1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jaszczurka zwinka w Twoim ogrodzie!

Ogród i balkon

2 lata temu

Jaszczurka zwinka w Twoim ogrodzie!

Zwierzęta
31
4
11
31
4

Jaszczurka zwinka w domu czy na działce to nie takie rzadkie zjawisko! Dowiedz się, co jedzą jaszczurki, czy jaszczurka zwinka jest jadowita oraz czy można ją kupić i legalnie hodować!

Jaszczurka zwinka – jak wygląda?

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) to gad, który zwykle dożywa 4 lat. Ma ciało osiągające do 28 centymetrów pokryte drobnymi, szaro-brązowymi lub zielonymi łuskami z jasnymi kropkami. Na bokach jej ciała można zaobserwować biegnące wzdłuż ciemniejsze, niemal czarne pręgi. Grzbiet wydaje się szorstki, a mimo to wilgotny i obślizgły, natomiast podbrzusze cechuje się szerszymi oraz gładszymi łuskami.

Masywna głowa jaszczurki jest tępo zakończona. Posiada parę uszu, które kończą się przy samej szyi zwierzęcia. Jaszczurka zwinka ma bardzo silne kończyny zakończone ostrymi pazurami – dzięki temu porusza się bardzo szybko, nawet po mało stabilnych powierzchniach.

Jaszczurka zwinka
Jaszczurka zwinka jest naprawdę dobra we wspinaczce

Wyjątkową częścią ciała jest około 16-centymetrowy ogon, który w dobry sposób potrafi wykorzystać jaszczurka zwinka. Ciekawostki o tych gadach wskazują, że w razie zagrożenia ze strony drapieżnika jaszczurki odrzucają tę część ciała, by wróg zajął się wijącym ogonem, w trakcie czego gad ma czas na ucieczkę.  

Samica

Tak jak pośród wielu zwierząt, tak i w tym przypadku – samice nieco różnią się od samców. Poza sezonem godowym te różnice są niemal niezauważalne. Najbardziej znaczący jest rozmiar gadów. Samice osiągają maksymalnie 23,5 centymetra długości (licząc głowę i resztę ciała).

Sprawdź też: Kot w domu – najważniejsze informacje o kotach w jednym miejscu

Okres godowy to czas, gdy różnice płciowe ukazuje każda jaszczurka zwinka. Samica w tym czasie pozostaje w tym samym kolorze – jest głównie brązowa, z delikatnymi czarnymi i białymi akcentami. Różnicę jednak zauważymy z łatwością, gdy przyjrzymy się samcom.

Samiec

Czym w takim razie aż tak różni się w okresie godowym ta jaszczurka zwinka? Samiec zmienia się nie do poznania! Jego łuski nabierają intensywnych, zielonkawych barw zarówno na grzbiecie, jak i na podbrzuszu.

Samce są także znacznie większe od samic – ich ciało może maksymalnie osiągnąć długość 28 centymetrów. Głównie to ogon dodaje im dodatkowe centymetry, jednak mimo tego różnica jest widoczna gołym okiem.

Gdzie możemy spotkać jaszczurkę zwinkę?

W naturze jaszczurka zwinka jest często spotykanym gadem w Europie i Azji Mniejszej. W naszym kraju to wciąż coś wyjątkowego – jaszczurki w Polsce to prawdziwa rzadkość, mamy ich jedynie 4 rodzaje!

Jaszczurka zwinka w trawie
Kamuflaż jaszczurki zwinki jest na najwyższym poziomie

Te gady występujące w Polsce możemy spotkać na terenie całego kraju. Zdarza się, że jaszczurka zwinka znajdzie się w naszym domu lub na naszej posesji i będzie dumnie wygrzewać się na skalniaku. Co wtedy? Nic, tylko się cieszyć! Dieta tego gada uwolni Cię od wielu robaków, których wolałbyś nie oglądać.

Zwykle jeżeli jaszczurka zwinka nie zostanie przypadkiem naszym małym, ogrodowym kompanem – spotkamy ją w lasach, na łąkach lub w innych, głównie kamienistych miejscach. Te gady upodobały sobie właśnie takie tereny, ponieważ do życia potrzebują ciepłych, dobrze nasłonecznionych miejsc. W ciągu dnia możemy być pewni, że napotkane przez nas zwinki będą elegancko wygrzewać się na jakimś kamieniu lub polować.

Sprawdź też: Rudzielec w Twoim ogrodzie: wiewiórka pospolita – najważniejsze informacje

Pola, lasy i łąki pełne świeżego pożywienia sprzyjają tworzeniu nor, które jaszczurki zmieniają średnio co dwa tygodnie. W październiku zwinki zapadają w jednej z nich w sen zimowy, który trwa aż do marca lub kwietnia.

Jadowitość i rozmnażanie jaszczurki zwinki

Czy jaszczurka zwinka jest jadowita? Ani trochę! Nie należy się ich obawiać – one boją się nas znacznie bardziej. Złapane przez człowieka reagują tak samo, jak na polujące na nie drapieżniki – zwykle w strachu odrzucają ogon.

Za to ich rozmnażanie jest dość widowiskowe. Zmiana koloru łusek na ciele samca w okresie kwiecień-czerwiec to dopiero początek. W ramach pokazania się z jak najlepszej strony walczą one między sobą na oczach samic. Zwycięzca o doskonałym ubarwieniu zostaje dopuszczony do kopulacji z płcią przeciwną.

Jaszczurki zwinki
Jaszczurki zwinki: samiec i samica w sezonie godowym

Oczywiście – jak to w przyrodzie bywa – na jednej partnerce się nie kończy. Samiec w sezonie godowym zapładnia tak wiele samic, jak jest to tylko możliwe. Każda z nich składa od 5 do 15 jajek w norach, które następnie opuszczają.

Na przełomie sierpnia i września, po 6 tygodniach od złożenia jaj pojawiają się młode jaszczurki, które nie mierzą więcej niż 5-6 centymetrów. Tam, gdzie rozmnażają się gady, często dochodzi do niemiłych sytuacji. Etyka nie jest mocną stroną jaszczurek – zdarza się, że dorosłe osobniki dopuszczają się kanibalizmu.  

Co je jaszczurka zwinka? Czy gryzie?

Jak już wiesz, jad to coś, czym nie zaskoczy nas jaszczurka zwinka. Co je ten niewielki gad? Jego dieta jest dość obszerna. Specjały, które chętnie spożywa w godzinach popołudniowych, to:

  • pająki,
  • wije,
  • ślimaki,
  • gąsienice,
  • dżdżownice,
  • małe jaszczurki.

W zależności od gabarytów ofiary zwinka przyjmuje różne sposoby na ich pożarcie. Niewielkie dania – takie jak pająki – po prostu połyka w całości. Problem zaczyna się, gdy ma do czynienia z czymś większym – zwykle pozbawia ofiary życia poprzez uderzanie nią o ziemię lub jedynie energicznym jej potrząsaniem. Zęby, podobnie jak jad, nie są jej mocną stroną. Posiada je – jednak nie są spektakularne, tak samo jest w przypadku siły szczęk – nie zdusiłaby nią żadnej ofiary. 

Sprawdź też: Małe rasy psów idealne dla dzieci, do mieszkania i do domu!

Wiele osób zastanawia się – jaszczurka zwinka to gad czy płaz? Miejsca jej rozrodu, bytowania i polowań rozwiewają wszelkie wątpliwości. Zwinki i ich jaja spotkamy jedynie poza terenami wodnymi, co jasno wskazuje na to, że są gadami.

A czy w naszym domu może pojawić się jaszczurka zwinka? Hodowla tych małych gadów jest w ogóle legalna? Przekonaj się!

Ile kosztuje jaszczurka zwinka? Czy jej zakup jest legalny?

Ile może kosztować jaszczurka zwinka? Cena tego gada jest niemożliwa do określenia. A dlaczego? Czy jaszczurka zwinka jest pod ochroną? Owszem! W Polsce jest ona objęta częściową ochroną gatunkową – co oznacza, że nie wolno ich hodować pod żadnym pozorem!

Jaszczurka zwinka zielona
Gady w Polsce są pod ochroną!

Wszystkie gady w Polsce są pod ochroną – zwinka nie jest wyjątkiem od tej reguły. Dlatego jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci do głowy, by złapać jedną z nich i przetrzymywać w domu – wiedz, że jaszczurka w takich warunkach długo nie przetrwa, a kara za nielegalną hodowlę jest naprawdę surowa. Wszystkie szczegóły objaśni Ci dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory.

Mamy nadzieję, że dokładnie poznałeś unikalnego gada, jakim jest jaszczurka zwinka. Opis zwierzęcia przedstawiony w tym artykule powinien rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości i podejrzenia. Czy spotkałeś ostatnio jaszczurkę zwinkę? Rozpoznałeś, czy to samiec czy samica? W jaki sposób? Koniecznie zabierz głos w dyskusji w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej zwierząt, które z pewnością spotkasz w Polsce – sprawdź te wpisy:

31
4

Podziel się:

Komentarze (11)

Właśnie w moim salonie była jedna, pewnie wpadła jak podlewałam kwiaty na tarasie, nakryłam ją słoikiem aby wynieść na trawnik, bylam przerażona że uciełam jej ogonek który długo się sam ruszał. Wypuściłam ją na trawę. Dobrze, że przeczytałam artykuł bo naprawdę nie wiedziałam że zrzucają ogonki w stresie. Uspokoiłam się i pewnie ona też.

U mnie w ogrodzie jest ich cała masa. Jedne bardzo płochliwe, inne jak oswojone. Rano ubijam muchy i dokarmiam ulubioną parkę. Samiczka podchodzi i bierze z reki. Wystawiłem im pojemniczki z wodą i chętnie przychodzą popijać.
Niestety dzisiaj samczyka z godzinę temu znalazłem martwego :(. Pewnie jego czas minął, bo nie miał żadnych obrażeń na ciałku i ogon na swoim miejscu. Szkoda mi go, bo był piękny i jeden z tych co się nie bał. Samiczka jest już bardzo gruba, pewnie lada dzień będzie składać jajka.
Mogę godzinami siedzieć i je obserwować.

Pięknie zwierzątka. Mój kot przyniósł dzisiaj w pysku pięknego zielonego samca, na szczęście tylko wymemlał i zwinek, po utracie ogona wrócił do żywych

Spotkałem dziś przy skalniaku na działce 2 małe jaszczurki. Z ogonem to jakieś 25 cm. Jedna brązowawa, a druga z elementami zieleni. Na podstawie w/w artykułu wnioskuję, że jest to para zwitek. Ok. Niech się rozmnażają, może ślimaków będę miał mniej. Samica bardziej „grzała się ” na kamieniu, samiec ( zielonkawy) znikał ( chyba wymykał się na piwo do pobliskiego baru).

Dziś zobaczyłam zwinkę samiczkę na swoim skalniaku gdy robiłam porządki z rozrastającymi się nadmiernie bylinami. Pobiegłam po komórkę aby zrobić jej fotkę. Była gdy wróciłam. Nie uciekała, wręcz pozowała. Wówczas ujrzałam że brak jej ogona. Mieszkam w bloku i mam ogródek. Mam już jeża i dziką kotkę, które dokarmiam. W ubiegłym roku miałam zieloną modliszkę. Cieszę się bardzo z tego towarzystwa bo wiem że mój ogród jest prowadzony w sposób naturalny

Spotkałam ją w ogródku omal jej nie nadepnełam patrzyłam na nią a ona wcale nie chciała się ruszyć pokazała mi ząbki i dopiero powoli patrząc na mnie się oddalała ,ząbków miała dużo trochę się przestraszyłam .Na drugi dzień zobaczyłam ją na drodze miała rozjechany pyszczek żal mi było więc poruszyłam patykiem i za trzecim razem poruszył się ogon a potem tylne nóżki ucieszyłam się położyłam na trawe a po godzinie już jej nie było .To bliskie spotkanie z jaszczurką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *