1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zwiastuny wiosny – poznaj oznaki nadchodzącej wiosny!

Poradniki

2 lata temu

Zwiastuny wiosny – poznaj oznaki nadchodzącej wiosny!

Rośliny Zwierzęta
40
23
0
40
23

Zwiastuny wiosny to elementy przyrody, które świadczą o tym, że zima powoli odchodzi, a świat roślin i zwierząt budzi się do życia. Jakie są najbardziej charakterystyczne zwiastuny wiosny? Czy potrafisz je rozpoznać? Przeczytaj nasz artykuł, a na pewno będziesz mógł odpowiedzieć twierdząco na te pytania.

Zwiastuny wiosny – czy wiesz, jakie są pierwsze oznaki wiosny?

Czy znasz zwiastuny wiosny? Jeżeli masz już dość zimy i czekasz z utęsknieniem na cieplejszą porę roku, to może warto dowiedzieć się, jakie sygnały świadczą o zbliżającej się wiośnie? Wystarczy, że wybierzesz się na spacer, otworzysz szeroko oczy, zaczniesz nasłuchiwać, a będziesz sam mógł zauważyć, że zima się kończy. Czasem wystarczy, że spojrzysz przez okno i przy odrobinie szczęścia również spostrzeżesz, że niektóre ze zwiastunów wiosny są już widoczne. Z naszego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać, że zima się kończy, czyli na co zwracać uwagę podczas obserwacji otaczającej Cię przyrody.

kalendarzowa wiosna_zawilec
Zawilce zwiastują zbliżającą się wiosnę

Kalendarzowa wiosna a wiosna astronomiczna

A kiedy właściwie zaczyna się kalendarzowa wiosna? Na to pytanie większość z nas zna odpowiedź, ale warto podkreślić, że daty kalendarzowej i astronomicznej wiosny nie pokrywają się. Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca, natomiast astronomiczna jest zależna od ruchu Słońca i jej data się zmienia. Przez nieco ponad dwadzieścia najbliższych lat ten termin to 20 marca, ale prawdopodobnie od 2044 roku będzie to 19 marca. A jakie są zwiastuny wiosny? Opisaliśmy je w dalszej części artykułu!

Zadbaj o swój ogród wraz z nadejściem wiosny!

Kwiaty – zwiastuny wiosny

Kwiaty wiosenne są jednym z najważniejszych wyznaczników nadchodzącej wiosny. Gdy zaczną pojawiać się w Twoim ogródku – możesz być pewny, że koniec zimy zbliża się nieuchronne! Jakich pierwszych kwiatów wiosennych powinieneś wypatrywać w swojej okolicy? 

Jedną ze zdecydowanie najwcześniej pojawiających się oznak zbliżającej się wiosny są przebiśniegi. Jak sama nazwa wskazuje – przebijają się jeszcze przez śnieg, czyli wtedy, gdy nie ma jeszcze żadnych innych kwiatów. Niewiele później w swoim ogródku możesz dostrzec krokusy, które także rozwijają się dość szybko, czasem jeszcze zanim zima odejdzie na dobre.

przebiśniegi - zwiastuny wiosny
Przebiśniegi to pierwsze kwiaty pojawiające się wczesną wiosną

Podczas spaceru do lasu lub na pobliskiej łące możesz dostrzec przylaszczki albo zawilce – one także są zwiastunami wiosny 

Ptaki – zwiastuny wiosny

Jeżeli zobaczysz gdzieś w pobliżu skowronka, bądź pewien, że zima już za moment odejdzie w niepamięć. Skowronek jest jednym z pierwszych ptaków, które wracają z południa do Polski. Z kolei jaskółki zazwyczaj przylatują do nas w połowie kwietnia, jest więc to czas, kiedy kalendarzowa wiosna już rozkwita i często jest już w pełni zadomowiona.

Sprawdź też: Jak odstraszyć jaskółki? Tych sposobów na pewno nie znałeś!

Chyba najbardziej popularnym ptakiem-zwiastunem wiosny jest bocian. Gdy zobaczymy go na niebie, co – dzięki jego rozmiarom oraz faktowi gromadnych powrotów tych ptaków z ciepłych krajów – nie jest zbyt trudne, możemy być pewni, że wiosna jest tuż-tuż!

Pozostałe zwiastuny wiosny

Oprócz pierwszych kwiatów wiosennych i ptaków powracających z ciepłych krajów warto przyjrzeć się także innym zwiastunom wiosny! Jednym z nich jest budząca się ze snu zimowego żaba trawna. Gdy zobaczysz jej skrzek (który przypomina galaretowaty śluz) tuż pod powierzchnią wody w pobliskim jeziorze, wiedz, że wiosna nadchodzi!

morele.net_korzystne oferty

Kolejny zwiastun wiosny dla wielu z nas nie jest powodem do radości, są to bowiem pojawiające się w naszym otoczeniu owady. Najwcześniej można zauważyć biedronki, kowale bezskrzydłe oraz niektóre gatunki motyli. Zwiastunem wiosny są także ssaki powoli wybudzające się ze snu zimowego oraz poroża jeleni i łosi zrzucane przez nie właśnie na początku wiosny.

Aby zauważyć nadchodzącą wiosnę, najlepiej wybrać się na spacer i uważnie rozejrzeć dookoła. Przyjemnego spacerowania!

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, w którym przybliżamy jakie prace ogrodowe warto wykonać wiosną:

40
23

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *