1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Ekologiczny dom. Ile kosztuje i jak go zbudować?

Trendy

2 lata temu

Ekologiczny dom. Ile kosztuje i jak go zbudować?

Budowa i remont Prawo
10
0
0
10
0

Ekologiczne domy zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa odnośnie do ochrony środowiska. W ogólnym założeniu ekologiczny dom to taki, który ma być mu maksymalnie przyjazny. Co to oznacza?

Co składa się na podstawowe elementy ekologicznego domu? To właściwy projekt, proces budowy, pochodzenie dóbr i materiałów, odpowiednie rozwiązania technologiczne oraz późniejsze zachowanie mieszkańców. Przygotowanie powyższych etapów wymaga jednak odpowiednich środków. Ile kosztuje ekologiczny dom i jak go zbudować?

Ekologiczny dom – podstawowe informacje

Ekologiczny dom to budynek, który powstał z poszanowaniem natury. Oznacza to, że podczas jego budowy wykorzystano naturalne materiały i surowce. Jeszcze lepiej, jeżeli łatwo je dostać w danym regionie.

eco dom jest tani i przyjazny w eksploatacji
Dom ekologiczny, czyli jaki?

Definicja określona przez Ministerstwo Środowiska jasno mówi, jakie warunki musi spełniać budynek, aby był domem ekologicznym. Według niej dom ekologiczny to taki, który został zbudowany metodami ekologicznymi, z zastosowaniem odpowiednich materiałów, które zmniejszają wydatki eksploatacji budynku nawet o 50-80% w stosunku do tradycyjnej zabudowy.

Widać jak na dłoni, że ekodomy powinny być budynkami o niskim zapotrzebowaniu na energię. Do ich ogrzania bardzo często stosuje się OZE (czyli odnawialne źródła energii). Montowane są na nich m.in. panele fotowoltaiczne, a za wytwarzanie ciepła odpowiadają specjalne pompy.

Ekologiczny może być dom z litych bali drewnianych, dom szkieletowy oraz dom z gliny i słomy. W pierwszych dwóch przypadkach kluczową rolę odgrywa ocieplenie budynku, natomiast ostatniemu daleko do starodawnej lepianki. Do budowy takich konstrukcji używa się specjalnych, glinianych i słomianych bloków.

Czy ekodom to rozwiązanie dla każdego?

Jeszcze nie tak dawno koszt ekologicznego budynku był tak wysoki, że mogli sobie na niego pozwolić tylko nieliczni. Na szczęście wraz z rozwojem technologii i po wprowadzeniu dofinansowań stają się one coraz łatwiej dostępne. Na budowę ekologicznego miejsca do mieszkania może pozwolić sobie praktycznie każdy.

korzystne oferty morele

Ekobudynek ma wymierne zalety. Nowoczesne rozwiązania w domu sprawiają, że jest on o wiele wygodniejszy w użytkowaniu. W związku z tym na budowę w duchu eko decydują się już nie tylko miłośnicy ekologii, ale wszyscy ci, którym zależy na wysokim komforcie.

Jak sfinansować taką inwestycję? Jeszcze na etapie projektu warto zainteresować się dotacjami. W ten sposób można sporo zaoszczędzić. Na czym jeszcze warto skupić swoją uwagę, wybierając dom ekologiczny?

Dom ekologiczny – na co zwrócić uwagę na etapie projektu?

Nowoczesne budownictwo oferuje wiele rozwiązań, które dzięki zaawansowanym technologiom przynoszą później znaczne oszczędności. Aby tak było, projekt domu ekologicznego powinien bazować na kilku bardzo ważnych rozwiązaniach. Są to m.in.:

  • zwarta konstrukcja budynku, bez balkonów — pozwala zminimalizować ryzyko powstawania tak zwanych mostków termicznych. Warto szukać projektów mających jak najmniejszy stosunek przegród zewnętrznych do kubatury (A/V);
  • właściwy rozkład pomieszczeń — powinien współgrać z naturalnym obiegiem słońca — pozwala to zaoszczędzić na oświetleniu poszczególnych pokoi w ciągu dnia;
  • odpowiedni kształt dachu — ciepłe powietrze unosi się do góry, tak więc przez dach traci się go najwięcej. By temu zapobiec, stosuje się dachy pozbawione wykuszy i lukarn, dwuspadowe, jednospadowe lub płaskie;
  • wykorzystanie naturalnych materiałów — zalicza się do nich drewno, kamień czy cegłę;
  • montaż odnawialnych źródeł pozyskiwania energii cieplnej — mogą być to panele fotowoltaiczne lub przydomowa turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, a także pompa ciepła;
  • montaż okien o niskim współczynniku przenikania ciepła.
drewniana stodoła_przykład ekologicznego domu
Drewniany dom typu nowoczesna stodoła to jeden z najczęściej wybieranych eko domów

Warto przemyśleć materiał, z jakiego wykonany będzie dom ekologiczny. Projekt takiej konstrukcji zakłada najczęściej wykorzystanie drewna. Domki ekologiczne są też zwykle proste w swojej budowie. Nie zmienia to nadal faktu, że budynki te są nowoczesne, funkcjonalne i modne (jak np. szalenie popularna „nowoczesna stodoła”).

Kluczowe rozwiązania w ekologicznym domu

Budując eco dom, warto sięgać po naturalne materiały, dzięki którym zyska on wysoką izolację cieplną. Istnieją też inne rozwiązania pozwalające przyczynić się do ochrony środowiska. Skupiają się one głównie na stosowaniu odnawialnych źródeł energii.

Ekologiczne ogrzewanie

Aby nasz dom mógł szczycić się mianem ekodomu, należy wybrać odpowiedni system grzewczy. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Warto zdecydować się na ogrzewanie budynku za pomocą kondensacyjnego pieca gazowego lub kolektorów słonecznych.

Sprawdź też: Najtańsze ogrzewanie domu – jakie wybrać? Sprawdź!

Jednym z popularniejszych rozwiązań są też panele fotowoltaiczne, które coraz częściej można spotkać także na starych budynkach. Innym sposobem na uzyskanie czystej energii są pompy ciepła. Pamiętajmy jednak, że montaż takiego urządzenia jest sporym wydatkiem.

budowa domu eco to bardzo ekologiczna postawa
Czy warto postawić na panele fotowoltaiczne?

Mniejsze zużycie energii i wody

Właściciele ekodomów powinni zadbać o zmniejszenie zużycia prądu. W tym celu warto przede wszystkim zdecydować się na zakup sprzętów o wysokiej klasie energetycznej – przykładowo mogą to być lodówka lub telewizor.

Nowoczesne technologie przyczyniają się również do mniejszego zużycia wody. W tym przypadku wystarczy zakup odpowiedniej zmywarki. Na rynku dostępne są urządzenia z programami eco — pobierają one zarówno mniej wody, jak i energii. Tak samo wygląda to w przypadku pralek.

Sprawdź też: Nowe klasy energetyczne – co oznaczają? Jak odczytywać?

Niektórzy decydują się również na stworzenie dodatkowego obiegu wody w postaci zbiorników retencyjnych, do których zbierana jest woda deszczowa. Z powodzeniem można wykorzystać ją później do podlewania ogrodu.

Przydomowa oczyszczalnia

Jeśli chodzi o rozwiązania pozwalające stworzyć eco dom, istotna jest też kwestia ścieków. Warto rozważyć budowę przydomowej oczyszczalni. To alternatywa dla sieci kanalizacyjnej lub budowy tradycyjnego szamba. Na popularności zyskują bardzo biologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków – te z hodowlą bakterii.

Ile kosztuje ekologiczny dom?

Koszty budowy ekodomu mogą być różne. Wpływa na nie wiele czynników. Zaliczamy do nich metraż, projekt, zastosowane rozwiązania technologiczne, miejsce budowy, użyte materiały czy robociznę wykonawców.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że w Polsce jest jeszcze niewiele firm specjalizujących się w budowaniu domów z bali czy konstrukcji szkieletowych. Jeszcze mniej podejmie się budowy domu glinianego. Efekt jest taki, że przedsiębiorstwa, które są już na rynku, dość wysoko cenią sobie swoje usługi. Niektóre firmy proponują budowę małych domków ekologicznych, często letniskowych – to także niezwykle ciekawa opcja.

Koszty, jakie poniesiemy, budując dom ekologiczny, mogą być wyższe w porównaniu z budownictwem standardowym. Jednak kwota, którą przeznaczymy na jego utrzymanie i eksploatację, będzie o wiele niższa. Wiele zaoszczędzimy chociażby na ogrzewaniu czy elektryczności. Dodatkowo na wiele energooszczędnych rozwiązań można otrzymać dotacje. 

Ekodom – dofinansowanie

Dofinansowania na ekodom najczęściej przyjmują postać dopłat rządowych lub unijnych do inwestycji w odnawialne źródła energii. Świetnym przykładem jest tu program Mój Prąd, który polega na dofinansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych. W jego ramach można uzyskać zwrot do 50% kosztów inwestycji – maksymalnie 3000 zł na każdą instalację.

Skierowany jest on do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Jak wynika z informacji zamieszonej na rządowej stronie mojprad.gov.pl, nabór wniosków trwa do 22.12.2022 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

ekologiczny dom pozwala na wiele oszczędności w czasie użytkowania
Domy przyszłości na pewno będą eko!

Innym programem dofinansowania, z jakiego można skorzystać, jest program Czyste Powietrze. Skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcieliby przyczynić się do ochrony środowiska, wymieniając swój stary piec. 

Obecnie nie ma dotacji wprost przeznaczonych na budowę domów ekologicznych, warto jednak śledzić zmiany w projektach unijnych i rządowych, żeby w razie czego skorzystać z oferty wsparcia.

Każdy dom może być eko!

Nie tylko nowo wybudowane domy mogą być ekologiczne. Każdy, kto posiada już swój dom, może zadbać o to, by był on bardziej przyjazny dla środowiska. Wystarczy postawić na kilka nowoczesnych rozwiązań!

Na pewno warto skorzystać ze wspomnianej dotacji na wymianę starego pieca na nowy. To ograniczy emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Dzięki temu ogrzanie domu stanie się też efektywniejsze, a co za tym idzie – tańsze. Dodatkowo możemy rozważyć ocieplenie budynku, co również wpłynie na jego wydajność energetyczną.

Domy ekologiczne ograniczają też generowanie odpadów. Poza segregacją śmieci warto zwrócić uwagę na ich produkcję. Aby ograniczyć ich ilość, dobrze jest wykorzystywać opakowania wielorazowe takie jak słoiki czy lniane torby na zakupy. Wielu posiadaczy ekologicznych domów decyduje się również na założenie kompostownika. Wykorzystują później bioodpady do produkcji własnego nawozu.

Pamiętajmy o oszczędzaniu wody! Warto nie tylko myć naczynia w zmywarce, ale także zakręcać kran podczas mycia zębów. Jeżeli na posesji jest trawnik czy ogród warzywny, dobrze do jego podlewania wykorzystywać magazynowaną deszczówkę. To wszystko jest naprawdę eko!

kody rabatowe morele

Na jakie ekologiczne rozwiązania postawiłeś? A może dopiero planujesz budowę ekodomu? Może już w takim mieszkasz i masz jakieś rady dla pozostałych czytelników? Koniecznie podziel się nimi w sekcji komentarzy!

Jeżeli jesteś zainteresowany ekologicznym domem i stylem życia, na pewno przydatne okażą się nasze poradniki.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *