1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czego boją się szczury? Sposoby na odstraszanie gryzoni

Poradniki

11 miesięcy temu

Czego boją się szczury? Sposoby na odstraszanie gryzoni

Szkodniki Zwierzęta
46
25
30
46
25

Zastanawiasz się, czego boją się szczury? W tym poradniku przedstawimy Ci sposoby na to, jak pozbyć się tych gryzoni. Będą one dotyczyć zarówno deratyzacji w domu, jak i na podwórku.

Gryzonie w Polsce, które najczęściej zalęgają się w naszych domach to szczur wędrowny, szczur śniady lub mysz. Nie chcąc sięgać po specjalne pułapki na myszy lub szczury, warto wypróbować sposoby na ich odstraszenie.

Bagatelizowanie problemu nie jest dobrym rozwiązaniem. Zarówno myszy, jak i szczury mogą niszczyć elewację domu, przegryzać kable, a także przenosić groźne choroby. Zdarza się także, że gryzoń staje się agresywny w przypadku poczucia zagrożenia. Kiedy szczur atakuje, może być już naprawdę nieprzyjemnie. Czego boją się szczury i jak je odstraszyć? Sprawdź! 

Czego boją się szczury? Co wskazuje na ich obecność?

Zanim zainwestujesz w drogi odstraszacz na szczury – upewnij się, że to z nimi masz do czynienia. Jak wygląda szczur? Jest to gryzoń barwy brunatno-szarej, wielkości około 19-30 cm bez ogona, a ogon dodatkowo dodaje mu nawet do 23 cm. Rozpoznasz go po krępym ciele i szerokiej głowie, która jest tępo zakończona. Są to gryzonie dużo większe od myszy.

czego boją się szczury
W przypadku walki z plagą szczurów w domu trzeba reagować szybko

Kolejną wskazówką, że mamy do czynienia z tym gryzoniem są odchody szczura. Są one dłuższe od mysich, mierzą od 3 do 8 mm, ich barwa jest ciemnobrązowa, a kształt eliptyczny, wydłużony. 

Inną wskazówką może być gniazdo szczura. Gryzonie te chętnie wybierają na siedliska piwnice, garaże czy strychy. Na zewnątrz z kolei najpewniej znajdziemy je w pobliżu miejsc, gdzie karmimy zwierzęta lub obok terenów podmokłych – przy rzekach, jeziorach lub stawach.

Reklama
morele.net_korzystne oferty

Warto także wiedzieć, co jedzą szczury. W ich diecie znajduje się niemal wszystko. Nie pogardzą one odpadkami, nasionami, owocami, warzywami, a nawet mięsem. Polują one na pisklaki, ryby i bezkręgowce. A ile żyją szczury? Maksymalnie do dwóch lat.

Co odstrasza szczury? To jest to, czego boją się szczury!

Zanim sięgniesz po pułapki po szczury, możesz spróbować je wypędzić z pomocą domowych sposobów lub specjalistycznych urządzeń. Mogą one okazać się równie skuteczne, a o wiele bardziej humanitarne.

Zioła i rośliny

Niektóre zapachy to właśnie to, czego boją się szczury. Znając miejsca ich bytowania, możesz przygotować wiązanki z odpowiednich roślin i rozrzucić po strategicznych punktach. Zadziałają one drażniąco na zmysł węchu gryzoni i sprawią, że nie będą chciały przebywać w ich pobliżu.

Sprawdź też: Najlepsze sposoby na ślimaki w ogrodzie. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości?

Jakie rośliny odstraszają szczury? To przede wszystkim dzika mięta oraz dziki rumianek, świeże liście pomidorów, oleandry, kwiat wrotyczu, dziewanna i wilczomlecz. Każda z nich ma nieznośny dla szczurów zapach, który wielce prawdopodobnie przepędzi je na dobre.

Owoce i warzywa

Poza roślinami do odstraszania można użyć warzyw i owoców. Czego boją się szczury z tej kategorii? Zdecydowanie odrzucający jest dla nich czosnek. Jeżeli masz problem z gryzoniami w szafkach kuchennych, piwnicy lub garażu – warto ułożyć tam ząbki.

czego boją się szczury
Szczury mają bardzo bogatą dietę, mogą zjeść niemal wszystko!

Owoc, który odstrasza szczury to z kolei cytryna. Przekrojona na pół w lub w talarki wydziela zapach działający drażniąco na zmysł węchu szczurów. Nie jest ona jednak aż tak wytrzymała, jak czosnek, więc pamiętaj o tym, by sprawdzać rozłożone po mieszkaniu talarki i wymieniać je na nowe w razie potrzeby.  

Kot w domu

Koty oprócz swoich instynktów łowieckich już samym zapachem odstrasza ciekawskie gryzonie. Zarówno mieszkania, domy, jak i podwórka będą lepiej chronione, jeśli na straży stanie kot.

Trzeba jednak uważać w przypadku, gdy jakiś śmiały szczur mimo obecności kota wkroczy do naszego domu. Te gryzonie mogą przenosić wściekliznę oraz wiele innych chorób, którymi pupil może się zarazić. W takim przypadku nie warto czekać, a profilaktycznie zabrać kota na badania profilaktyczne.

Elektroniczny odstraszacz na szczury

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy także wspomóc się urządzeniami elektrycznymi. Ultradźwiękowy odstraszacz może być użytkowany zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Jest to zdecydowanie coś, czego boją się szczury, myszy, ale także inne gryzonie oraz owady.

Należy jednak uważać z ich używaniem, jeśli w budynku są także inne zwierzęta, a przy naprawdę mocnych urządzeniach nie należy przebywać zbyt długi czas. Zdarza się, że osoby z bardzo dobrym słuchem również słyszą charakterystyczne dźwięki pochodzące z odstraszacza ustawionego na wyższej częstotliwości. 

Czego boją się szczury – domowe sposoby na odstraszanie

Zanim przejdziemy do niehumanitarnych rozwiązań, a powyższe propozycje okazały się nietrafione – warto spróbować jeszcze kilku sposobów. Mianowicie, strzałem w dziesiątkę mogą okazać się chemikalia. Zapach niektórych z nich jest tak silny, że każdy szczur wędrowny wybierze wyprowadzkę zamiast stołowania się w Twojej okolicy.

Sprawdź też: Szczur domowy – cena, hodowla i ciekawostki

Czego szczury boją się najbardziej? Produktów o intensywnej woni. Przede wszystkim najczęściej wskazywany jest Domestos porozlewany do małych pojemniczków i rozstawiony w różnych miejscach. Doskonale sprawdzają się także zawieszki lub kostki do muszli klozetowej.

Jeżeli nie masz na podorędziu żadnych z tych produktów – wypróbuj inne produkty tego typu o silnej woni. Z pewnością nie spodoba się ona intruzom i prędko wyniosą się z Twojej posiadłości.

Jak pozbyć się szczurów, jeśli odstraszacz na szczury nie jest wystarczający?

Czasem problem jest na tyle poważny, że zastanawianie się nad odstraszaczami nie ma najmniejszego sensu. Wtedy dochodzimy do pytania, jak wytępić szczury? Istnieje na to kilka sposobów. Każdy z nich jest skuteczny i sprawi, że rozwiążemy nasz kłopot, może nie raz na zawsze, a przynajmniej na dłuższą chwilę.

Pułapki na szczury

Gdy wykorzystanie tego, czego się boją szczury, nie zdało egzaminu – czas sięgnąć po bardziej radykalne sposoby. Najbardziej humanitarnym są pułapki, które działają na zasadzie schwytania gryzonia i zamknięcia go w małym więzieniu. Tego typu klatki, zwane są „żywołapkami”. Dzięki nim możemy wypuścić gryzonia z dala od domu. 

Wszystkim znane pułapki, które chętnie stosujemy na myszy, również występują w wielkościach odpowiednich dla szczurów. Ich zadaniem jest skuszenie gryzonia, by poczęstował się przekąską, a po dotknięciu mechanizmu zostaje przez niego przygnieciony.

czego boją się szczury
Szczur wędrowny może zgotować Ci prawdziwe piekło w domu – uszczelnij swoją elewację!

Najmniej humanitarne rozwiązanie to lepy na szczury. Klejące karteczki wystarczy rozłożyć tam, gdzie przebywają gryzonie, a przyklejając się do nich, powoli konają. 

Profesjonalna deratyzacja

Zdecydowanie jednym z najskuteczniejszych sposobów jest deratyzacja przeprowadzona przez specjalistów. Jest to ogromny plus dla mieszkańców bloków, ponieważ często wystarczy zwrócić się do zarządcy osiedla lub pracowników administracji, by taką akcję przeprowadzono w całym budynku.

Mieszkańcy domów z kolei muszą samodzielnie zadbać o znalezienie odpowiedniej ekipy. Także cały koszt spoczywa po ich stronie, więc to całkiem spora inwestycja.

Sprawdź też: Szczur jako nieproszony gość. Jak wytępić szczury?

Największą zaletą tego rozwiązania jest pewność, że inne zwierzęta na tym nie ucierpią. Nie musimy się także obawiać o obcowanie z gryzoniami, które w wielu z nas wzbudzają obrzydzenie lub strach.

Trutki na szczury

Ostatni sposób na to, jak wytępić szczury to trutka. Rozwiązanie chętnie wykorzystywane w blokach mieszkalnych, zwłaszcza w miejscach, gdzie inne zwierzęta nie mają do niej dostępu

W sklepach specjalistycznych znajdziemy całe mnóstwo przeróżnych mieszanek, które doskonale poradzą sobie z problemem, jakim jest plaga szczurów. Zawarte w nich składniki zapobiegają rozkładowi szczurów i myszy, dzięki czemu nawet w przypadku walki z całą plagą nie odczujemy zapachu zwłok.

czego boją się szczury
Szczury dobrze pływają, więc pomieszkiwanie w kanalizacji również nie sprawia im kłopotu

Trzeba jednak mieć na uwadze zdrowie naszych dzieci i domowych pupili. Nie mogą mieć one dostępu do trucizny, ponieważ może to wywołać okropne konsekwencje zdrowotne lub nawet śmierć. 

Mamy nadzieję, że wiesz już, czego boją się szczury i jakie kroki należy podjąć, gdy walka z nimi stanie się zbyt uciążliwa. Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami w tym temacie!

46
25

Podziel się:

Komentarze (30)

Ja gotuje im obiady,podaje drinki z parasolka i zyja tu cale rodziny. Co niedziela sie bawimy,gramy w gume i jest fajnie. Po co zabijac,truc te mile zwierzatka. Jak kaczynski mowi w tvp to wtedy uciekaja bo nielubia chlopcow-kawalerow tak jak chlopcow w sukienkach

Ja na szczury używam pieski rasy Jack Russell Terrier. Ostatnia deratyzacja obory zakończyła się po 2 godzinach sukcesem. 5 terrierów wykosiło ponad 400 szczórow. W domach używam kuny.

Mam teriera pszenicznego, zabicie szczura nawet większego zajmuje mu kilka sekund, potem odnosi zakopuje i problem z głowy. Piesek szczęśliwy jak mu trafi się taka rozrywka 🙂

Jak jest kuna albo łasica to nie ma szczurów ani myszy. Obserwowałem kotkę w akcji. Ona szczura nie zagryzła tylko przez 2 godziny go zamęczyła tłukąc go łapą z pazurami. Niektóre mniejsze psy też polują na szczury.

W domu kot a szczur w nocy zjada suchy pokarm kota i miał też obok miskè z wodą.Suchy pokarm nosił
bie za meble.Nie widać było źe jest.Jednej nocy w nocy rozległ siè rumor zapalili światło a tam uciekajàcy szczur znalazł się na piętrze bo drzwi były zawsze otwarte.Zamknęli y drzwi i został tam zamknięty były tam na stoliku orzechy lasów i miał co jeść zapomnieliśmy, że są tam orzechy.Trucizna w kostkach nie ruszył za to orzechy na podłodze, zdjècia po przewraca e czyli nic nie jadł daliśmy trochę jedzenia na podłodze i nie ruszone.Było na dworze ciepło otworzyliśmy przez 2 dni w nocy okna.Nie widać żadnych śladów, żeby urzędował nowe orzeszki i inne przysmaki leżą na parapecie rozsyłania ziemia z kwiatków. Jeszcze pokój zamknięty a tego lokatora nie widać , pewno uciekł przez okno pod oknem daszek miał szansę uciec.Ktoś nam mów ił źe kiedyś gdzieś widział jak szczury chodziły po gładkiej ścianie budynku do góry.

Moja mama robiła dla szczurów mieszankę,pół gipsu ,pół mąki,razem zmieszany i w pobliżu stawiała pojemnik z wodą.Szczurowi po zjedzeniu tej mikstury ,w brzuchu twardnieje i po jakimś czasie zdycha.

Miałem kłopot z szczurami przez dwa tygodnie je karmiłem odpadkami (wędliny zupki i inne smakołyki) po dwóch tygodniach zaserwowałem im trutkę od 5ciu lat mam spokój a karmiłem je po to aby zdobyć ich zaufanie

No właśnie co z tym kiblem,mieszkam na parterze i boję się, że w nocy szczur może wyjść z muszli klozetowej i spacerować po mieszkaniu, bo drzwi od łazienki na noc są otwarte bo wtedy nie ma tam wilgoci i jest taka opcja, że szczur wylezie, co zrobic,liczę zaraz na wścibskie odpowiedzi

Co za bzdury o tych chemikaliach. A to że szczur może wyjść z kibla przedostając się odpływem to co ? Domestos mu nie straszny skoro jest głodny. Z tymi roślinami to też kpina.

Mój dziadek opowiadał że przed wojną jeśli były w gospodarce np.w chlewie to już koń się nie najadł ..trzeba było szczura złapać na łapice
iwypalić mu oczy i to było skuteczne szczury się wyniosły

Mam dwa koty w domu, które dużo siusiają do kuwety. Zbieram grysik do pojemnika i wysypuję w piwnicy w kilku miejscach. Daje to rewelacyjny efekt. Brak szczurów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *