1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Dom w stylu nowoczesna stodoła. Czy to dom idealny dla Ciebie? Prezentujemy wady i zalety oraz różne projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

Trendy

2 lata temu

Dom w stylu nowoczesna stodoła. Czy to dom idealny dla Ciebie? Prezentujemy wady i zalety oraz różne projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

Budowa i remont
15
0
2
15
0

Projekt domu typu nowoczesna stodoła zachwyca pod każdym względem. To prosta bryła o wyjątkowej  stylistyce i przestronnym wnętrzu, a rozwiązania takie jak wielkie przeszklenia lub antresola dodatkowo potęgują ten efekt. Czy warto się nim zainteresować?

Dom w stylu nowoczesna stodoła — co to takiego?

Dom nowoczesna stodoła może na pierwszy rzut oka wydawać się dosyć ekstrawaganckim pomysłem. Jednakże budynki zaprojektowane w ten sposób cieszą się ogromnym uznaniem i sporą popularnością. Ten rodzaj domu jest wzorowany na typowo wiejskich, starych i tradycyjnych budynkach gospodarczych. To, co szczególnie przemawia za jego prostotą, to konstrukcja, która jest najczęściej prostokątną bryłą z dwuspadowym dachem, pozbawioną balkonów oraz często niepotrzebnej, dodatkowej zabudowy.

Dom typu stodoła — cechy charakterystyczne

Domki typu stodoła wyróżniają się głównie swoją przestronnością oraz bogatą ilością przeszkleń. Prosta figura umożliwia zastosowanie sporej ilości panoramicznych okien oraz wejść (np. szerokich drzwi tarasowych). Sama elewacja jest najczęściej wykonana z materiałów takich jak drewno oraz cegła, chociaż w tej kwestii nie ma zbyt dużych ograniczeń. Jest wiele opcji do wyboru, a rodzaj zastosowanej struktury zależy głównie od preferencji i kreatywności projektującej osoby.

nowoczesna stodoła
Nowoczesny dom typu stodoła | Źródło: bryla.pl

Sprawdź też: Czy dom z kontenerów to dobry pomysł na tanie miejsce do życia? Informacje o domach z kontenerów

Ten typ domu cenią sobie głównie rozmaici inwestorzy. Zarówno jego budowa, jak i utrzymanie jest stosunkowo niedrogie, a kwestie związane z ogrzewaniem wyglądają równie korzystnie. Dodatkowo budując budynek na styl nowoczesnej stodoły, warto zainteresować się inwestycją w odnawialne źródła energii, np. panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła. Tak zrealizowany projekt z pewnością zwróci się w postaci niskich rachunków za energię elektryczną oraz ciepłą wodę użytkową.

Jakie są zalety domu w stylu nowoczesnej stodoły?

W XXI wieku dom stodoła jest bardzo popularny głównie za sprawą swoich zalet. Największym atutem nieruchomości w takim stylu jest jej wyjątkowa uniwersalność. Jest nowoczesna i świetnie się prezentuje. Co więcej, bardzo łatwo można ją wkomponować w zróżnicowany krajobraz działki lub terenu budowlanego. Dodatkowo budynek na wzór nowoczesnej stodoły to inwestycja przyjazna środowisku naturalnemu, oparta na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. To z kolei przekłada się także na niebywałą oszczędność.

Zalety nowoczesnej stodoły
Zalety nowoczesnej stodoły

Takie domy można zbudować w wielu różnych wariantach. Do wyboru są np. zabudowania parterowe, dwukondygnacyjne lub takie z osobnym garażem czy poddaszem użytkowym. Wszystko to wskazuje na ich niesamowitą wszechstronność. Budynki te są bardzo atrakcyjne, także dzięki swojej przestronności i wysokim wnętrzom.

Wady domów typu stodoła 

Tak jak większość projektów, również ten ma pewne mankamenty. Za wadę nowoczesnych domów na wzór stodoły uważa się ich szeroko pojętą schematyczność. Taki rodzaj nieruchomości będzie ciężki do zaaranżowania przez miłośników tradycyjnej i zróżnicowanej architektury. Dodatkowo samo wykonanie domu i jego optymalizacja pod względem energooszczędności może stanowić dla niektórych osób spore wyzwanie logistyczne.

Kwestie związane z odpowiednim rozmieszczeniem przeszkleń czy wysokością sufitu, który czasami sięga nawet dwóch kondygnacji, mogą okazać się trudne w realizacji. Ostatnią trudnością jest cena, która potrafi skutecznie odstraszyć. Niestety nowoczesne domy są drogie w budowie, zwłaszcza jeśli masz na myśli przestronną realizację, wyposażoną w wiele innowacyjnych usprawnień.

Projekt — na co zwrócić uwagę?

Nowoczesna stodoła — projekty i realizacja bywają kłopotliwe. Na co zwrócić szczególną uwagę? Zanim zdecydujesz się na konkretny plan budowy, dobrze przemyśl swoje potrzeby. Najważniejszy aspekt to ustalenie całkowitej powierzchni budynku, zarówno przestrzeni pod zabudowę, jak i tej użytkowej, w której zamierzasz mieszkać. Kolejno należy skupić się na odpowiednim rozkładzie pomieszczeń i łącznej ilości kondygnacji, jakie chcesz umieścić w domu.

Projekt domu typu stodoła
Projekt domu typu stodoła | Źródło: mgprojekt.com.pl

Rozmieszczenie pomieszczeń zależy również w dużej mierze od preferowanego stylu budowy oraz możliwości powierzchniowych. Przykładowo w motywie loftowym, wykorzystanie dużych, przestronnych pomieszczeń oraz antresoli to opcja idealna. Nowoczesna stodoła na wąską działkę będzie prezentować się nieco inaczej niż budynek osadzony na o wiele większym terenie. Jeżeli cenisz sobie minimalizm i kameralność, to mniejszy rozkład pokoi sprawdzi się znacznie lepiej.

Różne rodzaje domów typu stodoła

Domy budowane na wzór nowoczesnej stodoły można podzielić na kilka osobnych kategorii. Każdy budynek różni się nieco stylem oraz rodzajem zabudowania wnętrza i spełnia przy tym różne funkcje. W zależności od Twoich potrzeb zwróć uwagę na dostępne możliwości i wybierz odpowiedni typ dla siebie.

Nowoczesna stodoła parterowa

Nowoczesna stodoła parterowa to projekt, który jest jednym z najbardziej ekonomicznych w tym zestawieniu. Ten rodzaj domu z łatwością wybudujesz w takiej formie na niewielkiej działce. To również bardzo chętnie wybierany typ zabudowy przez wielu inwestorów, projektujących modernistyczne domki letniskowe na wynajem. Nowe domy parterowe można także uzupełnić o antresolę, wykorzystując w ten sposób maksymalnie potencjał powierzchniowy, co pozwoli na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni.

Nowoczesna stodoła parterowa
Nowoczesna stodoła parterowa | Źródło: projektstodola.pl

Nowoczesna stodoła z antresolą

Wykorzystanie antresoli w budowie nieruchomości jest szczególnie popularne, gdy masz do dyspozycji niewielką powierzchnię użytkową lub wysoki sufit. Nowoczesna stodoła z antresolą jest zatem idealnym rozwiązaniem w takim przypadku. Pamiętaj jednak, aby starannie zaplanować wymiary dodatkowej kondygnacji. Zwróć uwagę na odpowiednią wysokość, w zależności czy antresola ma służyć jedynie do spania, czy stanowić dodatkową przestrzeń mieszkalną.

Nowoczesna stodoła z garażem

Niektórzy nie wyobrażają sobie budynku bez osobnej przestrzeni garażowej. Nowoczesna stodoła z garażem może stanowić jedną bryłę lub zostać zaprojektowana osobno. Oba te rozwiązania mają sporo zalet, a największą z nich jest oczywista możliwość przechowywania pojazdów. Warto jednak zdecydować się na połączenie tego miejsca z domem. Pozwala to na wykorzystanie przestrzeni nad nim w celach użytkowych.

Dom typu stodoła z garażem
Dom typu stodoła z garażem | Źródło: z500.pl

Nowoczesna stodoła bliźniak

Budynki łączone oferują zbliżony komfort użytkowania do niezależnych domów jednorodzinnych oraz pozwalają znacznie zaoszczędzić, zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Nowoczesna stodoła bliźniak o symetrycznej formie to idealna propozycja np. dla dwóch rodzin. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zredukować koszty ogrzewania poprzez połączenie budynków wspólną ścianą. 

Modernistyczne budynki mieszkalne mogą budzić rozmaite skojarzenia, warto jednak zainteresować się tematyką domów w stylu nowoczesnej stodoły. Wnętrze, energooszczędność oraz funkcjonalność tych miejsc oferuje bardzo wiele korzyści i dowodzi, że nawet z pozoru prosta konstrukcja może być niezwykle efektowna.

Źródło obrazka głównego: cedral.world

15
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.