Panele na ogrzewanie podłogowe coraz śmielej wypierają inne rozwiązania na rynku. Chcesz poznać zalety poszczególnych modeli? Dowiedzieć się, jak o nie dbać? Przekonaj się, jakie podłoże oraz podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się u Ciebie najlepiej.
Panele na ogrzewanie podłogowe: czy to dobry pomysł?
Aby zrealizować montaż paneli na ogrzewanie podłogowe, należy zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczone panele. Dlaczego tak jest? Pod wpływem ogrzewania podłogówki, materiał nieustannie kurczy się i rozszerza. Panele podłogowe niedostosowane do takich warunków, szybko się zniszczą — mogą pojawić się wybrzuszenia na podłodze lub luki między poszczególnymi elementami.
Zaopatrując się w specjalnie przystosowane panele pod ogrzewanie podłogowe, ominie Cię sporo problemów wynikających z niedopasowania materiału do systemu, a także podłoga pozostanie w dobrym stanie przez bardzo długi czas. Same panele na ogrzewanie podłogowe nie różnią się zewnętrznie od standardowych modeli, nieprzystosowanych pod podłogówkę — chodzi o ich właściwości. Warto dla pewności szukać informacji u producenta, czy konkretny model nadaje się do montażu z systemem ogrzewania podłogi.
Jakie panele można kłaść na ogrzewaniu podłogowym?
Podczas wyboru paneli pod ogrzewanie podłogowe, należy najbardziej zwrócić uwagę na współczynnik wnikania ciepła. Jest to parametr określający, jak dobrze materiał odda ciepło do otoczenia. Im mniejsza wartość współczynnika wnikania ciepła, tym z większą efektywnością panele będą emitować ciepło. Maksymalna wartość parametru powinna wynosić ok. 0,15 m2*K/W. Należy także zwrócić uwagę na samą grubość elementów. Bardziej cenione są grubsze modele — odznaczają się większą trwałością niż ich cieńsze odpowiedniki.
Sprawdź też: Jak zrobić choinkę na pniu? Jak ją udekorować i wykorzystać w świątecznej aranżacji? Poradnik DIY krok po kroku
Oprócz powyższych właściwości zwróć również uwagę na typ interesującego Cię modelu. Zasadniczo wyróżnić można panele drewniane, winylowe oraz laminowane. Panele drewniane są najbardziej klasyczną opcją, jednak powinno się przemyśleć ich zakup, gdy mogą pojawiać się za wysokie temperatury w pomieszczeniu lub jej silne wahania. Drewno pod wpływem takich czynników może schnąć i się kurczyć, co pogorszy ich stan i konieczna będzie wymiana.
Kolejnym rodzajem są panele winylowe, zrobione z włókna szklanego oraz tworzywa PVC. To dobry przewodnik ciepła, odznacza się optymalnym współczynnikiem wnikania. Są one również trwałe, utrzymując świetny stan na długie lata. Ostatnim opisywanym typem są panele laminowane, wykonane z płyt HDF dodatkowo zabezpieczonych żywicą oraz laminatem. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku użycia ogrzewania podłogowego wodnego, bo dobrze znoszą wahania temperatur.
Odpowiedni podkład między panele a podłogówkę
Co położyć pod panele na ogrzewanie podłogowe? To zależy przede wszystkim od typu materiału, na jaki się zdecydujesz oraz właściwości samego podkładu. Jak w przypadku wyboru paneli na ogrzewanie podłogowe, najważniejszym czynnikiem jest deklarowany współczynnik wnikania ciepła. Zastanawiając się, jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wybrać, należy zwrócić uwagę na to, aby wartość powyższego współczynnika była jak najniższa.
Spodnia warstwa jest bowiem elementem, który ma bezpośredni styk z samą podłogówką — potencjalnie może najbardziej obniżyć jej efektywność. Nie jest również bez znaczenia sama grubość podkładu. Przeciwnie do paneli, duża wytrzymałość nie jest wymagana, zatem wybrany podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe powinien być jak najcieńszy. Dobre podłoże pod panele charakteryzuje się dużą gęstością materiału, przy zachowaniu niewielkiej grubości (która jest pożądana przy tego typu instalacjach).
Innym nie mniej ważnym aspektem przy doborze podkładu, jest dopasowanie go do rodzaju ogrzewania. Przykładowy podkład sprawdzi się przy ogrzewaniu wodnym, a niekoniecznie przy elektrycznym, czy też powietrznym. Przykładowo, przy wodnej instalacji, sprawdzi się podkład z korka lub maty kwarcowej, które nie tylko przeniosą ciepło bez dużych strat do paneli, ale też wyciszą podłogę, wpływając pozytywnie na komfort domowników.
Jak dbać o panele na ogrzewaniu podłogowym?
Kroki, jakie należy podejmować, aby utrzymać ten typ podłogi w dobrym stanie, nie różnią się w dużej mierze bardzo od wskazówek dotyczących pielęgnacji normalnych paneli. Prawidłowo dobrane panele na podłogówkę nie przysparzają wielu trudności w utrzymaniu. Należy jednak zwracać na to większą uwagę, ponieważ uszkodzeniu nie ulegnie sama zewnętrzna warstwa podłogi, ale potencjalnie też cała instalacja ogrzewania.
Podczas czyszczenia paneli pod ogrzewanie podłogowe powinno się zawsze używać płynów przeznaczonych do drewnianych podłóg. Detergenty do tego nieprzeznaczone mogą przy długotrwałym stosowaniu obniżyć żywotność zewnętrznej warstwy, naruszając jej strukturę. Bardzo ważnym jest również unikanie kontaktu paneli z nadmierną ilością wilgoci. W przypadku mycia za bardzo rozwodnionym płynem — nadmiar wody przyczyni się do pęcznienia i niszczenia się podłogi.
Przy panelach z dopasowaną klasą ścieralności do użytkowania poszczególnych pomieszczeń, masz pewność, że wystarczą na długie lata. Jednak w podatnych miejscach na uszkodzenia (np. obszary z krzesłem na kółkach) dobrym pomysłem jest zakup małego dywanu lub specjalnej podkładki na podłogę. Takie rozwiązania sprawią, że w obszarach szczególnie narażonych na ścieranie, panele do ogrzewania podłogowego zachowają swój wygląd oraz trwałość.
Połączenie drewnianej podłogi z ogrzewaniem jest zatem bardzo dobrym pomysłem, który doda uroku do wystroju wnętrza oraz podniesie komfort przebywania w ogrzewanym pokoju. Pamiętając o doborze odpowiednich paneli, cała instalacja będzie wyśmienicie współgrać z podłożem. Trzymając się kilku dodatkowych wskazówek dotyczących konserwacji, sprawisz, że podłoga przez długi czas pozostanie w dobrym stanie.
Sprawdź też: Pomysłowe ściany w przedpokoju – co na nie wybrać? Pomysły, aranżacje, inspiracje