1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Prawidłowe ocieplenie fundamentów — czym ocieplić dom?

Poradniki

2 lata temu

Prawidłowe ocieplenie fundamentów — czym ocieplić dom?

Budowa i remont
9
0
0
9
0

Ocieplenie fundamentów jest jednym z najważniejszych elementów zewnętrznego wykończenia budynku. Zastanawiasz się, czym ocieplić dom? Tłumaczymy, jak przeprowadzić cały proces krok po kroku.

Ocieplenie fundamentów — dlaczego jest tak ważne?

Izolacja termiczna fundamentów jest doskonałym sposobem na zapobieganie uciekaniu ciepła oraz zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania domu. Ocieplanie styropianem lub innym materiałem do tego przeznaczonym sprawia, że w upalne dni warstwa izolacyjna chroni budynek przed napływem ciepłego powietrza.

Z ocieplenia budynku możemy zrezygnować, jeżeli ściany fundamentowe zostały zbudowane z materiałów o dobrej izolacyjności cieplnej, np. z keramzytobetonu. W innych przypadkach rezygnacja z izolacji fundamentów nie jest wskazana również z uwagi na zmniejszenie zabezpieczenia murów przed wilgocią i wodą.

Czym ocieplić dom?

Wiesz już, jak ważne jest ocieplanie fundamentów. Jeżeli jednak zadajesz sobie pytanie, czym ocieplić dom, warto zwrócić uwagę na koszty oraz trwałość i funkcjonalność materiałów dostępnych na rynku. W Polsce najczęściej stosuje się ocieplenie styropianem i wełną mineralną, ale nie są to jedyne możliwe rozwiązania. Jeżeli jednak zależy Ci na wyjątkowej wytrzymałości, dobrze sprawdzi się piana poliuretanowa czy płyty z aerożelu.

Styropian i wełna mineralna — zalety i wady

Podczas wyboru materiału warto zwrócić uwagę na dyfuzyjność, czyli zdolność przepuszczania powietrza oraz wilgoci. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian, cechują się dobrymi parametrami dyfuzyjności. Należy jednak pamiętać, iż wełna przez swoją strukturę jest znacznie bardziej nasiąkliwa oraz schnie zdecydowanie wolniej niż mało nasiąkliwy styropian.

Sprawdź też: Ocieplenie sufitu od wewnątrz — czym najlepiej ocieplić strop?

Pod względem izolacyjności cieplnej lepiej sprawdzi się styropian, jeżeli jednak zależy Ci na izolacji akustycznej, warto przemyśleć wybór wełny. Jej specyfikacja, a przede wszystkim niska waga oraz tekstura, sprawiają, że zdecydowanie góruje nad styropianem w tej kategorii.

Równie ważna jest podatność materiałów na odkształcenia i uszkodzenia. W tej kategorii przewagę ma wełna mineralna, której wysoka sprężystość sprawia, że niełatwo jest ją trwale odkształcić. Na jej korzyść przemawia również odporność na ogień oraz chemikalia. Jeżeli natomiast zależy Ci na łatwości montażu, oba te materiały sprawdzą się doskonale.

O czym pamiętać przy ocieplaniu domu?

Zarówno ocieplenie dopiero co wybudowanego budynku, jak i izolacja fundamentów w starym domu, nie jest prostym w wykonaniu procesem, wymaga dokładnego przygotowania powierzchni oraz odpowiedniej kolejności działań. O czym należy pamiętać, aby nie popełnić błędów podczas ocieplania budynku? Jak przygotować budynek do ocieplenia?

Fundamenty należy gruntownie oczyścić przed rozpoczęciem procesu izolacji. Wszelkie nierówności i nadwyżki tynku trzeba usunąć, ponieważ nie każda struktura pozwala na dobrą i długotrwałą przyczepność kleju. Jeżeli na ścianach pojawia się grzyb lub pleśń, należy znaleźć przyczynę, a wszystkie wykwity całkowicie usunąć.

Trzeba również pamiętać o uniknięciu mostków termicznych, które prowadzą do powstawania zawilgoceń ścian oraz uciekania ciepła. Aby ich uniknąć, dobrym rozwiązaniem  jest stosowanie systemu mijankowego, stanowiącego izolację dwuwarstwową z wzajemnym przesunięciem styków. Innym rozwiązaniem jest także styropian frezowany, który doskonale zapobiega uciekaniu ciepła w stronę gruntu.

Jak ocieplić dom krok po kroku

Wiesz już, o czym pamiętać podczas izolacji budynku, ale wciąż zastanawiasz się, jak ocieplić fundamenty krok po kroku? Podstawą jest przygotowanie suchej powierzchni, przeprowadzenie próby przyczepności oraz wykonanie gruntowania. Dopiero po tych działaniach możliwe jest przejście do dalszego etapu ocieplania fundamentów.

Na początku prac należy wyznaczyć krawędź ocieplenia. Najczęściej dokonuje się tego przy użyciu listew cokołowych, inaczej nazywanych startowymi. Mocuje się je kołkami rozporowymi, przy czym na jeden metr bieżący potrzeba trzech łączników. Zaleca się pozostawić dystans pomiędzy listwami o długości około 2,5 mm.

Następnym krokiem jest przygotowanie zaprawy klejącej. Zawartość opakowania miesza się wolnoobrotowym mieszadłem wraz z odmierzoną ilością wody, aż powstanie jednolita konsystencja. Na rynku dostępne są zaprawy wysokiej jakości, które umożliwiają mocowanie płyty bez łączników mechanicznych, należy jednak pamiętać, iż w przypadku wełny kołki i zaprawa zawsze są obowiązkowe.

Ocieplenie fundamentów płytą styropianową

Ważną zasadą obowiązującą podczas ocieplania domu płytami styropianowymi jest nakładanie kleju bezpośrednio na płytę, nie na podłoże. Za najpopularniejszy sposób nanoszenia uznaje się metodę pasmowo-punktową, która umożliwia pokrycie klejem około 40% płyty, a co za tym idzie — jej trwałe umocowanie.

Powstające pomiędzy płytami ubytki należy uzupełniać klinami z materiału izolacyjnego, które zostały wcześniej odpowiednio docięte. Ten sam zabieg trzeba zastosować w przypadku zagłębień po kołkach. Nie zaleca się stosowania do tego zaprawy klejącej, ponieważ może powodować powstawanie w szczelinach mostków termicznych.

Sprawdź też: Co musisz wiedzieć o ociepleniu poddasza – materiały, ceny, porady

Płytę ułóż w odpowiednim miejscu na fundamentach, po czym popraw jej umiejscowienie poprzez mocne uderzenie pacą. Pamiętaj, aby nie zmieniać pozycji płyty po przyklejeniu jej. Może to spowodować zniszczenie tej części ocieplenia bądź doprowadzić do jego ruchliwości w przyszłości i powstawania mostków termicznych.

Kołkowanie —  kiedy zaprawa nie wystarcza 

Jeżeli decydujesz się na zaprawę niższej jakości, dobrze jest skorzystać z mocowania mechanicznego, jakim jest kołkowanie. Nie powinno się wykonywać go wcześniej niż dwa dni po nałożeniu płyt styropianowych. Sposób i rodzaj zakotwienia należy dobrać do materiału, z którego są fundamenty:

  • beton, cegła silikatowa i ceramiczna pełna, bloczki betonowe — 5 centymetrów głębokości,
  • keramzytobeton, gazobeton i pustaki — 8 centymetrów głębokości.

Ochrona izolacji termicznej — warstwa zbrojąca, gruntowanie i tynkowanie

Wykonanie warstwy zbrojonej jest jednym z najważniejszych etapów ocieplania budynku. Ma za zadanie chronić całość przed uszkodzeniami mechanicznymi, wiatrem oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Kompensuje również natężenia termiczne. Zaprawę nakłada się po 2-3 dniach od przyklejenia płyt, czyli w momencie, gdy klej już zwiąże. 

Trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, czyli wyrównaniu płyt papierem ściernym lub innym narzędziem do tego przeznaczonym. Zawartość opakowania należy rozmieszać z wodą tak, aby wszelkie grudki zniknęły, a konsystencja była jednolita. Przygotowaną zaprawę powinno się nanosić pacą o grubości 2-3 mm, po czym nałożyć na nią siatkę z włókna szklanego.

Następnie ponownie stosuje się gruntowanie, aby dodatkowo ochronić warstwy ocieplenia. Należy wykonać je tuż po związaniu warstwy zbrojnej, aby zapewnić wysoką przyczepność zaprawy tynkarskiej oraz ułatwić jej nakładanie. Grunt zabezpiecza także podłoże przed wchłanianiem wilgoci przez nieotynkowaną jeszcze powierzchnię.

Ostatnim, lecz wyjątkowo ważnym elementem izolacji budynku jest otynkowanie ścian, żeby ostatecznie i dokładnie je zabezpieczyć. Zastosuj metodę „mokre na mokre”, aby nie dopuścić do powstania widocznych różnic w miejscu połączenia następnych warstw. Taką powierzchnię możesz zacząć przygotowywać pod malowanie.

Teraz już wiesz, jak bez błędów i bez niepotrzebnego stresu poradzić sobie z tym wymagającym i czasochłonnym procesem, jakim jest ocieplenie fundamentów. Pamiętaj o tym, co najważniejsze — o przygotowaniu przestrzeni i podłoża oraz o odpowiednich narzędziach. Dobrze jest również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ze względu na zmienne warunki pogodowe na zewnątrz czas realizacji może się wydłużać. Pozytywne nastawienie i odpowiednia wiedza są jednak najlepszym sprzymierzeńcem w osiąganiu zamierzonych celów.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *