1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Szkodnik żywiak chlebowiec – najważniejsze informacje i sposoby zwalczania

Poradniki

3 lata temu

Szkodnik żywiak chlebowiec – najważniejsze informacje i sposoby zwalczania

Szkodniki
17
5
11
17
5

Żywiak chlebowiec to rywal mola kuchennego. Ten niewielki szkodnik żeruje w suchej żywności, lekach i ziołach, a walka z nim może wymagać pomocy specjalistów. Dowiedz się, jak rozpoznać i pokonać spożywczego intruza.

Żywiak chlebowiec – podstawowe informacje o owadzie i opis

Żywiak chlebowiec to szkodnik należący do rodziny kołatkowatych. Wyglądem przypomina niewielkiego chrząszcza o ciemnobrązowej lub rdzawej barwie, a ciało pokryte ma gęstymi żółtymi włoskami. Owady te, ze względu na swój rozmiar, są jednak prawie niedostrzegalne. Dorosły osobnik mierzy od 2 do 5 mm – jest więc w stanie zmieścić się na opuszku palca.

Gatunek ten występuje na całym świecie, chociaż zdecydowanie lepiej rozwija się w cieplejszym klimacie. Idealne warunki to umiarkowana wilgotność i temperatura oscylująca w granicach 20-23°C. W Polsce żywiaka chlebowca uznaje się za gatunek pospolity. Jeśli zobaczysz małe brązowe robaczki na parapecie lub w innym miejscu domu, to niezawodny znak, że masz do czynienia z żywiakiem chlebowcem.

żywiak chlebowiec
Żerujący żywiak chlebowiec

Gdzie szukać żywiaka w domu?

Larwy żywiaka chlebowca potrafią się bardzo dobrze ukrywać, przez co samo zlokalizowanie szkodnika może stanowić problem. Najczęściej żeruje w takich pomieszczeniach jak kuchnia, jadalnia czy spiżarnia. Chrząszcz lubi też atakować domową apteczkę lub zielnik.

morele.net_korzystne oferty

Małe chrząszcze mogą również siać spustoszenie w zbiorach bibliotecznych. Niszczą książki, wgryzając się w ich grzbiety i żłobiąc następnie niewielkie podłużne tunele. O wiele częściej jednak atakują muzea i archiwa, w których znajdują się wiekowe rękopisy. W domu szukaj jednak żywiaka w opakowaniach suchych produktów, lekach i ziołach, a także w paczkach herbaty.

Zadbaj o czystość w domu za pomocą specjalnych środków:

Dlaczego owad ten jest szkodliwy?

Szkodliwość żywiaka chlebowca polega na niszczeniu suchej żywności przechowywanej przez człowieka. Insekt drąży chodniki, w których zostawia odchody w postaci drobnego żółtego proszku. Najczęściej bytuje w kaszach, mąkach, ryżach, chlebie i herbatach, a także w suszonych grzybach. Owad jest również odporny na niektóre związki chemiczne, takie jak m.in. strychnina, akonityna i hioscyjamina, dzięki czemu może występować w lekach (stąd jego druga inna nazwa – „żuk apteczny”).

Zobacz: Walka z ćmą bukszpanową. Jak zwalczyć tego szkodnika? Jakich preparatów używać?

Samice żywiaka chlebowca składają od 2 do 5 jajeczek w wybranych przez siebie miejscach, a ich rozwój przebiega w dość szerokim zakresie temperatur (12-35°C). Jedno pokolenie owadów żyje do 200 dni, ale w sprzyjających warunkach mogą pojawiać się nawet 3 pokolenia rocznie.

Jeśli dojdzie do zagnieżdżenia żywiaka chlebowca, całą żywność należy wyrzucić. Jak rozpoznać żywność zaatakowaną przez szkodnika? To niełatwe zadanie, bowiem larwy tego owada są dość leniwe, przez co moszczą się w wielu miejscach, pozostając ukryte przed ludzkim wzrokiem.

Odpowiednie przechowywanie produktów spożywczych to podstawa!

Dorosłe osobniki posiadają skrzydła, co jeszcze bardziej ułatwia im przemieszczanie. Masowy wylot ma miejsce w czerwcu i lipcu, dlatego szczególnie w tym czasie trzeba zwracać uwagę na obecność małych brązowych robaków lub żółtych pasm.

Sposoby na pozbycie się żywiaka chlebowca

Szkodnik pojawił się w twoim domu! Co robić? Domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza gdy nie potrafisz zlokalizować gniazda insektów. Ponadto stosowanie chemicznych substancji na własną rękę jest niebezpieczne. Warto jednak poznać kilka sposobów na pozbycie się żywiaka chlebowca.

żywiak chlebowiec - stadia
Stadia larwalne żywiaka i wygląd dorosłego osobnika

Zamgławianie UVL

Jedną z najpewniejszych i zarazem najskuteczniejszych form walki z intruzem jest zamgławianie UVL, inaczej nazywane aerozolowaniem. Polega na rozpylaniu gęstej zimnej mgły złożonej z roztworu wodoru i preparatu biobójczego. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, zadzwoń po specjalistów, którzy z pomocą zamgławiacza wywabią z twojej kuchni szkodnika. Po takim zabiegu należy porządnie wywietrzyć pomieszczenie i dokładnie umyć wszystkie sprzęty, które ogarnęła mgła.

Pułapka lepowa

Jeśli chcesz spróbować poradzić sobie z żywiakiem na własną rękę, użyj pułapki lepowej z feromonem – czyli substancją zwabiającą szkodniki. Takie pułapki mogą również posłużyć do monitorowania aktywności insektów. Nie zawierają substancji chemicznych, dzięki czemu są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Niestety pułapki nie zapewniają stuprocentowej skuteczności. Zadziałają bowiem jedynie na dorosłe osobniki, podczas gdy larwy nadal pozostaną niewykryte.

Sprawdź: Najlepsze sposoby na ślimaki w ogrodzie. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości w przypadku inwazji?

Zwalczanie temperaturą

Jak wspomnieliśmy wcześniej, larwy żywiaka chlebowca rozwijają się w temperaturze 12-35°C. Każda temperatura poniżej i powyżej tego zakresu będzie dla nich zabójcza, dlatego walkę z larwami można przeprowadzić na dwa sposoby: wymrażania lub wygrzewania. Pierwsza z nich polega na wystawieniu żywności chłód (parapet, balkon), a druga na ogrzaniu miejsc bytowania szkodnika do co najmniej 50°C za pomocą specjalnych lamp grzewczych. Te proste metody nie gwarantują jednak całkowitej eliminacji szkodnika.

Opryski

Opryskiwanie za pomocą insektycydów, czyli środków owadobójczych, to jedna z metod chemicznych, którą można zastosować samodzielnie lub zgłosić się do specjalisty – ze względów bezpieczeństwa zalecamy drugą opcję. Przy punktowym opryskiwaniu może wystąpić problem ze zlokalizowaniem wszystkich gniazd szkodnika, dlatego też najlepiej połączyć opryski z aerozolowaniem, aby skutecznie pozbyć się żywiaka chlebowca.

Odstraszacze owadów, które mogą być pomocne w zwalczaniu szkodników:

Jak bronić się przed inwazją?

W przypadku inwazji chrząszczy sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami higieny, które mogą przeciwdziałać zagnieżdżaniu się żywiaka chlebowca. Kluczowy element to odpowiednie przechowywanie żywności, czyli trzymanie suchych produktów w osobnych, szczelnie zamykanych pojemnikach. To o tyle ważne, że żuchwy tego gatunku potrafią przegryźć nawet folię aluminiową. Równie istotne jest częste sprzątanie kuchni.

Sprawdź też: Opuchlak – jak rozpoznać? Jak zwalczać?

Ważnym aspektem okazuje się także odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach, w których przechowuje się żywność. Budynki powinny być ocieplone i wentylowane; wystrzegaj się zbyt wysokiej wilgotności. Zadbaj także o to, aby w Twojej spiżarni nie pozostawały resztki jedzenia, a wszelkie szczeliny w ścianach likwiduj, ponieważ to idealne miejsce, w którym mogą chować się chrząszcze.

Dodatkową metodą prewencji przed żywiakiem chlebowcem jest stosowanie moskitier. Zachowanie czystości, regularne sprzątanie i wentylowanie pomieszczenia zdecydowanie zmniejszą ryzyko pojawienia się intruza w Twoim domu.

Szkodniki to zawsze niemile widziani goście. Czasem nawet pomimo prawidłowej profilaktyki i tak znajdą sposób, aby się pojawić. Przedstawiliśmy najskuteczniejsze metody walki z żywiakiem chlebowcem – wybór najbardziej odpowiedniej należy do Ciebie.

17
5

Podziel się:

Komentarze (11)

plis dlaczego mam je w pokoju? Widze jednego co jakies dwa dni ostatnio wszytsko przejrzalam i odkurzylam i nie ma zadnego gniazda a w pokoju nie trzymam jedzenia ????

Można mieć nudności, bóle brzucha i głowy.
Co do syplich produktów, dobrze jest po przyniesieniu ze sklepu mąki, kaszy itp. włożyć w torebkę foliową, zamknąć i do zamrażarki na 2 dni. Wtedy zwiększymy prawdopodobieństwo że nie przyniesiěy tych robali ze sklepu.

Bardzo smaczne na surowo. Najpierw podryguja walca a pozniej podkrecaja tempo i przechodza do quickstepa. Cala jadaczka wtedy chodzi jak furkoczacy ruski wentylator! Zamieniasz sie w dr. Frankensteina i swiecisz w nocy jak wombat i widac cie z kosmosu!

u mnie kochaja kasze jaglana, rumianek i lipe, jak tylko to mam w kuchni dluzszy czas to i one sie pojawiaja, jestem juz zalamana??

Pod zmywarką, tzn. że wystawiła Pani zmywarkę z mebli i leżało na podłodze? Czy pod blatem po prostu nad zmywarką? Ja mam problem dłuższy czas. Jedynie znalazłam jedno najprawdopodobniej to było gniazdo jeśli takie białe nitkowate pod blatem, bo nie wiem jak gniazdo może wyglądać

Ja wczoraj znalazłam gniazdo w jedzeniu dla chomika a drugie dopiero założone, malutkie pod zmywarka. Wymylam wszystko pod zmywarka i za szafkami płynem do ubikacji, resztę octem. Wysypałam goździki i liście laurowe w szafkach bo podobno nie lubią. Wszystko co otwarte poszło do kosza.Dorosle uciekały na okno to wszystkie zabijałam.Pale świece zapachowe waniliowe i lawendę bo podobno nie lubią tego zapachu.Dzien po tych wszystkich porządkach nie znalazłam żadnego. Mam nadzieję, że zapachowe świece pomogą Im wynieść się na dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *