1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Sposoby na mole ubraniowe – jak pozbyć się moli odzieżowych?

Poradniki

2 miesiące temu

Sposoby na mole ubraniowe – jak pozbyć się moli odzieżowych?

Porządki domowe
17
3
2
17
3

Mole ubraniowe to bardzo natrętny, nieproszony gość. Owady sieją spustoszenie, dziurawiąc ulubione swetry, dywany, tapicerki, czy też pościel. Jak pozbyć się moli raz na zawsze? Sprawdź poniższe, skuteczne sposoby na mole odzieżowe.

Mole ubraniowe – czym są i jak wyglądają?

Mole to nieduże owady zaliczane do motyli nocnych. W Polsce można spotkać następujące gatunki:

 • mklik mączny (Ephestia kuehniella) – to znany szkodnik magazynów zbożowych i spożywczych. Można na niego natrafić także w kuchni. Larwy potrafią poruszać się po płaskich i pionowych powierzchniach, o ich obecności świadczy charakterystyczne rozdrobnienie artykułów spożywczych oraz przyklejanie się resztek pokarmu do opakowania;
 • mól kożusznik (Tinea pellionella) – ten owad żeruje na futrach, materiałach wełnianych i w pierzu.

W naszym kraju występują także:

 • mól włosienniczek (Tineola bisselliella) – czyli popularny mól ubraniowy. Nieduży motyl nocny niszczy ubrania, dywany, a także inne przedmioty wykonane z materiałów. Jaja są składane bezpośrednio na potencjalnym źródle pożywienia lub obok niego, do 10 dni wykluwają się z nich żarłoczne larwy;
 • mól ziarniak (Nemapogon granella) – to niebezpieczny szkodnik nasion, obecność larw tego gatunku można rozpoznać po delikatnych pajęczynkach.
mole ubraniowe

Duże spustoszenie w polskich domach sieje także omacnica spichrzanka (Plodia interpunctella, inaczej zwana molem spożywczym). Owad żeruje przede wszystkim na pokarmach suchych, takich jak ryż, kasza, czy też mąka, ale można go spotkać również na ziarnach zbóż, wyrobach cukierniczych, nasionach roślin, w ziołach, paszach, suszonych warzywach i owocach oraz orzechach. O obecności larw świadczą oprzędy z lepkiej nici, przypominające drobne pajęczynki.

Larwy moli

Jak wyglądają mole? Larwy są jasnego koloru i mają postać gąsienicy, a długość ich ciała wynosi około 10 mm. To właśnie larwy moli odpowiadają za wyrządzenie największych szkód w domu, ponieważ są bardzo żarłoczne. Penetrując szafę, mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia przechowywanych w środku ubrań. Smakują im zarówno materiały bawełniane, jak i futra, skóra, jedwab czy nawet tkaniny sztuczne.  

Co jeszcze wyróżnia mole? Rodzaje zjadanego pożywienia wpływają na wygląd ich larw. Są one jasne tylko na początku, następnie przybierają barwę żółtą, czerwoną, brązową, a nawet zieloną. Poza niszczeniem wskutek żerowania, larwy moli są niemile widziane w domostwach także dlatego, że zanieczyszczają różne produkty swoimi odchodami. Do ich przepoczwarzenia się w osobniki dorosłe dochodzi w przeciągu od kilku do nawet kilkuset dni, w zależności od warunków otoczenia.

Dorosłe mole

Dorosły mól ma postać ciemnego motyla o smukłym ciele, długich czułkach i wzorzystych skrzydłach. Jest on nieszkodliwy dla ubrań, ponieważ nie ma rozwiniętego aparatu gębowego i w ogóle nie pobiera pokarmu z otoczenia. To nie znaczy jednak, że mole można ignorować. Owad potrafi się sprawnie przemieszczać z domu do domu oraz bardzo szybko się mnoży. Wystarczy tydzień lub dwa, by doszło do prawdziwej inwazji.

mole ubraniowe larwa

Samica mola składa w ciągu życia od 200 do nawet 400 jaj. Dorosła forma owada żyje około 14 dni i jest aktywna przede wszystkim nocą. Okres wylęgu trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od warunków otoczenia. Jeśli są one sprzyjające, larwy moli pojawią się już po ok. 8-10 dniach. U moli występuje zjawisko diapauzy (zdolność do zahamowania rozwoju ontogenetycznego w niekorzystnych warunkach), dlatego walka z nimi może być bardzo długa i wyczerpująca.

Skąd się biorą mole ubraniowe?

Mole w domu mogą się pojawić niezależnie od tego, czy jest on dokładnie sprzątany. Owady są przenoszone na ubraniach i wewnątrz mebli, a także wlatują do środka przez otwarte okno, szyb wentylacyjny, uchylone drzwi balkonowe lub klatkę schodową. Ich obecność zdradzają dopiero wygryzione dziurki w odzieży. Jeśli chodzi o mole spożywcze, te występują często w kaszach, mąkach, makaronach oraz ryżach i można je przynieść do domu razem z zakupami.

Jak pozbyć się moli odzieżowych? Skuteczne sposoby

Co na mole stosować, by się ich pozbyć? Najskuteczniejszym sposobem na robaki w domu jest dokładne wysprzątanie, a także przewietrzenie wszystkich pomieszczeń oraz dokładny przegląd i pozbycie się rzeczy, w których zagnieździły się mole. Ubrania zniszczone przez szkodniki należy odpowiednio zutylizować, natomiast pozostałą zawartość garderoby trzeba wyprać. Dopiero po gruntownych porządkach można sięgnąć po preparat na mole, który odstrasza owady lub całkowicie je eliminuje.

mole ubraniowe jak wyglądają

Na rynku jest dostępnych wiele środków na mole – wśród nich można wymienić chociażby odstraszające zawieszki przeciwmolowe, czy też kulki na mole o znienawidzonym przez owady zapachu lawendy. Czarne robaki w domu można zwabić i następnie uwięzić w specjalnej pułapce feromonowej. Można je także wyeliminować poprzez rozpylenie w szafach trującego preparatu lub dokładne wypranie całej zawartości garderoby.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Podobnie jak w przypadku moli ubraniowych konieczny jest przegląd wszystkich rzeczy, w których mogły zasiedlić się szkodniki. Jeśli w danym produkcie, np. mące, ryżu lub kaszy są larwy, należy je umieścić w szczelnej foliowej torebce i wyrzucić. Po dokładnym wysprzątaniu kuchni wskazane jest, aby powiesić w kilku miejscach pułapki na mole spożywcze, można użyć także specjalnych preparatów do zwalczania owadów latających.

Jeśli chodzi o sposoby na mole stosowane w zakładach przemysłowych, najczęściej wykorzystuje się w tym celu dezynsekcję za pomocą środków chemicznych lub promieni podczerwonych i ultrafioletowych. Zanieczyszczone przez larwy moli produkty są wyrzucane, a w przypadku artykułów spożywczych – przeznaczane na karmę dla ptaków. Stanowią one dobre źródło białka dla domowego ptactwa, np. kur, przepiórek czy też indyków.

Mole spożywcze a mole ubraniowe – różnice

Czym różni się mól odzieżowy od mola spożywczego? Mole ubraniowe żerują na materiałach takich jak bawełna, jedwab, futro, czy też wełna. Zjadają odzież, dywany, obicia mebli, a nawet zasłony i firanki. Tymczasem mole spożywcze sieją spustoszenie w kuchni – żerują one w ryżu, kaszy, mące, herbatach, makaronach, suszonych owocach, orzechach, karmie dla zwierząt, cukrze, płatkach owsianych i otrębach.

Mole spożywcze są większe od moli odzieżowych, można je odróżnić także po ubarwieniu skrzydeł postaci dorosłych. Mole ubraniowe są szarawe, natomiast spożywcze – brązowe. O inwazji moli spożywczych świadczą lepkie pajęczynki oraz larwy wewnątrz opakowań z żywnością. Tymczasem owady żerujące w szafie uda się wykryć dopiero po zaobserwowaniu w niektórych ubraniach okrągłych dziurek. Są to pozostałości po drążonych przez larwy tunelach.

sposoby na mole ubraniowe

Jak odróżnić między sobą inne gatunki moli? Dorosła postać omacnicy spichrzanki (Plodia interpunctella) ma skrzydła o rozpiętości 14–18 mm, w nasadowej części są one jaśniejsze, natomiast ta oddalona od ciała jest brunatna. Mklik mączny (Ephestia kuehniella) przypomina wyglądem mola ubraniowego, ale rozpiętość jego skrzydeł wynosi więcej, bo 25 mm. Tylna para jest szarobiała, natomiast przednia ma kolor brązowy, przyozdobiony ciemnym deseniem.

Mól kożusznik (Tinea pellionella) jest niewielkich rozmiarów, rozpiętość jego skrzydeł wynosi ledwie 10-14 mm. Barwę ciała można określić jako płową, natomiast cechą charakterystyczną są futrzaste końcówki obu par skrzydeł tego owada. Mól ziarniak (Nemapogon granella) osiąga podobne rozmiary i także ma charakterystyczne strzępienie na skrzydłach, z tym że jedna para skrzydeł jest srebrzystoszara i pokryta żółto-czarnym wzorem, natomiast druga jest koloru szarego.

Tymczasem mól włosienniczek (Tineola bisselliella), czyli popularny mól ubraniowy, to owad o długości ciała wynoszącej 6–11 mm i rozpiętości skrzydeł nieprzekraczającej 11 mm. Jego barwa jest dość jasna, słomkowożółta lub żółtobrązowa. W porównaniu z innymi gatunkami moli jest on mniejszy, a na skrzydłach nie jest tak wyraźnie zaznaczone strzępienie. Z łatwością uda się go odróżnić gołym okiem od mola kożusznika, czy też mola ziarniaka. 

Sprawdź też: Mole spożywcze – skąd się biorą i j się ich pozbyć? Domowe sposoby, pułapki i skuteczne środki na mole 

Poza molami warto zwrócić uwagę także na inne robaki w domu. Rodzaje insektów, które najczęściej żerują w kuchni, sypialni lub łazience to:

 • mrówki;
 • pluskwy;
 • prusaki;
 • rybiki.

W odróżnieniu od moli spożywczych i odzieżowych są to owady nielatające. Co więcej, niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ zwiększają ryzyko wystąpienia alergii i przenoszą wiele chorób, takich jak np. czerwonka, polio, dur brzuszny, czy też wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Jak samodzielnie przygotować środek na mole?

Co na mole zastosować, gdy pod ręką nie ma profesjonalnego preparatu ani pułapek? Stary środek na mole wykorzystywany przez babcie to napar z octu i olejku lawendowego. Mieszankę należy ugotować, przelać do miski i następnie umieścić w szafie. Można także napełnić nią spryskiwacz do kwiatów i rozpylić we wnętrzu garderoby, w pokojach oraz w sypialni. Mikstura skutecznie odstraszy postaci dorosłe, pomoże także w pozbyciu się larw.

Co jeszcze można zrobić? Jak pozbyć się moli? Skutecznym sposobem na szkodniki są własnoręcznie wykonane pułapki. W tym celu wystarczy użyć wytrawnego wina lub octu jabłkowego i miseczki. Miseczkę należy postawić w miejscu, w którym zaobserwowano mole. Zwabione do niej owady potopią się w aromatycznym płynie. Warto również sięgnąć po suszoną lawendę lub przyprawy, takie jak liść laurowy, czy też ziele angielskie. Rozsypane w miejscu żerowania moli powinny one skutecznie odstraszyć nieproszonych gości.

Inne domowe sposoby na robaki w pościeli i ubraniach to dokładne przewietrzenie pomieszczenia. Mole ubraniowe nie przepadają za przeciągiem ani też niską temperaturą i po takiej akcji przeniosą się w jakieś inne, bardziej przyjazne miejsce. Na mole zadziała także ogrzanie niektórych miejsc w szafie za pomocą suszarki – wysoka temperatura wybije wszystkie formy owadów, włącznie z jajami i larwami.

WARTO WIEDZIEĆ: mole ubraniowe atakują w pierwszej kolejności rzeczy zapocone lub poplamione sokami. Z tego powodu, aby nie dopuścić do ich inwazji, należy umieszczać w szafie tylko i wyłącznie odzież czystą oraz świeżą. Jeśli wszystkie elementy garderoby są regularnie prane, dla owada będzie to oznaczać niesprzyjające warunki do rozwoju oraz rozmnażania się i co za tym idzie, przeniesie się on gdzieś indziej.

co na mole ubraniowe

Mole ubraniowe odstrasza także zapach cytrusów. Aby pozbyć się szkodników, można użyć suszonej skórki cytryny lub plasterków pomarańczy z wbitymi goździkami. Po nawleczeniu na nitkę wystarczy powiesić ususzony owoc w strategicznych miejscach w domu. Inny skuteczny sposób to umieszczenie w lnianym woreczku tytoniu i włożenie go do szafy lub rozsypanie wkładu do skrętów i papierosów w szufladach i na półkach.

Mole to bardzo kłopotliwe szkodniki i walka z nimi może przysporzyć wielu trudności. Aby intruz nie zagościł w domu na dobre, niezbędne jest regularne i dokładne sprzątanie. Przed inwazją zabezpieczą także moskitiery w oknach oraz cykliczny przegląd garderoby. Każdorazowo po zakończonym sezonie zimowym warto przejrzeć dokładnie kurtki, futra, swetry, koce, narzuty i pościele, przewietrzyć je i schować z powrotem do szafy, najlepiej w pokrowcach.

Profilaktyka polega na rozwieszeniu w szafach saszetek z lawendą oraz bawełnianych woreczków ze skórkami pomarańczy lub aromatycznymi ziołami, za którymi nie przepadają owady. Dozwolone jest także potarcie lub spryskanie półek naturalnymi olejkami – lawendowym, cytrusowym, tymiankowym lub goździkowym albo umieszczenie w ich wnętrzu świeżych gazet, pachnących jeszcze farbą drukarską. Ten zapach zniechęci mole do gniazdowania w ludzkim domostwie.

Jeśli chodzi o mole spożywcze, konieczne jest regularne sprawdzanie stanu żywności oraz przesypywanie produktów sypkich do szklanych pojemników od razu po zakupach. Ciekawym sposobem ochrony artykułów spożywczych przed molami jest także schowanie ich na kilka dni do zamrażarki. W niskiej temperaturze nie mogą się rozwijać jaja ani larwy i mole nie będą miały szansy, aby się skutecznie rozprzestrzenić.

domowe sposoby na mole ubraniowe
17
3

Podziel się:

Komentarze (2)

Ze skórkami zgadza się. Były to u mnie mole spożywcze, ale skoro odstraszają je podobne produkty, nie ryzykowałabym wiary, że skórki pomogą na mole odzieżowe.

mole błyskawicznie mnożą się w suszonych skórkach cytrusów;
to że mole nie fruwają nie oznacza, że ich już nie ma – niska temp. w pomieszczeniu, czy wysoka i suche powietrze to okresy kiedy mole pauzują w ukryciu, cichaczem wcinają wtedy;
lepy kontrolne działają i pokazują, że coś się zaległo 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.