1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zbiornik na deszczówkę — po co płacić za wodę, która jest za darmo?!

Poradniki

2 lata temu

Zbiornik na deszczówkę — po co płacić za wodę, która jest za darmo?!

Wyposażenie
8
0
1
8
0

Jeżeli uda się zmagazynować wodę deszczową, na rachunkach zaoszczędzimy sporą kwotę. Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać? Czy to się opłaca? Sprawdzamy!

Zbiornik na deszczówkę — dlaczego warto magazynować wodę?

Inteligentne zagospodarowanie i wykorzystanie wody deszczowej jest doskonałym sposobem na oszczędność. Magazynowanie zasobów wodnych znacznie zyskuje na popularności, a jej odpowiedzialne wykorzystanie jest także przejawem dbania o środowisko naturalne. W naszym kraju zasoby czystej wody pitnej są niestety znacznie ograniczone, dlatego tak ważne jest jej oszczędzanie — znaczna część osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że większość przeznacza się na czynności niezwiązane z jej spożyciem.

Gromadząc wodę opadową, jesteś w stanie zminimalizować również koszta użytkowe. Zmniejszając zapotrzebowanie na zasoby wodociągowe, płacisz znacznie mniejsze rachunki! Deszczówka idealnie nada się do podlewania roślin w ogrodzie czy domu, mycia samochodu, elewacji oraz prania. Stanowi świetną alternatywę dla powszechnie stosowanej wody podczas prac domowych. Pamiętaj jednak, że zgromadzona w ten sposób nie nadaje się do spożycia!

Zbiornik na deszczówkę
Oszczędzanie wody dzięki zbiornikowi na deszczówkę

Jeżeli chcesz skutecznie przechowywać wodę deszczową, potrzebujesz odpowiedniego rezerwuaru. Bardzo ważne jest, aby zbiornik na deszczówkę, w którym zamierzasz magazynować zasoby, nie był metalowy albo betonowy — w takim wypadku przedostaną się do niej niepożądane związki metali oraz wapnia. Do najpopularniejszych zasobników należą te, przypominające konstrukcją beczkę. Ustawia się je przy ujściu rynny dachowej i w ten prosty sposób gromadzi cenną wodę deszczową.

Który zbiornik wybrać — naziemny czy podpowierzchniowy?

Jeżeli naprawdę wziąłeś sobie do serca potrzebę oszczędzania, dużo lepszym rozwiązaniem — poza prowizorycznym gromadzeniem wody w beczce — będzie inwestycja w profesjonalny zbiornik. Co więcej, poza swoją funkcjonalnością, takie urządzenia świetnie wpiszą się w ogólny wystrój ogrodu. Rezerwuary na wodę opadową dzielą się na dwa podstawowe rodzaje. Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Wszystko w głównej mierze zależy od Twoich potrzeb. Jeżeli planujesz wykorzystać zgromadzone zasoby w niewielkich ilościach, idealnie sprawdzi się naziemny zbiornik na deszczówkę. Pojemność takiego zasobnika mieści się w przedziale od około 300-2000 l. Zbierają one wodę spływającą bezpośrednio z dachu. Kształtem zazwyczaj przypominają beczkę, jednak są to konstrukcje bardzo estetyczne, które możesz dowolnie spersonalizować i wkomponować w aranżację ogrodu. 

Zbiornik powierzchniowy to idealny sposób na magazynowanie darmowej wody
Zbiornik powierzchniowy to idealny sposób na magazynowanie darmowej wody

Dla nieco bardziej wymagających osób priorytetem może okazać się większa konstrukcja o znacznie rozbudowanej pojemności. Podziemny zbiornik na deszczówkę jest przeznaczony dla tych, którzy chcą gromadzić znacznie większe zasoby deszczówki — jeżeli masz pokaźnych rozmiarów ogród, regularne podlewanie roślin wymaga sporej ilości wody. Zasobność podziemnych rezerwuarów zaczyna się od około 2000 l. Za profesjonalny i duży zbiornik na deszczówkę — 10000 l — zapłacisz nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych.

Pozostaje pytanie, jak zakopać zbiornik na deszczówkę? To z reguły duża inwestycja finansowa i organizacyjna. Jeśli decydujesz się na wyposażenie swojego gospodarstwa domowego w taki rezerwuar, najrozsądniej będzie skorzystać z usług profesjonalnej ekipy montażowej. Specjaliści dokładnie wszystko Ci objaśnią, dokonają kluczowych pomiarów, pomogą dobrać zbiornik oraz zajmą się w całości jego montażem.

Zysk dla portfela, zysk dla planety

Korzystając ze specjalnego zbiornika na wodę opadową, masz poczucie, że robisz coś dobrego dla planety. Ta niepozorna czynność wykonywana przez długi czas znacząco przyczynia się do realnej oszczędności na rachunkach oraz zminimalizowania strat cennej wody pitnej. Jest to mało kłopotliwy w stosowaniu sposób oraz świetna inwestycja na lata. Użytkownicy przyznają, że regularne oszczędzanie wody w ten sposób znacząco się zwraca. To daje również satysfakcję z rozsądnego wyboru i dobrze spożytkowanych pieniędzy.

Zbiorniki podpowierzchniowe na deszczówkę
Zbiorniki podpowierzchniowe na deszczówkę

Będąc właścicielem takiego zbiornika, możesz być z siebie dumny, bo przyczyniasz się do dbania o środowisko. Jak zapewne się domyślasz, zasoby wody pitnej na świecie są ograniczone i warto już teraz pomyśleć o redukcji ich zużycia. Jeżeli mieszkasz w  domu jednorodzinnym, większym gospodarstwie czy korzystasz z pomniejszej działki ogrodowej — będzie to odpowiednia inwestycja. Wykorzystanie wody wodociągowej jedynie do celów spożywczych przyczyni się do jej zaoszczędzenia o nawet 50 proc.

Darmowe źródło wody do podlewania ogrodu i nie tylko — zbiornik na deszczówkę może się przydać

Możliwości wykorzystania zaoszczędzonej dzięki zbiornikom wody są nieograniczone. Jednym z najbardziej popularnych zastosowań deszczówki jest wykorzystanie jej do regularnego nawadniania ogrodu. Za jej pomocą bez problemu podlejesz wszystkie rośliny, kwiaty, a nawet zasilisz oczko wodne. Woda deszczowa charakteryzuje się niskim poziomem kwasowości (pH), będąc tym samym stosunkowo czystą, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajana przez rośliny.

Wodę opadową możesz także wykorzystać w toalecie lub pralce. Jedynym warunkiem jest filtracja oraz odpowiednie doprowadzenie jej do tych sprzętów za pomocą osobnej instalacji. Jest bardzo miękka, dzięki czemu doskonale współgra z detergentami. Piorąc ubrania za pomocą deszczówki, zużywasz mniej proszku, a ze względu na obecność wapnia oraz związków magnezu, w pralce nie osadza się kamień. Pamiętaj jednak, żeby pod żadnym pozorem nie łączyć takiego przepływu z obiegiem wody pitnej.

Zbiorniki w ogrodzie
Zbiorniki na deszczówkę w ogrodzie

Zobacz: Deszczówka – jak magazynować i wykorzystać wody opadowe w ogrodzie? Najważniejsze informacje

Świadome podejście do gospodarowania zasobami wodnymi jest dobrą inwestycją na przyszłość, a także ma wiele zalet. Możesz wykorzystywać deszczówkę zarówno do podlewania roślin, prania, jak i mycia naczyń, ale nie tylko! Warto zatroszczyć się o środowisko wokół nas i zacząć oszczędzać wodę, której zawsze masz pod dostatkiem i to zupełnie za darmo.

8
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Bardzo polecam zbiorniki na deszczówkę, u nas zaczęło się od jednego,a skończyło na 3 zbiornikach. Można w tym celu ubiegać się o dotacje z programu Moja Woda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.