1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Segregacja śmieci – kolory. Jak prawidłowo sortować odpady?

Poradniki

3 lata temu

Segregacja śmieci – kolory. Jak prawidłowo sortować odpady?

Porządki domowe
13
3
0
13
3

Prawidłowa segregacja śmieci do pierwszy krok do wprowadzenia w nawyk ekologicznego stylu życia. Stosowanie się do jej zasad od jakiegoś czasu jest również obowiązkiem, warto więc przypomnieć sobie, jak odpowiednio segregować śmieci.

Jednolity System Segregacji Odpadów – na czym polega?

Wprowadzony 1 lipca 2017 roku Jednolity System Segregacji Odpadów pozwolił na uporządkowanie zasad sortowania śmieci na terenie naszego kraju. Określił również powszechnie obowiązujący system oznaczeń pojemników i ich przeznaczenie. Ustanowił pięć frakcji odpadów, do których przyporządkowano po jednej określonej barwie pojemnika. Są to:

Jednolity System Segregacji Odpadów
Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) / Źródło: ustronie-morskie.pl
  • niebieski (papier);
  • żółty (metale i tworzywa sztuczne);
  • zielony (szkło);
  • brązowy (odpady BIO);
  • czarny (odpady zmieszane).

Segregacja śmieci z podziałem na kolory. Co wrzucać do danego pojemnika?

Segregacja odpadów jest znacznie prostsza, kiedy każdy pojemnik opatrzony jest odpowiednim kolorem. Niestety, nie wszystkie przedmioty wykonane z danego materiału będą mogły zostać umieszczone w odpowiadającym mu koszu. Sprawdź, których rzeczy nie wolno wrzucać do określonych pojemników i ułatw sobie zadanie prawidłowej segregacji śmieci.

Żółty pojemnik – metale i tworzywa sztuczne

Na oba te rodzaje odpadów ostał przeznaczony wspólny pojemnik, nie znaczy to jednak, że możemy do niego wrzucać śmieci w dowolnym stanie. W koszu można bez problemu umieszczać zgniecione butelki plastikowe oraz nakrętki (osobno, plastikowe butelki nie mogą być zakręcone), plastikowe opakowania po produktach spożywczych, torebki, worki i różnego rodzaju folie (w tym folia aluminiowa). Można również wrzucać opakowania po chemii gospodarczej oraz produktach kosmetycznych.

W pojemniku na metale i tworzywa sztuczne mogą znaleźć się również aluminiowe lub zrobione z blachy stalowej puszki po napojach i żywności (w tym konserwowej). To również dobre miejsce na różnego rodzaju kapsle i metalowe zakrętki. Wrzucimy tu również metale kolorowe, złom żelazny i wielomateriałowe odpady opakowaniowe.

Segregacja śmieci - żółty pojemnik
Żółty pojemnik na metale i tworzywa sztuczne

Czego nie wrzucać do tego pojemnika? Przede wszystkim artykułów pochodzenia medycznego, na przykład wenflonów, strzykawek oraz opakowań po lekach. Unikamy także wyrzucania puszek po wonnych substancjach takich jak farby czy lakiery. Ten kosz nie jest miejscem przeznaczonym do wyrzucania odpadów elektronicznych, nie wrzucamy tam więc zużytych baterii i akumulatorów oraz zużytego sprzętu elektrycznego. Nie jest przeznaczony na opakowania po środkach ochrony roślin.

Niebieski pojemnik – papier

Pojemnik w kolorze niebieskim przeznaczony jest na różnego rodzaju czysty papier, na przykład w formie zrobionych z tego materiału torebek, worków czy folderów. Tu wrzucimy gazety, czasopisma, zeszyty, książki oraz opakowania z papieru i tektury. Pozbędziemy się tu też różnego rodzaju zbędnych katalogów i prospektów, wyrzucimy też papier pakowy.

Papier wszystko przyjmie, jednak pojemnik na papier już nie. Nie wrzucamy do niego materiałów zanieczyszczonych cieczami, jedzeniem czy olejami. Nie jest on także miejscem na pozbywanie się opakowań po materiałach budowlanych lub odpadów tego typu, na przykład worków po nawozach czy cemencie oraz tapet.

Segregacja śmieci - niebieski pojemnik
Niebieski pojemnik na papier

Nie umieszczamy w nim materiałów higienicznych, w tym pieluch i zużytych ręczników papierowych. Co istotne, do niebieskiego pojemnika nie wrzucamy również kartonów po mleku i innych napojach – powinny one trafić do żółtego kosza, przeznaczonego na śmieci z tworzyw sztucznych.

Zielony pojemnik – opakowania szklane

W niektórych przypadkach wciąż stosuje się podział na szkło bezbarwne (kolor biały) i kolorowe (zieleń). Do zielonego pojemnika na śmieci możemy wyrzucać szklane opakowania, słoiki oraz szklane butelki po napojach, w tym alkoholowych. Nie można jednak wrzucać zniczy z woskiem, nieopróżnionych do końca opakowań po lekach, olejach czy rozpuszczalnikach oraz żarówek.

Zielony pojemnik
Zielony pojemnik na szkło / Źródło: goap.org.pl

W tym pojemniku nie umieszcza się też strzykawek oraz termometrów, monitorów i ekranów telewizorów, reflektorów, a także fragmentów szyb okiennych i zbrojnych. Nie wrzucamy luster, szkła żaroodpornego i kryształowego oraz witraży. Zielony kosz to też nie miejsce na wyroby ceramiczne, nie umieszczamy w nim więc fajansu, porcelany czy gliny.

Brązowy pojemnik – odpady „BIO”, biodegradowalne

Pojemnik na odpady biodegradowalne w założeniu przeznaczony jest na śmieci pochodzące z gospodarstw domowych. Do niego wrzucimy resztki jedzenia, takie jak odpadki warzywne i owocowe, fusy po herbacie i kawie oraz skorupki jaj. Jest to także miejsce na wszelkie zwiędłe rośliny doniczkowe, w tym kwiaty. Możliwe jest również wyrzucanie tu pozostałości z rearanżacji ogródka, takich jak kora drzew, skoszona trawa, gałęzie, trociny i surowe, niezaimpregnowane drewno.

Segregacja śmieci - brązowy pojemnik
Brązowy pojemnik na bio-odpady / Źródło: slowpack.pl

Nie wolno wyrzucać tu jednak kości, mięsa i odchodów zwierząt, leków oraz olejów. W koszu na odpady BIO nie umieszczamy też drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, odpadów budowlanych, popiołu z węgla kamiennego czy różnego rodzaju leków.

Czarny pojemnik na odpady zmieszane – czy można umieścić tam wszystkie pozostałe śmieci?

Do odpadów zmieszanych może trafić bardzo wiele ze śmieci, które nie mogły zostać odpowiednio posegregowane lub nie spełniają wymogów poszczególnych pojemników. Do pojemnika na odpady zmieszane można wrzucać na przykład resztki mięsa i kości zwierząt, silnie zabrudzone worki papierowe czy zużyte artykuły higieniczne. To także miejsce na żwirek z kuwet i klatek, potłuczone szkło oraz tekstylia.

Czarny pojemnik
Czarny pojemnik na odpady zmieszane / Źródło: ehokery.pl

Odpady zmieszane nie są jednak miejscem na odpady budowlane, różnego rodzaju chemikalia i niebezpieczne odpady komunalne. Do czarnego kosza nie wrzuca się także zużytego sprzętu elektrycznego, baterii i akumulatorów. Nie można umieszczać tu odpadów medycznych oraz leków.

Gdzie wyrzucać resztę trudnych odpadów?

Jeśli dana kategoria przedmiotów nie mogła zostać umieszczona w koszach na odpady segregowane i w pojemniku na odpady zmieszane, należy poszukać odpowiedniego sposobu pozbycia się wchodzących w jej skład śmieci.

Sprawdź: Przechowywanie zabawek – czyli jak mieć porządek w pokoju dziecka. Najlepsze sposoby na przechowywanie zabawek

Część z nich może zostać oddana do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tak zwany PSZOK). Można tam zanosić na przykład odpady wielkogabarytowe (stare meble, zabawki dużych rozmiarów), resztki remontowych odpadów komunalnych, opakowania po chemikaliach (na przykład po olejach samochodowych) czy odpady zielone. W tym miejscu zwykle można też oddać zużyty sprzęt elektroniczny oraz baterie.

13
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *