1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Osłona tarasu oraz ogródka w bloku – ochrona przed wiatrem, deszczem, słońcem oraz… sąsiadami

Ogród i balkon

6 miesięcy temu

Osłona tarasu oraz ogródka w bloku – ochrona przed wiatrem, deszczem, słońcem oraz… sąsiadami

Wyposażenie
12
2
0
12
2

Osłona tarasu albo osłona ogródka w bloku przyda się każdemu, komu zależy na prywatności. Odrobina własnej zieleni w mieście (np. ogródek przed domem szeregowym czy blokiem) to skarb. Sprawdź nasze pomysły na osłonę tej przestrzeni!

Czy osłona tarasu oraz ogródka jest konieczna?

Niewielki zielony zakątek to wymarzone miejsce do kilku chwil relaksu z kawą i dobrą książką, zażywania kąpieli słonecznych albo uprawy własnych ziół i warzyw. Jednak w mieście trudno uniknąć ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów. Poza tym nie każde warunki atmosferyczne sprzyjają spędzaniu czasu na nieosłoniętej przestrzeni.

Sprawdź też: Pomysły na oświetlenie tarasu – jakie lampy tarasowe wybrać? Aranżacje, inspiracje i porady

Osłona tarasu przed sąsiadami, wiatrem i deszczem to prosty sposób na dyskretne odcięcie się od świata. Na rynku znajdziesz wiele fantastycznych produktów – wystarczy tylko zorientować się, na który z nich możesz sobie pozwolić.

Jaki rodzaj osłony wybrać?

Wybór osłony zależy przede wszystkim od tego, co chcesz ogrodzić: niewielki balkon typu loggia, taras, mały ogródek w bloku czy przed domem szeregowym. W grę wchodzi nie tylko fizyczna ilość miejsca, ale również kwestie prawne.

  • Właściciele domów prywatnych czy szeregowców mogą sobie pozwolić na więcej swobody – ogranicza ich jedynie prawo budowlane. Jednak płot czy ogrodzenie między Twoim a przylegającym ogródkiem traktowane jest jako coś wspólnego, musisz więc uzyskać zgodę najbliższych sąsiadów.
  • W przypadku mieszkań na parterze w nowym bloku należy zwrócić uwagę na zapisy zawarte w umowie kupna lub najmu lokalu, które można negocjować z deweloperem przed jej podpisaniem.
  • Jeśli takich zapisów nie ma (dotyczy to przede wszystkim starszych bloków czy wieżowców), zakłada się, że grunt przylegający do okien lub balkonu należy do półdzielni mieszkaniowej i mogą z niego korzystać inni mieszkańcy. Warto sprawdzić, co na ten temat mówi regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkaniec parteru nie może więc zupełnie samodzielnie dysponować zieleńcem, a wysokie ogrodzenie ogródka raczej nie wchodzi w grę.
Osłona tarasu czyli sposób na odrobinę prywatności

Jaki więc rodzaj osłony ogródka wybrać, jeśli nie masz zupełnej dowolności w aranżacji przestrzeni przy balkonie lub pod oknami? Zasięgnij opinii architekta krajobrazu (kontakt do niego prawdopodobnie uzyskasz u dewelopera), członków zarządu spółdzielni oraz innych mieszkańców. Dzięki temu unikniesz problemów i niepotrzebnych wydatków związanych z koniecznością usunięcia ogrodzenia.

Rodzaje osłon bocznych

Aby chronić się przed wiatrem i wścibskimi spojrzeniami, zastosuj osłony boczne. Poniżej znajdziesz kilka najciekawszych propozycji.

Markizy boczne

Markizy boczne montuje się do ściany budynku i rozciąga jak ekran. Podstawą jest aluminiowa bądź stalowa rama z płachtą wykonaną z trwałego, wodoodpornego tworzywa sztucznego.

Markizy boczne tarasowe
Markizy boczne tarasowe | Źródło: noveo.com.pl

Jeśli dany model zawiera kotwy-szpikulce, należy je zamontować w gruncie i przykręcić do nich słupki markizy. Taka opcja sprawdza się jako osłona boczna tarasu w domu szeregowym lub parterowym mieszkaniu w bloku, ale balkonu już niekoniecznie (ze względu na brak możliwości zakotwiczenia słupków). W takim przypadku musisz zakupić markizę balkonową z dostosowanym mocowaniem.

Pergola z roletami rzymskimi

Pergola z pionowymi roletami rzymskimi to świetna, niezwykle efektowna osłona tarasu przed wiatrem. Wiele dostępnych na rynku modeli ma górne zadaszenie, ale o osłonięcie boków czasami musisz zadbać samodzielnie. Zaletą takiego rozwiązania jest jego elastyczność – rolety boczne możesz opuszczać lub podnosić w zależności od potrzeb.

Drewniane panele

Zastanawiasz się, czym zabudować boki tarasu na stałe? Gotowe drewniane panele, trejaże i kratownice zamontujesz niezwykle szybko, jeśli mają metalowe kotwy wbijane w grunt. Modele, które osadza się na betonowych słupkach fundamentowych lub kotwach przytwierdzonych do płyty tarasu wymagają nieco więcej planowania i pracy.

Drewniane panele osłaniające taras i ogród
Drewniane panele osłaniające taras i ogród | Źródło: facebook.com

Osłona tarasu z drewna może posłużyć również jako podpórka dla pnących roślin (np. winobluszczu, powojników, róż, bluszczu). Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale, jeśli masz naprawdę mały ogródek przed domem szeregowym, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

Mata bambusowa

Rozwijana mata bambusowa to łatwa w montażu boczna osłona balkonu, którą po prostu przytwierdza się do barierki. Taka mata jest tania, ale nie należy do najtrwalszych. Musisz liczyć się z koniecznością jej wymiany co 1-2 sezony.

Mata z plastikowymi pionowymi listwami – płotek ogrodowy z PVC

Płotek z wąskich listewek z PVC jest równie łatwy w montażu, co mata bambusowa, ale dużo bardziej odporny na działanie warunków atmosferycznych. Umieszcza się go na ogrodzeniu lub barierce za pomocą specjalnych elementów mocujących (ich liczba zależy od wysokości listewek oraz tego, na jak silny wiatr będzie narażona osłona).

płotek ogrodowy z PVC
Płotek ogrodowy z PVC | Źródło: domondo.pl

Deweloperzy zazwyczaj planują jakiś rodzaj płotu między „działkami” przylegającymi do parterowych mieszkań, ale czasami nie zapewnia on wystarczającej prywatności. Jeśli zastanawiasz się, jak dodatkowo ogrodzić ogródek w bloku, taki mobilny, rozwijany płotek to świetna opcja.

Przeplatanka rattanowa

Inną mobilną osłoną tarasu, ogródka, a nawet balkonu w bloku, są parawany z technorattanu albo wikliny. Doskonale pasują zarówno do stylu rustykalnego, jak i nowoczesnego, a po złożeniu nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Osłona od góry

Boczne osłony tarasowe zapewniają prywatność, ale nie chronią przed deszczem czy słońcem. Warto więc pomyśleć również o jakimś rodzaju daszku, zwłaszcza nad tarasem albo balkonem na najwyższym piętrze bloku.

Markiza

Górna markiza montowana do ściany budynku sprawdza się jako osłona tarasu przed deszczem i palącym słońcem. Możesz przebierać wśród modeli o różnych wielkościach, a także sposobach rozwijania. Tańsze osłony trzeba zwijać ręcznie, ale jeśli zależy Ci na wygodzie, warto rozważyć zakup markizy z silnikiem.

Markiza górna osłaniająca taras
Markiza górna osłaniająca taras | Źródło: budujemydom.pl

Pergola z zadaszeniem

Pergola to drewniana osłona tarasu, która daje mnóstwo możliwości. Funkcję daszku mogą pełnić żaluzje lub rolety rzymskie. W miejscach bardziej zacienionych dobrą opcją są przezroczyste i trwałe płyty poliwęglanowe. A jeśli zależy Ci głównie na ochronie przed słońcem, możesz hodować tam rośliny pnące.

Duży parasol

Rozstawienie dużego parasola to najszybszy sposób na stworzenie zadaszenia. Im większy, tym solidniejszą powinien mieć podstawę. Na taras warto kupić model na kółkach z blokadą, aby dało się go bez trudu przestawić.

Duży parasol osłaniający dużą część tarasu
Duży parasol przysłaniający dużą część tarasu | Źródło: gardenspace.pl

Żagle – tkaniny rozpięte na słupkach

Żagle cieniujące (trójkątne lub kwadratowe) sprawdzają się na małych przestrzeniach. Są lekkie i szybkie w montażu – nie wymagają dodatkowych stelaży. Można je rozwiesić, wykorzystując elementy już występujące w ogrodzie, np. drzewo, barierkę balkonową czy słupek ogrodzenia. A po sezonie łatwo je zwinąć i przechować, np. w szafie.

Roślinne osłony przed wścibskimi sąsiadami

Żywopłot jest piękną i praktyczną osłoną tarasu lub ogródka. Warto posadzić rośliny mało wymagające i dobrze znoszące cięcie takie jak ligustr czy pęcherznica. Niezwykle efektowne będą również gęsto posadzone trawy (miskanty chińskie, rozplenice japońskie) i wysokie byliny (kosmatki śnieżne, forsycje, werbeny japońskie).

Z kolei wyższe rośliny w donicach lub pnącza to dobry pomysł na ogródek w bloku. Świetnie wyglądają na balkonie, chronią przed upałem i zapewniają możliwość obcowania z przyrodą nawet na najwyższych piętrach. Jeśli chcesz ogrodzić przestrzeń na parterze, możesz posadzić dookoła tarasu czy ogródka tuje – bardzo często spotykana na polskich podwórkach jest odmiana „Szmaragd”. Inny pomysł to puszczenie po kratce czy ogrodzeniu bluszczu.

Osłona tarasu - żywopłot z roślin
Rośliny, które robią za osłonę

Jak widzisz, z dostępnych na rynku osłon tarasowych na pewno wybierzesz coś dla siebie. Zastanów się, czy potrzebujesz ogrodzenia z boku, z góry, a może z każdej strony? Możesz zastosować markizy, panele drewniane, płotki z tworzywa sztucznego, parasole, żagle, parawany albo żywe rośliny. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i skutecznie ochroni Cię przed wiatrem, deszczem oraz sąsiadami.

Źródło obrazka głównego: gardenspace.pl

12
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.