Leżak ogrodowy — mebel funkcjonalny i estetyczny, który może stanowić świetne uzupełnienie każdego ogrodu. Jednocześnie leżaki ogrodowe znacznie się od siebie różnią. Wobec tego, na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybór leżaka ogrodowego zawsze jest problematyczny. Będzie on stale narażony na niekorzystne czynniki atmosferyczne, a także na intensywną eksploatację. By zachował on swoją funkcjonalność, a także estetykę, powinien być wykonany z odpowiedniej tkaniny i posiadać solidny stelaż. Taki leżak ogrodowy można wykonać także samemu!
Leżak ogrodowy – komfort i wygoda dla każdego
Leżak ogrodowy to stylowy i trwały mebel wypoczynkowy. Jest on łatwy do złożenia i rozłożenia, a także nie zajmuje zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu, w którym jest on przechowywany. Nie ma się więc co dziwić, że taki mebel gości w praktycznie każdym ogrodzie. Leżaki są wyjątkowo mobilne — można je spakować i zabrać ze sobą na wakacje. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji oraz estetyce stały się meblem stworzonym dla każdego. Zapewniają wygodę i komfort, a także nieograniczone możliwości wypoczynku.
Wypoczynek na świeżym powietrzu – idealny leżak
Pora letnia i wiosenna sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Szczególnie docenią to posiadacze ogrodów, którzy dysponują prywatną przestrzenią. Podczas takiego wypoczynku jednym z nieodłącznych gadżetów jest leżak ogrodowy. Powinien być on trwały, wygodny i prosty w rozkładaniu. Dobrym wyborem będzie także leżanka ogrodowa, która daje możliwość regulacji oparcia. Dzięki temu leżak może pełnić także rolę klasycznego krzesła. Dodatkowo warto także zwrócić uwagę na design leżaka. Jak wiadomo, meble ogrodowe mają pełnić nie tylko rolę praktyczną, ale także być nietuzinkową ozdobą każdej przestrzeni.
Sprawdź też: Co to jest leżak grawitacyjny? Gdzie znajduje zastosowanie?
Obecnie jednak leżanki na taras dostępne są w wielu, różnych wzorach i kolorach, więc z wyborem idealnego nie powinniśmy mieć większego problemu. Kluczową kwestią, dla wielu osób może być także cena. Sam fakt tego, ile kosztuje leżak ogrodowy, uzależniony jest od zastosowanych materiałów – zarówno w konstrukcji stelaża jak i w przypadku siedziska.
Z jakiego materiału powinien być wykonany leżak ogrodowy?
Materiał, z którego wykonany jest leżak ogrodowy, będzie miał znaczący wpływ na jego trwałość. W sprzedaży można znaleźć leżaki, których podstawę stanowi drewno egzotyczne lub technorattan, ale można także znaleźć modele wykonane z tkaniny poliestrowej i aluminium. Paradoksalnie wybór odpowiedniego materiału leżakowego będzie miał wpływ nie tylko na jego trwałość, ale także na łatwość czyszczenia.
Sprawdź też: Domek dla jeża – jak go zrobić? Jak zagospodarować? Gdzie kupić gotowy domek dla jeża i jaki wybrać?
Stelaż – porównanie trwałości i wytrzymałości
Stelaż jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych leżaka ogrodowego. To na nim będzie wspierała się tkanina, a także ciężar ludzkiego ciała. Obecnie stelaże są wykonywane z drewna, plastiku lub aluminium. Jak łatwo można się domyślić, leżak ogrodowy z aluminium będzie cechował się największą odpornością na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Dodatkowo aluminium jest materiałem o wysokiej trwałości. Wbrew pozorom nie można go tak łatwo odkształcić czy zdeformować. Jednocześnie wiele osób może wskazać na fakt, że aluminium nie jest zbyt estetycznym dodatkiem do leżaka ogrodowego. Z drugiej zaś strony możemy zdecydować się na leżak ogrodowy drewniany. Stelaż wykonany z tego tworzywa również świetnie poradzi sobie ze znoszeniem nieco większych obciążeń. Dodatkowo będzie się on świetnie prezentował i komponował z aranżacją ogrodu.
Warto jednak mieć na uwadze to, że leżak drewniany ogrodowy będzie wymagał nieco więcej pielęgnacji i zabiegów konserwacyjnych. Ostatnią możliwością jest leżak ogrodowy plastikowy. Z pewnością stelaż wykonany w całości z tworzyw sztucznych nie będzie wyróżniał się pod względem wytrzymałości czy estetyki. Jednak niewątpliwą zaletą takich modeli jest ich niska cena. Odpowiadając więc na pytanie: leżak ogrodowy — jaki wybrać?, warto przeanalizować wady i zalety poszczególnych mebli ogrodowych, a następnie uwzględnić własne możliwości budżetowe.
Siedzisko – jakie materiały mamy do wyboru?
Leżaki ogrodowe mają siedziska, które są wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są obecnie modele z technorattanu, które cechują się wytrzymałością oraz łatwością w czyszczeniu. Jednak nie jest to jedyna możliwość wyboru. Siedziska leżaków mogą być zaprojektowane z uwzględnieniem odmiennych tkaniny, które z kolej posiadają różne parametry użytkowe. Do wyboru mamy, chociażby:
- leżaki z tkaniny poliestrowej — to dobry materiał leżakowy, który jest wyjątkowo odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Co ciekawe, z tej tkaniny szyje się również poduszki na leżak ogrodowy oraz siedziska. Tkanina poliestrowa jest wyjątkowo wytrzymała, a także w prosty sposób można ją czyścić. Nie płowieje ona pod wpływem promieni słonecznych i nie odbarwia się.
- leżaki z kodury — kodura to jeden z najmocniejszych materiałów, który od lat wykorzystywany jest do produkcji toreb czy pokrowców na meble ogrodowe. Poniekąd kodura zaliczana jest do rodzaju tkanin poliestrowych. Wyróżnia ją lekko chropowata powierzchnia z jednej strony. Z drugiej zaś pokryta jest warstwą PCV, dzięki czemu materiał ten jest całkowicie wodoodporny.
- leżaki z drelichu — drelich to mocna i gruba tkanina. Jest ona odporna na rozrywanie oraz na wybarwianie. Pokryte nią leżaki nie niszczeją i zachowują swoją estetykę przez długi czas.
- leżaki z bawełny — leżak ogrodowy składany wykonany z grubej i solidnej bawełny również może okazać się dobrym wyborem. Materiał ten jest odporny na rozciąganie, jednak jego wytrzymałość jest nieco niższa, niż w przypadku poprzednio wspomnianych tkanin.
- leżaki z płótna żaglowego — płótno żaglowe cechuje się grubym i ciasnym splotem. Dzięki temu jest ono odporne na rozrywanie i ścieranie. Dzięki dość pokaźnej gramaturze tego materiału, pokryte nim leżaki przetrwają przez lata.
Jak więc widać, istnieją szerokie możliwości wyboru w zakresie tkaniny leżakowej. Warto przeanalizować wady i zalety każdego rozwiązania, przed podjęciem wyboru.
Czy leżak ogrodowy składany to dobry i trwały wybór?
Leżak ogrodowy rozkładany praktycznie zawsze będzie dobrym wyborem. Wynika to z faktu jego mobilności. Taki model leżaka można bez problemu spakować do bagażnika samochodu i zabrać ze sobą w podróż. Dodatkowo leżaki składane nie wymagają dużo miejsca celem ich przechowywania. Wiele osób może się zastanawiać, jak rozłożyć leżak ogrodowy? Otóż jest to bardzo proste. Zwykle wystarczy pociągnąć jedną z części stelaża, by uwolnić blokadę. Takie leżaki pozwalają również na możliwość regulacji oparcia, co jest ich dodatkowym atutem.
Jak dbać o leżak ogrodowy?
Leżak ogrodowy składany lub też nie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Od tego zależy, czy będzie on zachwycał swoją estetyką i funkcjonalnością przez długi czas. Dbanie o leżak ogrodowy powinno odbywać się z uwzględnieniem tkaniny, z jakiej został on wykonany. W większości przypadków wystarczy regularne usuwanie zabrudzeń przy pomocy wilgotnej ściereczki. Dobrze jest — jeśli mamy taką możliwość — raz na jakiś czas zdjąć obicie leżaka i uprać w pralce, zgodnie ze wskazówkami na metce. Warto również składać i chować leżak ogrodowy w czasie deszczu i niepogody. Dzięki temu będzie on nam służył znacznie dłużej.
Jak dopasować meble ogrodowe do leżaka?
Fotel, leżak ogrodowy, a także stoliki i dodatkowe krzesła powinny do siebie idealnie pasować. Zapewni to estetyczną aranżację w ogrodzie lub na tarasie. Warto więc dopasowywać do siebie meble ogrodowe, które wykonane są z podobnych lub tych samych materiałów. Dodatkowo jeśli chcemy zagwarantować sobie większą przytulność, warto zdecydować się na leżak ogrodowy z poduszką — taką samą, jaka znajdzie się np. na krzesłach czy kanapach w ogrodzie. Warto zadbać także o kolorystykę — powinna być ze sobą spójna i harmonijna.
Sprawdź też: Stolik na balkon – jaki wybrać? Materiał, kształt, kolor i inspiracje
Jak zrobić leżak ogrodowy?
Jeśli hamak ogrodowy nie jest już wystarczający, możemy pokusić się o samodzielne zrobienie leżaka ogrodowego. Najprościej będzie wykorzystać do tego łóżko polowe i obić je estetycznym materiałem oraz ozdobić poduszkami. Jeśli jednak mamy więcej cierpliwości i narzędzi, wówczas można skonstruować od podstaw nawet leżak ogrodowy z daszkiem. Kluczem do sukcesu może okazać się drewno egzotyczne, docięte do odpowiednich wymiarów. Sam fakt tego, jak zrobić leżak ogrodowy sprowadza się do kilku, prostych kroków:
- przygotowanie drewnianych desek – z nich powinien być wykonany stelaż oraz wysięgnik do niewielkiego daszku – jeśli chcemy urozmaicić leżak ogrodowy;
- wywiercenie otworów i skręcenie konstrukcji – przy pomocy odpowiednich narzędzi wkrętów do drewna należy wykonać stelaż leżaka;
- ułożenie leżanki oraz zamontowanie daszku – ostatnim krokiem jest obicie stelaża odpowiednią tkaniną – najlepiej zastosować także wypełnienie dla większej wygody. Następnie na przygotowanym wysięgniku można zamontować np. niewielki parasol, który będzie pełnił funkcję daszku.
W ten prosty sposób można samodzielnie wykonać leżak ogrodowy, który będzie zarówno wygodny jak i trwały.