1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak odstraszyć jaskółki? Tych sposobów na pewno nie znałeś!

Poradniki

2 lata temu

Jak odstraszyć jaskółki? Tych sposobów na pewno nie znałeś!

Zwierzęta
13
10
2
13
10

Masz problem z nieestetycznymi gniazdami i szukasz sposobu, jak odstraszyć jaskółki? Świetnie trafiłeś! Poznaj nasze sztuczki na odstraszenie tych niewielkich ptaków, a także dwie strategie na poradzenie sobie z kłopotem, gdy ulepiły już swoje gniazda!

Jak wyglądają jaskółki i ich gniazda?

Jaskółka, czyli oknówka zwyczajna, to mały ptaszek wędrowny z rodziny jaskółkowatych. Charakteryzuje się czarną, połyskliwą na niebiesko głową i skrzydełkami o tej samej barwie, a także całą resztą upierzenia w kolorze białym. Jaskółka latem zamieszkuje Eurazję, a na zimę odlatuje do ciepłych krajów.

Inną, charakterystyczną i nieco irytującą cechą tych ptaków, którą mogli poznać właściciele domów, są ich gniazda. Jaskółki wiją je przy pomocy błota – stąd też wyglądają jak kula  zwykle przyczepiona do elewacji budynku. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie ptaki robią gniazda pod dachem – to prawdopodobnie one. 

Przez to, że jaskółki często wiją gniazda nad balkonami, drzwiami wejściowymi lub w innym miejscu, gdzie często bytują ludzie – potrafi to być bardzo irytujące. Wszechobecne odchody w pewnym momencie prawdopodobnie wyprowadzą z równowagi każdego, nawet najspokojniejszego człowieka. Mimo zalet wynikających z obecności tych ptasich współlokatorów często mamy ochotę się ich pozbyć – więc, jak odstraszyć jaskółki?

Polecane odstraszacze, które działają na ptaki:

Niezwykle skuteczne sposoby na to, jak odstraszyć jaskółki! Działania zapobiegawcze – tych na pewno nie próbowałeś

Czasem zamiłowanie do zwierząt kończy się tam, gdzie zaczynają one skutecznie uprzykrzać nam życie. Śpiew ptaków o 4 nad ranem nie jest dla wszystkich najmilszym początkiem dnia, a zmywanie z balkonu średnio co kilka dni masy odchodów nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków chyba dla nikogo. Jak skutecznie odstraszyć jaskółki? Jak nie dopuścić do powstawania nowych gniazd?

Sprawdź też: Rudzielec w Twoim ogrodzie: wiewiórka pospolita – najważniejsze informacje

Lepiej zapobiegać niż leczyć – kolce na ptaki

Jednym z najpopularniejszych pomysłów, aby zapobiegać powstawaniu nowych gniazd, są kolce na ptaki. Skutecznie utrudniają one choćby lądowanie ptakom w miejscu, gdzie sobie tego nie życzymy. Prawidłowo zamontowane kolce są niezwykle skuteczne i bezpieczne dla zwierząt. 

Tępe kolce umieszczone na drucie wystarczy zamontować tam, gdzie chcemy uniknąć zadomowienia się ptaków. Niektórzy zastanawiają się nad legalnością tego rozwiązania – jest ono całkowicie legalne, ponieważ nie wpływa negatywnie na zdrowie i życie zwierząt, a jedynie je odstrasza.

jak odstraszyć jaskółki - jaskółka w locie
Jest bardzo wiele sposobów na odstraszanie jaskółek, jednak warto to zrobić, zanim gdzieś się zadomowią

Inny sposób zapobiegawczy – siatka

Jaskółki są na tyle drobnymi ptaszkami, że kolce mogą nie pomóc w walce z nimi – wtedy należy wziąć pod uwagę inne działanie. Siatka ochronna przeciw jaskółkom sprawdzi się do tego celu wzorowo. Oprócz działania na jaskółki – możemy mieć pewność, że dobrze dobrana siatka ochroni nas również przed innymi niechcianymi lokatorami takimi jak gołębie czy nawet wróble!

korzystne oferty morele

Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne – możemy mieć pewność, że żadnemu ptakowi nie stanie się najmniejsza krzywda. Podejmując decyzję o zamontowaniu siatki przeciw jaskółkom, zyskujemy niemalże stuprocentową pewność, że to zadziała.

Spirala na jaskółki

Jednym z ostatnich sposobów na to, jak odstraszyć jaskółki, żeby nie robiły gniazd, jest montaż specjalnej spirali. Drut skręcony w ten sposób chroni elewację przed zbudowaniem nowego gniazda i sprawia, że miejsce to jest nieatrakcyjne dla ptaków budujących wiszące gniazda.

Taśmy holograficzne – skuteczne zniechęcenie

Wybór taśm holograficznych krótkofalowo wpłynie na wzrok, słuch i ogólne wrażenia ptaków. Kolorowa, połyskliwa powierzchnia odbija światło słoneczne oraz wydaje metaliczne dźwięki, co skutecznie zniechęca ptaki do przebywania w okolicy. Błyskające światło taśm razi je po oczach nawet wtedy, kiedy jedynie przelatują obok, a nie są w danym miejscu zadomowione. Mimo tych uprzykrzających im życie działaniom taśmy nie są niebezpieczne dla zwierząt.

Taśmy z folią dyfrakcyjną są bardzo proste w montażu – poradzi sobie z nimi naprawdę każdy. Można je zastosować w każdym miejscu, gdzie nie chcemy mieć nowych ptasich lokatorów.

Co, jeśli już mamy gniazdo jaskółek na elewacji? Kiedy można usunąć gniazdo jaskółek i czy trzeba to robić?

Wiemy już, jak zapobiegać powstawaniu nowych gniazd, ale jak odstraszyć jaskółki z elewacji? Czy są jakieś sposoby, by nie zrobić krzywdy tym małym zwierzątkom? Czy usuwanie ich gniazd jest w ogóle legalne? 

Sprawdź też: Domek dla jeża — jak go zrobić? Jak zagospodarować? Gdzie kupić gotowy domek dla jeża i jaki wybrać?

Jak chcesz odstraszyć jaskółki, to działaj szybko!

W momencie, kiedy gniazdo już będzie całkowicie gotowe, istnieje spora szansa, że jaskółka złożyła już jaja i bezpieczne usunięcie gniazda bez ofiar może być niemożliwe. Oprócz tego jaskółki są pod ścisłą ochroną – usunięcie ich gniazda jest nielegalne. Dlatego działaj szybko. Od razu, gdy zauważasz, że na Twojej elewacji zaczyna pojawiać się choćby najmniejsza zbitka ziemi – reaguj. Usuń naniesioną ziemię i zawieś choćby reklamówkę w tym miejscu, by dźwiękiem i śliską strukturą zniechęcała jaskółki do dalszych prac budowlanych.

Jaskółki z pisklakami – półka lęgowa

Jeżeli coraz to nowe ptasie odchody uprzykrzają nam życie, lecz słyszymy, że w gnieździe są pisklęta – zamontujmy im półkę lęgową. Utrata gniazda przez malutkie jaskółki byłaby równa z ich uśmierceniem, a w ten sposób możemy tego uniknąć, przy okazji dając ptakom bezpieczniejszy kąt. Półka lęgowa co prawda nie odstraszy jaskółek, ale uchroni nasz balkon lub wejście do domu przed stosem odchodów. 

Ważne, by przy montażu półki nie montować jej zbyt nisko – mogłoby to zachęcić drapieżniki do wzięcia spraw w swoje łapki. Dając dostęp kotom lub kunom do gniazda z ptaszkami możemy mieć pewność, że zapewnimy im szybką śmierć.

Czy na pewno warto odstraszać jaskółki?

Wiesz już, jak skutecznie odstraszyć jaskółki oraz co robić, jeśli gniazdo jest pełne młodych – jednak czy w ogóle warto je odstraszać? Te ptaki są niezwykle pożyteczne – czy zastanawiałeś się kiedyś, co jedzą jaskółki? Muchy, chrząszcze, a nawet komary! Swoje zdobycze łapią w locie i dzięki temu uwalniają Cię od irytujących, brzęczących nad uchem owadów!

Sprawdź też: Podpowiadamy jak pozbyć się kreta. Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie

Oprócz tego jaskółki są fantastycznymi muzykami – ich wszechobecny śpiew może kojarzyć nam się z miłymi wieczorami na łonie natury. Nie każdy musi to lubić i to jest całkiem zrozumiałe, jeśli jednak jesteś fanem ptasiego świergotu – to nie powinno Ci przeszkadzać.

Istnieje przesąd, który mówi o tym, że jaskółki budujące gniazdo na domu przynoszą szczęście domownikom. Może warto to sprawdzić? 

A czy Ty masz jakiś inny pomysł, jak odstraszyć jaskółki? Dbasz o to, by nie lęgły się na Twojej posesji, czy żyjecie w zgodzie? Jaki odstraszacz na jaskółki jest według Ciebie najskuteczniejszy? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!

Jeżeli chcesz pozostać w ptasiej tematyce polecamy następujące artykuły:

13
10

Podziel się:

Komentarze (2)

Mama pytanie.
Jaskolki Maja gniazdo Co roku w oim oknie, ale am Problem o ktorym nikt nie mowi, to Sa pluskwy od jaskolek, Mama male dziecko i jest pogryzione .
Jak z z tym walczyc .?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *