Poradniki

17.09.2023 16:31

Kiedy siać astry? Jak prowadzić uprawę astrów?

Ogród Rośliny
3
0
0
1 rok temu
Kiedy siać astry? Jak prowadzić uprawę astrów?
3
0
0

Astry to przepiękne kwiaty kwitnące nawet do listopada. Kiedy sadzić astry i jak je pielęgnować? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym ogrodniczym poradniku.

Jesienią często spotykanymi kwiatami w polskich ogrodach są astry. Te przepiękne kwiaty kwitną od maja aż do listopada. Ze względu na różną porę kwitnienia wyróżnia się trzy rodzaje astrów: wiosenne, letnie i jesienne. Astry nazywane są również potocznie marcinkami i występują w postaci 250 gatunków. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy sadzić astry do gruntu i w jaki sposób pielęgnować jednoroczne oraz wieloletnie astry, zapoznaj się z artykułem.

Wieloletnie i jednoroczne astry – odmiany i charakterystyka

Kwiaty astry występują w wielu kolorach i osiągają różną wysokość, która może wynosić od 20 do 180 cm. Oczywiście wiele cech astrów w tym kolor, wielkość i kształt kwiatów uzależnionych jest od gatunku – dla przypomnienia jest ich około 250. W polskich ogrodach najczęściej można spotkać astry wieloletnie i jednoroczne. Wśród znanych i chętnie uprawianych gatunków wyróżnia się astry chińskie, astry nowobelgijskie, astry krzaczaste, astry nowoangielskie (amerykańskie), astry alpejskie, astry wrzosolistne i astry marcinki (aster gawędka).

astry

Sprawdź też: Wężownica, czyli roślina o nazwie sansewieria – pielęgnacja, rozmnażanie, rodzaje

Spośród wyżej wymienionych to astry chińskie są jednymi z najbardziej popularnych gatunków kwiatów jednorocznych w Polsce. Ten aster jednoroczny kwitnie od lipca do października oraz w zależności od odmiany posiada kwiaty białe, żółte, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe. Z kolei do wieloletnich należą astry bylinowe np. astry marcinki czy aster krzaczasty.

Okres kwitnienia astrów

Astry to kwiaty ogrodowe, które w zależności od gatunku rosną od maja aż do listopada. Najwcześniej swoje pąki rozwijają wiosenne i letnie astry. Na przełomie maja i czerwca kwitnienie rozpoczynają astry alpejskie i tongolskie. W okresie od końca sierpnia aż do listopada kwitną astry nowobelgijskie. Natomiast od lipca do października kwitną astry chińskie.

Reklama

Jeśli uwielbiasz astry, posadź w gruncie i w doniczkach kilka odmian. W ten sposób kwitnienie astrów możesz podziwiać przez cały okres kwitnienia kwiatów, czyli od maja do listopada.

kody rabatowe morele

Jak dbać o astry – wskazówki sadzenia i pielęgnacji

Prawidłowy wzrost i pielęgnacja astrów to kluczowe aspekty, z którymi powinien zapoznać się każdy, kto planuje sianie lub sadzenie kwiatów. Astry jako rośliny ogrodowe uwielbiają słoneczne stanowiska. Aczkolwiek niektóre gatunki takie jak aster wielkolistny, rozkrzewiony i żeniszkowaty tolerują półcień.

Do sadzenia kwiatów używa się ziemi lekkiej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej o dużej zawartości próchnicy. Lepiej unikać przesuszenia ziemi i nadmiernego przelewania. Wystarczy umiarkowane podlewanie około 1-2 razy w tygodniu. Oczywiście intensywność podlewania jest uzależniona od pogody. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, warto podsypać kwiaty korą – zapobiega rozwojowi chwastów i spowalnia wysychanie podłoża.

Podlewanie i nawożenie astrów jest bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju i kwitnienia rośliny. Dlatego należy pamiętać o regularnym nie tylko podlewaniu, ale też nawożeniu roślin. Przed posadzeniem do gruntu warto zasilić podłoże kompostem. Dodatkowo nie zaszkodzi stosowanie nawozów organicznych.

Zarówno astry wieloletnie, jak i jednoroczne można wysiewać z nasion. Okres siewu uzależniony jest od tego, czy nasiona będą wsiewane bezpośrednio do gruntu czy do rozsady. W przypadku chłodnej wiosny zaleca się siew nasion do pojemników, a po wyrośnięciu małych roślin do gruntu.

  • Kiedy sadzić astry wieloletnie? Najlepiej zrobić to w maju lub czerwcu poprzez podział bryły korzeniowej.
  • Kiedy siać astry na rozsadę? Od lutego do kwietnia siejemy nasiona na rozsadę, następnie w maju wyrośnięte młode rośliny do gruntu.
  • Kiedy siać astry do gruntu? Najlepszym okresem, kiedy można siać astry do gruntu, jest koniec kwietnia a maj. Wiosenne i letnie astry umieszcza się w gruncie jesienią.
  • Kiedy sadzić astry jednoroczne? W marcu lub w kwietniu wsiej nasiona na rozsadę, a w maju do gruntu. Zrób to najlepiej po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków.

Jak siać astry do gruntu? Nasiona można posadzić do małych pojemników (jedno nasiono na pojemnik) lub bezpośrednio do gruntu. Na przygotowane podłoże w ogrodzie wysiewa się nasiona w odległości co około 25 cm od siebie w rzędach oddalonych co 25 cm.

Rozmnażanie astrów

Astry rozmnaża się poprzez podział kępy, sadzonki lub zbierane i na nowo wysiewane nasion. Jednym z możliwych sposobów jest wykopanie całej bryły korzeniowej i podzielenie jej przy użyciu szpadla na mniejsze części, a następnie wsadzenie w ziemię. Zabieg ten najlepiej wykonać wiosną w kwietniu lub maju. Kolejnym sposobem na rozmnażanie astrów jest zbieranie nasion na przełomie września i października. Zebrane nasiona należy dokładnie dosuszyć, najlepiej na słonecznym parapecie, a w następnym sezonie wsiać na rozsadę lub do gruntu.

Czy można uprawiać astry w doniczce

Astry są kojarzone głównie jako barwne i wysokie kwiaty na rabatkach. Oprócz przydomowych ogrodów mogą być uprawiane w doniczkach. Przywykliśmy do tego, że astry wzbogacają piękne polskie ogrody od wiosny do jesieni. Na całe szczęście, to piękno można przenieść również w inne miejsca. Astry w doniczce prezentują się okazale i mogą być ozdobą balkonów, tarasów czy altan.

astry w doniczce
Źródło: ledgrowshop.pl

Sprawdź też: Skrzydłokwiat: pielęgnacja, wymagania, podlewanie. Najważniejsze zasady i najczęściej popełniane błędy w uprawie skrzydłokwiatów

Kompozycje kwiatowe z użyciem astrów – inspiracje i pomysły

Astry to kwiaty ogrodowe, które można wykorzystać do robienia bukietów. Astry w bukietach dobrze komponują się z margaretkami, różami, goździkami, frezjami, irysami i innymi gatunkami roślin oraz kwiatów. Z ich użyciem powstają kolorowe i przepiękne bukiety. Co więcej, ich zastosowanie w kompozycjach kwiatowych nie ogranicza się tylko do bukietów. Astry w donicy doskonale komponują się z wrzosami – np. fioletowe astry z fioletowymi wrzosami, a białe astry z białymi wrzosami. Poza tym idealnie prezentują się w połączeniu z bluszczem lub żurawkami.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *