1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby

Zrób to sam

2 lata temu

Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby

DIY Porządki domowe
11
0
1
11
0

Sprzątanie domu jest obowiązkiem każdego z nas, a naturalne środki czystości to doskonała alternatywa dla chemicznych produktów nabywanych w sklepach. Są zdrowsze, ekologiczne i przyjemnie pachną. Czy ich wykonanie jest trudne i pracochłonne?

Naturalne środki czystości – dlaczego warto je robić samodzielnie?

Ekologiczne środki czystości to detergenty, które nie szkodą środowisku, zwierzętom, a także Tobie i pozostałym domownikom. Ich używanie to ekologiczny trend stanowiący podstawowy wyznacznik stylu życia coraz większej części populacji. Jeśli i Ty dbasz o matkę naturę, zdajesz sobie sprawę, że środki chemiczne nabywane w sklepach bardzo niekorzystnie wpływają na środowisko, gdyż przedostają się do niego razem ze ściekami komunalnymi oraz przemysłowymi. Z tego względu naturalne środki czystości to zdecydowanie lepsza alternatywa.

Produkty ekologiczne wykonywane w domowym zaciszu sprawiają, że nie przyczyniasz się do pogłębienia problemu eutrofizacji, czyli zakwitania wód. To zjawisko powoduje, że przezroczystość zbiorników staje się coraz gorsza, czyli umiera coraz więcej organizmów żywych, które do przetrwania potrzebują promieni słonecznych. Zauważono zwiększenie ilości toksycznych bakterii w naturalnych zbiornikach wodnych, do czego bez wątpienia przyczynia się stosowanie agresywnej chemii w domach. Eko-środki przychodzą na pomoc Tobie i środowisku. 

naturalne środki czystości
Naturalne środki czystości w naszym domu | Źródło: mjakmama24.pl

Zobacz: Jak czyścić dywan? Pranie dywanów – co warto wiedzieć? Metody, środki, narzędzia

Domowy płyn do mycia naczyń czy inne produkty przeznaczone do sprzątania nie wykazują żrącego i trującego działania, czyli po przedostaniu się do środowiska nie przyczyniają się do zagłady organizmów żywych, roślin czy zwierząt. Naturalne środki czystości to także brak problemów w trakcie rozkładania się wszystkich składników. Co ciekawe, problematyczne okazują się nie tylko substancje wykorzystane do produkcji środków czystości, lecz także opakowania. 

Hurtownia środków czystości bardzo często sprzedaje wyprodukowaną chemię w nieekologicznych butelkach. Do ich produkcji używany jest przede wszystkim plastik, który następnie trafia do kontenerów na śmieci i rozkłada się przez 100, do nawet 1000 lat. Kiedy gotowy detergent skończy się, nie masz możliwości uzupełnienia go, ale wymaga się od Ciebie nabycie kolejnego opakowania. Gdy sprzątanie domu odbywa się przy pomocy naturalnych środków, nie produkujesz dodatkowych kilogramów śmieci.

Co zamiast chemii? Naturalne środki czystości

Ekologiczne środki czystości mają bardzo prosty i nieskomplikowany skład. Brak w nich przede wszystkim parabenów, SLED, PEG czy SLS. Chemia zawiera także żrące barwniki syntetyczne, które są szkodliwe dla środowiska i mogą przyczynić się do powstawania reakcji alergicznej na Twojej skórze. Naturalne środki czystości nie mają również rozpuszczalników organicznych oraz enzymów fosforanów – te składniki szczególnie szkodzą żywym organizmom.

Bezpieczne środki czystości do domu składają się jedynie z kilku elementów, które wykazują obojętne działanie, są nieszkodliwe, a przynoszą takie same efekty, jak detergenty dostępne w sklepach. Naturalne płyny czy spraye możesz przygotować samodzielnie, a jeśli nie masz na to czasu, skorzystaj z ekologicznych środków dostępnych w biodegradowalnych butelkach. Ekologiczne podejście producenta sprawia, że możesz cieszyć się czystym i wolnym od bakterii domem bez szkody dla środowiska i zwierząt.

Detergenty własnej roboty
Detergenty własnej roboty | Źródło: kalendarzrolnikow.pl

Naturalne produkty możesz zauważyć na półkach wszystkich marketów, eko-sklepy to również coraz częściej odwiedzane miejsce. Zmiany to nie tylko efekt coraz gorszego stanu środowiska, lecz także zaangażowania producentów, którzy przykładają coraz większą uwagę do naturalnego składu i sięgają po odpowiednie składniki. Takie działania podyktowane są przecież naszym wspólnym dobrem, gdyż nie chcemy żyć na zanieczyszczonej planecie. Kiedy sprawdzisz skład naturalnych środków dostępnych w sklepach, zrozumiesz, że możesz je wykonać samodzielnie.

Jak zrobić naturalne środki czystości? Domowe sposoby!

Sprzątanie domu to stały element Twojego życia, dlatego doskonale, kiedy używasz naturalnych środków wykonanych we własnym zakresie. Ekologiczne produkty zrobione z wykorzystaniem na przykład sody oczyszczonej działają tak samo dobrze, jak chemia nabywana w sklepach, a wiążą się ze sporą oszczędnością, dbaniem o środowisko oraz atrakcyjnym zapachem, który poczujesz zamiast chloru czy innych nieprzyjemnych woni.

Przydatne materiały

Naturalne środki czystości możesz wykonać przy pomocy niezawodnej sody oczyszczonej odpowiadającej za normowanie pH. Działa bardzo korzystnie i zaskakuje swoją niską ceną oraz biodegradowalnością. Zastosowanie sody sprawdza się przede wszystkim do udrażniania rur oraz czyszczenia toalet (po połączeniu z octem). To również skuteczny sposób na wyczyszczenie dywanu. Wystarczy, że posypiesz plamę proszkiem, a następnie potrzesz wilgotną ścierką – efekty są widoczne niemalże od razu. 

Zamiast odwiedzać sklep eko, sprzątanie domu, a przede wszystkim łazienki, zacznij od przygotowania pasty z użyciem sody oczyszczonej i wody (proporcja ¾ szklanki do ¼), gdyż przyda się ona do umycia wszystkich sprzętów oraz zabrudzonych kafelków. Proszek wykorzystasz także do usunięcia plam z odzieży, wybielenia białych ubrań oraz pozbycia się brzydkiego zapachu, którego nie umiesz wywabić ze swojej lodówki.

Domowe środki czystości powstają także przy pomocy kwasku cytrynowego. Niewielkie kryształki wykazują działanie grzybobójcze, wybielające oraz bakteriobójcze, dlatego trudno wyobrazić sobie czysty i higieniczny dom bez zastosowania tego składnika. Kwasek posłuży Ci do pozbycia się kamienia w czajniku oraz czyszczenia nawet najbardziej zabrudzonej armatury, doczyścisz nim naczynia czy kubki, z których bardzo trudno usunąć ślady kawy czy herbaty. Zamiast płynów do zmiękczania tkanin zastosuj kwasek cytrynowy, efekty są zachwycające.

Materiały i środki czyszczące w domu
Materiały i środki czyszczące w domu | Źródło: herbi.shop

Mycie podłogi octem to kolejny sposób znany i ceniony od wielu lat. Nie da się ukryć, że wykorzystywany produkt spożywczy ma bardzo charakterystyczny zapach, ale to jeden z najlepszych dostępnych środków przeznaczonych do czyszczenia. Wystarczy rozprowadzić 1,5 szklanki octu w 2 litrach wody, a następnie umyć niemal każdy rodzaj powierzchni (w celu poprawy zapachu warto dodać olejki eteryczne).

Naturalne środki czystości mogą służyć Ci także do szybkiego i sprawnego mycia okien. W tym celu wykorzystaj wodę, ocet oraz nieco alkoholu etylowego. Z kolei łazienka zyska atrakcyjny błysk, gdy do jej umycia zastosujesz wodę w połączeniu z octem i ulubionym olejkiem eterycznym. Woda destylowana to doskonała baza dla wszystkich produktów wykonywanych samodzielnie. Przy jej pomocy stworzysz zarówno domowy płyn do płukania, jak i skuteczny środek do usuwania kamienia.

Jeśli pragniesz wyeliminować wszystkie detergenty pochodzące ze sklepu, zastanawiasz się pewnie, jak zrobić mydło domowym sposobem. To stosunkowo proste zadanie, dlatego zacznij od skompletowania potrzebnych składników. Mydło wykonane w domu jest wolne od utwardzaczy, wybielaczy oraz zawiera więcej gliceryny, która doskonale wpływa na wygląd skóry.

Domowej roboty mydło nie ma żadnych chemicznych dodatków, które stają się przyczyną alergii, w trakcie produkcji zastosujesz ulubione składniki, a co więcej, zaoszczędzisz. Wykorzystaj resztki mydła (zetrzyj 100 g na tarce), połącz z 200 ml ciepłej wody, rozpuść, dodaj glicerynę roślinną oraz kolejne 50 g wody. Mieszaj aż do uzyskania gładkiej cieczy. Kiedy całość się połączy, zadbaj o dodanie kilku kropli olejku eterycznego. Taki produkt będzie gotowy do używania po kilku dniach i wystarczy na bardzo długo.

Środki czystości — sklepowe czy domowe?

Brud, bakterie i zanieczyszczenia są wszędzie, masz je w kuchni, łazience i pokoju dziennym, dlatego do sprzątania niezbędne są odpowiednie środki czystości. Chemia odchodzi jednak w zapomnienie i zostaje zastąpiona produktami pochodzenia ekologicznego oraz domowej roboty. Jeśli masz dużo obowiązków, pracujesz do późnych godzin, a pragniesz dbać o środowisko, nie musisz przygotowywać środków samodzielnie, najważniejsze jest wybieranie odpowiednich produktów powstających z naturalnych składników i niezawierających toksycznych substancji.

Naturalne środki czystości wykonane w domowym zaciszu powstają przy pomocy sody oczyszczonej, wody destylowanej, octu i innych składników, które masz pod ręką. Nie wymagają dużych nakładów finansowych, a przynoszą tak samo dobre efekty, jak korzystanie z chemii. Co ważniejsze, kiedy przedostają się do środowiska, nie stanowią żadnego zagrożenia, bardzo szybko neutralizują się i w żadnym stopniu nie wpływają na organizmy żywe.

Jeśli decydujesz się na gotowe produkty pochodzące ze sklepów, skup szczególną uwagę na świadomości ekologicznej oraz wybieraniu odpowiednich detergentów. Mydło marsylskie do sprzątania jest jednym z nich. Mowa o produkcie w pełni naturalnym składającym się jedynie z olejów roślinnych, wody, wodorotlenku potasu albo sodu. Nie ma w nim tłuszczów zwierzęcych, aromatów oraz konserwantów. 

Naturalne środki czystości - kwasek cytrynowy
Naturalne środki czystości – kwasek cytrynowy | Źródło: insi.pl

To jeden z najlepszych produktów, na jaki możesz się zdecydować, co uwarunkowane jest jego uniwersalnym zastosowaniem. To środek, który sprawdzi się do pielęgnacji ciała, twarzy oraz włosów. Umyjesz nim zwierzęta domowe i zadbasz o likwidację bakterii w trakcie sprzątania. Ekologicznych produktów użyjesz do usunięcia kamienia i brudu nagromadzonego w łazience i kuchni, umyjesz nimi podłogi oraz zadbasz o czystość każdej powierzchni. Na szczególną uwagę zasługuje naturalny skład oraz brak szkodliwego wpływu na środowisko.

Nie ma znaczenia, czy decydujesz się na zrobienie środków czystości we własnym zakresie, a może kupujesz produkty ekologiczne w sklepie. Najważniejsze jest dokonywanie przemyślanych wyborów, czyli unikanie chemii, szkodliwych substancji oraz składników, które każdego dnia niszczą środowisko naturalne, przyczyniają się do zaburzenia równowagi i powoli zabijają tysiące żywych organizmów.

Jak przechowywać naturalne środki czystości?

Naturalne środki czystości powstają przy pomocy sprawdzonych składników, które zajmują stałe miejsce w Twoim domu. Do ich przechowywania nie wykorzystuj brzydkich pojemników – zadbaj także o atrakcyjne pudełka, gdyż mogą stać się one przy okazji elementem dekoracyjnym w łazience czy pralni. Ładne opakowania, szklane butelki oraz hermetycznie zamykane metalowe puszki to najczęściej wybierane rozwiązania. Nie musisz stawiać ich w zaciemnionych miejscach albo ukrywać w szafkach pod zlewem.

Naturalne produkty wykorzystywane do sprzątania nabywane w sklepach umieść w szafkach niedostępnych dla dzieci i wolnych od promieni słonecznych. Najlepiej trzymaj je w jednym miejscu, wtedy wszystkie produkty potrzebne do sprzątania będą razem, czyli zaoszczędzisz czas w trakcie robienia porządków i zadbasz o bezpieczny oraz pachnący dom.

Naturalne środki czyszczące w naszym domu
Naturalne środki czyszczące w naszym domu | Źródło: claudia.pl

Naturalne środki czystości możesz nabywać w sklepach albo wykonywać samodzielnie. To doskonała alternatywa dla szkodliwej dla środowiska chemii, która wpływa niekorzystnie na rośliny oraz zwierzęta. Świadome wybory i ekologiczny styl życia nie wymagają dużych nakładów pracy, a wiążą się z samymi korzyściami.

Źródło obrazka głównego: dladomu.pkt.pl

11
0

Podziel się:

Komentarze (1)

jeśli mieszkasz w lesie jak unabomber Ted kaczynski to spoko; w normalnym domu zrobi ci się syf i będzie śmierdziało moczem z łazienki, a pod prysznicem zalęgnie się czarny grzyb (nie ma to jak domestos – podchloryn sodu zabija wstrętne mikroorganizmy);

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.