1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak uprawiać i kiedy siać cynię?

Ogród i balkon

5 miesięcy temu

Jak uprawiać i kiedy siać cynię?

Rośliny
7
0
1
7
0

Lubisz różnorodność w ogrodzie? Cieszy Cię, gdy każdego roku możesz postawić na inny gatunek kwiatów? W takim razie cynia jest rośliną idealną dla Ciebie! Dowiedz się, jak prawidłowo ją pielęgnować.

Istnieje wielu zwolenników roślin wieloletnich, jednak także rośliny jednoroczne mają swoich zagorzałych entuzjastów. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy – zastanów się, czy nie warto postawić na cynię. Skąd pochodzi ten kwiat i czy ma wygórowane wymagania? Odpowiadamy!

Podstawowe informacje o cynii

Cynia (Zinnia L.), inaczej zwana jakobinką, to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych, która obejmuje około 20 gatunków. Pochodzi z Południowej Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Jej nazwa botaniczna została nadana na cześć niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinna.

cynia-to-wielokolorowa-ozdoba-do-kazdego-ogrodu
Cynie będą stanowiły uroczą ozdobę każdego ogrodu lub rabaty kwiatowej

Odmiany tej rośliny są bardzo cenione ze względu na ich dekoracyjność i łatwość uprawy. Często wykorzystuje się je do kompozycji wielogatunkowych rabat oraz jako rośliny doniczkowe na balkonach, a także balkonach i tarasach. Uroczo prezentuje się także w wazonie – świetnie sprawdzi się jako ozdoba stołu czy komody.

Sprawdź też: Ostróżka ogrodowa – uprawa, odmiany i aranżacja w ogrodzie

Jakobinka jest pierwszym kwiatem, który udało się wyhodować w kosmosie. Eksperyment przeprowadzono na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wydarzenie to miało miejsce w 2016 roku.

Cynia – uprawa

Cynie potrzebują miejsca słonecznego i osłoniętego od wiatru, aby mogły się rozwijać. Nawet temperatury przekraczające 30°C są dla nich jak najbardziej odpowiednie. Nie lubią natomiast nadmiaru wody. Jakie jest idealne podłoże dla cynii? Gleba powinna być bogata w próchnicę i lekko kwaśna. Jeśli takiej nie ma w ogrodzie, można ją łatwo przygotować, dodając do niej trochę kompostu lub torfu.

morele.net_korzystne oferty

Jeżeli zdecydujesz się na uprawę cynii w donicy – z powodzeniem możesz postawić na zwykłą ziemię kwiatową. Oczywiście mile widziane będzie jej nawożenie raz na jakiś czas, jednak nawet bez tego jakobinka na pewno sobie poradzi.

Cynia – kiedy siać i sadzić?

Jeżeli każdego roku lubisz umieścić w swoim ogrodzie inną rośliną, warto by jedną z nich była właśnie cynia. Kiedy siać ją do gruntu? Dopiero w lipcu, ponieważ roślina bardzo źle znosi niskie temperatury. Natomiast dzięki przygotowaniu sadzonek i rozsady możemy wydłużyć okres wegetacyjny i cieszyć się kwiatami jakobinki o wiele dłużej niż w przypadku siewu do gruntu.

różowa cynia
Kiedy najlepiej siać cynie?

Najlepiej nasiona cynii posiać wiosną, w marcu lub kwietniu, do skrzynek bądź doniczek. Rozsada cynii nie jest trudna do wykonania i można ją zrobić z powodzeniem w mieszkaniu lub w szklarni. Cynie kwitną po około 3 miesiącach od siewu.

Sprawdź też: Jak wygląda dzwonek ogrodowy? Poznaj tajniki jego pielęgnacji!

Najpopularniejsze odmiany cynii

Cynia ozdobna to gatunek rośliny należący do rodziny dyniowatych. Jest uprawiana ze względu na swój dekoracyjny wygląd oraz łatwość uprawy. Niektóre z jej odmian są wybierane wyjątkowo chętnie i często.

Cynia wytworna

Cynia wytworna (Zinnia elegans) to gatunek szczególnie chętnie sadzony w donicach, bowiem osiąga maksymalnie 30 centymetrów wysokości. Jakobinka ta jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga specjalnych warunków. To idealna roślina dla początkujących hodowców, którzy chcą urozmaicić swoją kolekcję. Jej kwiaty mogą być białe, różowe lub czerwone. Są dość małe, ale niezwykle liczne. 

Sprawdź też: Jak wygląda dalia i gdzie najlepiej ją uprawiać?

Cynie chryzantemowe

Cynie chryzantemowe mają mniej obfite, ale znacznie większe kwiatostany. Osiągają nawet 60 cm wysokości. Najczęściej uprawiane odmiany to:

  • Koliber – w kolorze ceglastym;
  • Red Man – odmiana o czerwonych kwiatach;
  • Coral Pink – jak sama nazwa wskazuje: kwiaty są w kolorze koralowym;
  • Blaze – szkarłatnoczerwona cynia chryzantemowa.
cynie_piękne rośliny do ogrodu
Cynie mogą kwitnąć na wiele różnych barw

A na jakie rośliny jednoroczne Ty się zdecydowałeś? Może jednak preferujesz rośliny wieloletnie? Koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami w sekcji komentarzy, pozostali czytelnicy na pewno będą wdzięczni za Twoje wskazówki.

Na naszym blogu znajdziesz wiele innych artykułów o roślinach jednorocznych, oto kilka propozycji.

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Stach
Moje cynie są chyba nieco inne. Z jednej sadzonki wyhodowanej w domu rosną do wysokości 1,3-1,4 m. Tworzy się korona składająca się z wielu kwiatów.Wymaga podpór. Korona kwiatowa może dochodzić do 80 100 cm średnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *