1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Światowy Dzień Ziemi – kiedy? Co można zrobić na Dzień Ziemi?

Poradniki

2 miesiące temu

Światowy Dzień Ziemi – kiedy? Co można zrobić na Dzień Ziemi?

Kalendarz Porządki domowe Święta
27
1
3
27
1

Nadchodzi Dzień Ziemi – jak dbać o naszą planetę? To bardzo ważne pytanie, które pojawia się nie tylko przy okazji tego święta. W naszym artykule doradzamy, co można zrobić na Dzień Ziemi. Odpowiadamy także na pytanie, kiedy jest Dzień Ziemi.

Międzynarodowy Dzień Ziemi – zgodnie z nazwą – jest obchodzony na całym świecie. W wielu publicznych miejscach (jak przykładowo szkoła) organizowane są akcje mające na celu promowanie akcji sprzątania wybranych terenów. Prawda jest jednak taka, że dbanie o naszą planetę powinno być praktykowane przez nas wszystkich każdego dnia. Dlatego postanowiliśmy zebrać kilka porad, co można zrobić na Dzień Ziemi i nie tylko. Jak dbać o naszą planetę, zaczynając od własnego domu? A dokładnie kiedy obchodzimy Dzień Ziemi? Wszystkie odpowiedzi poniżej!

Dzień Ziemi – kiedy wypada?

Kiedy jest Dzień Ziemi 2024? Światowy Dzień Ziemi (Earth Day) obchodzimy 22 kwietnia, a więc wiosną. Inne nazwy, z którymi możemy się spotkać, to wymieniany już Międzynarodowy Dzień Ziemi lub po prostu Dzień Ziemi.

Jaki jest sens organizowania Dnia Ziemi? Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że ma on na celu szerzyć dobre nawyki w społeczeństwie (nie tylko tym najmłodszym), uczyć życia zgodnego z naturą, a także tłumaczyć nam, jak być bardziej eko! Nie wiesz jak? Szukasz pomysłu, co można zrobić na Dzień Ziemi? Jak dbać o naszą planetę przez cały rok? O tym w dalszej części artykułu!

Sprawdź też: Kompostownik — jak kompostować? Wszystko, co musisz wiedzieć o kompostowaniu

Co można zrobić na Dzień Ziemi? Dobre nawyki przez cały rok!

Jak dbać o naszą planetę? Zacznij od swojego sposobu życia. Utrwalaj dobre nawyki, a dopiero później świadomie przekazuj tę wiedzę kolejnym osobom. Twój dom to pierwsze miejsce, w którym powinieneś zwrócić szczególną uwagę na swoje ekologiczne (lub dotychczas mniej ekologiczne) zachowanie.

Od czego zacząć? Jak świętować w swoich czterech kątach Dzień Ziemi? Pomysły przedstawione poniżej to świetne aktywności, które powinny być nawykami dla nas wszystkich, na co dzień!

Domowy recykling

Zdarza Ci się zwykle wyrzucać lekko uszkodzony sprzęt do śmietnika? A może pozbywasz się nawet tych urządzeń (lub innego wyposażenia), które są jeszcze sprawne, ale już Ci niepotrzebne? Nie jest to dobry nawyk! Prawda jest taka, że niemal z każdego produktu jesteś w stanie wykorzystać choćby kilka z jego części do innego celu. Jeśli jednak nie, zamiast wyrzucać wszystko to, co dobre, może warto kogoś tym obdarować? Zastanów się, czy dany przedmiot nie przyda się komuś z członków rodziny, czy jednemu z Twoich znajomych. Pomyśl, jak inaczej mógłbyś wykorzystać dane urządzenie w swoim domu. Na pewno jednak nie podejmuj pochopnych decyzji o wyrzucaniu wszystkiego do kosza na śmieci. Oczywiście praktykuj tę zasadę nie tylko w Dzień Ziemi, ale przez cały rok.

Zakupy z własną torbą

Codzienne wizyty w sklepie zmuszają Cię do przynoszenia do domu i magazynowania w nim jednorazowych woreczków foliowych? Nie jest to z pewnością dobra praktyka! Lepszym rozwiązaniem będzie jedna torba bawełniana, która nie dość, że nie zajmie dużo miejsca w kuchennej szafce, to w dodatku wytrzyma większe obciążenia. Nada się więc znakomicie nawet do zrobienia sporych zakupów.

Sprawdź też: Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby

A co ze zebranymi foliówkami? Wykorzystać je możesz na mnóstwo sposobów. Być może do kolejnych zakupów? Przechowywania przedmiotów? A gdy będą już nieco podniszczone, doskonale sprawdzą się w formie worków na śmieci.

Segregacja śmieci

Segregowanie śmieci wydaje się najpopularniejszym sposobem na życie zgodne z naturą. Umieść w swojej kuchni kilka mniejszych koszy na poszczególne odpady. Segreguj szkło, papier, tworzywo sztuczne, odpady bio czy puszki. Staraj się mimo wszystko ograniczać zakupy produktów umieszczonych w plastiku. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i bardzo dobrze zdajemy sobie z tego sprawę, ale warto choć spróbować. Gdyby każdy dołożył nieco swojego wysiłku, aby żyć zgodnie z naturą, nasza planeta byłaby nam wdzięczna – i to nie tylko w Dzień Ziemi.

Wybierz rower zamiast samochodu

Samochód wiąże się z dużą wygodą. Możemy nim dojechać niemal dokładnie w wybrane miejsce. Ale zastanów się, czy nie warto czasem zrezygnować z tego środka transportu i wybrać bardziej przyjazny dla środowiska sposób przejazdu? Wsiądź na rower, a nie tylko planeta będzie Ci wdzięczna, ale także Twój organizm. Zobaczysz, że z czasem wyjdzie Ci to na zdrowie! Jeśli jednak nie lubisz się przemęczać, to może komunikacja miejska? W zależności od miejsca, w którym mieszkasz, wybierz autobus, tramwaj lub pociąg.

Kup rower, by być eko!

Nie zostawiaj włączonego światła w pokoju

Staraj się zawsze wyłączać światło, gdy opuszczasz dane pomieszczenie w swoim domu czy mieszkaniu. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz na to zwracać uwagę, wejdzie Ci to błyskawicznie w nawyk. Po niedługim czasie będziesz robił to bez zastanowienia, co przełoży się choćby na nieco niższe rachunki za energię elektryczną.

Oszczędzaj wodę

Jak oszczędzać wodę? Choćby tą prostą czynnością zwłaszcza podczas codziennego mycia zębów – zawsze zakręcaj kran. W dodatku sprawdź, czy prawidłowo pracuje. Jeśli zauważysz, że kropelki skapują z jakieś jego części, to znaczy, że wymaga on renowacji. Może wydawać Ci się, że nieco ubywającej wody niczego nie zmienia. Jest jednak zupełnie inaczej! Kropelki spływają bowiem przez cały dzień, a nie tylko wtedy, gdy znajdujesz się w łazience czy toalecie.

Sprawdź też: Oszczędzanie wody – najskuteczniejsze sposoby. Jak obniżyć rachunki za wodę?

Butelka na wodę z filtrem

Bardzo popularne rozwiązanie w obecnych czasach – zwłaszcza dla tych, którzy świadomie chcą dbać o naszą planetę. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w jedną z butelek, które są dodatkowo wyposażone w specjalny filtr, dzięki któremu możemy czerpać wodę z kranu i zdrowo ją spożywać. Zrezygnujesz tym samym z częstego zakupu wody w butelkach plastikowych, a w konsekwencji zredukujesz liczbę odpadów z tworzywa sztucznego.

Kup butelkę na wodę!

Jak zrobić plakat na Dzień Ziemi?

Kiedy Ty doskonale znasz zasady ekologicznego życia na co dzień – spraw, by więcej osób miało świadomość, na czym polega Dzień Ziemi. Plakat z najważniejszymi informacjami, poradami i wskazówkami ma dużą szansę podnieść świadomość innych!

Z czego może składać się taki plakat? Dzień Ziemi zachęca do segregacji i ponownego używania produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się do wyrzucenia. Oprócz wypisania konkretnych porad możesz dokleić do plakatu foliowe torebki, które wykorzysta ktoś inny. Nic nie szkodzi, by również podzielić się w taki sposób kuponami do sklepów lub restauracji albo innymi produktami, których nie wykorzystasz.

morele.net_korzystne oferty

Świetnym pomysłem, aby w taki sposób uczcić Światowy Dzień Ziemi i poprawić świadomość innych, jest dodanie do plakatu nasion roślin. Zazielenianie okolicy z pewnością będzie miłym zajęciem dla każdego, kto skusi się na ten drobny podarunek.

Jak dbać o naszą planetę w Dzień Ziemi? Sprawdzone sposoby!

Co się robi w Dzień Ziemi? Jak obchodzić 22 kwietnia? Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań na to, jak zorganizować sobie wolny czas w tym konkretnym dniu. Oprócz wspomnianych już sposobów na kształtowanie dobrych nawyków przez cały rok warto skupić się również na kilku innych pożytecznych czynnościach, które w Dniu Ziemi nabiorą wyjątkowego dla nas znaczenia. Co zatem warto zrobić w Światowy Dzień Ziemi?

Makulatura do punktu skupu

Oj, zdziwisz się, jak wiele makulatury uda Ci się zebrać w swoim domu! Wystarczy, że przejrzysz wszystkie szafki, regały czy szuflady, a na pewno zgromadzisz wiele starych gazet, kartonów, gazetek reklamowych czy różnych papierów, które od dawna zalegają w Twoim mieszkaniu. Nie ma sensu ich dalej magazynować. Zdecyduj, które z nich nie mają dla Ciebie żadnego znaczenia sentymentalnego i zawieź makulaturę do wybranego punktu skupu.

Zbieraj śmieci niedaleko miejsca zamieszkania

Wybierz się na krótki spacer (o ile pogoda pozwoli w tym dniu) i postaraj się zebrać śmieci, chociaż w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Wystarczy, że poświęcisz godzinę wolnego czasu, a na pewno uda Ci się uzbierać worek śmieci, które były porozrzucane w Twojej okolicy.

Sprawdź też: Jak segregować śmieci? Segregacja śmieci w pigułce

Zasadź drzewo

Jak wszystkie inne propozycje, możesz i to zrobić w inny dzień. Ale jednak warto zdecydować się na symboliczne zasadzenie drzewa 22 kwietnia, a więc wtedy, gdy wypada Dzień Ziemi. Jeśli nie masz możliwości na podjęcie się takiego kroku (brak większego placu czy działki rekreacyjnej), to może któraś z mniejszych roślin, np. krzew? Liczy się przecież sam gest!

Jak widzisz, dbać o naszą planetę możesz (i powinieneś) nie tylko wtedy, gdy wypada Dzień Ziemi, ale także przez cały rok. Warto to robić, aby pozytywnie wpłynąć na otaczające nas środowisko. Miej na uwadze, że dzielisz ten świat z pozostałymi ludźmi, którzy najprawdopodobniej chcieliby go widzieć w dobrych, kolorowych barwach. Jeśli i Ty życzysz sobie czystej planety, postaraj się o nią należycie dbać. Zacznij od przynajmniej kilku z powyższych propozycji!

Sprawdź też: Co musisz wiedzieć o Zero Waste? Na czym dokładnie polega Zero Waste?

A Ty jakie masz o tym zdanie? Co można zrobić na Dzień Ziemi, czego nie wymieniliśmy w naszym artykule? Zaproponujesz inne, interesujące propozycje? Jesteśmy bardzo ciekawi Twoich sposobów na dbanie o planetę. Podziel się również z nami swoimi dobrymi nawykami. Jeśli jeszcze ich nie wykształciłeś, zdradź nam, od których zamierzasz zacząć! Czekamy na Twoje komentarze w sekcji komentarzy!

27
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *