1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda dziewanna i jakie ma właściwości?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda dziewanna i jakie ma właściwości?

Rośliny Zdrowie
12
0
1
12
0

Dziewanna to roślina o niezwykłych właściwościach, którą możesz uprawiać w swoim ogródku. Jakie ma wymagania? Dowiesz się z naszego artykułu!


Problemy żołądkowe, uporczywy kaszel, przeziębienie, problemy z oskrzelami? Panaceum na wszystkie te dolegliwości może być właśnie dziewanna! Koniecznie dowiedz się więcej o tej niesamowitej roślinie.

Podstawowe informacje o dziewannie

Dziewanny (Verbascum L.) to rodzaj bylin z rodziny jasnotowatych liczący około 250 gatunków, rosnący w Europie, Azji i Afryce. W Polsce występuje około 40 odmian. Gatunkiem najczęściej spotykanym jest Verbascum thapsus. Jest to roślina o wzniesionych, prostych lub krzaczasto rozgałęzionych pędach. Jej liście są eliptyczne, ostro zakończone. Kwiaty dziewanny  zebrane są w kwiatostany w kształcie kolby. Verbascum L kwitnie od maja do września.

fioletowa dziewanna
Dziewanne możesz z powodzeniem uprawiać w swoim ogrodzie

Jeżeli szukasz rośliny, która potrafi przetrwać niemal każde warunki, to zdecydowanie jest nią właśnie dziewanna. Właściwości tej niezwykłej rośliny są zdecydowanie ważnym dodatkowym atutem.

Jak uprawiać dziewannę ogrodową?

Tak jak już wspominaliśmy – roślina ta jest niezwykle wdzięczna w uprawie, dlatego każdy doskonale sobie z nią poradzi. Dziewanna ogrodowa lubi stanowiska słoneczne i ciepłe, a także różne typy gleb – piaszczyste, suche i co ciekawe – mało zasobne. Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewa się ją jedynie w skrajnych przypadkach, nawożenie natomiast jest zbędne. Okrycie na zimę również nie jest potrzebne. Roślinę wysiewamy w maju lub czerwcu

Sprawdź też: Odwar – co to jest? Jak przygotować zdrowotny wywar?

Dziewanna pospolita, dziewanna drobnokwiatowa czy dziewanna ogrodowa. Którą najlepiej uprawiać w swoim ogródku?

Czym różnią się od siebie dziewanna pospolita (Verbascum nigrum), dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum thapsus L.) oraz dziewanna ogrodowa (Verbascum x hybridum)? 

Sprawdź też: Macerat krok po kroku. Co to jest i jak go zrobić?

Dziewanna pospolita jest kępkowata, o łodygach wzniesionych lub rosnących poziomo. Ma pędy białawe, a liście ciemnozielone. Jej kwiaty są żółte. Dziewanna drobnokwiatowa posiada kwiaty białe albo żółte. Ma kształt kulisty i jest gęsto porośnięta liśćmi. Dziewanna ogrodowa jest mieszanką dwóch poprzednich gatunków. Rośnie w kształcie kulistym i ma kwiaty białe, różowe, łososiowe bądź żółte.

dziewanna ogrodowa
Kwiaty dziewanny mogą mieć wiele różnych kolorów

Mamy dobrą wiadomość – wszystkie z nich możesz z powodzeniem uprawiać w swoim ogrodzie, ponieważ żadna z tych roślin nie ma zbyt wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych i nie różnią się nimi one zasadniczo między sobą.

Dziewanna. Właściwości lecznicze

Dziewanna jest rośliną leczniczą. Zawiera flawonoidy, olejki eteryczne, saponiny, kwasy organiczne i sole mineralne. Dzięki temu może pomagać przy wielu różnego rodzaju chorobach. Ziele dziewanny jest stosowane między innymi w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, kaszlu i chorób układu krążenia.

Sprawdź też: Rozmaryn w doniczce i ogrodzie! Jak o niego dbać?

Zastosowanie lecznicze mają przede wszystkim: 

  • dziewanna wielkokwiatowa – Verbasum densiflorum Bertol, 
  •  dziewanna drobnokwiatowa – Verbasum thapsus L. 

Dziewanna – właściwości lecznicze pomagające przy przeziębieniach

Dziewanna doskonale pomaga przy kaszlu. Jest ona wówczas stosowana jako środek łagodzący, a także wykazuje właściwości rozkurczające. Dlatego też pomaga zarówno przy kaszlu mokrym, jak i suchym. Pomaga także na chrypkę.

dziewanna.-wlasciwosci-lecznicze-kwiatow-dziewanny
Kwiaty dziewanny mają wiele właściwości leczniczych

Istnieje wiele przepisów na leki na kaszel z dziewanny. Można ją pić w postaci naparu, który przygotować można z kłączy i kwiatów tej rośliny. Do tego należy dodać trochę miodu i dokładnie wymieszać. Najlepiej przygotować taki napój tuż przed wypiciem.

Pozostałe właściwości lecznicze

Dziewanna wykazuje działanie łagodzące oraz uśmierzające i ściągające. Dzięki temu jest pożyteczna w leczeniu krwawienia z płuc (jak na przykład w wypadku gruźlicy), jak i z jelit. Dziewanna ma właściwości lecznicze, które pomagają przy bólach brzucha. Dlatego też jest ona stosowana w formie naparów, które przygotować można z kłączy tej rośliny. Do zrobienia naparu użyj jednej łyżki kłączy – należy je zalać szklanką wrzątku. Powstały napój trzeba odstawić na około pół godziny, a następnie przelać przez sito i  pić po posiłkach.

Chcesz poznać inne poradniki dotyczące roślin mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie? Serdecznie zapraszamy do lektury.

12
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *