1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Syngonium – jak o nie dbać? Tajniki pielęgnacyjne zroślichy w pigułce

Ogród i balkon

2 lata temu

Syngonium – jak o nie dbać? Tajniki pielęgnacyjne zroślichy w pigułce

Rośliny
14
0
0
14
0

Syngonium to bardzo popularna i przy tym łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czy pielęgnacja syngonium jest czasochłonna? Jakie stanowisko i podłoże jest dla niego odpowiednie? Przekonaj się!

Warunki do uprawy syngonium

Syngonium to bardzo wdzięczna i prosta w obsłudze roślina. Jednak aby była piękna, rosła równo i estetycznie muszą być spełnione pewne warunki. Bez dostatecznej ilości światła, dobrze dobranego podłoża, odpowiedniej temperatury i choćby umiarkowanej wilgotności roślinie może być naprawdę trudno się rozwijać. W takim razie – w jaki sposób przygotować idealne stanowisko dla Syngonium?  

Syngonium White Butterfly
Uprawa Syngonium w doniczce nie należy do skomplikowanych

Stanowisko

W zależności od odmiany – Syngonium w większości przypadków najlepiej będzie się czuć na jasnym stanowisku, osłoniętym nieco od promieni słonecznych. Zbyt duża ekspozycja prowadziłaby do poparzenia delikatnych liści. Takie stanowisko zapewni utrzymanie przez liście innych kolorów niż zielony i nie będzie ryzyka, że na przykład biel na Syngonium Emerald Gem zmieni się w nieestetyczne, brązowe, zasuszone plamy. 

Sprawdź też: Syngonium – odmiany, czyli rodzaje zroślichy. Które z nich są najpopularniejsze?

Niektóre odmiany nie potrzebują aż tak wiele słońca – wszystkie, które nie mają wyraźnych białych przebarwień, poradzą sobie w głębi domu. Celowo zostało użyte tu słowo „poradzą”, ponieważ nie będzie to dla nich aż tak dobre miejsce i niektóre, inne niż zupełnie zielone zroślichy stracą na intensywności koloru lub w całości on zaniknie. 

Podłoże

Wybierając podłoże dla Syngonium – niezależnie od odmiany – należy zadbać o odpowiednią jakość. Zroślichy nie czują się dobrze w ciężkich, nieprzepuszczalnych ziemiach, dlatego wybierz lub stwórz lekką mieszankę wzbogaconą o perlit, piasek i wermikulit. Zwróć uwagę, by wybrane podłoże miało nieco kwaśne pH.

Lekka mieszanka sprawi, że przelanie rośliny stanie się niemalże niemożliwe – dzięki czemu zwiększymy szansę, iż nasza roślina będzie rosła pozbawiona chorób i problemów. Pozostawianie roślin w podłożu sklepowym, tzw. produkcyjnym sprzyja gniciu korzeni, gdyż są to zwykle niskiej jakości mieszanki składające się głównie z włókna kokosowego.  

Temperatura i wilgotność

Temperatura wokół Syngonium nie powinna spaść poniżej 16 stopni Celsjusza, jednak roślina czuje się znacznie lepiej w cieplejszych warunkach. Optymalnie powinna ona wynosić od 18 do 27 stopni Celsjusza.

Wilgotność powietrza również nie jest bez znaczenia. Zroślicha nie ma bardzo wygórowanych wymagań w tej kwestii, jednak powinna ona wynosić co najmniej około 50%. Dzięki utrzymaniu takiego nawilżenia w powietrzu liście nie będą miały najmniejszego problemu z rozwijaniem się, a także nie będzie to sprzyjać rozwojowi niektórych szkodników.

Sprawdź też: Kwiaty domowe – jakie kwiaty doniczkowe do domu wybrać? Popularne, modne, najpiękniejsze kwiaty doniczkowe

Ważne, by przestrzegać zasad związanych z nawilżaniem powietrza, jeśli jest zbyt niskie. Nie spryskuj roślin, jeśli nie masz dobrej wentylacji bądź wystarczająco wysokiej temperatury, będzie to sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Rozwiązaniem tego problemu może być zainwestowanie w nawilżacz powietrza lub rozstawienie roślin na podstawkach z keramzytem zalanym wodą tak, by woda nie dostawała się przez dno doniczki. 

Pielęgnacja Syngonium

Podlewanie Syngonium odbywa się na tej samej zasadzie, co większości zielonych roślin doniczkowych – należy podlewać wtedy, kiedy ziemia w doniczce przeschnie. Określenie okresu między jednym a drugim podlewaniem każdy powinien ustalać indywidualnie, ponieważ warunki we wszystkich domach różnią się od siebie. Nie wolno jednak zapominać o tym, by podlewanie rośliny było regularne.

Nawożenie Syngonium powinno mieć miejsce od kwietnia do sierpnia. Warto stosować do nich specjalny nawóz o obniżonej zawartości azotu. Dzięki podjęciu takiej decyzji możemy być spokojni o to, iż nasza roślina będzie się wybarwiać tak, jak powinna.

Rozmnażanie i przycinanie Syngonium

Syngonium to pnącze, więc bardzo łatwo zadbać o jego ładny pokrój. Wykonując ten zabieg pielęgnacyjny, z łatwością można przygotować sadzonki do ukorzenienia. Poskramiając odstające pędy, należy podcinać je tuż poniżej oczka (w miejscu, gdzie wyrastają liście, oraz widoczne są korzenie powietrzne). Taką sadzonkę najlepiej umieścić w pojemniku z wodą z dodatkiem węgla aktywnego (koniecznie niesłodzonego) lub ukorzenić w spagnum.

W momencie, gdy nasze rośliny są już ukorzenione (mają naprawdę spore korzenie), należy pomyśleć nad formą, jaką chcemy, by przyjęło nasze Syngonium. Możemy dosadzić nowe sadzonki do rośliny matecznej i tym samym ją zagęścić, wzbogacić tę doniczkę o palik lub drabinkę w celu wymuszenia pięcia się zroślichy ku górze albo podwiesić roślinę, by zaczęła spuszczać swoje pędy. Tylko od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz dalej prowadzić swoją zroślichę – każdy z nich na pewno będzie zachwycający!

Choroby i szkodniki charakterystyczne dla Syngonium

Typowymi objawami chorób na Syngonium są plamy na liściach – brązowe z żółtą obwódką lub po prostu żółknące liście. Oba te symptomy wskazują na przelanie lub nieodpowiednie nawadnianie (np. nieregularne lub innymi ilościami wody). Natomiast jeżeli liście opadają, nie są jędrne – oznacza to przesuszenie

Jeżeli zauważysz, że liście Twojego syngonium gorzej się wybarwiają, są bledsze – oznacza to zbyt jasną lub za ciemną wystawę. Spróbuj zmienić stanowisko Syngonium i obserwuj, czy takie działanie daje pożądane rezultaty.

Sprawdź też: Monstera – rozmnażanie, pielęgnacja, gatunki, choroby. Wszystko o monsterze

Szkodniki, które chętnie atakują Syngonia, to przędziorki oraz wciornastki. Inne szkodniki i dokładne wskazówki, dzięki którym możesz rozpoznać nieproszonych gości, znajdziesz w tym artykule. Nie wolno bagatelizować objawów takich jak pojawiające się pajęczynki, ubytki na liściach czy widok ogólnego osłabienia rośliny – jeżeli w porę nie podejmiesz odpowiednich kroków, Twoja cała domowa dżungla może na tym ucierpieć. 

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak odpowiednio zadbać o swoje Syngonium. Jeśli chcesz poznać najciekawsze odmiany takie jak Syngonium Neon Robusta, Syngonium Emerald Gem, Syngonium Arrow lub Syngonium Red Spot – zajrzyj do tego artykułu. A czy Ty masz jakieś sztuczki pielęgnacyjne, dzięki którym Twoje Syngonium wybarwia się jeszcze ładniej? W jaki sposób zapewniasz mu optymalne warunki? Koniecznie podziel się z nami tą wiedzą w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać również inne popularne rośliny doniczkowe, koniecznie sprawdź te artykuły:

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *