1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Renowacja podłóg, czyli cyklinowanie parkietu. Jak odnowić stary parkiet?

Poradniki

2 lata temu

Renowacja podłóg, czyli cyklinowanie parkietu. Jak odnowić stary parkiet?

Budowa i remont Wyposażenie
5
0
2
5
0

Cyklinowanie parkietu pozwala na zmianę wyglądu wnętrza bez konieczności zdejmowania starej podłogi. Renowacja parkietu może być wykonana bez pomocy fachowca z użyciem wynajętego sprzętu. Chcesz odświeżyć wnętrze? Przeczytaj, jak cyklinować podłogę!

Cyklinowanie parkietu – co to jest?

Cyklinowanie to proces szlifowania wierzchniej warstwy zniszczonego, drewnianego parkietu. W rezultacie, jeśli wykona się je prawidłowo, ukazuje ono świeżą, niezniszczoną warstwę podłogi. Do cyklinowania powierzchni używa się przeznaczonej do tego maszyny – cykliniarki. Najpierw stosuje się papier o wysokiej gradacji, a po zdarciu zniszczonej warstwy wszystko cyklinuje się drobnym papierem ściernym w celu wyrównania powierzchni.

Drewniane, lśniące podłogi pięknie się prezentują, dopóki nie zostaną nadgryzione przez ząb czasu. Naturalne drewno z czasem ciemnieje, a lakier zdziera się przez codzienne użytkowanie. Łatwo o tym zapomnieć, bo drewno nie ciemnieje z dnia na dzień, więc różnica jest niezauważalna. Zauważysz ją jednak, kiedy po wycyklinowaniu nagle Twój drewniany parkiet przestanie pasować do reszty wnętrza. Bez obaw! Wyszlifowaną podłogę można bez problemu pomalować na wybrany kolor.

Sprawdź też: Podłoga sosnowa — sposób na niedrogie, a naturalne drewno pod nogami

Zanim weźmiesz się za cyklinowanie podłogi, pamiętaj o tym, że nieodpowiednio wykonane szlifowanie może pogorszyć stan powierzchni. Nieumiejętna praca może pozostawić podłogę z nieregularnymi wgłębieniami, zarysowaniami, może ją też znacznie ścienić. Przed rozpoczęciem szlifowania, zapoznaj się z ważnymi wskazówkami, które pozwolą Ci prawidłowo odnowić drewnianą podłogę:

 • Przesuwaj cykliniarkę równomiernie po podłodze. Pamiętaj, żeby szlifować każde miejsce tyle samo razy.
 • Dokładnie odkurz podłogę przed rozpoczęciem szlifowania – piasek leżący na podłodze może zniszczyć podłogę.
 • Pamiętaj, żeby stopniowo zmieniać gradację papieru ściernego – użycie papieru o gradacji 120 na pierwszą warstwę powierzchni nie przyniesie zamierzonego efektu.

Po co wykonuje się cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie podłogi wykonuje się, żeby odnowić zniszczone deski bez konieczności wymiany całego parkietu na nowy. Drewno cechuje się ogromną wytrzymałością, a dobrze zaimpregnowane nie zostanie zniszczone od środka – uszkodzona będzie tylko jego nawierzchnia. Wymiana całej podłogi może być kosztowna – ceny parkietu z drewna naturalnego średniej jakości zaczynają się od 60 złotych za metr kwadratowy. Jeśli zależy Ci na parkiecie klasy I, musisz przygotować się na to, że metr kwadratowy drewna może kosztować nawet 200 złotych za metr kwadratowy.

Możesz też cyklinować podłogi, jeśli chcesz całkowicie przeobrazić wygląd wnętrza. Przy pomocy rozmaitych farb i lakierów zmienisz kolor i wykończenie drewnianych desek. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów farb – od ciepłych brązów przez intensywne czerwienie, aż po wesołe róże. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Niektóre zabrudzenia na drewnianej podłodze są trudne do zmycia. Dzięki cyklinowaniu można pozbyć się wszystkich nieestetycznych plam. Zdarza się, że ciężki przedmiot spadnie na podłogę – pierwszy raz, drugi, trzeci… aż w końcu pojawiają się wgniecenia. Szlifowanie podłogi pomoże przywrócić świetność drewna oraz pozbyć się zabrudzeń i zarysowań.

Jaki rodzaj podłóg nadaje się do cyklinowania?

Cyklinowania nie można pomylić z żadną inną czynnością powiązaną z pielęgnacją drewnianej podłogi. Szlifować można wszelkiego rodzaju podłogi drewniane m.in. parkiet z litych desek, listwy podłogowe, mozaikę drewnianą, drewniane panele podłogowe. Należy pamiętać, że np. panele winylowe nie mogą zostać wyszlifowane.

Cyklinować można też schody i inne elementy drewniane. Niektóre panele mają z drewna tylko powierzchnię – upewnij się wtedy, że jest ona wystarczająco gruba. Zbyt cienka nie pozwala na wykonanie cyklinowania i naraża podłogę na zniszczenia. Każda drewniana podłoga od nowości może zostać wyszlifowana tylko kilka razy – kolejne cyklinowanie zmniejsza jej grubość.

Materiały i narzędzia niezbędne do cyklinowania parkietu

Warto pamiętać, że cyklinowanie parkietu to długi proces wymagający cierpliwości i wyczulenia na szczegóły. Jeśli czujesz, że nie podołasz, pamiętaj, że są firmy, które zajmują się tego typu zleceniami. Chcesz zająć się cyklinowaniem samodzielnie? Będziesz potrzebować do tego kilku niezbędnych narzędzi.

 • Cykliniarka – bez niej praca nad odświeżoną podłogą może się nie udać. Można wykonać cyklinowanie bez użycia maszyny, ale zajmie to dużo więcej czasu. Są dwa rodzaje cykliniarek: taśmowa i krawędziowa. Obie te maszyny działają tak samo, różnią się jednak wielkością i przeznaczeniem. Cykliniarką taśmową wyszlifujesz dużo większe powierzchnie, a krawędziową dotrzesz do trudno dostępnych miejsc.
 • Papiery ścierne – w pasie, krążku lub kawałku. Jeśli wypożyczasz cykliniarkę, papier ścierny może znajdować się w wyposażeniu narzędzi, warto jednak się wcześniej dowiedzieć, czy rzeczywiście tak jest. Do cyklinowania będą potrzebne papiery o różnej gradacji. Zaczniesz od grubości 36 lub 40. Do szlifu wyrównawczego przyda Ci się papier o gradacji 60, a wykończeniowego 100 lub 120. Ostatni etap powinien zostać wykonany polerką, która umożliwi odpowiednie wygładzenie powierzchni.
 • Szlifierka krawędziowa – inaczej cykliniarka krawędziowa, zwykle stosuje się ją do szlifowania krawędzi, jednak można też do tego wykorzystać sam papier ścierny. Z pewnością ułatwi pracę i szlifowanie podłogi w trudno dostępnych miejscach – pod kaloryferem lub przy listwach podłogowych.
 • Polerka do podłogi – przyda się na ostatnim etapie szlifowania do wypolerowania odsłoniętej warstwy drewna. Na tarczę maszyny nakłada się papier ścierny o drobnej gramaturze, który dzięki ruchom obrotowym polerki wygładzi powierzchnię i przygotuje ją do dalszej pielęgnacji.
 • Wypełniacz do szczelin lub masa szpachlowa – najczęściej w płynie, przeznaczony do wymieszania z pyłem szlifowanego gatunku drewna. Zapobiega przedostawaniu się wody w zagłębienia i wyrównuje powierzchnię, wypełniając drobne szczeliny. Masa szpachlowa wykorzystywana jest do rekonstruowania kawałków drewna i wyrównywania większych wgłębień powstałych podczas użytkowania.
 • Materiały nawierzchniowe – zaliczają się do nich wszystkie preparaty mające na celu zaimpregnowanie desek i poprawienie koloru. Mogą to być farby, lakiery czy oleje z dodatkiem pigmentu.
 • Narzędzia – szpachla parkieciarska, wałki, pędzle, odkurzacz. Szpachla parkieciarska przyda się, jeśli będziesz korzystać z wypełniacza z dodatkiem pyłu po szlifowaniu. Lakier i inne materiały nawierzchniowe najczęściej aplikuje się nowym wałkiem do malowania ścian.

Jak cyklinować podłogę – poradnik krok po kroku

 1. Przygotuj podłoże. Żeby porządnie wykonać cyklinowanie parkietu, musisz pozbyć się wszystkich przedmiotów stojących na podłodze. Zaleca się usunięcie listew podłogowych, które później można też wycyklinować. Pozbycie się listew pozwoli na dokładne wyszlifowanie całej powierzchni podłogi. Po wyniesieniu wszystkich mebli i przedmiotów, które mogłyby przeszkadzać w szlifowaniu, odkurz parkiet – zapobiegnie to zarysowaniu powierzchni przez drobne elementy znajdujące się na nim.
 2. Przygotuj narzędzia. Pamiętaj, że potrzebujesz dostępu do prądu, jeśli używasz elektronarzędzi. Oprócz tego przygotuj papiery ścierne, wałki, szpachle i inne potrzebne do pracy przedmioty.
 3. Szlif zgrubny. Używając cykliniarki taśmowej lub talerzowej z papierem ściernym o odpowiedniej gradacji, pozbądź się niechcianych uszkodzeń i zniszczonego lakieru. Zalecana gradacja papieru ściernego na pierwsze cyklinowanie to od 36 do 40. Taka grubość porządnie zetrze pierwszą warstwę drewna i przygotuje je do dalszego szlifowania.
 4. Szlif wyrównawczy. Kolejne szlifowanie będzie z użyciem grubszego papieru ściernego. Na tym etapie zaszpachluj wszelkie ubytki i niedociągnięcia, natomiast masą szpachlową zakryj ubytki w podłodze. Płyn łączy się z pyłem pozostałym po szlifowaniu podłogi. Powstała masa zaklei wszystkie szpary i ubytki oraz nie pozwoli na przemakanie drewna. Wypełniacz możesz rozprowadzić po podłodze szpachlą parkieciarską.
 5. Szlif wykończeniowy. Po szpachlowaniu wyszlifuj podłogę drobnym papierem ściernym. Wykonaj tę czynność w kierunku zgodnym z ułożeniem desek. Zwykle używa się do tego polerki do parkietu z bardzo drobną tarczą ścierną lub siatką szlifierską.
 6. Po polerowaniu odkurz pozostały pył. Zrób to dokładnie i najlepiej kilka razy, aby upewnić się, że na podłodze nie znajduje się żaden kurz. Jeśli na podłodze zostanie nawet odrobina kurzu, nałożone później preparaty nie będą się atrakcyjnie prezentować.
 7. Nałóż wybrane materiały wykończeniowe. Postaraj się, aby farba czy inny wybrany preparat zostały równomiernie rozprowadzone. Duże krople preparatu będą się źle prezentować. Najlepiej użyj do tego nowego wałka do farby i rozprowadzaj preparat pasmami.

Renowacja podłóg – z firmą czy samemu?

Jeśli masz czas, cierpliwość i nie boisz się wyzwań, możesz wykonać cyklinowanie parkietu samemu. Jeśli jednak wolisz powierzyć to zadanie wykwalifikowanym fachowcom, na rynku jest wiele firm oferujących wykonanie tego zlecenia w dobrej cenie. W przypadku bardzo zniszczonej podłogi warto wynająć firmę, która zna się na parkietach i odnawia je od lat. Fachowcy nie zniszczą podłogi, a Ty będziesz mieć pewność, że powierzchnia jest odpowiednio wyszlifowana i zabezpieczona.

Jeśli już zaoszczędziłeś pieniądze, podejmując decyzję o cyklinowaniu podłogi zamiast wymiany parkietu na nowy, możesz jeszcze spróbować szlifowania drewna na własną rękę. Fachowcy zrobią to z pewnością szybciej, bo mają doświadczenie i wprawę w szlifowaniu podłóg. Ile właściwie czasu zajmuje wycyklinowanie podłogi z polakierowaniem? Zależy to w dużej mierze od poziomu zniszczenia parkietu, który chcesz odnowić. Im więcej ubytków w podłodze, tym dłużej będzie to trwało.

Najwięcej czasu przy renowacji podłogi zajmuje nakładanie lakieru lub innego materiału nawierzchniowego, a także czekanie aż wyschnie. Schnięcie podłogi może trwać nawet kilka dni i nawet po tym czasie nie powinno się przesuwać po niej mebli i innych ciężkich przedmiotów. Świeżo pomalowana i odnowiona podłoga jest w tym okresie najbardziej narażona na zarysowania.

Wprawiony fachowiec szybciej wycyklinuje podłogę, ale pielęgnacja zajmie praktycznie tyle samo czasu amatorowi co ekspertowi. Nawet jeśli prace cykliniarskie wykona firma parkieciarska, będzie można w pełni używać podłogi dopiero po dwóch tygodniach.

Ile kosztuje cyklinowanie? Cyklinowanie parkietu – cena

Jak już wiadomo, cyklinowanie parkietu jest dość trudnym zadaniem, jednak nie jest niewykonalne. Nie jest też drogie, jeśli wykonuje się je samemu. Ile tak naprawdę kosztuje cyklinowanie? Cena może się znacząco różnić w zależności od tego, czy wynajmiesz do tego fachowca, firmę czy zrobisz wszystko na własną rękę.

Największym kosztem podczas wykonywania cyklinowania samemu jest wypożyczenie maszyny do szlifowania. Średni koszt wynajęcia cykliniarki taśmowej to 120 złotych za dobę, a krawędziowej ok. 70 złotych za dobę. Przed wynajęciem dowiedz się, co jest w zestawie z cykliniarką – czy wypożyczalnia zapewnia papier ścierny. Jeśli planujesz wynająć oba rodzaje cykliniarki, poszukaj firm, które oferują obie maszyny do wynajęcia razem. Często cena jest wtedy niższa i nie trzeba załatwiać urządzeń z dwóch różnych miejsc. Do tego dolicz koszt materiałów – papierów ściernych, olejów, farb, masy szpachlowej itd.

Jeśli planujesz zatrudnić fachowca do cyklinowania parkietu, pamiętaj, że ceny różnią się zależnie od rodzaju drewna, z którego zrobiona jest podłoga. Średnia cena cyklinowania posadzki to 26 złotych za metr kwadratowy.

 • Surowe deski – ok. 25 złotych / m2
 • Surowe deski lakierowane, olejowane – ok. 30 złotych / m2
 • Mozaika – ok. 34 złote / m2
 • Podłogi malowane farbą olejną – ok. 50 złotych / m2

Co więcej, jeśli decydujesz się na cyklinowanie schodów, za każdy stopień zapłacisz oddzielnie od 40 do 95 złotych, ze względu na powierzchnię uniemożliwiającą swobodne poruszanie się cykliniarce. Do tego wszystkiego dochodzi koszt materiałów i robocizny. Oddzielnie zapłacisz za polerowanie, olejowanie, szpachlowanie i lakierowanie.

Przykładowo:

Masz do wycyklinowania podłogę w pokoju o wymiarach 5 × 5 metrów. Zrobiona jest z desek sosnowych, olejowana, pokryta lakierem i ułożona klasycznie w jodełkę. Zależy Ci na wycyklinowaniu (25 m2 x 30 zł), zaszpachlowaniu (25 m2 x 8 zł) i lakierowaniu (25 m2 x 12 zł). To są tylko ceny za robociznę, dolicz do tego masę do szpachlowania (ok. 25 zł) i lakier (ok. 150 złotych za 2,5 litra). Podsumowując, za cyklinowanie parkietu o powierzchni 25 m2 przez fachowca zapłacimy ok. 1450 złotych.

Jak widać, koszt zlecenia pracy fachowcowi kilkukrotnie przewyższa koszty wypożyczenia maszyny i wycyklinowania podłogi samemu. To Twoja decyzja, czy podejmiesz się renowacji parkietu, czy jednak zaufasz ekspertowi.

Jak przywrócić blask podłodze?

Blask podłodze można przywrócić za pomocą poprawnego wypolerowania podłogi po cyklinowaniu. Specjalny lakier impregnujący i nabłyszczający pomoże świetność zniszczonej podłodze. Stosowanie dopasowanych do rodzaju drewna produktów do pielęgnacji podłogi pozwoli na utrzymanie jej w dobrej formie przez wiele lat.

Aby podłoga drewniana pięknie się prezentowała i odzyskała dawny blask, do jej wykończenia można użyć wosków, olejo-wosków, lakierów, farb i olejów. Warto pamiętać o prawidłowej temperaturze pomieszczenia i odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć otrucia przez toksyczne opary. Co będzie Ci potrzebne?

 • Woski – wystarczy cienka warstwa tego preparatu, żeby dobrze zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem.
 • Oleje – lepiej wnikają we włókna drewna, jeśli podłoga jest nieco rozgrzana. Każdy producent ma specjalne zalecenia dotyczące aplikowania jego preparatu, jednak warto pamiętać, że za każdym razem olejowaną podłogę należy wypolerować filcem. Jeśli się tego nie zrobi, na powierzchni parkietu zostaną trudne do zmycia smugi.
 • Olejo-woski – dzięki zawartemu w składzie woskowi nie wymagają dodatkowych produktów, żeby pięknie błyszczeć po wypolerowaniu.
 • Lakiery wodne – najczęściej wybiera się lakiery wodne ze względu na ich odporność na wodę, uderzenia i intensywne ścieranie.
 • Lakiery poliuretanowe – trwalsze od wodnych, jednak mają bardzo intensywny zapach. Tworzą błyszczącą powłokę odporną na intensywne eksploatowanie powierzchni.
 • Farby – powinny być odporne na wszelkiego rodzaju uderzenia, szorowanie i wilgoć. Dostępnych jest wiele kolorów, dlatego, jeśli lubisz odważne wnętrza i eksperymentowanie z aranżacją, na pewno nie zawiedziesz się szeroką ofertą.

Sprawdź też: Najważniejsze informacje o podłogach winylowych — czym są, gdzie je stosować, ile kosztują?

Cyklinowanie parkietu nie musi być wykonane przez fachowca. Zabierając się za pracę nad renowacją podłogi, trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie i zasadach dotyczących odpowiedniego szlifowania. Wyposaż się we wszystkie potrzebne materiały, czyli m.in. cykliniarkę i papiery ścierne oraz uzbrój się w cierpliwość. Planujesz renowację podłogi? Podziel się w komentarzu!

5
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.