1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Mały agregat prądotwórczy – gdzie się sprawdzi? Istotne cechy

Poradniki

2 lata temu

Mały agregat prądotwórczy – gdzie się sprawdzi? Istotne cechy

Budowa i remont Wyposażenie
9
0
0
9
0

Mały agregat prądotwórczy może okazać się przydatny w wielu przypadkach. Jego główną zaletą jest z pewnością mobilność. Jakie jeszcze cechy ma mały agregat i kto powinien rozważyć jego zakup? Na co zwrócić szczególną uwagę przy generatorach prądu? Sprawdź najważniejsze informacje.

Mały agregat prądotwórczy bez wątpienia nie wygeneruje tyle energii co większe generatory do zastosowań komercyjnych. Mimo to niewielkie urządzenia prądotwórcze również spełniają swoją funkcję w wielu sytuacjach. Przed wskazaniem przykładów użycia oraz cech sprzętu, warto podkreślić, że za małe agregaty uznawane są w większości agregaty inwertorowe. Takie modele różnią się od urządzeń o konstrukcji ramowej. Główną różnicą jest przede wszystkim brak koła zamachowego i bardziej zaawansowana technologia działania (tzw. wygładzona sinusoida).

Mały agregat prądotwórczy – w jakich sytuacjach sprawdzi się agregat inwertorowy?

Podstawowym atutem małego agregatu prądotwórczego jest jego waga i niewielkie rozmiary. To sprawia, że można go bez problemu transportować w każde miejsce. Właśnie dzięki tej zalecie, niewielki sprzęt lepiej sprawdzi się w niektórych sytuacjach, w odróżnieniu od generatorów prądu o większych gabarytach. Mowa tutaj m.in. o polach kempingowych lub domkach letniskowych i innych miejscach bez stałego dostępu do energii elektrycznej, ale także jako zasilanie awaryjne w gospodarstwach domowych. Co więcej, może to być też źródło zasilania na placach budowy do specjalistycznych narzędzi i maszyn. Dokładniej ujmując, mały agregat prądotwórczy ma szczególne zastosowanie:

 • na działkę i podczas niewielkich zabaw plenerowych,
 • do domu w sytuacji przerwy dostawy prądu,
 • podczas wyjazdów – np. w samochodach kempingowych, domkach letniskowych itp.,
 • na placu budowy do zasilania sprzętu specjalistycznego.

Mały agregat prądotwórczy – na co zwrócić uwagę przy zakupie niewielkiego generatora prądu?

Niezależnie czy będzie to duży, czy mały agregat prądotwórczy – podstawowym parametrem w każdym przypadku jest moc generatora. Ma to bowiem bezpośrednie przełożenie na to, jaki sprzęt można za jego pomocą zasilić. Naturalnie im większa moc, tym większe możliwości do podłączenia bardziej zaawansowanych i prądożernych urządzeń (czy też kilku mniejszych przyrządów naraz). Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że lepsze parametry wiążą się z większą masą i rozmiarem agregatu, przez co nie będzie on już tak mobilny.

Mały agregat prądotwórczy wcale nie musi wykazywać się małą mocą. Na działkę z całą pewnością będzie wystarczającym źródłem energii

Należy zatem znaleźć złoty środek między mocą a wielkością. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakiego rodzaju sprzęt elektryczny będzie awaryjnie podłączany do małego agregatu. Na tej podstawie możemy sprecyzować, jaka moc będzie odpowiednia. Otóż do większości urządzeń domowych z całą pewnością wystarczy mały agregat o napięciu 230 V z mocą maksymalną ok. 2000-3000 W (oczywiście są też modele z mniejszą ilością watt). Z kolei do ogrzewania elektrycznego zdecydowanie potrzebny będzie większy generator. Podobnie jest z kwestią ilości faz – np. do 3-fazowej kuchenki, koniecznie musimy zaopatrzyć się w agregat 3-fazowy. Podsumowując: agregat prądotwórczy musi być dostosowany pod względem parametrów do tego, do czego będzie używany.

Sprawdź też: Jak oszczędzać prąd? Skuteczne sposoby

Niewątpliwie przy zakupie małego agregatu prądotwórczego ważna będzie jego waga, a także rozmiar urządzenia. W końcu biorąc pod uwagę jego zastosowanie, te kwestie są wręcz kluczowe, aby sprzęt był w pełni mobilny i łatwy do przenoszenia. Warto też rozważyć zakup modelu na kółkach, dzięki czemu możemy sobie pozwolić na nieco większy (i lepszy pod względem parametrów) generator, który wciąż będzie wygodny w transporcie.

Inne parametry, które mogą wpłynąć na użytkowanie i działanie agregatów prądotwórczych to:

 • czas działania – który w specyfikacji zazwyczaj jest podawany przy obciążeniu 50%,
 • funkcje bezpieczeństwa – np. regulatory napięcia (AVR) oraz automatyczne wyłączenie w momencie małej ilości paliwa,
 • liczba gniazd,
 • głośność działania – w przypadku małych agregatów prądotwórczych nie stanowi to większego problemu,
 • wytrzymała obudowa i łatwa obsługa urządzenia,
 • pobór i rodzaj paliwa (a także pojemność zbiornika).

Mały agregat prądotwórczy: inwertorowy czy klasyczny?

Oczywiście ostateczny wybór agregatu to indywidualna kwestia, która uzależniona jest od tego, do czego dokładnie będzie służyć urządzenie. Warto jednak podkreślić, że na wszelkiego rodzaju wyjazdy, ze względu na małe gabaryty, w większości przypadków lepszy będzie agregat prądotwórczy inwertorowy (zwłaszcza modele na kółkach lub z poręcznym uchwytem). Co więcej, taki rodzaj przeważnie wyróżnia się też cichą pracą.

Mały agregat prądotwórczy na kółkach to bardzo wygodne rozwiązanie. Szczególnie sprawdzi się w miejscach plenerowych

Na koniec należy też zauważyć, że modele inwertorowe nadają się do zasilania nawet bardzo czułych na zmianę napięcia sprzętów (np. do komputera, tabletu itp.). Klasyczne małe agregaty prądotwórcze zalecane są natomiast raczej jedynie do urządzeń odpornych na takie skoki. Taka różnica wynika z wykorzystania lepszej technologii w agregatach inwertorowych. Są one wyposażone w elektroniczny inwerter, czyli falownik, który jest właśnie odpowiedzialny za wytwarzanie „dobrego jakościowo” (czyli bez niepotrzebnych skoków napięcia) prądu.

Sprawdź też: Gniazdka elektryczne – jakie wybrać? Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Oczywiście do zastosowań komercyjnych mały agregat prądotwórczy inwertorowy nie wystarczy – jednak na działkę lub do domu letniskowego może być wybawieniem. W związku z tym zakup takiego sprzętu jest jak najbardziej do rozważenia.

Masz już doświadczenie z tego typu urządzeniami? Zachęcamy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. Zapraszamy również do zapoznania się z innymi ciekawymi artykułami:

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *