1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak odstraszyć dzika? Ochroń swój ogród przed dzikami

Poradniki

12 miesięcy temu

Jak odstraszyć dzika? Ochroń swój ogród przed dzikami

Ogród Szkodniki Zwierzęta
19
4
3
19
4

Jak odstraszyć dzika, gdy często gości on w Twoim ogrodzie lub na działce? W naszym artykule znajdziesz bezpieczne i sprawdzone domowe sposoby na dziki. Dzięki temu nie będziesz musiał przejmować się o stan swojego ogródka i zbiorów.

Jak odstraszyć dzika, bez ryzyka narażania się na bezpośredni kontakt? W końcu wszyscy od dzieciństwa mamy wpajane, że dzik jest dziki, dzik jest zły. Dzik ma bardzo ostre kły. W związku z tym styczność z danym osobnikiem może skończyć się nieciekawie. I choć dziki również niespecjalnie wychodzą naprzeciw takim spotkaniom, tak często opuszczają lasy i nieproszone wkraczają na zagospodarowane pola oraz działki, a nawet do przydomowych ogródków. Z naszego poradnika poznasz skuteczne domowe sposoby na odstraszanie dzików, a do tego dowiesz się, jak reagować w sytuacji, gdy bezpośrednio wpadniesz na dane zwierzę.

Jak odstraszyć dzika – nieproszony gość w ogrodzie lub na działce

Na początek warto wspomnieć, że dziki pełnią ważną funkcję w ekosystemie – m.in. chronią nas przed rozprzestrzenianiem się chorób poprzez żywienie się padliną. Do tego zjadają larwy owadów, które często są szkodnikami zagrażającymi naszym ogródkom. Mimo to potrafią też wyrządzić wiele szkód.

Sprawdź też: Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Dziki bardzo często opuszczają lasy, w momencie gdy brakuje im pożywienia. Wtedy celem stają się prywatne posesje. Niestety zwierzęta te potrafią zrobić prawdziwe spustoszenie na polach uprawnych i działkach sadowniczych. Z tego powodu rolnicy i posiadacze upraw są wrogo nastawieni do dzików i starają się za wszelką cenę przegonić intruza. Niektórzy odgradzają się siatką i pastuchem elektrycznym – jest to jednak spory wydatek. Istnieją zdecydowanie tańsze i prostsze sposoby na dziki.

Jak odstraszyć dziki? Domowe sposoby

Przede wszystkim warto podkreślić, co odstrasza dziki. Otóż zwierzęta te mocno reagują na huk, woń oraz błysk. Są one zatem dość płochliwe – zarówno intensywne światło, donośne dźwięki, jak i intensywne zapachy wzbudzają w nich poczucie zagrożenia, przez co wolą się wycofać z danego miejsca. To daje szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o sposoby na dziki.

Dziki bardzo często opuszczają lasy i wkraczają na tereny zagospodarowane przez ludzi w celu poszukiwania pożywienia

Do odstraszania dzików można podejść różnymi metodami. Na rynku oferowane są profesjonalne odstraszacze w formie np. armatek hukowych czy repelentów. W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć nie tylko odstraszacze ptaków i gryzoni, ale też gadżety działające na większe osobniki. Oczywiście wiąże się to z nakładem finansowym i dostosowaniem terenu pod nowe zabezpieczenia. Są też jednak skuteczne domowe sposoby na to, jak odstraszyć dziki – i to właśnie na nich się skupimy.

Odstraszanie dzików dźwiękami – puste puszki

Pierwszym ze sposobów na odstraszanie dzików jest zastosowanie pustych puszek. Wystarczy powiesić je w ogrodzie lub na polu, w taki sposób, aby szeleściły na wietrze. Może to być wystarczająco nieprzyjemny i ostrzegawczy dźwięk dla dzików, aby zrezygnować z pomysłu wtargnięcia na teren – bo choć zwierzęta te bywają agresywne, to jednocześnie są też bardzo płochliwe. Jeśli nie masz możliwości powieszenia puszek na polu, to możesz wykonać płotek z prętów lub palików, a następnie na nich umieścić puste puszki. Co więcej, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że dzik nie wejdzie na posesję, to do puszek zaleca się włożyć szmatki z zapachem ludzkiego potu – jest to bowiem kolejna praktyczna metoda, która zostanie opisana w tym poradniku.

Sprawdź też: Odstraszacz gryzoni – ultradźwiękowa walka ze szkodnikami

Płyty CD jako sposób na dziki

Co jeszcze odstrasza dziki oprócz dźwięków? Otóż boją się nagłych błysków. Na rynku można znaleźć specjalne odstraszacze solarne, które emitują błyskające światło stroboskopowe z diod LED. Podobny efekt można jednak uzyskać przy zastosowaniu zwykłych płyt CD. Podobnie jak przy pierwszym sposobie na dziki, wystarczy powiesić wskazane elementy – w tym przypadku płyty kompaktowe – na działce, np. na gałęziach drzew. Czy dziki boją się światła? Ta metoda to potwierdza, ponieważ zawieszone płyty odbijają promienie słoneczne, a tym samym zniechęcają dzikie zwierzęta do wkroczenia na dany teren. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że to rozwiązanie zdecydowanie lepiej sprawdza się za dnia.

Czego nie lubią dziki? Ludzkiego zapachu

Jak już zostało wspomniane – do odstraszania dzików można użyć materiałów, które będą miały woń ludzkiego potu. Otóż jednym z elementów tego, czego nie lubią dziki, jest ludzki zapach. W związku z tym do ochrony terenu działki lub ogrodu idealnie sprawdza się przepocona odzież. Przy pierwszym sposobie podaliśmy, że skrawki materiałów można umieścić w pustych puszkach. Najpopularniejszym rozwiązaniem w odstraszaniu dzików jest jednak ustawienie kukły, która będzie ubrana w intensywnie wonną odzież.

Choć kukła w ogrodzie kojarzy się przede wszystkim jako strach na wróble, tak ubrany w odzież o intensywnym zapachu może być też dobrym sposobem na dziki

Ludzki zapach, który odstrasza dziki, nie ogranicza się jedynie do potu. Mocną woń dają też ścięte włosy. Domowym sposobem na to, jak odstraszyć dzika, może być zatem rozłożenie pukli włosów na terenie posesji (np. na polach uprawnych w odstępach ok. 10 metrów). Dobrą metodą jest umieścić je w pończosze i zawiesić w miejscu, z którego chcemy przepędzić nieproszonego gościa.

Pasta do butów na dziki

Zapach człowieka nie jest jedynym sposobem na dziki. Równie mocno może działać pasta do butów. Na dziki zaleca się posmarowanie pastą okolicznych drzew – to zdecydowanie powinno zniechęcić je do przebywania na danym terenie. Jeśli w okolicy nie ma żadnych drzew, to zaleca się wykorzystanie np. palików, które wystarczy nasmarować i wbić w ziemię.

Jak bronić się przed dzikiem przy bezpośrednim kontakcie?

Należy podkreślić, że każdy sposób na dzika opiera się na braku bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. Co jednak zrobić, gdy znajdziemy się na terenie, gdzie jednocześnie przebywa odyniec lub locha z młodymi? Jak bronić się przed dzikiem w takiej sytuacji? W końcu do takiego zdarzenia może dojść podczas spaceru w lesie, a nawet w trakcie przebywania na swojej działce.

Najważniejszą zasadą jest to, aby zachować spokój. Gwałtowne ruchy mogą prowokować do ataku i wzbudzać agresję u dzika. W momencie gdy my pierwsi dostrzeżemy zwierzę, wystarczy go ominąć w bezpiecznej odległości, pozostając niezauważonym. Należy też pamiętać o tym, aby nie wchodzić w interakcje z warchlakami, ponieważ mogą być one pod opieką matki. Locha w takich sytuacjach jest szczególnie agresywna, ponieważ broni swoje dzieci.

Pamiętaj – nigdy nie zaczepiaj warchlaków (zwłaszcza tzw. pasiaków). Bardzo możliwe, że niedaleko nich przebywa locha, która za wszelką cenę stanie w obronie młodych

W gorszym scenariuszu, gdy dzik Cię dostrzeże i rozpoczyna szarżę, wyjściem jest ucieczka. Przewagę możesz zyskać poprzez częste skręcanie i schodzenie z drogi – ssaki z rodziny świniowatych są mało zwrotne, przez co za każdym razem muszą zahamować i nawrócić (to daje czas na bezpieczne wycofanie się). Co więcej, gatunek ten nie potrafi się wspinać – dlatego jeśli w okolicy znajduje się drzewo lub wysoki obiekt, to dobrym rozwiązaniem jest wdrapanie się na nie. Mamy nadzieję, że jednak ta wiedza nie będzie Ci potrzebna do wykorzystania w praktyce.

Znasz inne sposoby na dziki? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach. Polecamy też zapoznać się z innymi artykułami dotyczącymi radzenia sobie z różnymi szkodnikami na terenie posesji:

19
4

Podziel się:

Komentarze (3)

To niedziała. Jastrzębie-Zdrój wczoraj wieczorem dzik zaorał mi ogród i zagryzł psa. Z tego co widzę, to dziki lubią sie kręcić koło śmierci, tam mają łatwe pożywienie.

Wczoraj 02.04.2924r.
Na Nowym Mieście w Wałbrzychu dziki ???? zryły mi cały ogrodek
Korzenie kwiatów powyrywane razem z cebolami i korzeniami
Aż ryczeć mi się chciało
A tak dbałam o ten mój ogródeczek.

być może kilka lat temu te sposoby były skuteczne. obecnie dziki są tak blisko ludzi ,że to wszystko nie działa. na mojej działce w centrum osiedla zabudowy podmiejskiej nie działa nic: repelenty ludzkiego potu, hałas, światło o różnym natężeniu i częstotliwości, a nawet pies który w swoich genach ma ochronę swojego stada i jest dość poważnych rozmiarów (70 kg) dzika nie przestraszył. dzik po prostu próbował go zaatakować. na szczęście się nie dał. ale co wcześniej zrobił z ogrodu to trudno opisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *