1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe – jak działa? Poznaj porady, właściwości, szczegóły

Poradniki

2 lata temu

Czym jest ogrzewanie płaszczyznowe – jak działa? Poznaj porady, właściwości, szczegóły

Budowa i remont Wyposażenie
5
0
0
5
0

Ogrzewanie płaszczyznowe możemy podzielić na trzy rodzaje – podłogówkę, ogrzewanie sufitowe oraz ścienne. Dzięki tej instalacji ogrzejesz mieszkanie bez kaloryfera – zastąpią go maty kapilarne. Czym jest to rozwiązanie? Przeczytaj!

Ogrzewanie płaszczyznowe – czym jest i jak działa?

Ogrzewanie płaszczyznowe to nic innego, jak rodzaj instalacji grzewczej, w której nie ma grzejników, a całe pomieszczenie ogrzewają przewody ukryte w podłodze, ścianie bądź w suficie.

Ten rodzaj ogrzewania ma większą powierzchnię wymiany ciepła, dzięki czemu może pracować na najniższej mocy zasilania, czyli 25-30°C. Taka temperatura jest wystarczająca do utrzymania temperatury w pomieszczeniu na poziomie 23 °C. Niska temperatura zasilania świetnie sprawdzi się we współpracy z pompą ciepła. Dzięki temu, że pompa ciepła może pracować nieco lżej, pobiera mniej energii. W ten sposób uzyskasz niższe koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami.

Ogrzewanie płaszczyznowe
Ogrzewanie płaszczyznowe, czyli ogrzewające przewody ukryte w podłodze | Źródło: soltherm.pl

To nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na dowolną regulację temperatury w pomieszczeniu. Te systemy ogrzewania oddają ciepło poprzez całą płaszczyznę grzejną, np. przez posadzkę czy ścianę. Płyta grzewcza jest głównym elementem ogrzewania płaszczyznowego. Dzięki ułożonym na powierzchni wężownicom przepływa przez nie czynnik grzewczy, który następnie oddaje ciepło do pomieszczenia.

Ogrzewanie płaszczyznowe – zalety i wady

Ogrzewanie płaszczyznowe ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Przede wszystkim jest to rozwiązanie szczególnie zalecane alergikom i astmatykom, ze względu na mniejszą ilość unoszącego się kurzu.

Ogromną zaletą jest także oszczędność tego rozwiązania. Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala zaoszczędzić aż do 12-15% w skali roku. Mało tego, nowoczesne urządzenia mogą współpracować z urządzeniami grzewczymi opartymi na pompach ciepła, co w jeszcze większym stopniu pozwoli Ci obniżyć koszty energii.

Ogrzewanie płaszczyznowe rozprowadzone po całym domu
Ogrzewanie płaszczyznowe rozprowadzone po całym domu

Ogrzewanie płaszczyznowe poprawi również ogólny wygląd pomieszczenia. Ma także znaczny wpływ na jego funkcjonalność. Brak tradycyjnych grzejników sprawia, że zyskujesz więcej miejsca przy ścianie, co da Ci większe możliwości aranżacyjne. Zwiększy również przestrzeń, ponieważ zyskasz dodatkowe miejsce przy ścianie.

Ogrzewanie płaszczyznowe jest niemal bez wad. Jedynym czynnikiem, który może zniechęcić Cię do tego typu ogrzewania, jest wysoki koszt inwestycyjny. Również ewentualna naprawa może okazać się kosztowna, a do tego uciążliwa – przy usterce trzeba będzie skuć podłogę czy ścianę, aby dostać się do rur.

Jakie wyróżniamy rodzaje ogrzewania płaszczyznowego?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, ogrzewanie płaszczyznowe dzieli się na ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne oraz ogrzewanie sufitowe. Rodzaje te nieco różnią się od siebie, dlatego omówimy poniżej poszczególne typy. W ten sposób łatwiej zdecydujesz, który rodzaj jest odpowiedni dla Ciebie.

Ogrzewanie podłogowe

Podłogówka jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym typem ogrzewania płaszczyznowego. Jak działa? Rury grzewcze z krążącym czynnikiem grzewczym są zatopione w podłodze. Dzięki temu zapewniają Ci ogrzewanie na całej powierzchni podłogi. Przy ogrzewaniu podłogowym pracuje nie tylko wylewka z zatopionymi przewodami grzewczymi, ale także pokrycie podłogi. Dlatego właśnie najlepszym materiałem zewnętrznym do tego typu ogrzewania są ceramiczne płytki bądź kamień. Materiały te najlepiej przewodzą ciepło.

Sprawdź też: Wodne ogrzewanie podłogowe — co musisz o tym wiedzieć?

Ogrzewanie sufitowe

Promieniowanie cieplne z ogrzewania sufitowego może ogrzać elementy wyposażenia wnętrza oraz części konstrukcyjne budynku, które zaczną same oddawać ciepło do otoczenia.

Ze względu na ograniczone zjawisko konwekcji – przy ogrzewaniu sufitowym ciepłe powietrze nie zacznie opadać w dół. Dlatego, jeśli chcesz osiągnąć taki sam poziom wydajności, co w przypadku ogrzewania podłogowego – musisz ustawić nieco wyższą temperaturę.

Ogrzewanie ścienne

W przypadku ogrzewania ściennego elementy grzewcze są na stałe wkomponowane w ścianę. Nie trzeba martwić się o opór dywanu, tak jak w przypadku ogrzewania podłogowego. Przy tym rodzaju ogrzewania możesz także ustawić wyższą temperaturę zasilania niż w przypadku podłogówki. Ogrzewanie ścienne możesz także wykorzystywać w okresie letnim do chłodzenia pomieszczeń.

Ogrzewanie na ścianie to również warta zainteresowania rzecz!
Ogrzewanie na ścianie – warto zastanowić się także nad takim rozwiązaniem | Źródło: builderpolska.pl

Rodzaje ogrzewania płaszczyznowego

Wyróżnia się trzy typy ogrzewania płaszczyznowego: elektryczne, wodne oraz powietrzne. Elektryczne polega na tym, że w podłodze, ścianie bądź w suficie umieszczone są przewody grzejne lub maty kapilarne. Prąd, który przez nie przepływa, rozgrzewa je – następnie przekazują one ciepło przez podłogę, ścianę bądź sufit do całego pomieszczenia.

Wodne ogrzewanie działa dzięki systemowi metalowych lub plastikowych rur grzewczych, przez które przepływa gorąca woda. Rury układane są na izolacji cieplnej oraz przeciwwilgociowej.

Ogrzewanie powietrzne polega na tym, że w podłodze, w fundamencie lub w ścianie znajdują się kanały, po których krąży ciepłe powietrze. Jest rozprowadzane po zamkniętym obiegu wentylatorem.

Jakie ogrzewanie płaszczyznowe wybrać?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz warunków mieszkaniowych. Jeśli mieszkasz w dużym, przestronnym domu, możesz wypróbować każde z wcześniej wymienionych ogrzewań.

W przypadku mieszkań jedynym i najlepszym wyjściem będzie ogrzewanie elektryczne. Przede wszystkim dlatego, że nie będziesz w stanie zamontować grubych i ciężkich rur wodnych w mieszkaniu. W przypadku instalacji wodnej musisz liczyć się z tym, że jej skuteczność uzależniona jest od działania systemu centralnego ogrzewania. W przypadku elektrycznego ogrzewania nie ma takich trudności.

Ogrzewanie płaszczyznowe to rzecz nad którą trzeba się dłużej zastanowić!
Ogrzewanie płaszczyznowe – wiele osób uważa je za rozwiązanie idealne

Każde ogrzewanie płaszczyznowe będzie świetnym wyborem, jeśli wcześniej przeanalizujesz wady i zalety wybranego rodzaju. Powyższe wskazówki pozwolą Ci wybrać idealny rodzaj ogrzewania do Twojego wnętrza. Nie czekaj więc i wybierz typ odpowiadający Twoim preferencjom!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *