilku różnych miejscach – najlepiej też, by każdy wypełniony był innym rodzajem pokarmu. Im więcej lokalizacji, w których ptaki znajdą pożywienie, tym lepiej.

Karma dla ptaków na zimę

Spory odsetek Polaków po prostu nie wie, czym dokarmiać ptaki zimą. Wielu karmi je „ludzkim” jedzeniem, zwłaszcza chlebem, a to bardzo zły pomysł. Chleb jest trudny do strawienia dla tych zwierząt, zawiera sól, która zaburza gospodarkę wodną organizmu, a także często jest spleśniały, co jest źródłem zagrażających życiu chorób.

Najlepszym pokarmem będzie ziarno słonecznika, ewentualnie proso, drobna kasza, albo rozdrobniona kukurydza. Torby z mieszankami ziaren znajdziesz w sklepach zoologicznych czy na wiejskich targach — rolnicy dobrze wiedzą, co jedzą ptaki zimą. Czasami warto też być leniem i nie sprzątać dokładnie ogrodu na zimę. Wtedy w celowo zaniedbane miejsca wprowadzą się owady i pajęczaki, czyli prawdziwy ptasi przysmak.

Korzyści z odpowiedzialnego dokarmiania ptaków

Dlaczego dokarmiamy ptaki zimą? Bo wtedy będą w stanie przetrwać, a latem odwdzięczą się, zjadając owady i robaki żerujące na uprawianych w ogrodach roślinach. Chociaż obserwowanie ptaków jest przyjemne i może być Twoim jedynym kontaktem z przyrodą, to pamiętaj, że dokarmianie ich stanowi autentyczną pomoc żywym istotom, jeżeli jest przeprowadzane z głową.

Ptaki zimą - ptak, karma, nasiona
Dokarmianie ptaków to bardzo odpowiedzialne zajęcie

Sprawdź też: Jak zrobić karmnik dla ptaków? Sprawdź nasze pomysły!

Dokarmianie ptaków jest odpowiedzialną funkcją — to nie zabawa, a ich żołądki to nie śmietniki. Nasze działania, chociaż motywowane chęcią pomocy, mogą zaszkodzić. Gdy nadejdzie ostra zima, dobrze zastanów się gdzie, jak i kiedy wykładać będziesz ptasi pokarm. O tym, jak dokarmiać miejscowe ptaki zimą, dowiesz się bardziej szczegółowo od miejscowego nadleśnictwa lub organizacji przyrodniczych.

30
9

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.