1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Inteligentny dom w kilku prostych krokach!

Trendy

2 lata temu

Inteligentny dom w kilku prostych krokach!

Oświetlenie Wyposażenie
6
0
0
6
0

Inteligentny dom czy inteligentne mieszkania to trend, który zapewnia bezpieczeństwo i integruje różne sprzęty, dzięki czemu możemy z nich korzystać, nawet będąc z dala od domu! Sprawdź, ile to kosztuje oraz jakie systemy i urządzenia masz do wyboru!

Czym jest inteligentny dom?

Jeżeli hasło „inteligentny dom” budzi w Tobie skojarzenia o futurystycznych, wypełnionych wręcz filmowymi rozwiązaniami wnętrzach – musimy Cię nieco rozczarować. Oczywiście, osoby dysponujące nieograniczonym budżetem prawdopodobnie mogłyby pozwolić sobie na zainwestowanie w niezwykłe rozwiązania – my jednak chcielibyśmy skupić się na samej idei oraz pierwszych krokach w myśl Smart Home. Co to jest? Jak zacząć? Już wyjaśniamy!

Inteligentny dom
Inteligentny dom można stworzyć łatwiej, niż mogłoby Ci się to wydawać!

Poszukując odpowiedzi na pytanie „inteligentny dom – co to jest?” natkniemy się na mnóstwo urządzeń i systemów, które mogą posłużyć nam na bardzo wielu płaszczyznach. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa, usprawnienie prac domowych czy uchronienie się przed przeróżnymi awariami.

Sprawdź też: Jak oszczędzać prąd? Skuteczne sposoby

Wystarczy już kilka urządzeń, by sprawić, że nasz dom zmieni się w Smart Home. Jak zacząć? Wybierz kilka z urządzeń przedstawionych poniżej, pobierz kompatybilną aplikację i korzystaj z dobroci nowoczesnych technologii!

Jak stworzyć inteligentny dom? Systemy i urządzenia

Rozpoczynając przygodę z systemami Smart Home, nie musisz od razu wymieniać połowy wyposażenia w swoim domu czy mieszkaniu. Wystarczy kilka czujników, kamer i drobnych urządzeń, a Twoje cztery kąty zmienią się nie do poznania!

Inteligentne urządzenia

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad konkretnym systemem – sprawdźmy, jakie sprzęty wpisują się w ideę inteligentnego domu. Są to przede wszystkim:

  • czujniki ruchu,
  • kamery do monitoringu,
  • inteligentne gniazdka,
  • czujniki otwarcia/zamknięcia okna lub drzwi,
  • inteligentne żarówki,
  • systemy alarmowe,
  • czujniki temperatury,
  • czujniki zalania,
  • sensory dymu lub czadu.
Inteligentny dom - czujnik ruchu
Czujniki ruchu oraz kamery IP to skuteczna ochrona przed włamaniami i kradzieżą

Znakomite urządzenia tego typu oferują tacy producenci jak: Fibaro, Salus czy Grenton, choć prym wiodą znane marki. Philips Hue ma w ofercie mnóstwo produktów. Najciekawsze z nich to:

A co, gdyby można było łatwiej wyposażyć inteligentny dom? Urządzenia często sprzedawane są w zestawach! Idealnym przykładem na to jest  Woox Smart zestaw startowy 6 części, dzięki któremu w Twoim posiadaniu znajdzie się kamera IP, dwa inteligentne gniazdka, listwa zasilająca oraz dwie inteligentne żarówki. W ten sposób możesz sprawdzić, czy system Smart Home to coś dla Ciebie i z czasem go rozbudować o kolejne elementy!

Systemy Smart Home

Która aplikacja ożywi Twój inteligentny dom? Jaki system wybrać? Naszym zdaniem najlepiej dobrać go do produktów, które wpadną Ci w oko. Mnóstwo urządzeń jest kompatybilnych z Amazon Alexa, Google Assistant (Google Home) czy IFTTT, dzięki czemu nie potrzebujesz kilku aplikacji, by obsługiwać inteligentne sprzęty.

Sprawdź też: Gniazdka elektryczne – jakie wybrać? Jak podłączyć gniazdko elektryczne?

Istnieją dwa sposoby na urządzenie inteligentnego domu – przewodowe oraz bezprzewodowe. Pierwszy z nich należy przeprowadzić jeszcze przed tynkowaniem, by móc zamontować i ukryć instalację, a drugi możesz dostosowywać pod własne upodobania niemal codziennie.

Urządzenia przewodowe łączą się przez kable internetowe RJ-45, stacje NAS i przełączniki switch. Bezprzewodowe sprzęty natomiast do konfiguracji korzystają z Wi-Fi, BLE, Bluetooth itp.

Inteligentny dom - panel sterowania
Oprócz korzystania z aplikacji możemy operować sprzętami z panelu sterowania inteligentnym domem

Każdy z elementów możesz ustawiać według własnych potrzeb –  tym właśnie charakteryzuje się inteligentny dom. System dopasowany do Twoich sprzętów na pewno bez kłopotu przeprowadzi Cię przez działanie urządzeń oraz pozwoli Ci na wygodne korzystanie z nich nawet wiele kilometrów od domu.

Zapomniałeś wyłączyć żelazka? Użyj aplikacji, w której skonfigurowane jest inteligentne gniazdko. Wyjeżdżasz na dłużej? Włącz z poziomu telefonu system alarmowy i pobaw się w sterowanie oświetleniem – włączenie go wieczorami będzie sugerować Twoją obecność w domu. Chcesz mieć wszystko pod kontrolą? Połącz ze sobą kamery IP, czujniki ruchu i systemy alarmowe, a żadna sytuacja kryzysowa nie będzie dla Ciebie zagadką. Chcesz po powrocie do domu od razu zjeść coś ciepłego? Zaprogramuj piekarnik tak, by jedzenie umieszczone tam z rana podgrzało się akurat na Twoje przybycie. Smart Home to naprawdę mnóstwo możliwości!

Ile kosztuje inteligentny dom? Cena i koszty eksploatacji

Tak jak już wiesz, inteligentny dom to nie żadne magiczne sprzęty, z którymi możesz rozmawiać, same zrobią Ci obiad czy wyprawią dzieci do szkoły (choć niektórym z nich bardzo do nich blisko). To urządzenia codziennego użytku, jednak podrasowane technologicznie, by poprawić bezpieczeństwo lub wygodę codziennego funkcjonowania.

Sprawdź też: Jak samodzielnie podłączyć włącznik światła? Praktyczne wskazówki dla początkującego majsterkowicza

Cena za każdy z tych sprzętów nie jest szczególnie wygórowana, ponieważ zestawy dla początkujących znajdziemy już za mniej niż 600 złotych. Pojedyncze produkty zwykle nie kosztują więcej niż 100-200 złotych, a to, jak poprawiają one komfort życia, jest nieocenione.

Często w sprzętach z kategorii Smartdom zastosowane są funkcje energooszczędne, oświetlenie LED czy specjalne powłoki chroniące przed czynnikami atmosferycznymi, dzięki czemu korzystanie z nich to czysta i ekologiczna przyjemność.

A czy Ty masz już inteligentny dom? Od jakich sprzętów zacząłeś swoją przygodę z rozwiązaniem, jakim jest Smart Home? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami i przemyśleniami!

Jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź następujące pozycje:

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *