1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Basen kanadyjski – postaw go w swoim ogrodzie!

Poradniki

1 rok temu

Basen kanadyjski – postaw go w swoim ogrodzie!

Budowa i remont Ogród
9
0
0
9
0

Basen kanadyjski to rozwiązanie, które coraz częściej widać w polskich ogrodach. Czym charakteryzuje się basen kanadyjski i jak go zamontować? Dlaczego baseny ogrodowe tego typu cieszą się popularnością? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Czym jest basen kanadyjski?

Pierwsze baseny typu kanadyjskiego zaczęto sprowadzać do Polski ponad 20 lat temu. Były to konstrukcje produkowane w Kanadzie i dlatego szybko zaczęto nazywać je basenami kanadyjskimi. Technologia przyjęła się jednak na całym świecie i współcześnie produkuje się je również w Europie. Nazwą tą zwyczajowo określa się dziś basen ogrodowy wybudowany z gotowych arkuszy i profili, niezależnie od jego pochodzenia.

basen kanadyjski jak wygląda
Źródło: blog.homestars.com

Basen kanadyjski to typ basenu na stelażu. Składa się z gotowych arkuszy stalowej blachy, które następnie osadza się na specjalnej konstrukcji z profili. Stalowe arkusze są przeważnie falowane, choć nie jest to regułą, taki zabieg zwiększa jednak wytrzymałość blachy i zapobiega jej odkształcaniu się. Dzięki temu basen kanadyjski może służyć z powodzeniem nawet kilkanaście lat. Zewnętrzna strona basenu często pomalowana jest tak, aby imitować naturalne surowce, jak drewno czy kamień, co sprawia, że ładnie komponuje się z krajobrazem ogrodu.

Wnętrze basenu kanadyjskiego wyłożone jest folią PCV (geomembraną). Stosuje się ją ze względu na dobre przyleganie do ścian basenu, odporności na osiadanie i odkształcanie się gruntu oraz szczelność. Grubość folii mieści się zazwyczaj w przedziale od 0,4 do 0,75 cm.

Sprawdź też: Pomysły na ogród nowoczesny — jak wykonać, inspiracje, aranżacje

Basen kanadyjski to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko i niewielkim kosztem zyskać możliwość chłodzenia się w swoim ogrodzie. Konstrukcja tego rozwiązania zapewnia szybką budowę i stosunkowo łatwy demontaż. Basen na stelażu to doskonała propozycja, jeśli nie chcesz trwale ingerować w układ ogrodu. Możliwość częściowego wkopania w ziemię oraz dostępność komponentów w różnych kolorach i stylach sprawia, że basen kanadyjski posiada ogromny potencjał aranżacyjny. Niska cena komponentów basenu kanadyjskiego sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, której marzy się duży basen ogrodowy.

Rodzaje basenów ogrodowych

Konstrukcja basenu kanadyjskiego umożliwia zarówno umiejscowienie basenu na ziemi, jak i częściowe zakopanie go w podłożu. Na tej podstawie rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje.

  • Basen kanadyjski wkopany w ziemię oprócz zbiorników wkopywanych całkowicie istnieją również modele przeznaczone do częściowego zakopania. Mają one nieco lżejszą budowę oraz posiadają prostą blachę.
  • Basen kanadyjski wolnostojący to bardziej powszechny rodzaj basenu kanadyjskiego. Jego przewaga polega na większej mobilności i prostocie montażu. Wystarczy, że położysz go na płaskim odcinku trawnika bez konieczności kopania dziury w ziemi. Basen kanadyjski wolnostojący posiada nieco cięższą konstrukcję, dzięki czemu jest bardziej stabilny.
Wolno stojący basen kanadyjski
Są różne rodzaje basenów kanadyjskich

Alternatywą dla basenów kanadyjskich są inne rodzaje basenów ogrodowych. Wśród basenów wolnostojących, popularnością cieszą się baseny rozporowe oraz duże baseny stelażowe, których ściany wykonane są z wielowarstwowego materiału. Wśród modeli wkopanych w ziemię dominują nieco droższe baseny betonowe oraz gotowe baseny poliestrowe. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników, w zależności od budżetu i indywidualnych preferencji.

Basen kanadyjski montaż

Montaż basenu kanadyjskiego jest wyjątkowo prosty. Z tego powodu sprzedaje się je jako baseny do samodzielnej budowy. Jak zamontować basen kanadyjski w ogrodzie na własną rękę i na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce do instalacji?

Basen kanadyjski prawidłowy montaż w ziemi

Najważniejszym etapem przygotowań do montażu jest wybór odpowiedniego miejsca. Wybierz płaski fragment terenu, który nie będzie narażony na opady lub podmuchy wiatru. Dobrze, żeby był z dala od drzew. Wpłynie to korzystnie na czystość wody w basenie. Upewnij się także, że w ziemi nie przebiegają instalacje wodne lub elektryczne.

Oznacz obszar, w którym znajdzie się basen za pomocą desek lub stworzenia konturów na ziemi (używając np. łopaty). Następnie wyrównaj teren, usuwając nadmiar ziemi. Postęp w wyrównywaniu terenu kontroluj przy użyciu poziomicy. Posyp powierzchnię piaskiem, tak aby ziemia nie chłonęła nadmiaru wody. Na koniec utwardź grunt walcem. Dzięki temu będzie zbity i twardy na tyle, by nie zapadać się pod ciężarem wlanej do basenu wody.

Na tak przygotowanym miejscu możesz zacząć stawiać zbiornik. Dokładny sposób montażu krok po kroku znajdziesz w instrukcji dołączonej do części basenu. Na koniec podłącz pompę i napełnij basen wodą.

Montaż basenu na stelażu

Przed rozpoczęciem montażu basenu upewnij się, że została do niego dołączona instrukcja oraz wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne. Montaż basenu kanadyjskiego rozpocznij od skręcenia stelażu. Do przygotowanych profili przykręć zewnętrzne blachy, a we wnętrzu rozłóż foliowy liner. Gdy konstrukcja basenu będzie gotowa, możesz podłączyć do niego pompę oraz pozostałe akcesoria, jak filtr lub drabinka. Ostatnim krokiem jest napełnienie basenu wodą.

Jak dbać o taki basen?

Basen kanadyjski nie wymaga skomplikowanych prac konserwacyjnych. Absolutnym minimum jest utrzymywanie w nim czystości, tak aby korzystanie z kąpieli było higieniczne, a dopływ i odpływ wody pozostawały drożne. Warto więc regularnie wyciągać z basenu wszelkie nagromadzone w nim zanieczyszczenia, jak gałązki, owady czy glony. Niezbędnym elementem odpowiedniej pielęgnacji basenu jest także regularne włączanie pompy.

Basen kanadyjski - pompa wodna
Do basenu kanadyjskiego potrzeba pompy wodnej

W polskim klimacie basen ogrodowy jest niestety tylko sezonową atrakcją. Dlatego trzeba go dobrze zabezpieczyć na zimę. W przypadku basenu kanadyjskiego jest to stosunkowo proste. Wystarczy, że założysz na konstrukcję specjalną pokrywę basenową i szczelnie zakryjesz brzegi. Środek plandeki warto obciążyć wodą lub piaskiem, tak aby nie podwiewał jej wiatr.

Ceny basenów kanadyjskich

Basen kanadyjski odznacza się stosunkowo niską ceną, do której dochodzi także oszczędność na samodzielnym montażu. Niewielki basen o nieskomplikowanym kształcie kupisz już za nieco ponad 1000 zł. W zależności od rozmiaru i kształtu ceny mogą jednak wzrosnąć. Duży basen ogrodowy może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na cenę wpływają również dodatkowe akcesoria i funkcje takie jak filtrowanie wody lub jacuzzi. Koszt może zwiększyć także designerska obudowa basenu lub kolor folii w środku.

Basen kanadyjski — plusy i minusy wodnej przyjemności

Jak w przypadku każdego rozwiązania ogrodowego, również na temat basenów kanadyjskich zdania użytkowników są podzielone. Warto jednak zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przeważają opinie pozytywne. Wśród największych zalet wymieniana jest niska cena, szybki i łatwy montaż oraz demontaż, mobilność i wysoka estetyka. Mniej zadowoleni użytkownicy narzekają na niski komfort podczas korzystania ze schodków, konieczność częstej wymiany foliowej wyściółki oraz ryzyko zniszczenia blachy.

Sprawdź też: Dywan zewnętrzny — jaki wybrać, by pasował do ogrodu, na taras lub balkon?

Niezależnie od opinii użytkowników, ten typ basenu wyróżnia się na tle innych dostępnych rozwiązań. Basen kanadyjski stanowi interesujące połączenie niskich kosztów, trwałości oraz lekkiej konstrukcji — bez problemu zdemontujesz ją lub przeniesiesz w inne miejsce. Jest to również niewymagające rozwiązanie, które z łatwością utrzymasz w czystości i zabezpieczysz przed zimą. Nic dziwnego, że baseny kanadyjskie są coraz częściej i chętniej wybierane przez Polaków.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *