1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak przycinać tuje, żeby były gęste – poradnik na zagęszczony żywopłot krok po kroku!

Ogród i balkon

1 rok temu

Jak przycinać tuje, żeby były gęste – poradnik na zagęszczony żywopłot krok po kroku!

Rośliny
33
6
6
33
6

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak przycinać tuje, żeby były gęste i zachwycały swoim wyglądem – ten artykuł jest dla Ciebie! Sprawdź, kiedy i jak należy przycinać żywopłot z tui i jakich błędów unikać!

Utrzymywanie schludnego podwórka jest bardzo ważne. Żywopłoty często odgrywają w nich kluczową rolę – w sposób wizualny i praktyczny. Z użyciem sekatora ręcznego lub elektrycznego można stworzyć fantazyjne kształty, które będą cieszyć oko, lub przystrzyc rośliny tak, by chroniły naszą działkę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów.  

Czy przycinanie tui jest konieczne do tego, by były gęste?

Oczywiście, że cięcie tui jest konieczne! Dzięki przycinaniu roślin stymulujemy je do rozkrzewiania się i szybszego wzrostu. Z racji ekspresowego i szerszego wzrastania możemy łatwo osiągnąć pożądany kształt oraz wysokość krzewu. Dodatkowo przy okazji tego zabiegu obcinamy nieestetyczne gałązki i odmładzamy roślinę.

W Polsce najpopularniejszymi tujami do ogrodu są tuja brabant oraz tuja szmaragd. Która z nich jest łatwiejsza w uprawie i formowaniu? Tuja brabant! Zyskuje ona przewagę nad konkurentką, ponieważ jej kształt oraz tempo wzrostu znacznie bardziej nadają się do tworzenia prostego, zwykłego żywopłotu. Kształty tui szmaragd można przyrównać do stożka – dlatego o wiele trudniej uzyskać z tej odmiany równy, szeroki i gęsty żywopłot.

Sprawdź też: Świerk – roślina uniwersalna, piękna jako drzewo i użyteczna w formie drewna

Kiedy można przycinać tuje?

Istnieją ściśle określone ramy czasowe, kiedy należy obciąć tuje. Przycinanie tui należy wykonywać wiosną lub latem – jednak nigdy nie później niż w sierpniu. Jesień i zima to okres, w którym przycinanie drzewek mogłoby się skończyć obumarciem całej rośliny. Przyczyną takiego problemu jest fakt, że tuja potrzebuje ciepła i braku opadów, by móc bez problemu zabliźnić rany powstałe przy jej przycinaniu.

morele.net_korzystne oferty

Przycinanie tui można wykonać 3 razy w roku. Pierwsze na przełomie marca/kwietnia, drugie w czerwcu, a trzecie w lipcu lub sierpniu. Warto pamiętać, że nie przycinamy drzewek, które mają mniej niż rok – ich wysokość musi przekraczać 1,5 m.

Aby poprawnie wykonać cięcie i samodzielnie przekonać się, jak przycinać tuje, żeby były gęste, musi zostać spełnione także kilka innych warunków:

  1. Pogoda – warunki atmosferyczne nie są obojętne dla przeprowadzenia zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest przycinanie tui. Wybierz dzień, w którym nie są przewidywane opady, a także mróz. Niewskazane jest również cięcie tui w upalne dni.
  2. Narzędzia – przygotuj odpowiednie akcesoria, ręczne lub elektryczne sekatory sprawdzą się idealnie w tej roli. Nie zapomnij o wcześniejszym naostrzeniu oraz zdezynfekowaniu ostrzy.  
  3. Ochrona ciała – wybierz właściwe odzienie, które zakryje Ci ręce i nogi, ponieważ tuje wydzielają groźną, toksyczną substancję – tujon.

Prosty sposób na to, jak przycinać tuje, żeby były gęste!

Częstym problemem po posadzeniu tui jest fakt, że rosną one w górę – lecz wszerz się nie rozkrzewiają. Co należy zrobić, aby rozwiązać ten problem? Jak przycinać tuje, żeby były gęste? Jest na to rozwiązanie! Poniżej opisujemy krok po kroku, co należy zrobić, by nasze tuje stały się perfekcyjne.

Sekator, to narzędzie, które będzie Ci niezbędne:

Krok pierwszy: obcinamy czubek

Obcięcie czubka tui należy wykonać, ucinając roślinie 10–15 cm wysokości od góry. Do wykonania podcięcia należy użyć specjalnych, zdezynfekowanych i ostrych nożyc lub sekatora. Dzięki temu zabiegowi roślina straci swój główny “stożek wzrostu” i zacznie wypuszczać znacznie więcej odnóg poniżej szczytu. Nowe pędy zaczną walkę o zostanie tym jedynym, głównym pędem, który jak w przypadku większości roślin wyciąga ją do góry, ku słońcu.

Sprawdź też: Jakie drzewka do ogrodu wybrać? Najładniejsze gatunki, które upiększą Twój ogród

Ten zabieg mógłby być jedynym, na który postawimy, a zaledwie po roku zobaczymy znakomity przyrost! Można jednak iść o krok dalej…

Przycięcie pędów tuż obok szczytu tui

Aby jeszcze bardziej pobudzić tuję do wzrostu, można ją przystrzyc. Wystarczy tymi samymi nożycami lub sekatorem poprzycinać gałązki znajdujące się przy samym szczycie rośliny – dosłownie wystarczy delikatnie, raz po raz “podszczypywać” gałązki. Nie powinniśmy ucinać ich zbyt wiele – jedynie maksymalnie 1–2 cm z każdego pędu.

jak przycinać tuje żeby były gęste - ścięcie czubka tui
Ścięcie czubka tui pozwoli jej na rozrost wszerz

Niemalże zawsze okazuje się, że nasza tuja ma jeszcze jeden szczyt (a nawet wiele pomniejszych szczytów!) – może on się znajdować nawet w połowie wysokości rośliny. Poznasz go po tym, że wygląda dokładnie tak jak sama góra rośliny, ale odrasta z o wiele niższej wysokości. Podczas przycinania tui – warto ściąć go w ten sam sposób, co główny pęd. Spowoduje to, że tuja rozkrzewi się znacznie niżej i już po roku będziemy mieć gęste drzewko.

Błąd, przez który nie masz gęstych tui

Strach. To najważniejszy punkt odpowiedzi na pytanie, jak przycinać tuje, żeby były gęste – nie można się bać! Na pewno szkoda jest przycinać dwumetrową tuję – przecież jest taka wysoka! Ale nie można zapominać o tym, że ona wróci do tej wysokości, a dodatkowo znacznie się dzięki temu zagęści! Wymarzony żywopłot naprawdę jest na wyciągnięcie ręki… a może bardziej sekatora!

Idealne nawozy do tui:

Każde cięcie, które wykonasz w tym roku, zaowocuje znaczną objętością i wysokością tui już za rok! Cięcie połączone z cierpliwością zagwarantuje Ci osiągnięcie pożądanego efektu. Zapewni ono również świeżość Twojej roślinie – ucinając starsze, suche pędy, nie tylko poprawiamy iglaka wizualnie, a przede wszystkim robimy miejsce na nowe, świeże odrosty.

Innym, bardziej problematycznym powodem, dla którego nie masz pięknego, gęstego żywopłotu, jest samo sadzenie tui. Nie można ich posadzić ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od siebie. Optymalny odstęp jednego drzewka od drugiego wynosi około 50 cm. Dzięki temu masz pewność, że każda z roślin ma wystarczająco miejsca, by zdrowo rosnąć.

Sprawdź też: Drzewka ozdobne – ranking najpiękniejszych drzew ozdobnych, które warto mieć w swoim ogrodzie. Najlepsze gatunki i odmiany

Jeszcze innym problemem może być odcięcie zbyt dużej części szczytu iglaka – będzie on wtedy potrzebować znacznie więcej czasu na regenerację. Osiągnięcie wystarczająco wysokiego wzrostu przez zbyt nisko uciętą tuję zajmie nawet o rok dłużej!

Gęsty żywopłot z tui – inspiracje

Poniżej przedstawiamy gęste, piękne żywopłoty, które z pewnością zmotywują Cię do przystrzyżenia Twoich iglaków.Właściciele krzewów poświęcili wiele lat na ukształtowanie ich w odpowiedni sposób – ale jaki jest efekt! 

jak przycinać tuje żeby były gęste - żywopłot
Gęsty żywopłot z tui prezentuje się doskonale

Praktyczne środki ochrony roślin:

Posiadając taki mur złożony z tui, z pewnością nikt nie będzie w stanie Cię podejrzeć – możesz opalać się w swoim ogródku bez skrupułów!

Na poniższej fotografii pokazany jest ciekawy sposób, w jaki i Ty możesz ukształtować swój żywopłot z tui – jest równie gęsty, jak i wysoki. Naprawdę robi wrażenie!

A czy Ty podcinasz swoje tuje? W jaki sposób to robisz? Jeżeli skorzystasz z naszego poradnika – daj nam koniecznie znać w komentarzu!

A jeżeli interesują Cię również inne rośliny nadające się na stworzenie żywopłotu – koniecznie przeczytaj:

33
6

Podziel się:

Komentarze (6)

Mam 30 tuj o ok. 3 i może więcej metra wysokości, już zasłaniają mi dużo światła na posesję. Cze mogę je skrócić o 1 lub 1,5 m odrazu ? Zależy mi wzroście na boki . Proszę o poradę !

Ja posadziłem tuje 60 cm w 2017 roku, pierwsze cięcie robiłem w 2018 na wiosnę i jesień, przycinając bardzo delikatnie (ok 5 cm) tylko górę wszystkie te czubki. Robiłem tak co roku, dziś tuje mają 2 metry wysokości. Na tej wysokości chcę je utrzymywać. W tym roku w marcu wyrównam je na 2 metrach nożycami elektrycznymi i po raz pierwszy przytnę po całości ich boki, jakieś 1-2 cm aby się zagęściły. Moje Tuje są piękne, nie bójcie się ich przycinać.

Po rozdzieleniu działki po sprzedaży przesadziłem 4-ro metrowe tuje około 3 metry dalej. Były tak duże i ładnie ukształtowane , że do tej operacji użyłem mini koparki.. W pierwszym roku po przesadzeniu obficie podlewałem tylko wodą. W drugim roku wszystkie 14 szt. ładnie się przyjęły . Minęło kilka lat i tuje żyją jak dawniej. Nie bójcie się przesadzać tui na początek obfite podlewanie i to wystarcza.

Posadziłem małe tujki szmaragd ok 60cm wysokości, kiedy można wykonywać pierwsze przycinania takich mały drzewek? Trzeba poczekac az urosną na większe nim Zeo imy pierwsze cięcie czy nie ma znaczenia i malutkie też należy przycinac?

Mam działkę ogrodzoną tujami które utrzymuję do wysokości nie więcej niż 2 metry .Tuje są piękne tnę dwa razy do roku . Że względu na stan zdrowia nie dokonałem cięcia jesiennego a także zbyt gorące dni nie pozwalają na dokonanie cięcia a jest już 22 sierpnia i dalej gorąco . Czy pozostawić tuje do cięcia w przyszłym roku ??,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *