1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaka miska dla psa najlepsza? Jakie są rodzaje misek dla psów?

Poradniki

11 miesięcy temu

Jaka miska dla psa najlepsza? Jakie są rodzaje misek dla psów?

Wyposażenie Zwierzęta
3
0
0
3
0

Miski dla psa mają większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Dlatego warto zadbać o swojego czworonożnego przyjaciela. Oto rodzaje misek i polecane stojaki na miski dla psa. 

Dla psów miska jest niczym dla nas naczynie, z którego jemy swoje posiłki. Dlatego ich wybór jest bardzo ważny. Wiemy w końcu, jak duży wpływ na nasz komfort mają talerze i miski, z których sami jemy. W takim razie, jakie miski dla psa sprawdzą się najlepiej i co warto o nich wiedzieć?

Wybór miski dla psa

Właściwy wybór miski dla psa to naprawdę trudne zadanie. Trzeba wziąć pod uwagę całkiem sporo czynników, które mają spory wpływ na to, czy nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł z niej wygodnie korzystać. O pojemności wspomnimy później. Poza nią podstawa to oczywiście wybór dwóch misek. Jedna powinna być używana tylko do karmy, a druga tylko do wody.

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to materiał, z jakiego wykonano miskę na karmę dla psa. Bardzo ważny jest również kształt. Każda rasa jest nieco inaczej zbudowana. Psy z długimi uszami potrzebują na przykład miski, która będzie wąska, lecz wysoka. Dzięki temu nie będą brudzić swoich zwisających po bokach uszu. Z kolei pieski z małymi, płaskimi pyszczkami potrzebują jak najszerszych i najpłytszych misek. Warto wspomnieć też o indywidualnych potrzebach niektórych zwierząt. Otyłe psy mogą wymagać stosowania specjalnych misek spowalniających jedzenie.

Rodzaje misek dla psa

Najtańsze są miski plastikowe. Nie należą one jednak do polecanych. Trudno utrzymać je w czystości, a także oferują znacznie mniejszą trwałość. Do tego są na tyle lekkie, że pies może zacząć je przesuwać, brudząc również kuchnię.

Dobrą alternatywą może być miska metalowa, na przykład wykonana ze stali nierdzewnej. Dzięki swojej wadze trudno ją przesuwać, łatwo utrzymać ją w czystości, a także nie ma problemów z jej dezynfekcją. Trzeba jednak pamiętać o problemie w przypadku wody oraz mokrej karmy. Taka miska może pozostawiać metaliczny posmak, którego nie chcemy. Ponadto jest ona dość hałaśliwa. Dlatego mocno lękliwe psy raczej nie będą chętnie z niej korzystać.

miski dla psa

Sprawdź też: Jaki pies do bloku? Najważniejsze informacje i porady

W ostatnich latach na popularności zyskują też miski silikonowe. Ten materiał dosłownie podbija polskie kuchnie. Jest łatwy w czyszczeniu, bardzo bezpieczny w kontakcie z żywnością i nie pozostawia żadnego posmaku na pożywieniu. Oczywiście takie miski mają też pewne wady. Głównym problemem jest ich niska waga. Przez to pies może ją łatwo przesunąć lub nawet przewrócić.

Ostatni rodzaj to miski ceramiczne dla psa. Są one z reguły najdroższe. Świetnie jednak się prezentują, można je zazwyczaj myć w zmywarkach, a także czyszczenie ich nie jest trudne. Wśród wad należy wymienić przede wszystkim to, że łatwo je rozbić. Ceramiczne miski dla psa mają jeszcze jedną zaletę. Przy przewracaniu nie wydają głośnych dźwięków. Dzięki temu nie straszą lękliwych psów.

Jak dobrać wielkość miski dla psa?

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, jaki rozmiar miski dla psa wybierzemy. W dokonaniu właściwej decyzji może pomóc nam pracownik sklepu zoologicznego. Mimo wszystko warto wcześniej zorientować się, jak dobrać wielkość miski dla psa. Pojemność wybieramy ze względu na wagę, budowę i rozmiary psa. Najmniejsze rasy miniaturowe nie potrzebują ogromnych misek. W zupełności wystarczy taka o pojemności niecałego pół litra.

Jaka pojemność miski dla psa rasy małej będzie odpowiednia? W tym wypadku poleca się z reguły naczynia o pojemności wynoszącej 0,7 do 0,8 litra. Rasy duże to już miski nawet półtoralitrowe. Nie można zapomnieć o rasach olbrzymich. Takie psy mają znacznie większe wymagania dotyczące tego, ile muszą jeść. W ich wypadku trzeba więc inwestować nawet w dwulitrowe miski.

pies je z miski

Nie zapominajmy też o malutkich psach. Miski dla szczeniąt muszą być odpowiednio mniejsze i rosnąć wraz ze zwierzakami. Dodatkowo ze względu na rozmiary czworonoga warto zadbać o to, by miski dla szczeniaka nie były zbyt głębokie. Oczywiście wyjątkiem są rasy, których pyszczki są długie.

Co pod miskę dla psa?

Dbając o czystość swojej kuchni, warto zastanowić się nad wyborem dobrej podkładki pod miski dla psa. Co sprawdzi się najlepiej w tej roli? Powinny być to dobre maty pod miski dla psa, które wykonano z antypoślizgowego materiału. Dzięki temu miski nie będą się ruszać w trakcie jedzenia. Jednocześnie powinien to być materiał prosty w czyszczeniu. Dobrym pomysłem może być ustawienie misek dla psa na stojaku. Wtedy trzeba jednak sprawdzić, czy nie są one odradzane w przypadku rasy naszego czworonoga.

Jak zrobić stojak na miski dla psa?

Dobry stojak na miski dla psa można stworzyć samodzielnie. Jednym z materiałów, które można zastosować, są skrzynki po owocach, kawałek sklejki oraz cyrkiel. Jak zrobić stojak na miski dla psa z takich przedmiotów? Na sklejce wyznaczamy środek, dzięki któremu miski na stojaku dla psa będą równo ustawione. Kolejny krok to wycięcie odrysowanych wcześniej okręgów. Z boku skrzynek warto usunąć też wystające elementy, które mogłyby skaleczyć psa. Tak przygotowany stojak wystarczy tylko pomalować i jest już gotowy do użytku.

Ile kosztują miski dla psa?

Trudno w konkretny sposób określić to, ile kosztują miski dla psa. W tej kwestii wiele zależy od tego, z czego je wykonano i jak zostały ozdobione. Dla przykładu miski dla psa z imieniem potrafią kosztować więcej od tych wykonanych w jednej barwie. Rozmiar również ma spory wpływ na cenę. Duże miski dla psa kosztują po prostu nieco więcej.

miski dla psa z imieniem

Sprawdź też: Co oznacza jak pies liże pościel? Czy jest to powód do obaw?

Najtańsze na rynku są miski plastikowe. Można je kupić już za kilkanaście złotych. Warto jednak zadbać o swojego psiaka tak dobrze, jak dbamy o siebie. Dlatego lepiej kupić solidną, metalową lub ceramiczną miskę, która wytrzyma przez lata i będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb psa. Dobrze wybrana miska, która kosztuje nawet i 100 złotych to wybór znacznie lepszy od najtańszej plastikowej. Wszystko dzięki temu, że posłuży psu przez wiele lat i nie będzie zbyt szybko wymagała wymiany.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *