1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Oszczędzanie wody – najskuteczniejsze sposoby. Jak obniżyć rachunki za wodę?

Poradniki

1 rok temu

Oszczędzanie wody – najskuteczniejsze sposoby. Jak obniżyć rachunki za wodę?

Porządki domowe
7
0
1
7
0

Jak oszczędzać wodę, aby rachunki nie były horrendalnie wysokie? Weź pod lupę średnie zużycie wody oraz to, na co ją pożytkujesz. Oszczędzanie wody wcale nie jest trudne, a będzie pożyteczne zarówno dla Twojego portfela, jak i środowiska.

Jak oszczędzać wodę najprostsze i najskuteczniejsze metody

Najprostsze metody na oszczędzanie wody to zwykłe czynności, które możesz wprowadzić w swoje codzienne życie. Zazwyczaj nie zastanawiamy się, ile wody zużywa prysznic, a ile kąpiel w wannie lub jak bieżąca woda wpływa na wzrost rachunku w porównaniu do zamykania kranu, gdy myjemy naczynia. Sprawdź, jakie czynności sprawią, że Twoje zachowania będą bardziej świadome i ekologiczne.

Oszczędzanie wody - spłukuj ją wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz
Jedno spłukanie toalety to około 6 litrów wody, która trafia do kanalizacji

Jak oszczędzać wodę w łazience?

Po pierwsze wybierz wspomniany już prysznic zamiast wanny. Ta mała zmiana pozwoli Ci zaoszczędzić ogrom wody. Kąpiel w wannie może zużyć nawet 3 razy więcej wody niż szybki prysznic. Dodatkowo pamiętaj o tym, że w trakcie mydlenia czy nakładania odżywki na włosy nie potrzebujesz wcale bieżącej wody. Wyłącz ją i uruchom, dopiero kiedy będziesz chciał spłukać środki czystości.

Sprawdź też: Twarda woda – zagrożenie dla urządzeń domowych, przez które przepływa woda?

Jak jeszcze można oszczędzać wodę w łazience? Możesz, a nawet powinieneś, wyłączać strumień w trakcie mycia zębów. Ta procedura standardowo trwa 2 minuty i nie ma najmniejszego sensu, aby w jej trakcie z kranu leciał bieżący strumień. Myjąc zęby 2 razy dziennie, oszczędzasz 4 minuty bezsensownego przelewania się wody. Pomyśl, jaka to ilość w skali miesiąca albo i roku.

Dodatkowo pamiętaj o tym, że raz wykorzystana woda nie musi od razu lecieć do odpływu. Możesz używać wody z kąpieli np. do mycia podłóg albo tej z suszarki bębnowej do podlania kwiatów.

Metody na oszczędzanie wody w kuchni

Nie marnuj wody na zmywanie naczyń pod bieżącą wodą i zainwestuj w zmywarkę. Ten zakup pozwoli Ci oszczędzić nie tylko czas, ale i więcej wody. Dodatkowo możesz wybrać model z programem ECO, który pobiera jeszcze mniej litrów w trakcie jednego cyklu. Jeśli już masz zmywarkę w domu, to zadbaj o to, aby włączać ją, gdy będzie zapełniona. Puszczanie cyklu czyszczenia z kilkoma talerzami jest nieekologiczne i tylko dostarcza Ci dodatkowej pracy.

oszczędzanie wody - naprawa cieknącego kranu
Zadbaj o to, by bateria była w dobrym stanie technicznym

Jeśli masz w domu cieknący kran, to naprawienie go również będzie krokiem ku oszczędniejszemu zużyciu wody. Mogłoby się wydawać, że takie kapiące krople z kranu niewiele zmieniają, ale jest wręcz odwrotnie. W ciągu roku z zepsutej baterii może wyciec nawet 5000 litrów.

Jak wykorzystać deszczówkę?

Deszczówka jest czystą wodą, pozbawioną zarazków, a jedynie przy spływaniu po dachu może się to zmienić. Jeśli chcesz wykorzystać deszczówkę, warto zainwestować w dobry dach z pokryciem ceramicznym, betonowym lub blaszanym, ale możesz też po prostu zacząć filtrować zebraną wodę. Do czego Ci się przyda? Deszczówkę można wykorzystać do porządków domowych, podlewania roślinności, spłukiwania toalety czy prania. Pamiętaj, że deszczówka jest wodą miękką, dlatego stosuj mniej proszku, aby uniknąć osadzania się kamienia na grzałce.

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody ma bezpośredni wpływ nie tylko na Twój portfel, ale i na środowisko nawet w skali globalnej. Woda jest zasobem, który może się wyczerpać i wraz ze zmianami klimatu jest jej coraz mniej. Ograniczając średnie zużycie wody, zadbasz m.in. o wydłużenie życia jezior i rzek, które odpowiadają za prawidłowy ekosystem.

Średnie zużycie wody na osobę w Polsce

Zużycie wody przez Polaków wypada bardzo dobrze w porównaniu do tego, jakie jest zużycie wody na świecie. Średnio na dobę jedna osoba wykorzystuje 100 litrów, co w porównaniu z rekordowymi wynikami Amerykanów jest aż trzy razy mniejszą liczbą. Polaków przewyższają też Niemcy, Wielka Brytania, Holandia czy kraje śródziemnomorskie. Chociaż nie przodujemy w statystykach, to i tak stale powinniśmy starać się ograniczać zużycie wody, ponieważ ma to wpływ na naszą przyszłość.

Sprawdź też: Co musisz wiedzieć o Zero Waste? Na czym dokładnie polega Zero Waste?

Jak obniżyć rachunki za wodę z pomocą sprzętów AGD?

Zużycie wody w domu powodują także sprzęty AGD. Warto więc wybrać modele, które posiadają funkcje pozwalające oszczędzać cenne litry. Ekologiczne rozwiązania znajdziesz w pralkach, zmywarkach czy lodówkach.

Ekologiczne pranie zrobisz np. z technologią Eco Bubble, która oszczędza nie tylko wodę, ale i energię elektryczną. Ten system wykorzystuje połączenie wody, powietrza oraz detergentu. W procesie powstają bąbelki, dzięki którym środek piorący lepiej się rozpuszcza i szybciej wnika w tkaninę. Eco Bubble sprawia, że nie zachodzi potrzeba ponownego płukania, a dodatkowo pozwala prać razem różne rodzaje tkanin. Natomiast technologia Fuzzy Logic, którą też znajdziemy w niektórych pralkach, dostosuje potrzebną ilość wody do załadunku. Dzięki temu nie trzeba zapełniać całego bębna i można włączyć pralkę nawet z jedną brudną rzeczą bez obawy o to, że pranie będzie nieekologiczne.

W zmywarkach znajdziemy funkcje takie jak Waterwall, Auto bądź Eco, które również dostosują ilość wody potrzebną do umycia naczyń. Natomiast jeśli chodzi o lodówki, to przydatna okaże się technologia No Frost. Ten system obiegu powietrza wewnątrz urządzenia pozwala zaoszczędzić wodę zużywaną na rozmrażanie i mycie lodówki, ponieważ samoczynnie usuwa wilgoć, dzięki czemu nie powstaje szron oraz lód.

Wodooszczędne elementy wyposażenia domu

Zmieniając niektóre z elementów wyposażenia swojego domu, zobaczysz, jak można oszczędzać wodę jeszcze skuteczniej. Zacznij od wprowadzenia zmian w tym, czego używasz najczęściej — kranu.

Wyposażenie domowych kranów w baterie jednouchwytowe to proste rozwiązanie, które pozwoli Ci sporo zaoszczędzić, ponieważ krany z dwoma kurkami są nieekonomiczne i przyczyniają się do utraty dużej ilości wody. Możesz też zainwestować w baterie bezdotykowe lub termostatyczne, które sprawdzą się również pod prysznicem. Ich zaletą jest to, że mieszają ciepłą i zimną wodę, dając od razu pożądaną temperaturę. Nie tylko nie poparzysz się, włączając natrysk, ale i oszczędzisz wodę, która normalnie długo płynie, dopóki się nie nagrzeje na tyle, abyś mógł wejść pod prysznic.

oszczędzanie wody korzystnie wpływa na naszą planetę
Warto oszczędzać wodę, ponieważ to dobrze wpływa na naszą planetę

Kolejnym elementem bezpowrotnie zużywającym wodę w domu, jest spłuczka. Na szczęście na rynku znajdziesz również takie, które oszczędzają wodę. Dobrym modelem do ograniczenia zużycia jest ten wyposażony w dwa przyciski — duży i mały. W zależności od tego, który wciśniesz, mechanizm użyje więcej lub mniej wody do oczyszczenia ubikacji. Możesz zamontować też pojedynczy przycisk typu start-stop, który spłukuje wodę tylko tak długo, jak go trzymasz. Te rozwiązania warto wprowadzić w swojej toalecie, ponieważ dzięki nim kontrolujesz ilość wody, jaką zużywasz przy spłukaniu.

Innymi pożytecznymi i ekologicznymi rozwiązaniami są filtry, pozwalające między innymi na ponowny użytek wody lub deszczówki. Oprócz nich warto zainwestować też w perlator. Jest to nakładka w kształcie sitka montowana u wylotu kranu. Jej zadaniem jest napowietrzanie strumienia, które sprawia wrażenie, jakoby z kranu płynęło więcej wody niż w rzeczywistości. Ten element, w zależności od modelu, może spowodować od 15 do nawet 60% mniejsze zużycie wody niż w przypadku używania strumienia bez tej nakładki.

Sprawdź też: Zbiornik na deszczówkę — po co płacić za wodę, która jest za darmo?!

Co możesz zrobić na etapie remontu domu, aby łatwiej oszczędzać wodę?

Już na etapie remontu warto zastanowić się, jak racjonalnie gospodarować wodą i co się do tego przyda. Oprócz wspomnianych już wyżej ekologicznych rozwiązań istnieje jeszcze kilka technologicznych udogodnień, które pozwolą Ci oszczędzać wodę. Podstawową metodą ograniczenia zużycia wody w toalecie jest wybór stelaża podtynkowego z możliwością regulacji ilości spłukiwanej wody. Dodatkowo warto zastanowić się też nad kupnem reduktora przepływu do słuchawki prysznicowej, który pozwala zużywać do 60% mniej wody. Większość reduktorów ma znormalizowane gwinty, więc pasuje do wielu typów armatury, dzięki czemu możesz zamontować je nawet sam.

Teraz już wiesz, że warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania, które nie tylko skutecznie oszczędzają wodę, ale i ułatwiają codzienne czynności oraz dbają o Twój portfel. Nie marnuj wody i zacznij oszczędzać już dziś!

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Warto sobie uświadomić że problem suszy dotyka też Polskę, zbieranie wody deszczowej jest ważne i rachunki za wodę są realnie mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *