1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Mango z pestki, czyli jak wyhodować drzewko od zera!

Ogród i balkon

2 lata temu

Mango z pestki, czyli jak wyhodować drzewko od zera!

Rośliny
16
1
2
16
1

Mango z pestki to bardzo wdzięczna roślinka, którą możemy wyhodować od zera – do naprawdę pokaźnych rozmiarów! Co zrobić z mango? W jaki sposób zabrać się za hodowlę drzewka? Jak przygotować pestkę i odpowiednio ją zasadzić? 

Przygotowanie pestki mango – jaki owoc wybrać?

Przyszło nam żyć w czasach, w których egzotyczne owoce spotkamy na półkach sklepowych przez cały rok! Bez najmniejszego problemu znajdziesz owoc mango w pierwszym, lepszym markecie. Aby mieć zdrową, gotową do posadzenia pestkę, wybierz dojrzały egzemplarz. Poznasz go po delikatnej miękkości wyczuwalnej pod palcem, braku plam i niezdrowych przebarwień na skórce.

Najlepszą porą roku na przygotowywanie sadzonki mango jest wiosna i wczesne lato. Wtedy dzień jest dłuższy, temperatura wyższa, promienie słoneczne dopisują – więc i nasze drzewko będzie się lepiej rozwijać. Oryginalnie ta roślina w naturze rośnie w upalnym klimacie, więc gdybyśmy próbowali ją zasadzić jesienią lub zimą, mogłaby mieć niemałe kłopoty.

Sprawdź też: Jak suszyć kwiaty? Bukiet kwiatów z suszek!

Dotarcie do pestki mango nie jest skomplikowane – wystarczy przeciąć owoc nożem wzdłuż niej i ją wyciągnąć. Sam owoc najlepiej spożyj w formie sałatki owocowej lub shake’a, a pestkę przygotuj do dalszych działań. Co robić dalej? Jak wyhodować mango z pestki? 

Mango z pestki – pierwsze kroki

Z pestki mango usuń resztkę owocu i pozbądź się „włosków”. W tym momencie gotową pestkę można potraktować dwojako – w zależności od jej początkowego wyglądu. Jeżeli jest naturalnie pęknięta, można pominąć ten krok, lecz jeśli nie – należy jej pomóc. Musisz naciąć zewnętrzną skorupkę, usuwając ją całkiem lub dając jej jedynie niewielkie pole do pobierania wilgoci. Ten krok ma służyć temu, by nasza pestka nie spleśniała, a naturalnie puściła korzenie i stożek wzrostu.

Mango z pestki nie należy do najprostszych w przygotowaniu roślin do posadzenia. Przed jej trafieniem do ziemi trzeba najpierw doprowadzić do tego, by puściła korzenie. Jak to zrobić? Musisz przygotować woreczek strunowy oraz ręcznik papierowy lub gazę. Pestkę ułóż na lekko wilgotnym podkładzie i ją nim przykryj. Włóż do woreczka gotowe zawiniątko i umieść je w ciepłym miejscu. Kontroluj wilgotność w woreczku i rozwój pestki – gdy zacznie się rozwijać, to odpowiedni moment na posadzenie jej w doniczce. Zwykle na korzonki nie trzeba czekać dłużej niż tydzień/dwa tygodnie. A jak zasadzić mango z pestki?

Jak posadzić mango z pestki?

To bardzo proste! Wystarczy, że przygotujesz swoją ulubioną, lekką mieszankę ziemi, keramzyt oraz średniej wielkości doniczkę i można przystępować do akcji! Wyłóż w doniczce warstwę drenażu – około centymetra grubości. Wsyp ziemię, zostawiając około 2–3 centymetry wolnej przestrzeni na górze oraz zrób otwór pośrodku na głębokość połowy wysokości pestki mango. Włóż je delikatnie korzonkami do dołu, a pędem lub miejscem, z którego wyrośnie stożek, do góry. 

Delikatnie nawilż ziemię, by mango z pestki mogło się swobodnie ukorzeniać, i uzbrój się w cierpliwość. Aby wspomóc sadzonkę, możesz przykryć doniczkę czymś przezroczystym, by startujący pęd wciąż miał podwyższoną wilgotność powietrza.

Jak rośnie mango z pestki? Otóż na początku zauważysz czerwonawe listki na pędzie, które z czasem będą zielenieć i stawać się sztywniejsze. Pokrój rośliny jest raczej smukły, z pióropuszem listków na jej szczycie. W momencie, gdy roślina podrośnie, możesz ją przyciąć, by zachęcić do rozkrzewienia się.

Jak dbać o drzewko mango z pestki

Czy to bardzo trudne i skomplikowane zadanie, by odpowiednio zadbać o mango? Drzewo z pestki nie jest szalenie wymagające, lecz także nie należy do najprostszych roślin doniczkowych. Jak pielęgnować domowe drzewo mango? 

Ziemia i stanowisko

Jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednie stanowisko. Mango z pestki nie polubi tłoku – tylko jedna sadzonka może znaleźć się w pojedynczej doniczce. Musi ona mieć stały dostęp do światła słonecznego, wysoką wilgotność powietrza oraz temperaturę oscylującą w okolicy co najmniej 20 stopni Celsjusza. Najlepiej jednak, gdy sięga ona 24, a nawet 28 stopni. Nie zalecamy spryskiwania roślin wodą w celu podniesienia wilgotności – tu możesz przeczytać o tym więcej. Zalecamy zainwestowanie w nawilżacz powietrza, sprawdzi się on szczególnie zimą!

Mango z pestki po roku od wyhodowania należy przesadzić do większej doniczki z taką samą mieszanką podłoża. W tym przypadku również nie zapomnij o warstwie keramzytu na dnie – mango wyhodowane z pestki na pewno Ci się za to odwdzięczy. Należy o tym pamiętać, ponieważ to drzewko nie znosi stać w bardzo mokrej ziemi, a także jest wrażliwe na niskie temperatury i przeciągi. 

Podlewanie i nawożenie

Bywa, że mango w doniczce jest kapryśne, nie przepada za zbyt mokrą ziemią, lecz nie zniesie też suszy – musisz odpowiednio wyważyć ilość wlewanej wody. Przed każdym podlaniem po prostu sprawdzaj wilgotność ziemi palcem. W zimie natomiast ogranicz nawadnianie rośliny.

Czy z pestki mango wyrośnie roślina, jeśli zapomnimy o jej regularnym nawożeniu? Niestety nie. Po kilku tygodniach od posadzenia zacznij dodawać sadzonce nawóz. Ogranicz go jednak w miesiącach zimowych i nie stosuj go częściej, niż zaleca to producent. 

Sprawdź też: Ozdoby do pokoju – jakie są najmodniejsze dodatki w 2022 roku?

Tak jak już wspominaliśmy – nie zalecamy spryskiwać rośliny wodą, warto też uważać, by podczas podlewania nie zamoczyć jej liści. Jak sadzić mango z pestki, by nie przeszkadzało ono w podlewaniu? Najlepiej umiejscowić je centralnie pośrodku donicy.

Czy mango z pestki zaowocuje?

Istnieje bardzo nikła szansa na to, że mango hodowane w naszych domach zaowocuje. Dzieje się to bardzo rzadko, a dodatkowo roślina musi być wystarczająco dorosła. Pierwsze kwiaty mogą pojawić się po 4 latach, lecz równie dobrze i po 10 – jeśli posiadamy naprawdę uparte mango. Drzewo, nawet poprawnie pielęgnowane, może mieć niemały problem z tym etapem w naszej strefie klimatycznej.

Mamy nadzieję, że sadzenie mango z pestki nie kryje już przed Tobą żadnych tajemnic! A może masz jakiś inny sposób na mango? Jak wyhodować z pestki drzewko? Koniecznie podziel się swoim poradnikiem w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poczytać o innych roślinach, które możesz wyhodować od zera – koniecznie sprawdź te artykuły:

16
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *