1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zabudowa pralki i suszarki w słupku – co należy wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Poradniki

5 miesięcy temu

Zabudowa pralki i suszarki w słupku – co należy wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Aranżacja
11
0
3
11
0

Zabudowa pralki i suszarki w słupku to bardzo dobre rozwiązanie do małych łazienek, ale nie tylko. Wieża pralnicza sprawdzi się w każdej łazience i pralni. Ten sposób zabudowy pomoże zachować estetykę i funkcjonalność całego pomieszczenia.

Pralka i suszarka w zabudowie – jakie są plusy wieży pralniczej?

Wieża pralnicza to bardzo ciekawe rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo miejsca w łazience. Pralka sama w sobie nie jest małym urządzeniem. Do jej działania niezbędny jest mocny silnik i bęben, który pomieści odpowiednią ilość prania, przez co trudno jest znaleźć pralki mierzące mniej niż 60 cm szerokości i ładowane od przodu. Podobnie jest z suszarkami. Nieco węższe są pralki ładowane od góry, jednak nie pozwalają one na zbudowanie wieży pralniczej.

pralka i suszarka w zabudowie

Do plusów wieży pralniczej należą:

  • oszczędność miejsca w łazience – łazienki to zazwyczaj niewielkie pomieszczenia. Pralka i suszarka ustawione obok siebie zajmują w niej sporo miejsca. Ponadto przestrzeń nad pralką zwykle pozostaje pusta, dlatego ustawienie jednego sprzętu na drugim to optymalne rozwiązanie;
  • większy komfort – pralka i suszarka w słupku zapewniają większą wygodę podczas prania. Gdy pralka skończy swoją pracę, mokre rzeczy można od razu przerzucić do suszarki, ustawić odpowiedni program, a po wszystkim cieszyć się suchym i świeżym praniem;
  • estetyka – niezaprzeczalną zaletą zabudowy w łazience jest też większa estetyka. Sprzęt można schować w szafce lub wnęce, dzięki czemu nie będzie ich widać. Szafki można również wyłożyć matami wygłuszającymi, dzięki czemu praca pralki czy suszarki będzie mniej uciążliwa.

Pralka i suszarka w pionowej zabudowie – porady dla kupujących

Przed zakupem obu sprzętów należy zapoznać się z ich funkcjami, instrukcją, warunkami gwarancji i przede wszystkim wymiarami urządzeń. Warto dokładnie wiedzieć, jaką ilością miejsca dysponujesz, aby wybrać odpowiednie sprzęty. Pomyśl również o zapewnieniu odpowiednich podłączeń, jeszcze na etapie wykańczania mieszkania czy domu. W wielu domach przewidziano instalację do montażu pralki już na etapie projektu, ale złącza i gniazdka dla suszarki nie muszą być tak oczywiste.

Zawsze warto pamiętać o tym, aby nieco odsunąć oba urządzenia od ściany. Może to być konieczne ze względu na umiejscowienie gniazdek elektrycznych, ale także w celu zapewnienia pracującej pralce niezbędnej ilości miejsca. Może się zdarzyć, że suszarka lub pralka ulegną awarii – wtedy również należy mieć nieco miejsca, aby zlokalizować przyczynę usterki.

Przed instalacją urządzenia warto dociąć i umieścić na podłodze matę wygłuszającą, dzięki której domownicy uzyskają większy komfort podczas pracy urządzeń. Zarówno pralka, jak i suszarka są dość ciężkimi urządzeniami, dlatego warto, aby podczas montażu były obecne co najmniej dwie osoby dorosłe, które będą w stanie przytrzymać, przestawić czy podnieść do góry drugie urządzenie.

Pralka i suszarka od jednego producenta ułatwią zadanie

Najlepiej jest zakupić sprzęty od jednego producenta. To najbardziej sprawdzone rozwiązanie, dzięki któremu zyskasz pewność, że obydwa urządzenia posiadają zbliżoną wielkość i będą ze sobą współpracować. W przypadku zabudowy pralki i suszarki w słupku jest to szczególnie istotne. Warto przy tym wybierać urządzenia z tej samej serii, które będą podobne w obsłudze – znajdziesz na nich podobne oznaczenia i programy do wyboru.

pralka i suszarka w słupku

Ponadto urządzenia od jednego producenta są spójne pod względem designu, wyświetlania komunikatów i kolorów wyświetlacza, co w Twojej łazience będzie wyglądało bardzo nowocześnie. Co więcej, wielu producentów udziela gwarancji na zakupione razem sprzęty. Gdy wybierzesz urządzenia od różnych producentów, niektóre marki mogą sprawiać problemy przy ewentualnej realizacji gwarancji.

Zobacz również: Urządzanie pralni w domu — czym należy się kierować? Porady i inspiracje

Łącznik czy rama pośrednia? Co wybrać?

Niezbędnym elementem pomiędzy pralką i suszarką w słupku powinien być łącznik. Jeśli pralka i suszarka pochodzą od różnych producentów, to należy wybierać łącznik pod suszarkę o odpowiednim rozstawie nóżek. Montaż łącznika jest zwykle bardzo prosty i polega jedynie na wwierceniu śrubek w blat. Bardzo podobnym do łącznika akcesorium jest rama pośrednia. Większość specjalistów zaleca jednak montaż łącznika, który zapewnia większą stabilność.

Łącznik lub rama pośrednia mogą mieć także jeszcze jedną funkcję: wysuwaną półkę, na której można ułożyć mokre pranie przed przerzuceniem do suszarki. Również po wysuszeniu półka zapewni dodatkowe miejsce do sortowania i złożenia wysuszonych koszulek, bielizny czy ręczników.

Wybór konkretnego elementu łączeniowego powinien być także podyktowany charakterystyką wybranych przez Ciebie urządzeń. Wówczas należy wybrać element rekomendowany przez producenta. Dostępne są zarówno łączniki, jak i ramy pośrednie niewymagające do montażu żadnych narzędzi, a także łączniki uniwersalne (pasujące praktycznie do każdego urządzenia) i łączniki w formie nakładki (dostosowane do konkretnych modeli urządzeń).

Suszarka na pralce czy odwrotnie?

Nie ma znaczenia, czy suszarka będzie stała na pralce, czy też odwrotnie. Urządzenia można ustawić jedno na drugim według własnych preferencji. Wiele osób ustawia jednak suszarkę na pralce, aby po wysuszeniu móc wysunąć szufladę z łącznika i na nim układać wysuszone pranie, wyjmując je bezpośrednio na „stolik” z bębna. Jeśli pralka stoi na suszarce, to wysuszone pranie trzeba by specjalnie przenosić na półkę.

Nie każdy posiada jednak łącznik z półką. W takim przypadku również nie ma znaczenia, które z urządzeń będzie na górze, a które na dole. Najważniejsze jest jednak to, by obydwa urządzenia połączyć łącznikiem, który zapewni stabilność pralce i suszarce w słupku.

Ustawianie urządzeń bez łącznika/ramy – dlaczego to błąd?

Łącznik i ramę montuje się przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo wszystkich domowników, a także samych urządzeń. Pralka podczas wirowania generuje stosunkowo silne drgania. Może to przyczynić się do przesuwania stojącej na niej suszarki, w konsekwencji powodując nawet upadek sprzętu z wysokości. Nie można więc zwyczajnie ustawić pralki i suszarki jedna na drugiej z pominięciem elementu łączeniowego.

Łącznik lub rama zapewniają bezpieczeństwo osób przebywających w łazience, a także samych sprzętów, które stojąc bezpośrednio jedno na drugim, mogłyby ulec uszkodzeniu. Ponadto obydwa urządzenia są dość ciężkie i zwykle nieprzystosowane ustawienia w słupku, dlatego lepiej będzie zamontować łącznik, który dodatkowo będzie dźwigał sprzęt znajdujący się na górze.

Wieża pralnicza – podsumowanie

Wieża pralnicza to bardzo dobre rozwiązanie, które bez wątpienia posiada wiele zalet. Wynikają one zarówno z ergonomii funkcjonalnego zagospodarowania dostępnego miejsca, jak też aranżacyjnej estetyki. Pralka i suszarka w słupku nie zajmują tak wiele miejsca, jakby miało to miejsce w przypadku umieszczenia obu urządzeń obok siebie. Przed zakupem i montażem sprzętu należy jednak dokładnie zmierzyć dostępne miejsce w łazience czy pralni i poznać wymiary konkretnie wybranych urządzeń. Warto kupić pralkę i suszarkę od jednego producenta, dzięki czemu oba urządzenia będą spójne pod kątem kolorystycznym, stylistycznym i gabarytowym. Wówczas łatwiej jest również zakupić dedykowany łącznik, który jest niezbędnym elementem bezpiecznego montażu zakupionych urządzeń.

11
0

Podziel się:

Komentarze (3)

To nie jest prawda, że sprzęty można stawiać na sobie dowolnie – to suszarka powinna stać na pralce (jest lżejsza, nie napełnia się też wodą). Proszę nie wprowadzać w błąd.

Czy można łączyć w słupku pionowym sprzęty do zabudowy? Konkretnie:
Pralka do zabudowy którą już posiadamy to
Pralka Whirlpool BI WMWG 81484 PL
Wymiary (GxSxW): 54,5 x 59,5 x 82 cm

Suszarka Beko DIH7452TA
Wymiary (GxSxW): 50,8 x 59,7 x 84,6 cm

Jakiego łącznika użyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.