1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Drzewko szczęścia, czyli grubosz jajowaty – pielęgnacja i uprawa

Ogród i balkon

1 rok temu

Drzewko szczęścia, czyli grubosz jajowaty – pielęgnacja i uprawa

Rośliny
26
3
4
26
3

Drzewko szczęścia jest znaną rośliną doniczkową, łatwą w uprawie i idealną dla początkujących hodowców. Najczęściej wybierane są 3 jego odmiany: Gollum, Minima, Undulatifolia. Co jeszcze warto wiedzieć zanim kupisz grubosz?

W tym artykule sprawdzimy:

 • jak wygląda i skąd pochodzi drzewko szczęścia,
 • kiedy kwitnie i jakie są odmiany drzewka szczęścia,
 • jak dbać o drzewko szczęścia.

Drzewko szczęścia – jak wygląda? Pochodzenie grubosza

Drzewko szczęście pochodzi z suchych i gorących obszarów Afryki Południowej. Sukulent zaliczany jest do grona rodziny gruboszowatych. Łacińska nazwa to crassula ovata. Drzewko ma silne rozgałęzienia, osiąga wysokość 2 m, ale tylko w naturalnym środowisku. W warunkach domowych dorasta do 1 m i umożliwia swobodne formowanie. Rośnie bardzo wolno, posiada płaskie, mięsiste i błyszczące liście. Gruby drewniany pień oraz liście służą do magazynowania wody. Roślina potrafi zebrać jej duże ilości, a to pozwala jej potrwać nawet bardzo długie okresy suszy.

Drzewko szczęścia jest doceniane przede wszystkim za to, że ma bardzo małe wymagania. To idealna roślina do mieszkania!

Drzewko szczęścia – odmiany i cena

Grubosz jajowaty jest ulubionym sukulentem w doniczce, na który decyduje się wiele osób. Jest to wymarzone drzewko do domu, z uwagi na małe wymagania, jak i bardzo atrakcyjne odmiany. Roślinę można kupić już od 10 zł.

Piękne doniczki i osłonki na Twoje rośliny:

Drzewko szczęścia – odmiany

Wśród zadziwiających odmian drzewka szczęścia, w handlowej sprzedaży największą popularnością cieszą się:

 • Gollum – ma mięsiste, zielone pędy z wklęśnięciami na szczycie. Odmiana jest prosta w uprawie i pielęgnacji. Roślinę należy podlewać oszczędnie, wystawiać na słońce i zasadzić w przepuszczającym podłożu.
 • Minima – jest to odmiana miniaturowa osiągająca do 60 cm wysokości.
 • Undulatifolia – cechą charakterystyczną tej odmiany są falowane liście.

Sprawdź też: Niewymagające kwiaty doniczkowe: 15 niezniszczalnych roślin dla zapracowanych, początkujących i nie tylko!

Jak dbać o drzewko szczęścia? Pielęgnacja drzewka do domu

Grubosz – drzewko szczęścia nie wymaga dużej ilości wody, tak jak pozostałe sukulenty. Na pewno nie zmarnieje, jeżeli masz problem z regularnym podlewaniem. Warto poznać kilka podstawowych zasad pielęgnacji, dzięki którym uzyskasz przepiękną roślinę  w swoim domu.

morele.net_korzystne oferty

Podlewanie

Zasada jest taka: grubosz wymaga podlewania w zależności od panującej w domu temperatury. Nie lubi przelewania. Jeżeli utrzymujesz w pomieszczeniach temperaturę do 20 stopni Celsjusza, wystarczy podlewanie co dwa tygodnie. Jeżeli temperatura jest niższa, częstotliwość powinna być jeszcze mniejsza.

Przycinanie

W związku z tym, że drzewko szczęścia Bonsai rośnie bardzo wolno, nie trzeba go przycinać. W naturalnej formie ma przypominający małe drzewko pokrój. Jeżeli jednak chcesz uzyskać konkretny kształt, wtedy należy stosować się do zasad formowania, jak w przypadku innych roślin.

Wyposaż się w praktyczne akcesoria ogrodnicze:

Rozmnażanie

Są dwa podstawowe sposoby rozmnażania drzewka szczęścia:

 1. Z sadzonek pędowych – wiosną i latem należy odciąć 5-6 cm fragmentów młodych pędów. Z sadzonek należy usunąć dolne liście, a gotowe sadzonki odstawić na 1-2 dni w zacienione miejsce. Miejsce cięcia w tym czasie wyschnie, co nie dopuści do rozwoju procesów gnilnych bezpośrednio w ziemi. Sadzenie powinno odbyć się w pojemniku z lekko wilgotnym torfem przysypanym 5-6 cm piasku. Sadzonki ukorzenią się w temperaturze 23-25 stopni Celsjusza.
 2. Z liści – warto wybrać zdrowe, jędrne liście z już rozwiniętego drzewka. Należy umieścić je na wilgotnym podłożu z ziemi i perlitu. Podłoże powinno być cały czas lekko wilgotne. Po 2-8 tygodniach na krawędziach liści, stykających się z podłożem, zaczynają rozwijać się młode listki i korzenie. Gdy zauważymy, że mają ok. kilka centymetrów, można zasadzić je i traktować jak oddzielne rośliny.

Sprawdź też: Popularne kwiaty doniczkowe – 15 najciekawszych pozycji!

Nawożenie

Jeżeli zastanawiasz się, jak pielęgnować drzewko szczęścia, musisz poznać zasady jego nawożenia, dzięki którym roślina będzie miała pięknie lśniące liście. Od wiosny do jesieni drzewko należy nawozić co 4 tygodnie płynnym nawozem rozpuszczanym w wodzie do podlewania. Nie należy nawozić rośliny zimą, ponieważ może dojść do rozwoju chorób grzybowych.

Przesadzanie

Drzewko szczęścia – grubosz należy przesadzać co 2-3 lata, nie częściej. Najlepiej zrobić to dopiero wtedy, gdy zauważymy wystające z doniczki korzenie. Zabieg ten można zaplanować o każdej porze roku, ale najlepszym momentem jest wiosna.

Drzewko szczęścia – choroby

Drzewko szczęścia, które znajduje się w mieszkaniu jest bardzo rzadko atakowane przez choroby, praktycznie w ogóle się to nie zdarza. Wystarczy jedynie zastosować odpowiednie zasady pielęgnacji.

Na zdjęciu pokazany jest gatunek crassula ovata gollum. Roślina ma widoczne grube pnie, dzięki czemu wymaga mało wody i jest dość odporna na choroby

Warto jednak wiedzieć, że jeżeli na pędach pojawiają się drobne brązowe wypukłe tarczki, a liście pokrywają się lepką wydzieliną, mamy do czynienia z owadami żerującymi na liściach, które wysysają soki. Tzw. miseczniki należy usuwać mechanicznie, zdrapując je z liści przy użyciu szczoteczki. Następnie liście należy przemyć wodą z szarym mydłem.

Sprawdź też: Jaśminowiec – uprawa, odmiany i charakterystyka krzewu

Drzewko szczęścia choroby może złapać oczywiście także inne. Najpowszechniejszą jest mączniak prawdziwy. Na liściach pojawia się mączysty nalot. Jest to powód, dlaczego drzewko szczęścia gubi liście, a wyrastające nowe ulegają deformacjom. W konsekwencji dochodzi do obumierania całej rośliny. Choroba ta rozwija się wskutek zbyt wysokiej wilgotności lub w efekcie zbyt intensywnego nawożenia czy podlewania. Drzewko szczęścia należy opryskiwać odpowiednim biopreparatem, aby pozbyć się choroby.

Przydatne środki ochrony roślin:

Czy drzewko szczęścia jest trujące?

Popularne drzewko szczęścia niestety jest trujące dla kotów oraz psów. Nie wyróżnia się co prawda wysokim stopniem toksyczności, ale u zwierząt mających z nim kontakt mogą pojawić się wymioty i spowolnienie akcji serca.

W stosunku do ludzi grubosz wykazuje wyłącznie delikatne właściwości toksyczne. Jeżeli potrzesz liście rośliny lub będziesz mieć bezpośredni kontakt z jej sokami, może pojawić się swędzenie i pieczenie skóry. Zwłaszcza na te dolegliwości mogą narzekać dzieci.

Sprawdź też: Trujące rośliny, które warto znać. Chroń zdrowie swoje i bliskich

26
3

Podziel się:

Komentarze (4)

Mam piękne drzewko szczęścia,które uratowałam wyrzucone na śmietnik w stanie strasznym.Poucinalam dosłownie wszystkie umierające odnogi zostawiając sam rozrośnięty pień.Drzewko zaczęło używać i teraz jest piękne , duże.Matrwi mnie to że jest coraz większe i gałązki mają korzonki.Co powinnam zrobić?Boje się go zniszczyć❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *