1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Jak oszczędzać wodę? Przykłady, których mogłeś nie znać!

Zrób to sam

2 lata temu

Jak oszczędzać wodę? Przykłady, których mogłeś nie znać!

Zdrowie
6
0
0
6
0

Poznaj 7 sposobów na to, jak oszczędzać wodę! Jakie są sprawdzone metody? Dlaczego oszczędzanie wody jest ważne? Co daje? Jak możemy oszczędzać wodę w domu? Wyjaśniamy!

Oszczędzanie wody ma wiele zalet. Można tu wymienić przede wszystkim pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Zmniejszenie zanieczyszczenia rzek czy jezior oraz zredukowanie emisji gazów cieplarnianych to korzyści, które warto mieć na uwadze. Jak oszczędzać wodę? Poznaj 7 skutecznych sposobów na oszczędzanie wody w domu!

Ten artykuł przybliży Ci to, jak oszczędzać życiodajną wodę, ale czy wiesz, skąd się bierze woda w kranie?

Sprawdź wszystkie krany

Jednym ze sposobów na to, jak oszczędzać wodę, jest kontrola szczelności wszystkich kranów w domu czy mieszkaniu. Często zdarza się, że niektóre z nich przeciekają. Może wydawać się to błahe – w końcu dlaczego parę dodatkowych kropli ma mieć jakieś znaczenie? Prawda jest jednak taka, że kran przecieka przez cały dzień, a nie tylko wtedy, gdy spoglądasz na to zjawisko. Gdybyś podstawił jakieś naczynia pod każdą nieszczelność, już po kilku dniach nazbierałbyś spore ilości wody.

Zobacz, czy krany w Twoim domu przeciekają
Jednym ze sposobów na oszczędzanie wody jest sprawdzanie, czy kran nie przecieka

Zakręcaj kran, kiedy nie potrzebujesz wody

Zdarza Ci się pozostawiać odkręconą wodę, gdy jej nie potrzebujesz? Nie musisz bowiem z niej korzystać, kiedy już szczotkujesz zęby, myjesz włosy lub szorujesz ręce. Odkręć kran dopiero wtedy, będziesz płukać jamę ustną lub spłukiwać głowę czy ręce. To kolejny znakomity i popularny sposób na to, jak oszczędzać wodę!

Sprawdź też: Światowy Dzień Ziemi – kiedy? Co można zrobić na Dzień Ziemi?

Postaw na prysznic

Jak oszczędzać wodę jeszcze w inny sposób? Zrezygnuj z wanny i zainwestuj w prysznic! Będzie on z pewnością generował mniejsze zużycie wody, co wpłynie na jej oszczędzanie. Często zdarza się, że kąpiel w wannie kończy się wlaniem jej do pełna, co sprawia, iż generujesz też wysokie rachunki w skali miesiąca czy roku. Miej na uwadze, że oszczędzanie wody nie zabrania Ci korzystać z wanny. Wystarczy, że będziesz rzadziej wlewał do niej wody do pełna lub częściej korzystał z niej jak z prysznica.

Uruchamiaj pralkę lub zmywarkę tylko wtedy, gdy będą całkowicie pełne

Po co uruchamiać w połowie pełną zmywarkę czy pralkę? Lepiej poczekać, gdy urządzenia te nie znajdą już miejsca dla dodatkowych naczyń albo ubrań. W dodatku zaoszczędzisz nie tylko spore ilości wody, ale także prądu! Jeśli nie masz zmywarki, a naczynia myjesz w zlewie, napełnij go najpierw wodą i zakręć kran. Nie musisz tego bowiem robić pod bieżącym strumieniem.

Tutaj warto również wspomnieć o jeszcze jednym elemencie. Czy zdajesz sobie sprawę, że do zasilania elektrowni elektrycznych potrzebna jest woda? Im bardziej oszczędzasz prąd, tym większe więc prawdopodobieństwo, że w skali roku przyczynisz się do generowania znacznie mniejszych przepływów wody w elektrowniach.

Deszczówka, czyli skarb dla ogrodników

Woda deszczowa to skarb każdego ogrodnika. Deszczówka pozwoli Ci nawadniać rośliny w okresie wiosenno-letnim bez konieczności korzystania z podłączonej do nieruchomości wody. Jej korzyścią jest w dodatku to, że zawiera ona między innymi składniki mineralne czy miękką strukturę, dzięki czemu korzenie roślin lepiej ją wchłaniają. To często stosowana metoda na to, jak oszczędzać wodę, nie tylko przez zagorzałych ogrodników.

Wykorzystuj brudną wodę

Brudna woda nie zawsze musi pójść na marne. Zamiast wylewać ją do zlewu, możesz nią przykładowo spłukać toaletę. Mniej zabrudzona woda nada się także do mycia podłóg. Czasem może też posłużyć do podlewania roślin. Przy okazji warto wspomnieć, że najlepiej jest nawadniać roślinność rankiem, ponieważ panują wtedy zazwyczaj niższe temperatury, dzięki czemu woda szybko nie odparuje z podłoża. Jak oszczędzać wodę i jeszcze na tym zyskać? Właśnie tak!

Sprawdź też: Co musisz wiedzieć o Zero Waste? Na czym dokładnie polega Zero Waste?

Postaw na baterię jednouchwytową

Bateria jednouchwytowa to świetny sposób na oszczędzanie wody. Pozwala ona bowiem na szybkie ustawienie jej odpowiedniej temperatury. W przypadku klasycznych dwóch kurków musisz poświęcić nieco więcej czasu na tę czynność. Lepiej więc zainwestować w o wiele wygodniejsze modele baterii!

Wiedza na temat tego, jak oszczędzać wodę, jest bardzo ważna pod względem otaczającego Cię środowiska. Warto więc wziąć sobie do serca powyższe propozycje. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Cię do tego, jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić. Pamiętaj, że liczy się tak naprawdę każdy, nawet najdrobniejszy pod względem efektów sposób. W skali roku oszczędzanie wody przyniesie pożądane skutki, które uwidocznią się nie tylko w niższych rachunkach, ale także ochronie środowiska.

Lepiej wybrać baterię jednouchwytową, jeśli chcesz oszczędzać wodę
Bateria jednouchwytowa to sprawdzona metoda na oszczędzanie wody

Znasz jeszcze inne sposoby, jak można oszczędzać wodę? Stosujesz je? A może w ogóle nie zwracasz uwagi na to, ile wody zużywasz każdego dnia? Daj nam koniecznie znać w umieszczonej poniżej sekcji komentarzy, co sądzisz o oszczędzaniu wody! Razem z pozostałymi czytelnikami bloga czekamy na wszystkie cenne uwagi!

Jeśli interesują Cię inne domowe treści, zapraszamy do lektury naszych wybranych artykułów. Mamy nadzieję, że zawarta w nich wiedza zaciekawi Cię i przyda Ci się w codziennym życiu!

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *