1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Najtańsze ogrzewanie domu – jakie wybrać? Sprawdź!

Poradniki

2 lata temu

Najtańsze ogrzewanie domu – jakie wybrać? Sprawdź!

Budowa i remont Wyposażenie
4
0
1
4
0

Najtańsze ogrzewanie domu, czyli jakie? Który sposób jest najtańszy i najbardziej opłacalny? Odpowiadamy!

Ogrzewanie na podczerwień, kocioł na ekogroszek, ogrzewanie gazowe, czy na prąd? Które z nich jest w tym roku najtańszym ogrzewaniem domu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jaki jest najbardziej ekonomiczny sposób na ciepły dom.

Najtańsze ogrzewanie domu 2022

Tanie ogrzewanie domu to temat, który w tym roku interesuje wielu z nas. Nieustannie rosnące ceny wszystkiego zmuszają nas do szukania oszczędności w każdej dziedzinie naszego życia. Nie oszukujmy się – ogrzewanie domu jest tym wydatkiem, który pochłania ogromną część domowego budżetu. Warto więc przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom i dowiedzieć się, które z nich jest najtańsze. 

ogrzewanie domu piecem węglowym to jeden z najdroższych sposobów
Jakie jest najtańsze ogrzewanie 2022?

Jeżeli dopiero planujesz budowę domu – koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem i podejmij świadomą decyzję wyboru ogrzewania. Czy tanie ogrzewanie jest możliwe? Poniekąd tak, ale często wiąże się z większymi inwestycjami na etapie jego montażu. Czy warto? Odpowiadamy!

Jakie ogrzewanie do domu wybrać w 2022 roku?

Jakie ogrzewanie do starego domu sprawdzi się najlepiej? Czy warto dokonać modyfikacji instalacji grzewczej w celu zmniejszenia rachunków? Sprawa nie jest łatwa do rozstrzygnięcia, bowiem wiele zależy od standardu domu – sposobu jego docieplenia, szczelności okien, jakości instalacji, kaloryczności danego materiału grzewczego (np. różne rodzaje drewna znacząco mogą się różnić pomiędzy sobą właściwościami cieplnymi).

Sprawdź też: Program Czyste Powietrze 3.0 – nawet do 69 tysięcy złotych na wymianę pieca. Jak złożyć wniosek?

Nie jesteśmy też w stanie przewidzieć podwyżek, które czekają nas w 2023 roku. Niemniej jednak na pewno warto przyjrzeć się aktualnym cenom oraz tendencjom. Na pewno nie bez znaczenia jest także fakt, czy dane rozwiązanie jest ekologiczne. Trujący smog utrudnia nam funkcjonowanie na dworze zimą oraz powoduje wiele chorób. Jakie ogrzewanie domu 2022 wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Ogrzewanie gazowe – koszty

Ogrzewanie gazowe na pewno jest niezwykle wygodną opcją. Jednak bardzo szybko rosnące ceny tego surowca zdecydowanie nie nastrajają optymistycznie. Koszty ogrzewania gazowego na pewno będą należeć w roku 2022 do najwyższych spośród dostępnych opcji. Jak wygląda to w przypadku domu o powierzchni 100 m²? I jak sprawić, by kwoty rachunków były niższe?

jakie ogrzewanie domu jest najtańsze
Na jakie ogrzewanie domu zdecydować się szukając oszczędności?

Zdecydowanie najlepszym sposobem na obniżenie kosztów jest dobra izolacja cieplna budynku. Wtedy w domu z zapotrzebowaniem na poziomie 70 kW/m² rocznie koszt wyniesie około 2500-3000 złotych. Jednak w przypadku zapotrzebowania energetycznego 150 kW/m² na rok musimy się liczyć z wydatkiem minimum 5 000 złotych. Oczywiście ceny cały czas idą do góry i ostateczne kwoty mogą być wyższe. Nie bez znaczenia jest tu sytuacja polityczna, która obecnie jest bardzo niepewna i trudna.

Ogrzewanie domu prądem

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Niestety – przy okazji także najdroższym. Dane z III kwartału 2022 roku pokazują, że kocioł elektryczny w przypadku domu 100-metrowego może generować koszty w granicach 5-8 tysięcy rocznie. To więcej niż w przypadku ogrzewania gazowego. Na pewno jednak jest to niezwykle wygodne rozwiązanie przyjazne środowisku.

Piec na węgiel lub olej – najdroższy sposób na ogrzewanie domu?

Rok 2022 nie jest łaskawy dla osób, które wykorzystują ogrzewanie węglem. Także olej opałowy jest niezwykle drogą opcją. Tegoroczne analizy dobitnie pokazują, że zdecydowanie najdroższym ze wszystkich sposobów ogrzewania domu jest palenie węglem w piecu starego typu. Niska efektywność takiego rozwiązania wynika z tego, że nienowoczesne modele wymagają spalania bardzo dużej ilości materiału. Z kolei jego cena rośnie w tym roku lawinowo. W przypadku ogrzewania domu o powierzchni 100 m² możesz liczyć się z rocznymi wydatkami rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Sprawdź też: Dodatek węglowy 2022 – dla kogo? Czy tylko na zakup węgla?

Koszt ogrzewania kotłem węglowym o poziomie sprawności 64% wzrósł w tym roku najwięcej w porównaniu ze wszystkimi innymi opcjami ogrzewania domu. Na drugim miejscu jeśli chodzi o procentowy wzrost ceny znajdują się piece na olej. Tak więc na pewno są to zdecydowanie najmniej opłacalne paliwa grzewcze.

Ogrzewanie na podczerwień – koszty miesięczne

Warto wspomnieć kilka słów o sposobie, który ostatnio zdobywa coraz więcej zwolenników. Jest to ogrzewanie na podczerwień. Koszty miesięczne takiego rozwiązania wyglądają niezwykle optymistycznie. Koniecznie trzeba tutaj także dodać, że jest to rozwiązanie bardzo dobre dla osób uczulonych na kurz i roztocza.

Jakie są szacunki dla miesięcznych kosztów ogrzewania na podczerwień? Jego eksploatacja w przypadku domu o powierzchni 100 m² to 400-700 zł miesięcznie. Rocznie daje to więc około 2800-4900 zł. Wszystko oczywiście zależy od jakości domowej izolacji. Jeżeli więc planujesz budowę domu – na pewno warto rozważyć tego typu instalację grzewczą.

Energia odnawialna – postaw na ekologiczne rozwiązania!

Istnieje wiele źródeł odnawialnej energii. Oczywiście w domach najczęściej używane są panele fotowoltaiczne, które produkując energię, służą między innymi do jego ogrzania. Także pompy ciepła zaliczamy do odnawialnych źródeł energii. Trzeba tutaj wspomnieć, że koszty ich eksploatacji są jednymi z niższych. Szacunkowo – do ogrzania domu o powierzchni 100 m² przy użyciu pompy ciepła wydasz 2000-4000 złotych.

czy fotowoltaika na dachu pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd
Panele fotowoltaiczne to dobra opcja dla osób ceniących ekologiczne rozwiązania

W przypadku pompy ciepła dla wielu osób ich minusem jest stosunkowo spory hałas, ale najpewniej będzie ona się znajdowała w piwnicy i nie powinna Ci przeszkadzać. Jeśli chodzi o koszty jej zakupu i montażu – są one coraz niższe. Dlatego gruntowa lub powietrzna pompa ciepła powinny być jednym z priorytetowych wyborów podczas budowy domu w 2022 i 2023 roku. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście także aspekt ekologiczny, o czym na pewno wszyscy się przekonamy, walcząc – jak co roku – z ogromnym smogiem.

Ceny drewna 2022

Rosnące ceny prądu i gazu sprawiają, że coraz więcej decyduje się na ogrzewanie domu drewnem. Przez długi jego ceny nie wykazywały tendencji do nagłych wzrostów. Jednak ze względu na jego braki związane między innymi z embargiem na rosyjskie drewno sprawiają, że sytuacja się zmieniła. W 2022 roku drewno znacznie podrożało, w niektórych miejscach nawet o 100%!

Oczywiście rodzajów drewna opałowego jest wiele. Niektóre z nich są bardzo kaloryczne, natomiast inne mają kiepskie właściwości cieplne. Wszystko to ma wpływ na cenę konkretnego materiału. Także region kraju oraz miejsce zakupu mają znaczenie. Niemniej jednak musisz liczyć się z kosztami 100-500 zł za m3 drewna opałowego.

Czym ogrzewać dom? 2022 rok w naszym podsumowaniu

Obecne ceny wskazują na to, że najdroższą opcją ogrzewania będą piece na olej i węgiel oraz ogrzewanie gazowe. Zważywszy na fakt, że węgiel jest obecnie materiałem trudno dostępnym – takie rozwiązanie jest zarówno drogie, jak i problematyczne pod innymi względami, również aspekt ekologiczny nie wypada tu korzystnie.

Sprawdź też: Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Zadbaj o czyste powietrze!

Z kolei dane za III kwartał roku 2022 pokazują, że najtańsze ogrzewanie domu umożliwiają pompy ciepła oraz kotły na drewno. Po raz kolejny podkreślamy, że kluczową opcją zawsze jest odpowiednia izolacja domu, ponieważ jeżeli ciepło „ucieka’ różnymi zakamarkami, to musimy dostarczyć o wiele więcej materiału opałowego. To oczywiście podnosi koszty ogrzewania.

A Ty na jaki system ogrzewania domu się zdecydowałeś? Jesteś z niego zadowolony? Co byś zmienił i doradził pozostałym czytelnikom? Czy zgadzasz się z naszymi wyliczeniami najtańszego ogrzewania domu 2022, czy może masz inne spostrzeżenia? Zapraszamy do sekcji komentarzy!

Jeżeli zastanawiasz się, jaki rodzaj ogrzewania wybrać, pomocne mogą się okazać nasze poradniki.

4
0

Podziel się:

Komentarze (1)

nie jest latwo wybrac bo to co sie podoba zwykle jest drogie np pompa ciepla.. my mamy fotowoltaike na dafchu i ogrzewanie panelami na podczerwien z oxyly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *