1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Nowe klasy energetyczne – co oznaczają? Jak odczytywać?

Poradniki

1 rok temu

Nowe klasy energetyczne – co oznaczają? Jak odczytywać?

Prawo Wyposażenie
8
1
1
8
1

Co oznaczają nowe klasy energetyczne? Stare i nowe klasy efektywności energetycznej – jakie są między nimi różnice? Od kiedy obowiązują te nowe? Wyjaśniamy!

Czym jest klasa energetyczna? Dlaczego etykieta energetyczna jest ważnym czynnikiem decydującym o zakupie danego sprzętu domowego? Sprawdź, jakie nowe klasy energetyczne AGD i RTV obecnie obowiązują. Kto za nie odpowiada? Jakich sprzętów dotyczą? Porównujemy stare i nowe klasy energetyczne!

Nowe klasy energetyczne. Czym są i kto je ustala?

Zacznijmy od definicji klasy energetycznej. Jest to umieszczona na etykiecie energetycznej to ważna informacja podawana dla pięciu grup produktowych. Wybierając się na zakupy, zauważysz podana klasę energetyczną na lodówkach (urządzeniach chłodniczych), pralkach, zmywarkach, telewizorach czy monitorach.

Jak wygląda nowa etykieta energetyczna?
Jak zmieniły się etykiety energetyczne? | Źródło: www.gov.pl

Zarówno klasy energetyczne nowe, jak i stare są ustalane przez Komisję Europejską, według której są one kluczowym parametrem decydującym o zakupie konkretnego sprzętu RTV albo AGD. Dzięki etykietom konsumenci mogą łatwiej oceniać efektywność wybranego urządzenia oraz co ważne – jego energooszczędność. Jeśli zależy Ci na tym, jak oszczędzać prąd, by miało to sens, zdecydowanie nie możesz przejść obojętnie obok klas energetycznych. 

Sprawdź też: Jak oszczędzać wodę? Przykłady, których mogłeś nie znać!

Stare i nowe klasy energetyczne. Porównanie

Od kiedy obowiązują nowe klasy energetyczne? Zaczęły one pojawiać się przy produktach od 1 marca 2021 roku. Poprzednie, czyli stare klasy energetyczne, obowiązywały od 1995 roku. Unia Europejska zdecydowała, że po ponad 20 latach – i znaczącym rozwoju urządzeń AGD i RTV – konieczność wprowadzenia nowych etykiet energetycznych była bardzo ważna ze względu na współczesne potrzeby konsumentów.

Jak dokładnie prezentują się klasy energetyczne, które obowiązują od 2021 roku? Poniżej zebraliśmy je w formie wypunktowania. Obok nowych etykiet uwzględniliśmy poprzednie klasy efektywności energetycznej.

 • najbardziej energooszczędna klasa energetyczna A – poprzednio A+++,
 • B – poprzednio A++,
 • C – poprzednio A+,
 • D – poprzednio A,
 • E – poprzednio B,
 • F – poprzednio C,
 • najmniej energooszczędna klasa energetyczna G – poprzednio D.

Sprawdź też: Ranking agregatów prądotwórczych – najlepsze modele!

Nie tylko klasy efektywności energetycznej. Co zawierają obecne etykiety energetyczne?

Obecne etykiety energetycznie nie zawierają jedynie zaktualizowanych nowych klas energetycznych. Oprócz nich możesz znaleźć kod QR, po którego zeskanowaniu telefonem wyświetlą Ci się dodatkowe informacje o produkcie. Niektóre piktogramy uległy zmianom. Możesz spodziewać się oczywiście zużycia energii wyrażonej w kWh.

Na poniższym filmie dostrzeżesz, że nowa etykieta energetyczna prezentuje podobne informacje co poprzednia. Przede wszystkim zmieniła się nieco szata graficzna. Największa aktualizacja dotknęła oczywiście klas energetycznych, ponieważ od 2021 roku obowiązuje zamknięta skala od „A” do „G”. Jak już podkreślaliśmy, Komisja Europejska zgodnie stwierdziła, że zmiana ta ułatwi konsumentowi porównywanie produktów i wybór tego odpowiedniego.

Nowe klasy energetyczne stały się bardziej przejrzyste i łatwiej zestawiać ze sobą kilka różnych urządzeń w celu porównywania ich energooszczędności. Odświeżone etykiety energetyczne może nie różnią się za bardzo od poprzednich, ale poprawiona szata graficzna i kilka dodatkowych informacji zdecydowanie korzystnie wpływają na ich odbiór.

Uważasz, że zmiana etykiet była konieczna? Czy nowe klasy energetyczne są według Ciebie lepsze od poprzednich? Jakie masz o nich zdanie? A może nie ma to dla Ciebie większego znaczenia? Czekamy na Twoją odpowiedź w sekcji komentarzy umieszczonej poniżej!

Jeśli interesują Cię artykuły związane z oszczędnością, powinny zaciekawić Cię poniższe propozycje! Dzięki nim obniżysz rachunki nie tylko za prąd!

8
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Nalepka to nie wszystko. Nie ma instytucji która weryfikowałaby oferowane parametry w urządzeniach. Efekt – na rynku jest totalny bałagan, i plebiscyt marketingowego chłamu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *