Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ogrzewanie podłogowe – czy warto w nie inwestować? Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Poradniki

1 rok temu

Ogrzewanie podłogowe – czy warto w nie inwestować? Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Budowa i remont
7
0
0
7
0

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, jednak nie jest także pozbawione wad. Należą do nich przede wszystkim koszty montażu. Czy w ostatecznym rozrachunku ogrzewanie podłogowe jest opłacalne? Odpowiadamy!

Ogrzewanie podłogowe – podstawowe informacje

Zamontowanie ogrzewania podłogowego to dylemat, przed którym stoi wiele osób budujących dom lub wykańczających mieszkanie. Nie jest to najtańsza inwestycja, jednak na pewno należy do bardzo wygodnych rozwiązań. Jest ono także energooszczędne, więc w perspektywie wielu lat pozwala na niemałe oszczędności. Żeby podjąć dobrą decyzję, warto poznać plusy i minusy oraz oszacować koszty. Wszystko to znajdziesz w naszym artykule.

czy instalacja ogrzewania podłogowego jest trudna
Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest najtańsza, ale to bardzo komfortowe rozwiązanie

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które zyskuje wielu zwolenników, co jest naturalne. Nie jest ono jednak pozbawione wad i warto wspomnieć także o nich. Poniżej przedstawiamy plusy i minusy ogrzewania podłogowego.

Zalety ogrzewania podłogowego

Podłogówka przede wszystkim równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie. Dlaczego? Ponieważ nie mamy jednego źródła ciepła jak w przypadku kaloryfera umiejscowionego w rogu pokoju – w tym wypadku cała podłoga oddaje ciepło do pomieszczenia. Ma to duże znaczenie dla naszego komfortu termicznego. Najcieplej jest przy podłodze, tak więc stopy, które często marzną, znajdują się w dobrze ogrzanej przestrzeni.

system rurek w ogrzewaniu podłogowym
Podłogówka ma niezwykle wiele zalet

Ogrzewanie podłogowe w bloku także jest możliwe do zamontowania, co jest dużym plusem, ponieważ możemy wtedy pozbyć się z mieszkania grzejników. A dobrze wiemy, że metraż mieszkań w bloku często sprawia, że każdy centymetr przestrzeni jest niezwykle cenny. Zamontowanie podłogówki spowoduje ułatwienia aranżacyjne, gdyż dzięki temu będziemy mieli więcej przestrzeni i dowolności w ustawianiu mebli we wnętrzach. Ponadto zwykłe grzejniki nie należą do najpiękniejszych, natomiast te designerskie nie są tanie.

Sprawdź też: Grzejniki pionowe – jakie są wady i zalety grzejników ozdobnych?

Podłogówka ogranicza także rozwój roztoczy – to informacja szczególnie istotna dla alergików. Ze względu na niższe temperatury pomieszczenia powoduje także mniejsze wysuszanie powietrza. Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu –  ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem energooszczędnym.

Wady podłogówki

Zgodnie z tym, co pisaliśmy powyżej – do największych wad podłogówki niewątpliwie należą koszty instalacji. W związku z tym musisz liczyć się z wyłożeniem dużej kwoty podczas budowy domu czy remontu mieszkania, co dla niektórych może być niewykonalne. Jednak dzięki niższym kosztom eksploatacji z czasem zauważysz oszczędności.

Podłogówka dość wolno się nagrzewa, jeżeli więc chcesz szybko nagrzać mieszkanie po powrocie z pracy, wiedz, że może to jednak trochę potrwać. Jeżeli decydujesz się na ogrzewanie podłogowe –  zrezygnuj z wykładzin lub dużych dywanów – będą bardzo utrudniać przepływ ciepła.

Planując instalację ogrzewania podłogowego, warto dobrze przemyśleć dobór mebli. Dużo lepiej sprawdzą się kanapy i komody na nóżkach, nie będą one bowiem blokować przepływu ciepłego powietrza.

Czy panele na ogrzewanie podłogowe to dobry pomysł?

Jeżeli chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe, dużo lepiej zdecydować się na płytki podłogowe. Dlaczego? Ponieważ bardzo dobrze przenika przez nie ciepło. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na panelach, one także mogą dobrze odegrać swoją rolę.

ile kosztuje ogrzewanie podłogowe
W przypadku ogrzewania podłogowego płytki sprawdzą się lepiej niż panele

Wybierając panele pod ogrzewanie podłogowe, koniecznie zwróć uwagę na kilka rzeczy. Musisz zdecydować się na panele o odpowiedniej grubości, powinny być także montowane bezklejowo. Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy producent dopuszcza zastosowanie danego materiału na podłogi wraz z ogrzewaniem podłogowym i jaką temperaturę maksymalną można stosować. Wybierz także odpowiednie podkłady pod ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe – cena

Ceny ogrzewania podłogowego są zależne od wielu czynników. Przygotowaliśmy jednak zestawienie, które obrazuje szacunkowe koszty takiego rozwiązania. Zdajemy sobie sprawę, że cena podłogówki zależy od jakości wybranych materiałów, a także kosztów wykonawców, które są niezwykle zróżnicowane.

Sprawdź też: Czy ogrzewanie gazowe to dobry wybór? Jak wyglądają koszty w przypadku podjęcia takiego wyboru oraz jakie są wady i zalety instalacji c.o.?

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest droższe od tego wodnego. Generalnie przyjmuje się, że w przypadku tego pierwszego trzeba się liczyć z kwotą 150-200 zł za m² . Jeżeli chodzi o podłogówkę wodną, to ceny mogą zaczynać się już od 100 zł, standardem jest jednak także przedział 150-200 zł. Wszystko bowiem zależy od jakości użytych materiałów. Jeżeli planujesz zamontowanie termostatów pokojowych – powinieneś liczyć się z kwotą nawet ponad 200 zł za m².

ogrzewanie podłogowe - cena
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Czy można oszczędzić na instalacji i zamontować ogrzewanie samemu? Co prawda koszt robocizny jest duży, bo może wynosić 30-50 zł/m², jednak trudno szukać tu oszczędności. Proces instalacji nie jest łatwy i najlepiej to zadanie powierzyć specjalistom.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne?

Jeżeli zdecydowałeś się wybrać ogrzewanie podłogowe, zapewne stoisz przed dylematem –  czy wybrać ogrzewanie podłogówkę wodną czy elektryczną? Czym właściwie się różnią? Przede wszystkim to pierwsze z nich rozprowadza ciepło przy pomocy wody podgrzewanej przez pompę ciepła lub kocioł. Natomiast podłogówka elektryczna to przewody, maty albo folie oporowe, które wydzielają ciepło pod wpływem prądu. Obydwa rodzaje ogrzewania podłogowego mogą mieć różny układ oraz grubość i rodzaj warstw, które towarzyszą elementom grzewczym.

Sprawdź też: Ogrzewanie nadmuchowe – w jaki sposób działa? Czy jest opłacalne?

Jaką podłogówkę wybrać? Każda z nich ma swoje zalety. W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego montaż jest szybszy i mniej skomplikowany, a to skutkuje mniejszą ilością problemów i awarii podczas eksploatacji. Jednak energia elektryczna jest droga, tak więc korzystanie z tego typu instalacji będzie droższe niż z podłogówki wodnej.

Warto dodać, że ogrzewanie podłogowe elektryczne sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy go montować w całym mieszkaniu czy domu, ale tylko w niektórych pomieszczeniach. 

Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Jeżeli nie wiesz, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, spieszymy z wyjaśnieniem, jak poradzić sobie z tym problemem. Musimy podkreślić, że istnieje różnica pomiędzy podłogówką wodną a eletryczną. W przypadku tej pierwszej mamy wiele elementów dodatkowych, które nieco komplikują proces odpowietrzania.

Najważniejsze informacje na temat odpowietrzenia ogrzewania podłogowego wodnego znajdziesz w artykule: Odpowietrzenie podłogówki – jak przeprowadzić odpowietrzanie instalacji podłogowej? Jeżeli musisz odpowietrzyć podłogówkę bez pompy, polecamy skorzystanie ze wskazówek zawartych w poniższym filmie:

Mamy nadzieję, że informacje zebrane w naszym poradniku pozwolą Ci podjąć decyzję i wybrać najbardziej satysfakcjonujący Cię rodzaj ogrzewania Twojego mieszkania lub domu. Jeżeli masz jakieś spostrzeżenia dotyczące tego tematu – zapraszamy do sekcji komentarzy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrzewaniu podłogowym, polecamy lekturę innych naszych artykułów:

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.