1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Frezja – przepiękny kwiat w Twoim ogrodzie! Jak uprawiać frezje?

Ogród i balkon

1 rok temu

Frezja – przepiękny kwiat w Twoim ogrodzie! Jak uprawiać frezje?

Rośliny
17
3
2
17
3

Frezja w doniczce lub ogrodzie nie musi znajdować się już jedynie w Twojej sferze marzeń! W tym artykule dowiesz się, jak wygląda frezja, jak pachnie, w jaki sposób ją sadzić oraz jak powinna przebiegać jej uprawa! Nie zabraknie również znakomitych inspiracji!

Jak wygląda frezja, jak pachnie? Krótka charakterystyka

Bulwiasta bylina z rejonów południowej Afryki, o pięknych, różnokolorowych kwiatostanach to właśnie frezja. Kwiat ten charakteryzuje się strzałkowatymi, zielonymi liśćmi wyrastającymi z ziemi oraz płatkami w niesamowitych barwach!

Te frezje, które my znamy, można określić jako frezje ogrodowe. Są one krzyżówkami dziko rosnących odmian, dzięki czemu ich walory są uwydatnione. Czyste gatunkowe egzemplarze nie są aż tak zachwycające – dlatego w naszych ogrodach spotkamy jedynie „mieszańce”. Do najpopularniejszych odmian można zaliczyć frezje Rapid Yellow, Rapid Red, Magic, Super Freesia oraz Micheli. Ich kwiaty mogą być białe, czerwone, niebieskie, fioletowe, różowe lub żółte. Na uwagę zasługują również odmiany wypuszczające kwiatostany w cieniowanych barwach.

Frezja w cieniowanych barwach
Frezja to piękny, doskonale pachnący kwiat

A jak pachnie frezja? Ta woń jest oszałamiająca! Niezwykle świeża, choć intensywna, delikatnie pieprzna. Ich zapach różni się w zależności od odmiany. Najmocniejszą woń posiada frezja biała – natomiast najdelikatniejszą taka w kolorze niebieskim.

Jak sadzić frezje?

To, jak sadzić frezje jest niejednoznaczne. Istnieją bowiem dwa sposoby – wysiew nasion lub rozsada bulw. Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przybliżyli obu tych sposobów. W takim razie jak powinna być wysiewana frezja? Kiedy sadzić cebulki?

Frezje z nasion

Jeżeli marzysz o dłuższym kwitnieniu kwiatostanów – powinieneś wybrać uprawę z nasion. Jest to również mniej ryzykowna opcja – kuliste, brązowe nasiona na sto procent nie są niczym zainfekowane.

Nasiona frezji najlepiej wysiać do donic. Ogród to odrobinę mniej rozsądna opcja, lecz również powinna się udać. Należy to robić pomiędzy marcem a majem, by temperatura była wystarczająco wysoka. Możesz ułatwić frezjom kiełkowanie poprzez namaczanie nasion przez 24 godziny w wodzie o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. 

Do wysiania frezji użyj ziemi inspektowej lub liściowej. Nie zapomnij o dokładnym przykryciu siewek warstwą torfu, dzięki czemu będą miały większą szansę na kiełkowanie. Najlepiej, gdy temperatura wokół rośliny wynosi powyżej 20 stopni.

Jeżeli wysiałeś frezje w pojemniku, przesadź je do gruntu, gdy będą miały co najmniej dwa liście. W ogrodzie frezje najlepiej będą się czuć posadzone w okolicy maja.

Cebulki frezji

Jak jeszcze można sadzić frezje? Cebulki to również znakomita opcja. Zakupując nowe egzemplarze, zwróć uwagę, by wyglądały one zdrowo. Wskazywać będzie na to kolor łusek, który powinien cechować się jasną, beżową barwą. Nie mogą one być również w żadnym stopniu wilgotne – niezupełnie suche egzemplarze mogą bardzo szybko zgnić.

Ważne, by cebulki kwiatów zostały odpowiednio przygotowane. Jeśli kupujesz je z wyprzedzeniem – zadbaj, by temperatura przed posadzeniem ich do gruntu była bardzo wysoka. Około 27 stopni Celsjusza to minimum. Gdy nadejdzie odpowiedni moment – mniej więcej połowa kwietnia – to idealny czas, by została posadzona frezja. Cebulki najlepiej wysadzić w donicy, a dopiero po pojawieniu się pierwszych liści przenieść je do gruntu.

Sprawdź też: Jak przesadzać kwiaty? Kiedy należy wymieniać ziemię i doniczkę w przypadku roślin domowych?

Frezje posiadające cebulki kwiatowe wiosenne, bezpośrednio posadzone w gruncie mają specjalne wymagania. Nie zniosą one zbyt niskiej temperatury oraz obfitych opadów – dlatego koniecznie zwracaj uwagę na prognozę pogody! Sadź je zawsze w niewielkich grupach na głębokości nie mniejszej niż 3 centymetry.

Warto również w tym momencie wspomnieć o wykopywaniu i przechowywaniu cebulek. Frezja w ogrodzie zimą nie ma szans – w październiku należy ją wykopać z ziemi. Zadbaj o to, by cebulki kwiatów dobrze wyschły w pomieszczeniu o minimalnej temperaturze 25 stopni Celsjusza.

Uprawa frezji

Przepiękna frezja w ogrodzie lub w doniczce ma bardzo wysokie wymagania. Początkujący ogrodnicy mogą mieć z nią niemałe kłopoty! Nieodpowiednia temperatura, rodzaj ziemi, zbyt mała lub za duża ilość wody mogą skutecznie zaburzyć albo całkiem zatrzymać wzrost rośliny. Jak dbać o frezje?

Jakie stanowisko, ziemię i temperaturę powinna mieć zapewnioną frezja?

Frezje najlepiej czują się na słonecznym, ciepłym stanowisku – jednak w nieco chłodnym podłożu, szczególnie w początkowej fazie wzrostu. Z tego powodu najprościej jest sadzić te kwiaty do donic i w pierwszych miesiącach przechowywać je w szklarni. Sadzenie do gruntu nie powinno być jednak przeprowadzone w późniejszym terminie niż z początkiem maja.

Początkowo frezja w doniczce powinna mieć wokół siebie temperaturę nie wyższą niż 16 stopni Celsjusza. Taki zabieg znacznie ułatwia jej kwitnienie w kolejnych miesiącach. A czego jeszcze potrzebuje frezja? Jaka ziemia będzie odpowiednia? 

Sprawdź też: Pielęgnacja roślin doniczkowych – praktyczne porady

Gleba, w której planujemy zasadzić frezję, nie powinna być zbyt przepuszczalna, a żyzna i próchnicza. A jak powinna być nawadniana frezja w ogrodzie? A frezja w doniczce? Jak podlewać te kapryśne rośliny?

Podlewanie i nawożenie frezji

To, jak podlewać frezję, jest nieco skomplikowane. Roślina wymaga stale delikatnie wilgotnego, lecz nie mokrego podłoża. Według zasad powinna być ona podlewana około raz w tygodniu oprócz naprawdę upalnych dni – wtedy należy podlewać ją dwa razy na tydzień.

Frezje nie zniosą ani suszy, ani przelania. Okazy w doniczce powinny być podlewane jedynie, gdy górna warstwa podłoża będzie zupełnie sucha. A jak nawozić frezje?

Gdy podłoże, do którego wsadziliśmy frezje, było odpowiednio przygotowane, roślina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Jeśli jednak wystarczająco nie zadbaliśmy o ten aspekt – warto wybrać nawóz o podwyższonej zawartości potasu.

Frezja – kiedy kwitnie?

Kwitnienie frezji przypada na ciepłe miesiące. Ma to miejsce zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca. Zauważysz wtedy, że spomiędzy liści wyłania się kłosowaty kwiatostan, który niedługo potem zmieni się w kilka pomniejszych, przepięknych kielichowatych kwiatków.

Z pewnością również poczujesz intensywną, choć świeżą woń – frezja w ogrodzie to świetny wybór, jeżeli zależy Ci na doskonałym zapachu!

Choroby i szkodniki

W większości przypadków, oprócz naszych błędów pielęgnacyjnych – nie mamy się o co martwić. Choroby i szkodniki to coś, na co roślina jest dość odporna. Taka właśnie jest frezja – uprawa może i jest skomplikowana, lecz problemy „zewnętrzne” nie dotykają jej nazbyt często.

Sprawdź też: Pleśń w doniczce – jak zwalczyć biały nalot na ziemi?

Jedyne, czego możemy się nieco mocniej obawiać, to choroby grzybowe. Objawiają się one żółtymi, niezdrowymi plamami na liściach, a także ich usychaniem. W tym momencie roślina jest do odratowania – wystarczy sięgnąć po środki grzybobójcze. Jeżeli tego nie zrobisz, choroba będzie postępować dalej, aż dotrze do bulwy, a cały kwiat obumrze.   

Frezja w doniczce czy ogrodzie? A może bukiet? Inspiracje!

Bukiet z frezji, frezja w ogrodzie czy frezja w doniczce? Gdzie kupić te przepiękne kwiaty? Jak mogą się prezentować? Spójrz tylko na te znakomite inspiracje!

Czy wiesz, jak doskonale może wyglądać frezja? Bukiet to jedna z najpopularniejszych opcji. Wiązanki, często ślubne, ale również sporządzone na inne okazje, są wręcz obłędne. A ile kosztuje frezja cięta? Cena na giełdach kwiatowych to około 2–4 złote za sztukę, 20 złotych za gotowy bukiet z kwiaciarni.

Frezje białe najchętniej wykorzystywane w bukietach doskonale prezentują się również w ogrodzie! Spójrz tylko, jaka delikatność bije od tego kwiatu! Aż trudno uwierzyć, jak piękna może być frezja. Zapach wręcz czuć przez ekran! 

Na koniec frezja w doniczce. Przypatrz się, jak doskonale jeden kwiat może obłędnie prezentować się we wnętrzu! Klasyczny storczyk wypada przy niej naprawdę blado! Taka ozdoba z pewnością przyciągnie wzrok każdego z Twoich gości! A ile może kosztować taka frezja? Cena jest trudna do przewidzenia – rzadko możemy spotkać rosnące frezje. Cebulki natomiast to koszt około złotówki za sztukę. 

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie masz już żadnych wątpliwości co do tego, jak wyglądają frezje! Wierzymy również, że ich uprawa powiedzie się i Tobie! Jaki kolor frezji najbardziej do Ciebie przemawia? Czy lubisz zapach frezji? A może masz kilka rad dla osób, które dopiero chcą zacząć z nimi przygodę? Koniecznie podziel się swoimi wszystkimi uwagami i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej znakomitych roślin do donic lub ogrodu – sprawdź te artykuły:

17
3

Podziel się:

Komentarze (2)

Witam. Miałam biała frezje w doniczce i uschła mi całkowicie, serce mi pęka bo kocham te kwiaty. Nie wiem co źle zrobiłam, może przelałam.pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *