1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co musisz wiedzieć o Zero Waste? Na czym dokładnie polega Zero Waste?

Poradniki

2 lata temu

Co musisz wiedzieć o Zero Waste? Na czym dokładnie polega Zero Waste?

DIY
9
0
0
9
0

Czym jest Zero Waste? Dlaczego warto wdrażać rozwiązania, których celem jest redukcja śmieci i zanieczyszczenia środowiska? Poruszamy tematy ważne dla przyszłości naszej planety! Sprawdź, jak być bardziej eko i praktykować założenia Zero Waste.

Na czym polega Zero Waste?

Zero Waste to inicjatywa, której celem jest kształtowanie dobrych nawyków i wdrażanie działań ograniczających liczbę produkowanych przez społeczeństwo odpadów. W szerszym ujęciu idea ta obejmuje złożone procesy, które przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia śmieci, ale zakładają również ich odzysk oraz powtórne wykorzystanie. To świadome wybory konsumenckie i życiowe w każdej dziedzinie.

O Zero Waste pierwszy raz można było usłyszeć już w latach 70. XX wieku, ale dopiero na początku nowego stulecia idea ta zyskała większy rozgłos. Obecnie dużo mówi się o trwającej modzie na życie Zero Waste, a społeczeństwo chętnie podąża za przekazem, który coraz częściej pojawia się w mediach.

zero waste_siatki
Zero Waste – obierki z warzyw można wykorzystać do ugotowania bulionu. Natomiast plastikowe woreczki – zastąpić na przykład lnianymi

Sporadyczne działanie to jednak tylko namiastka tego, czym tak naprawdę jest popularny ruch. Zero Waste to styl życia, wyeliminowanie występującego problemu u źródła i podążanie zgodnie z najważniejszymi zasadami, które przyczynią się do przedłużenia istnienia całego ekosystemu naszej planety.

Najważniejsze założenia stylu Zero Waste

Zero Waste – co to właściwie znaczy i jak żyć, aby wytwarzać mniej odpadów? Zdarza się, że społeczeństwo mylnie interpretuje główne założenia i cel proekologicznego ruchu. Nie chodzi tu o całkowite zaprzestanie produkcji śmieci, ponieważ jest to niemal niemożliwe, ale raczej o wdrożenie działań, które mają na celu przeciwstawienie się marnowaniu. Zero Waste po polsku to „zero marnowania”, jak podaje dosłowne tłumaczenie – i właśnie takiej ideologii warto trzymać się w swoim życiu.

Bea Johnson, amerykańska aktywistka zajmująca się ochroną środowiska, w swojej książce wydanej w 2008 roku Pokochaj swój dom ujęła podstawowe założenia stylu Zero Waste. Każde z nich wymaga jedynie chęci i przyzwyczajenia się do nowych nawyków, bez dodatkowego angażu czasowego w porównaniu z codziennymi czynnościami.

Sprawdź też: Oszczędzanie wody – najskuteczniejsze sposoby. Jak obniżyć rachunki za wodę?

Praktyka Zero Waste przedstawiona przez działaczkę znana jest jako zasada 5R i składa się z pięciu czynności ułożonych w kolejności chronologicznej, które przyczyniają się do życia w zgodzie ze środowiskiem:

  • Refuse, czyli odmawiać. To pierwszy element procesu, który mówi o rezygnacji z nabywania dóbr drugiej potrzeby. Podejmowanie decyzji zakupowej powinno dotyczyć wyłącznie niezbędnych produktów, które nie będą w przyszłości generować opadów.
  • Reduce, czyli ograniczać. Namawia do wykonywania racjonalnych zakupów, bez powielania liczby produktów, którymi już dysponujesz i kupowania na zapas. Ważne jest upewnianie się o faktycznej potrzebie nabycia konkretnego asortymentu.
  • Reuse, czyli ponownie użyć. Mówi o korzystaniu z produktów wielokrotnego użytku, a także niepozbywaniu się rzeczy, które mają potencjał do wtórnego wykorzystania.
  • Recycle, czyli przetwarzać, segregować. Zachęca do właściwego selekcjonowania odpadów i korzystania z produktów o możliwościach ponownego przerobu.
  • Rot, czyli kompostować. Ostatni krok pozwalający wykorzystać roślinne odpady i kuchenne resztki w celu wytworzenia naturalnego nawozu.

Racjonalne gospodarowanie surowcami nie jest trudne, gdy małymi krokami zaczniesz wprowadzać w życie drobne zmiany, kierując się wymienionymi zasadami. To chęci i przyzwyczajenie zadecydują o powodzeniu całego procesu, choć nawet mały wkład może przyczynić się do lepszej jakości życia bez opadów, które dziś stały się globalnym problemem.

Sprawdź też: Deszczówka – jak magazynować i wykorzystać wody opadowe w ogrodzie? Najważniejsze informacje

Problem ze śmieciami w XXI wieku

Globalna walka z liczbą śmieci w XXI wieku przybiera na sile. Na podstawie licznych badań i danych, które publikuje m.in. Główny Urząd Statystyczny, możemy stwierdzić, że zglobalizowane społeczeństwo z roku na rok produkuje coraz więcej odpadów, na co duży wpływ ma np. nieustannie rosnący konsumpcjonizm. Tania produkcja przekłada się na większą liczbę asortymentu, który ze względu na – często zamierzoną – słabą jakość wykonania zużywa się szybciej, co stanowi o konieczności kupna nowego modelu.

W ten sposób błędne koło produkcji śmieci się zapętla, a odpadów przybywa. Skutki tego procesu najsilniej odczuwa środowisko, o czym świadczy występujące zanieczyszczenie powietrza, gleb, gruntowych wód, a także mórz i oceanów. Te ostatnie są najmocniej dotknięte efektem działalności człowieka. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci stale się powiększa, a jej obszar przyjmuje powierzchnię niemal pięciokrotnie większą od Polski.

zero waste_woda
Ogromne ilości śmieci produkowanych przez człowieka lądują w morzach i oceanach zabijając wiele niewinnych zwierząt

Obecna gospodarka odpadami to wynik nieprzemyślanych wyborów, które w nie tak dalekiej przyszłości mogą przynieść zagładę środowiska naturalnego. Kształtowanie dobrych nawyków i wdrażanie założeń Zero Waste może odmienić los planety i zagwarantować czyste miejsce do życia dla przyszłych pokoleń.

Zero Waste a recykling i Less Waste

Jeśli chcesz zmienić swój styl życia na bardziej przyjazny środowisku, a praktykowanie wszystkich założeń idei Zero Waste wychodzi Ci z marnym skutkiem, zapoznaj się z przesłankami Less Waste. To ruch, który obejmuje mniej radykalne działania, ale skupia się na zwiększeniu świadomości i zmianie podstawowych nawyków. Podobnie jak Zero Waste ma na celu ograniczenie produkcji odpadów. W praktyce zawęża krąg działań i motywuje do podejmowania racjonalnych wyborów przy zakupie, stawiając na produkty dobrej jakości, które posłużą długo.

zero waste_kosze na śmieci
Segregacja odpadów jest niezwykle ważna i przyczynia się do mniejszego zaśmiecania naszej planety

Recykling to jedno z założeń idei Zero Waste, które ma na celu ponowne wykorzystanie odpadów w procesie produkcyjnym i zgodnie z główną myślą efektywnie przyczynia się do zmniejszenia liczby śmieci. Jest to jednak wciąż tylko półśrodek, który towarzyszy drodze do osiągnięcia głównych postanowień ruchu Zero Waste i nie pozwoli wyeliminować źródła problemu. To konsumenckie wybory mają największy wpływ na optymalizację procesu wytwarzania produktów i ich dalszego losu.

Jak zacząć praktykować styl Zero Waste?

Zero Waste to tak naprawdę nic skomplikowanego, ale najlepiej zacząć od małych, codziennych czynności i wykształcenia dobrych nawyków. W podejmowaniu świadomych decyzji, szczególnie zakupowych pomaga planowanie. Rób listy produktów spożywczych, które posłużą Ci do przygotowywania posiłków, dzięki czemu unikniesz kupowania artykułów, które stracą swoją ważność lub nie zostaną wykorzystane. Kupione rzeczy pakuj w torby wielokrotnego użytku, zamiast korzystać z jednorazowych reklamówek.

zero waste_koszyk na zakupy
Kosz i materiałowe siatki na zakupy to doskonały pomysł na zmniejszenie ilości plastikowych odpadów

Zadbaj również o segregację odpadów przy wykorzystaniu oddzielnych pojemników na śmieci. Stawiaj na wysokiej jakości ubrania, które posłużą Ci przez kilka sezonów, a jeśli uznasz, że jakaś rzecz już Ci nie służy, oddaj ją potrzebującym, sprzedaj lub poddaj recyklingowi. Samodzielnie możesz stworzyć przydatne w domowym zaciszu akcesoria do sprzątania, a dzięki temu nadasz nieużywanym rzeczom drugie życie.

Zero Waste nie jest chwilową modą, a promowaniem działań, które mają duży wpływ na stan środowiska i zdrowie społeczeństwa. Tylko racjonalne wybory ludzi na dużą skalę mogą uchronić ich przed zagładą z własnych rąk. Stosujesz się do zasad Zero Waste? Masz swoje nawyki, dzięki którym żyjesz w zgodzie z naturą? 

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.