1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Rodzaj dachu: dach naczółkowy – charakterystyka, zalety, konstrukcja

Trendy

2 lata temu

Rodzaj dachu: dach naczółkowy – charakterystyka, zalety, konstrukcja

Budowa i remont
14
0
0
14
0

Dach naczółkowy to rodzaj więźby dwuspadowej z niewielkim daszkiem w szczytowej połaci ściany. Jego charakterystyczne narożniki mają formę dekoracyjnego trójkąta. Na czym polega konstrukcja dach naczółkowego? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Dach naczółkowy – opis

Dach naczółkowy jest rodzajem klasycznego dachu czterospadowego. Mamy tu do czynienia z czterema połaciami, ale najbardziej istotnym wyróżnikiem tego rodzaju struktury jest ozdobny daszek zwany naczółkiem, który tworzy się niejako samoistnie wskutek umiejscowienia ściętych fragmentów ścian szczytowych niewiele poniżej kalenicy.

Dach naczółkowy
Dach naczółkowy czyli niestandardowy dach w domach | Źródło: dom.wp.pl

Zobacz: Jak wygląda dach mansardowy? Czy warto tworzyć zadaszenie w takim stylu?

Konstrukcja dachu naczółkowego

Dach naczółkowy, pomimo swego efektownego wyglądu, charakteryzuje się dość klasyczną konstrukcją – dlatego też w trakcie budowy nowego domu nie powinien nastręczać większych problemów doświadczonej ekipie budowlanej. Opiera się na jętkach: belki więzarowe podparte są o dodatkowe słupy (krokwie) umiejscowione w narożnikach dachu. Ponadto naczółek należy wesprzeć krótkimi krokwiami. Wzdłuż ścian montuje się zaś specjalne belki (miecze): ich zadaniem jest nadanie strukturze odpowiedniej sztywności. Jeśli zechcesz użytkowo zaadaptować poddasze, trzeba będzie także dodać kilka belek poprzecznych i ukośnych – strop osiągnie wtedy równą wysokość.

Zalety i wady tego dachu

Z dachem naczółkowym można często się spotkać np. na terenach górskich. Wynika to z jego wyższej wytrzymałości w starciu z silnymi podmuchami wiatru: naczółek zmniejsza bowiem nacisk powietrza na górne partie dachu, a ponadto wzmacnia konstrukcję więźby. Ponadto naczółki lepiej radzą sobie z usuwaniem zalegającego na dachu śniegu i deszczu.

Niepozorny naczółek przyczynia się także do ochrony konstrukcji dachu. Dzięki wysunięciu trójkątnego daszku poza fasadę, wszystkie newralgiczne miejsca łączące zewnętrzne mury budynku z konstrukcją dachu są dobrze osłonięte. Dach naczółkowy zapewnia także co najmniej częściowe zadaszenie balkonu lub tarasu.

Dach naczółkowy lepiej sprawdza się także w sytuacji, gdy zamierzasz zaadaptować poddasze i urządzić tam np. dodatkowe pokoje dla gości. Naczółki na poszczególnych połaciach nie zmniejszają bowiem przestrzeni użytkowej, tak jak ma to miejsce w przypadku dachów z klasycznymi spadami. Dzięki konstrukcji naczółkowej mniejsze problemy sprawia także montaż okna lub paneli fotowoltaicznych – także z powodu lepszej ekspozycji naczółka na naturalne światło.

Prezentacja całego domu z dachem czółkowym
Prezentacja całego domu z dachem czółkowym | Źródło: studioatrium.pl

Nie znaczy to jednak, że dachy naczółkowe są pozbawione wad. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz wiedzieć, że pierwszą przeszkodą może być cena tej konstrukcji. Struktura więźby dachowej w przypadku dachu naczółkowego jest bardziej skomplikowana, a ponadto dość wymagająca pod względem samej robocizny. Z tego powodu nie każda ekipa dekarska zechce podjąć się tego zadania.

Gdy planujesz wyposażyć swój dom w dach naczółkowy, musisz też wiedzieć, że będzie on wymagać stosunkowo wysokiego poddasza. Jeśli zatem projekt Twoich czterech kątów nie uwzględnia sporej przestrzeni pod dachem, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z klasycznego dachu czterospadowego.

Zagospodarowanie poddasza dachu naczółkowego

Wiesz już, że decyzja o konstrukcji dachu naczółkowego niesie ze sobą również sporą przestrzeń tuż pod dachem. Dlaczego by zatem nie spróbować ciekawie zaaranżować tak atrakcyjnego poddasza? Nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić tam dodatkową przestrzeń mieszkalną! Wtedy najlepiej dodatkowo zdecydować się na podniesienie ściany kolankowej i jednocześnie zrezygnować z przedścianek: całe poddasze znacznie zyska wtedy na przestronności.

Wszelkie zmiany w projekcie koniecznie skonsultuj z wykwalifikowanym architektem – unikniesz wtedy przykrych niespodzianek, zarówno budowlanych, jak i estetycznych. Niektórzy projektanci i budowlańcy mogą niechętnie podchodzić do pomysłu podniesienia ściany kolankowej, który wiąże się zarówno z zaburzeniem harmonii projektu, jak i wyższymi kosztami wykonawstwa. Warto przy tym pamiętać, że w dość powszechnej opinii minimalny kąt nachylenia dachu naczółkowego wynosi 35 stopni. Jeśli zatem projekt pozwala na zmiany, warto spróbować wykorzystać dostępne miejsce do maksimum.

Czym pokryć dach naczółkowy?

Dach naczółkowy, choć nieco bardziej wymagający względem tradycyjnych konstrukcji, daje Ci szerokie możliwości pod względem krycia. Zwróć uwagę, iż w przypadku tego typu dachu estetyka jest podwójnie ważna. Widoczne są przecież nie tylko boczne partie struktury dachu, ale też same naczółki, które powinny w przyjemny dla oka sposób ozdabiać poszczególne ściany szczytowe.

Czy warto zastanawiać się nad dachem czółkowym?
Czy warto zastanawiać się nad dachem czółkowym? | Źródło: studioatrium.pl

Co zatem wybrać do krycia dachu naczółkowego? Dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, blachodachówka czy też blacha (płaska lub trapezowa) – do Twojej dyspozycji pozostaje praktycznie każdy materiał, który stosuje się przy wykończeniu dachów wielospadowych. Duży wybór rozwiązań pozwala Ci skorzystać rownież z mniej ortodoksyjnych sposobów na poszycie dachu: mowa tu m.in. o płytkach z włóknocementu lub nowoczesnym goncie bitumicznym.

Koszty dachu naczółkowego

Podobnie co w przypadku innych rodzajów prac dekarskich, ostateczny koszt dachu naczółkowego wynika przede wszystkim z jego rozmiaru i jakości użytych materiałów. Jak już pewnie się domyślasz, bardziej wymagająca konstrukcja tego typu dachu niesie ze sobą również wyższe koszty robocizny. Można założyć, że w przypadku dachu naczółkowego finalna cena wykonania jednego metra kwadratowego poszycia wyniesie ok. 100 zł (wliczając w to materiały i robociznę).

Cenę dachu naczółkowego nieuchronnie podbiją okna dachowe – tutaj należy liczyć się z kosztem ok. 1500 zł za jedno okno. Do tego dochodzi orynnowanie w kwocie mniej więcej 70 zł za metr bieżący. W przypadku domu średniej wielkości (100 m2) można założyć, że prace związane z budową i wykończeniem dachu będą kosztować ok. 40-50 tys. zł. Aby przygotować dokładny kosztorys, warto skorzystać z kalkulatorów budowlanych – bez problemu znajdziesz je w internecie.

Koszty dachu naczółkowego
Koszty dachu naczółkowego | Źródło: studioatrium.pl

Dach naczółkowy to dobry wybór nie tylko do górskich domów. Efektowny naczółek nadaje elegancji i stylowego charakteru ścianie szczytowej oraz chroni konstrukcję dachu przed śniegiem i mocnym wiatrem. Taka konstrukcja więźby pozwala także na stworzenie przestronnej i wygodnej przestrzeni mieszkalnej na poddaszu. Jeśli wyższy koszt dachu nie stanowi dla Ciebie problemu, warto przemyśleć tę solidną i nietuzinkową alternatywę dla klasycznego dachu płaskiego lub dwuspadowego!

Źródło obrazka głównego: mgprojekt.com.pl

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.