1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Domowy plac zabaw – czy warto zrobić? W jakim pomieszczeniu?

Poradniki

2 lata temu

Domowy plac zabaw – czy warto zrobić? W jakim pomieszczeniu?

Pokój dziecięcy
9
0
0
9
0

Domowy plac zabaw – jak go urządzić? Niewątpliwie to świetny sposób na aktywny wypoczynek i zapewnienie dziecku codziennej dawki ruchu. Na wyposażeniu takiego placyku mogą znaleźć się zjeżdżalnia, huśtawka czy drabinki do pokoju. Sprawdź, jak go zorganizować!

Domowy plac zabaw – przede wszystkim: bezpieczeństwo

Stworzenie dziecku przestrzeni do zabaw w ruchu to świetny pomysł na jego rozwój motoryczny. Poza tym, montując maluchowi przeróżne drabinki, zjeżdżalnie czy inne elementy od małego uczysz go, że ruch jest ważny i przyzwyczajasz do aktywności fizycznej. Domowy plac zabaw sprawdzi się także, gdy na dworze jest zimno albo z jakiegoś powodu nie możesz wyjść na spacer. Zanim zaczniesz szukać poszczególnych elementów domowej bawialni, pamiętaj o najważniejszej zasadzie: przede wszystkim bezpieczeństwo.

Dla większego bezpieczeństwa dzieci domowy plac zabaw powinien być wysokiej jakości wykonania
Domowy plac zabaw powinien wzorować się wysoką jakością wykonania, co zapewni bezpieczeństwo każdemu dziecku

Chodzi nie o to, żeby dziecko nie obiło sobie kolana albo się nie przewróciło, bo to nieuniknione rzeczy. Trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo rozumiane jako kupienie solidnych, sprawdzonych elementów placu zabaw oraz dokładny, zgodny z instrukcją montaż. Szczególnie dotyczy to huśtawek czy haków wkręcanych w sufit – trzeba sprawdzić, jakie obciążenie przyjmie sufit.

Przestrzeń potrzebna do zorganizowania domowego placu zabaw

Gdy słyszysz „plac zabaw”, pewnie myślisz, że w Twoim mieszkaniu na pewno nie ma na niego miejsca. Oczywiście – w żadnym mieszkaniu nie ma miejsca na plac zabaw taki jak na dworze. Na szczęście jest wiele rozwiązań, które sprawdzą się nawet na niewielkiej przestrzeni, w średnio przestronnym mieszkaniu. 

Sprawdź też: Huśtawka do pokoju — czy huśtawka w salonie lub pokoju dziecięcym to dobry pomysł?

Wiele akcesoriów potrzebnych do stworzenia domowego placu zabaw jest wielofunkcyjnych, co oznacza, że nie trzeba wstawiać do pokoju 5 czy 6 różnych sprzętów. Co najważniejsze, z przestrzeni do zabaw nie będzie korzystało całe osiedle, tylko Twoje dzieci, więc huśtawka czy zjeżdżalnia nie muszą mieć wielkich gabarytów. I ostatnia kwestia – elementy wyposażenia domowych placów zabaw są niejednokrotnie tak skonstruowane, żeby łączyć się z wnętrzem, np. zjeżdżalnia może być połączona z łóżkiem piętrowym, a drabinki są przykręcone do ściany.

Huśtawka – czy może być w domu?

Na placu zabaw to do niej zawsze była największa kolejka… Budując dziecku domowy plac zabaw i montując w nim huśtawkę, zapewnisz mu radość bez czekania, aż inne dziecko skończy się bawić

Plastikowy domowy plac zabaw dla maluchów
Przykład domowego placu zabaw dla najmłodszych dzieci

Wybór huśtawek jest bardzo duży – należy się kierować wielkością pokoju (czy zmieści się huśtawka wolnostojąca?) oraz materiałem, z którego jest ona wykonana. Dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie huśtawki na haku w suficie – niepotrzebna jest do tego wielka konstrukcja, a zabawa będzie przednia. Huśtawka może być materiałowa, w kształcie kokona, ażurowa w kształcie jajka albo standardowa – przyczepiona na dwóch sznurkach. Najważniejsze jest jednak to, czy Twój sufit wytrzyma obciążenie. Jeśli masz co do tego obawy, postaw na huśtawkę z przystosowaną do tego konstrukcją.

Drabinka do pokoju dziecka

Drabinka w pokoju dziecięcym to świetny sposób na uczenie dziecko sprawności. To także jeden z elementów placu zabaw, który nie zajmuje prawie w ogóle miejsca, bowiem przykręca się ją do ściany. Z tego powodu warto przemyśleć jej montaż nawet w wyjątkowo małym mieszkaniu. Do drabinki można przyczepiać inne elementy, jak drążki czy kółka gimnastyczne – to sposób na pobudzenie kreatywności malucha. Zadbaj jednak ponownie o bezpieczeństwo – przy drabince warto umieścić materac.

Sprawdź też: Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Pomysły na urządzenie pokoju dla dziewczynek w różnym wieku

Zjeżdżalnia w pokoju dziecięcym

Zjeżdżalnia to zaraz po huśtawce kolejne ulubione miejsce zabawy na podwórkowych placach. I ten sprzęt także można wstawić do domu. Opcji jest kilka – do niewielkich przestrzeni sprawdzą się zjeżdżalnie mocowane do łóżka piętrowego. Dzięki temu nie trzeba żadnej dodatkowej konstrukcji. 

Na niedużym metrażu sprawdzi się także zjeżdżalnia-bujak, czyli sprzęt wielofunkcyjny. Z jednej strony jest typowym bujaczkiem, a gdy przewróci się go na drugą stronę, pełni funkcję zjeżdżalni. Najczęściej nie jest to stroma zjeżdżalnia, sprawdzi się więc w przypadku raczej małych dzieci. Ostatnia propozycja to huśtawka ze zjeżdżalnią, a więc konstrukcja, która potrzebuje trochę przestrzeni.

Ścianka wspinaczkowa

Ścianka wspinaczkowa to genialny sposób na zapewnienie dziecku rozrywki. Rozwija jego sprawność i zwinność. Ścianki montuje się do ściany, zatem nie zajmują prawie w ogóle przestrzeni. Mogą mieć rozmaite kształty – od prostokąta po bardziej rozbudowane, złożone z kilku sześciokątów ułożonych obok siebie. Stopień trudności określamy sami, montując chwyty wspinaczkowe na odpowiednich dla dziecka wysokościach i w odpowiednim rozstawieniu. Wraz z wiekiem malucha ściankę można rozbudowywać. Jeśli ścianka wspinaczkowa ma mieć konkretny wymiar czy kształt, warto rozejrzeć się za firmami, które wykonują je na zamówienie.

Mini plac zabaw do pokoju

Zamiast projektować plac zabaw z oddzielnych elementów, można pokusić się o zakup całego zestawu. W skład takiego mini placu zabaw wchodzą najczęściej zjeżdżalnia, huśtawka, jakaś drabinka i ewentualnie domek albo wieżyczka z dachem. To rozwiązanie bardzo wygodne, natomiast wymaga nieco przestrzeni, gdyż nie da się każdego z elementów postawić w innym kącie.

Sprawdź też: Jak urządzić pokój dla chłopca? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Sprawdź, jak zaaranżować ładny i funkcjonalny pokój odpowiedni do wieku oraz zgodny z zainteresowaniami dziecka

Domowy plac zabaw to świetna alternatywa dla wychodzenia na podwórko w sytuacjach, gdy nie jest to możliwe. Warto go zorganizować, chociażby po to, żeby dziecko od małego uczyło się aktywnego spędzania czasu i rozwijało się motorycznie. Do stworzenia placu zabaw wcale nie potrzeba oddzielnego pomieszczenia albo ogromnego dziecięcego pokoju – wystarczy kilka elementów, które sprytnie wkomponowane w przestrzeń nie zagracą pokoju, a będą rewelacyjną rozrywką.

Co sądzisz o domowym placu zabaw? Zamierzasz wyposażyć wnętrze mieszkania w tego typu atrakcje dla malucha? A może już posiadasz domowy plac zabaw? Podziel się z nami w komentarzu swoimi aranżacyjnymi rozwiązaniami!

A jeśli interesują Cię tematy związane z urządzeniem pokoju dziecięcego, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły! Z pewnością pomogą Ci one ładnie i funkcjonalnie zagospodarować pomieszczenie dla każdego maluszka.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *